Ośrodek leczenia uzależnień - pomoc, czy więzienie

Dla osób, które cierpią z powodu uzależnień od alkoholu, czy substancji psychoaktywnych, często podjęcie leczenia jest krokiem wyjątkowo trudnym. Choć uzależnić może nas prawie wszystko, niektóre z nałogów są wyjątkowo destrukcyjne. Uzależnienie od alkoholu albo narkotyków nie tylko burzy nasze relacje międzyludzkie, utrudnia normalne funkcjonowanie każdego dnia, ale i stopniowo, lecz skutecznie niszczy nasze zdrowie, doprowadzając często do stanu skrajnego wyczerpania.

Czy ośrodek leczenia uzależnień słusznie uważany jest przez wielu za absolutną ostateczność? Przecież jego zadaniem ma być pomoc, więc czego obawiają się osoby uzależnione? Z pewnością tego, że będzie trudno. Nikt nie chce również spotkać się z krzywdzącą oceną, ani czuć się jak zamknięty w klatce.

Jak poradzić sobie z uzależnieniem?

Osoba uzależniona często nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu, albo stara się utrzymać w takim właśnie przekonaniu. Wydaje się, że ze wszystkim możemy poradzić sobie sami – przecież wystarczy po prostu przestać spożywać alkohol, czy brać środki odurzające. Wystarczy kilka dni domowego detoksu i powinniśmy poczuć się jak nowo narodzeni. Rzeczywistość okazuje się jednak być brutalna.

Przede wszystkim detoks w domu bez pomocy specjalisty jest bardzo trudny do utrzymania. Osobie uzależnionej może być trudno skupić myśli na czymkolwiek innym niż sięgnięciem po używki. Ośrodek leczenia uzależnień bywa porównywany do więzienia, w którym z założenia mamy być ograniczani w swoich wyborach. W rzeczywistości to miejsce, które zapewnia całodobową pomoc i wsparcie w dążeniu do pozbycia się destrukcyjnych nawyków.

To trochę tak, jakbyśmy porównywali szpital, do którego trafiamy z całą masą dolegliwości, do więzienia. Przecież to miejsce ma pomóc nam wrócić do zdrowia, zapewnić nam całodobową opiekę lekarską i bezpieczeństwo, a nie zatrzymywać nas wbrew naszej woli. Czy chciałbyś żyć z uciążliwym przewlekłym bólem, ponieważ nie chcesz spędzić kilku dni w szpitalu? Oczywiście, że nie. Czy chcesz więc żyć z nałogiem, który wpływa destrukcyjnie na wszystkie obszary Twojego życia tylko dlatego, że nie chcesz przebywać przez jakiś czas pod opieką specjalistów?

Ośrodek – tak straszny, jak go malują?

Co sprawia, że tak bardzo obawiamy się pobytu w ośrodku leczenia uzależnień? Często mimo prawdziwych chęci pracy nad sobą, dominuje obawa przed krzywdzącą oceną, niechcianymi opiniami i niemiłym traktowaniem. Osoba uzależniona spotyka się z tym na co dzień, bywa, że również ze strony najbliższych, dlatego nie ma w tym nic dziwnego, że spodziewa się tego również ze strony lekarzy i pracowników ośrodka. Takie zachowanie któregokolwiek ze specjalistów świadczyłoby o rażącym braku profesjonalizmu, a w dodatku podstawowej wiedzy.

Uzależnienie jest chorobą, która bardzo silnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Osoba nim dotknięta wymaga natychmiastowej pomocy i profesjonalnego leczenia i to właśnie zapewnia ośrodek leczenia uzależnień Detoks Feniks, najstarszy taki ośrodek w Polsce, który swoją ofertę wraz z wieloma dodatkowymi informacjami zamieszcza na stronie Detoksfenix.pl. Zdarza się, że uzależniona osoba wstydzi się swojego nałogu i obawia się nie tyle opinii lekarskiej, ile słów, które usłyszy od ludzi z własnego otoczenia. Czy jednak warto ryzykować własnym życiem, z powodu paru nieprzyjemnych słów?

Leczenie uzależnień nie jest łatwe. Każdy, kto choć raz doświadczył uzależnienia na własnej skórze i to bez znaczenia, czego dotyczyło, wie, że wychodzenie z niego naprawdę nie jest proste. Ważna jest jednak realna chęć poprawy i gotowość do pracy nad sobą. Ośrodek leczenia uzależnień jest nieocenionym wsparciem podczas tego trudnego czasu. To tam na chorego czeka profesjonalna pomoc niesiona przez ludzi, którzy mają w tym wieloletnie doświadczenie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ