Zmagasz się z nadwagą lub otyłością? Odpowiednia dieta pomoże Ci ustabilizować masę ciała i cieszyć się wymarzoną sylwetkę. Sprawdź, o czym należy pamiętać podczas redukcji tkanki tłuszczowej. W tym poradniku znajdziesz szczegółowe informacje.
Zadbaj o bilans energetyczny
Jednym z najważniejszych elementów diety redukcyjnej jest stosowanie właściwego bilansu energetycznego. Ten powinien być mniejszy niż wartość całkowitej przemiany materii, czyli dobowego wydatku energetycznego przy normalnym funkcjonowaniu. Zwróć uwagę, że ów wskaźnik zależy od wieku, wzrostu, wagi oraz aktywności fizycznej. Ostatni czynnik jest związany nie tylko z treningiem, ale również rodzajem wykonywanej pracy. Istotą diety redukcyjnej jest zmniejszenie liczby kalorii, względem zapotrzebowania.
Spożywanie posiłków o niskiej zawartości kalorii znacznie ułatwi redukcję tkanki tłuszczowej. Bardzo ważne są również makroskładniki – węglowodany, tłuszcze oraz białko na redukcji https://dietly.pl/blog/makroskladniki-na-redukcji. Staraj się, aby kalorie pochodziły z pełnowartościowych i zdrowych produktów, które dostarczą do organizmu wiele cennych substancji. W ten sposób nie tylko schudniesz, ale również obniżysz ryzyko występowania wielu poważnych schorzeń.
Makroskładniki w diecie redukcyjnej
Podczas diety redukcyjnej musisz zwrócić uwagę na odpowiednią ilość makroskładników w diecie. Węglowodany mogą mieć pozytywny i negatywny wpływ na zdrowie, więc wiele zależy od ich źródła. To zarówno cukry proste ukryte w batonach czy czekoladach, jak i wartościowe składniki w postaci brązowego ryżu czy kaszy gryczanej. To właśnie cukry proste stanowią jedną z przyczyn nadwagi, więc słodycze należy wyeliminować z jadłospisu.
Bardzo duże znaczenie ma również białko na redukcji. Znajdziesz je m.in. w chudym mięsie, jajach, twarogu, a także wielu roślinach (np. fasoli czy grochu). Podczas odchudzania najlepiej nieznacznie zwiększyć ilość białka, aby uregulować apetyt i ograniczyć spadki masy mięśniowej.
W produktach spożywczych znajdziesz zarówno tłuszcze trans, jak i kwasy tłuszczowe omega-3. Te pierwsze nie tylko odpowiadają za nadwagę, ale również powodują wiele innych schorzeń. Kryją się m.in. w chipsach czy ciastkach. Natomiast wysokiej jakości tłuszcze mają działanie przeciwzapalne i wspomagają funkcje serca. Znajdują się np. w rybach, owocach morza czy orzechach włoskich.
Sport to zdrowie
Dieta redukcyjna powinna zawsze iść w parze z aktywnością fizyczną. Kluczowym aspektem jest regularność ćwiczeń. Według specjalistów 30 minut ruchu dziennie bardzo dobrze wpływa na organizm. Pamiętaj jednak, aby dobrać rodzaj aktywności do własnych możliwości. Może to być nawet krótki spacer, powolny bieg czy jazda rowerem. Dobrze sprawdzi się także aerobik, pływanie czy tenis. To oczywiście tylko niektóre propozycje, gdyż każdy sport o niskim ryzyku kontuzji będzie doskonałym wyborem.
Zdrowe odżywianie wcale nie musi być trudne. Wystarczy wprowadzić w życie kilka dobrych nawyków, aby móc cieszyć się z najlepszych efektów.