Atopowe zapalenie skóry to niezakaźna choroba alergiczna, która dotyka nawet do 20% ludzi, głównie w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Charakteryzuje się uciążliwym swędzeniem skóry i łatwym jej wysuszaniem, dlatego w łagodzeniu objawów najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja. Całkowite wyleczenie tego schorzenia bywa niemożliwe, a predyspozycje do niego są dziedziczne. Warto zapoznać się ze wszystkimi znanymi metodami leczenia, aby objawy jak najmniej nam dokuczały, oraz zachowywać wszystkie zalecenia dotyczące ich profilaktyki.
Przebieg choroby i czynniki szkodliwe
Swędzenie jest na ogół pierwszym objawem AZS. Następnie obserwujemy jej znaczną suchość; z czasem powstają krostki w okolicach kolan i łokci, które zmieniają się w czerwone plamy. Skóra staje się bardzo wrażliwa na drapanie, a jeśli stosowane są sterydy jako metoda leczenia, robi się cienka i jeszcze bardziej podatna na uszkodzenia.
Jeśli dotyczą nas wymienione objawy, bezwzględnie powinniśmy unikać pomieszczeń pełnych dymu papierosowego, a także zakurzonych i brudnych – skóra może ulec podrażnieniom i infekcjom. Odzież nie może być szorstka, dlatego odradza się wełniane ubrania, które mogą powodować rany na skórze dotkniętej stanem zapalnym. Również chlorowana woda w basenach lub klimatyzacja źle działają na skórę chorych na AZS.
Specjalistyczne leczenie AZS
W łagodnej postaci choroby pomocne są kremy przeciwzapalne – nowsze specyfiki nie zawierają sterydów, które niszczą skórę, a ich skuteczność jest podobna. Ponieważ atopowe zapalenie skóry jest chorobą alergiczną, zaleca się przyjmowanie leków immunosupresyjnych, które zmniejszą odpowiedź odpornościową organizmu na czynniki drażniące, a także przeciwhistaminowych, popularnych w leczeniu alergii. W ciężkich przypadkach u dorosłych stosuje się fototerapię – leczenie światłem ultrafioletowym, przy czym należy zachować ostrożność ze względu na działanie rakotwórcze promieniowania UV. Swędzenie nasila się przez stres, dlatego w niektórych przypadkach ważnym elementem leczenia jest psychoterapia.
Domowe sposoby na złagodzenie objawów
Choć lekarstwa mogą być bardzo pomocne, to w celu zapobieżenia nawrotom stanu zapalnego należy wprowadzić odpowiednie nawyki higieniczne i pielęgnacyjne. Nie zaleca się długiego przebywania w wodzie – ta, którą znajdziemy w kranie, jest lekko chlorowana i kąpiele w niej mogą drażnić skórę osób cierpiących na AZS. Lepsze są jak najkrótsze prysznice, bez zastosowania mydła – lepsze są detergenty syntetyczne. Warto, aby w składzie produktu myjącego wysoko znalazły się substancje nawilżające, które zrównoważą działanie detergentów. Przed prysznicem dobrze jest natrzeć ciało substancją ochronną, a po nim natłuścić skórę niewielką ilością oliwki lub ulubionego naturalnego oleju. W tej roli mogą sprawdzić się także tłuste kremy i balsamy do ciała, lecz należy uważać, by nie zawierały drażniących substancji, takich jak konserwanty. Jeśli za bardzo uwielbiamy kąpiele, by z nich rezygnować, warto dodać do wody sól, która złagodzi swędzenie. Również kąpiel z dodatkiem gluta z siemienia lnianego lub skrobi ziemniaczanej może zadziałać korzystnie. Nie tylko właściwa higiena ciała pomaga poczuć się lepiej, ale także odpowiednie traktowanie odzieży i pościeli – powinny być prane w łagodnych środkach hipoalergicznych.
Więcej informacji znajdziesz na https://www.febumed.com.pl/Leczenie-atopowego-zapalenia-skory-blog-pol-1507545265.html