Jakie zmiany w organizmie powoduje stres? Reakcja stresowa i jej konsekwencje.

Stres jest reakcją organizmu na bodźce środowiskowe – stresory, do których można zaliczyć wszystkie elementy codziennego życia wpływające na utrzymanie wewnętrznej równowagi. Ze względu na czas ich działania możemy podzielić stresory na krótko działające i długo działające. Stres krótkotrwały nie wpływa na nas tak destrukcyjnie, jak stres przewlekły, dlatego możemy wyróżnić jego dwa rodzaje. Pierwszy, mobilizujący, który przynosi pozytywne skutki i zwiększa chęć do działania i rozwiązywania problemów. Drugi, negatywny, ograniczający nasze możliwości w walce z nim. Do najczęstszych czynników wywołujących stres zaliczamy problemy rodzinne, zawodowe, przemęczenie, pośpiech, współzawodnictwo oraz brak poparcia społecznego.

Stadia adaptacji organizmu.

Reakcję na stres można podzielić na trzy fazy. Pierwszą z nich jest faza alarmowa, która opiera się na reakcji zaskoczenia i niepokoju wywołujących niespecyficzne zmiany w organizmie tj. wzrost ciśnienia tętniczego czy też zwiększenie częstości pracy serca odczuwane jako kołatanie serca. Kolejna to faza przystosowania, kiedy to organizm próbuje przyzwyczaić się do nowych warunków. Następna natomiast występuje, kiedy ustrój nie uodpornił się na stresor – dochodzi do wystąpienia fazy wyczerpania organizmu, który nie jest w już stanie dalej walczyć. Dochodzi więc do utraty funkcji obronnych, co generuje występowanie chorób.

Jak objawia się stres?

Każdy z nas inaczej reaguje na sytuacje stresowe, dlatego też mogą one prezentować się w różny sposób. U niektórych może występować uczucie zmęczenia, a u innych nadmierna aktywność, nadpobudliwość i drażliwość. Innymi często występującymi objawami są złość i agresja, czasem lęk, problemy z zasypianiem i bezsenność.

Skutki stresu negatywnego.

Stres wpływa na każdą płaszczyznę zdrowia człowieka, na jego cielesność i psychikę. Natychmiastowe symptomy stresu dotyczą głównie fizyczności. Są to spłycenie i przyspieszenie oddechów, bóle głowy, napięcie mięśni, biegunka lub zaparcia, brak apetytu lub nadmierny apetyt, a także przyspieszone tętno oraz nerwowe ruchy. Późne skutki stresu przejawiają się najczęściej zaostrzeniem istniejących chorób lub pojawieniem się nowych i odnoszą się zarówno do zdrowia fizycznego – nadciśnienia tętniczego, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zespołu jelita wrażliwego – jak i psychicznego – wystąpienie depresji, zespołu przewlekłego zmęczenia, bezsenności. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jednym z przyczyn zachorowania na trądzik jest przewlekły stres. Więcej o leczeniu trądziku możesz dowiedzieć się klikając tutaj.

Jak walczyć ze stresem?

Nie ma jednego skutecznego sposobu na odreagowanie stresu. Istnieje 8 ogólnych form radzenia sobie ze stresem. Są nimi ucieczka i unikanie stresorów, dystansowanie się, samokontrola, poszukiwanie wsparcia, przyjmowanie odpowiedzialności, planowe rozwiązywanie problemów, pozytywne przewartościowanie stresu. Jeżeli żadna z nich nie pomaga, istnieje możliwość zastosowania farmakoterapii, lecz taką ścieżkę powinniśmy traktować jako ostateczność.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ