Jakie są objawy zaćmy

Zaćma, będąca jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty u ludzi na całym świecie, polega na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki. To z kolei sprawia, że ta traci swoją podstawową cechę, którą jest przejrzystość. W efekcie pacjent może zauważyć postępujące pogarszanie się wzroku, prowadzące nawet do jego utraty. Jakie są pierwsze objawy zaćmy? Po czym rozpoznać rozwijającą się kataraktę i jak przebiega jej leczenie? 

Zaćma – podstępna choroba osób w każdym wieku

Zaćma jest zmętnieniem naturalnie przejrzystej soczewki. Za najczęściej występującą uważa się zaćmę starczą, która związana jest z procesem starzenia się. W rzeczywistości ta występuje także u osób młodych, a spowodowana może być chociażby cukrzycą, krótkowzrocznością czy urazami. Jest to podstępna choroba, która może rozwijać się latami.

Postępującego procesu mętnienia soczewki nie można zatrzymać leczeniem farmakologicznym. Jedynym skutecznym sposobem jej usunięcia jest leczenie zaćmy, polegające na operacyjnym usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Efekty leczenia widoczne są praktycznie od razu po zabiegu, a pacjent może cieszyć się lepszą ostrością widzenia.

Pierwsze objawy zaćmy: jak ją rozpoznać?

Pierwsze objawy zaćmy są bardzo często bagatelizowane przez chorych. Ponieważ rozwijającej się chorobie nie towarzyszy ból, często jest ona mylnie utożsamiana z naturalnym pogorszeniem się wzroku. Najczęściej jednak głównym objawem mogącym świadczyć o rozwijającym się procesie mętnienia soczewki jest wyraźne obniżenie ostrości widzenia.

Choremu może doskwierać także tzw. zjawisko olśnienia, które występuje podczas patrzenia na źródło światła, problemy z oceną odległości, zaburzenia widzenia kolorów, zamglony obraz czy jednooczne dwojenie. W zależności od rodzaju zaćmy nabytej, pacjenci mogą odczuwać jednak nieco inne problemy ze wzrokiem – wyjaśniają eksperci serwisu leczsiezagranica.pl.

Rodzaje zaćmy nabytej i ich objawy

W przypadku zaćmy nabytej, możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje: zaćmę podtorebkową tylną, zaćmę jądrową oraz korową. W przypadku tej pierwszej pacjent skarży się na spadek ostrości widzenia przede wszystkim z bliska. Bardzo często występuje też zjawisko olśnienia, gorsze widzenie przy jasnym świetle oraz pogorszenie widzenia zmierzchowego.

U osób, u których rozwija się zaćma jądrowa, najczęściej można zanotować gorsze widzenie w dużym nasłonecznieniu i jaśniejszym świetle, a co najważniejsze – zauważalny jest zdecydowanie większy problem w widzeniu z daleka. W przypadku ostatniej – zaćmy korowej – możemy zaobserwować nagłe pogorszenie ostrości widzenia, której może towarzyszyć także dwojenie jednooczne. Pacjenci skarżą się na gorsze widzenie o zmroku i w ciemnych pomieszczeniach.

Jak przebiega leczenie zaćmy?

Pacjenci obserwujący którykolwiek z niepokojących objawów powinni zgłosić się do okulisty. Nie warto czekać do chwili, kiedy pogorszenie widzenia znacznie obniży nasz komfort życia i uniemożliwi swobodne poruszanie się. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, zabieg usunięcia zaćmy jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny.

Za jedyną skuteczną metodę leczenia zaćmy uznaje się jej operacyjne usunięcie. Leczenie przeprowadzane jest w ramach chirurgii jednego dnia i polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową, sztuczną. Poprzez niewielkie, około dwumilimetrowe nacięcie, lekarz rozbija soczewkę najczęściej ultradźwiękami i usuwa ją w procesie tak zwanej fakoemulsyfikacji. Następnie  wprowadza zwijalną soczewkę, której rozprostowanie następuje już naturalnie wewnątrz torebki. Zabieg usunięcia zaćmy nie powinien trwać dłużej niż pół godziny, a po krótkiej obserwacji, jeszcze tego samego dnia, pacjent może wrócić do domu. Jeśli zależy Ci na szybkim i bezpiecznym zabiegu, skontaktuj się ze specjalistami leczsiezagranica.pl poprzez formularz na stronie https://leczsiezagranica.pl/#kontakt.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ