Hepatomegalia towarzyszy wielu chorobom, za to na szczęście nie musi być stanem utrzymującym się długofalowo. Dużo jednak zależy od pierwotnej przyczyny powiększenia wątroby, stąd bardzo ważną kwestią jest postawienie prawidłowego rozpoznania. Co zatem można zrobić, gdy już dojdzie do powiększenia wątroby?
Objawy hepatomegalii
Nie zawsze wychwycenie hepatomegalii (https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/objawy/powiekszona-watroba/) jest proste. Zazwyczaj dzieje się to przy okazji wizyty u specjalisty, który wyczuje palpacyjnie powiększoną wątrobę (szczególnie gdy jest to znaczna zmiana) lub w trakcie badań obrazowych.
Hepatomegalia zwykle wiąże się z takimi objawami jak: uczucie dyskomfortu występujące w podżebrzu, kłucie w brzuchu, odbijanie oraz wzdęcia, obniżenie apetytu, pojawienie się nudności, a nawet wymiotów, bladość powłok skórnych lub ich zażółcenie, widoczne odbarwienie stolca i moczu.
Dlaczego wątroba się powiększa?
Hepatomegalia jest objawem niepokojących zmian w organizmie, których podłożem mogą być: choroba wirusowa, naczyniaki i ropnie, nowotwory, stłuszczenie wątroby (alkoholowe oraz to niealkoholowe), glikogenozy, amyloidozy, niewydolność serca, nadkrzepliwość, a także wiele innych. By skutecznie przeciwdziałać tym zmianom, należy przede wszystkim zdiagnozować chorobę podstawową.
Regeneracja powiększonej wątroby
Pierwszy krok ku regeneracji wątroby to włączenie leczenia skoncentrowanego na eliminacji choroby podstawowej, która wywołała hepatomegalię. Bez tego trudno mówić o skutecznej i trwałej regeneracji powiększonej wątroby.
Dodatkowo warto stosować środki hepatoprotekcyjne czy dietę, która nie będzie nadmiernie obciążać wątroby. Konieczna jest eliminacja alkoholu, ograniczenie tłuszczów nasyconych oraz tych typu trans, a także cukrów prostych, przede wszystkim tych pochodzących z przetworzonej żywności (słodycze, wyroby cukiernicze itp.).
Sprzymierzeńcem w walce z powiększeniem wątroby jest również ostropest plamisty, a także czystek. Stosując zioła i preparaty ziołowe, warto jednak najpierw sprawdzić, czy nie wchodzą w interakcję z przyjmowanymi lekami.
Hepatomegalia – objaw choroby rzadkiej
Powiększenie wątroby jest jednym z objawów, które pojawiają się w przebiegu takich schorzeń jak choroba Gauchera czy Pompego. Zaliczane są one do chorób rzadkich, a więc występujących rzadziej niż u 5 na 10 tys. osób, choć przy tym cierpi na nie nawet 8% osób w populacji, co daje ponad 3 miliony chorych w samej Polsce!
Wielu pacjentów przez długi czas poszukuje właściwej diagnozy, a przez to nie może rozpocząć właściwego i odpowiedniego dla nich leczenia. Fundacja Saventic została powołana po to, by dać tym osobom szansę na szybką diagnostykę.
W pełni bezpłatna pomoc Fundacji obejmuje kompleksową analizę danych medycznych pacjenta oraz zindywidualizowaną odpowiedź zwrotną. Każdy może się po nią zgłosić, a także w dowolnym momencie zrezygnować z dalszych działań diagnostycznych.
Chcesz poznać bliżej Fundację oraz dowiedzieć się więcej o chorobach rzadkich? Wejdź na stronę Fundacji Saventic.