Wierzchołek zęba pokryty jest dość mocną tkanką – szkliwem. Wraz z rozwojem próchnicy na szkliwie pojawia się zmiana próchnicowa w postaci małego otworu w zębie. Pod szkliwem znajduje się słabsza tkanka – zębina, która znacznie szybciej ulega procesowi próchnicowemu. Ząb niejako niszczeje szybciej od wewnątrz niż wizualnie z zewnątrz. W wielu przypadkach niezbędne jest wtedy leczenie kanałowe.
Martwy ząb a leczenie kanałowe
Wewnątrz zęba znajduje się wiązka nerwowo-naczyniowa (tzw. „nerw”). Kiedy proces próchnicowy wnika głęboko w ząb i dociera do „nerwu”, to właśnie ten nerw należy usunąć. Oprócz jamy zęba w kanałach korzeniowych znajduje się wiązka nerwowo-naczyniowa. Oczyszczanie i wypełnianie kanałów korzeniowych nazywamy leczeniem endodontycznym. To złożony technologicznie proces. Kanały korzeniowe zęba mają najczęściej zakrzywiony kształt i złożoną strukturę. Do leczenia kanałowego potrzeba wielu narzędzi i sprzętu elektronicznego. Tylko renomowany leczenie endodontyczne w Krakowie jest w stanie w tym przypadku prawidłowo wyleczyć zęba.
Początkowo kanały są poszerzane różnymi instrumentami, następnie nadaję się kanałowi wymagany kształt, następnie kanały są dokładnie płukane roztworami przeciwdrobnoustrojowymi, osuszane i szczelnie zamykane na całej długości długość. Jeśli kanały nie zostaną wypełnione do pełnej długości, prędzej czy później w zębie rozwinie się stan zapalny. Jeśli kanały nie zostaną dokładnie przepłukane roztworami antyseptycznymi przed wypełnieniem, rozwinie się również stan zapalny.
Na zakończenie leczenia lekarz musi pokazać pacjentowi kontrolne zdjęcie RTG, na którym wyraźnie widać, że wszystkie kanały korzeniowe są wypełnione na całej długości, aż do wierzchołka korzenia. Leczenie kanałowe trwa dłużej niż leczenie próchnicy – dwie lub trzy godziny.
Przy złej jakości leczenia kanałów na wierzchołkach korzeni pojawia się proces zapalny. Najczęściej stan zapalny ma charakter przewlekły. Jeśli wcześniej usunięty został nerw i ząb nadal boli lub lekarz ujrzał na zdjęciu RTG uformowanie się torbieli, to znaczy, że leczenie kanałowe zostało przeprowadzone źle. Kanały nie zostały uszczelnione do wierzchołka korzenia lub kanały korzeniowe zostały słabo przemyte roztworami antyseptycznymi. Wszelkie ogniska zapalne w zębie, w tym przewlekłe, negatywnie wpływają na całe ciało i poszczególne ważne narządy, takie jak serce, nerki, wątroba itp.
Dla lekarza sytuacja ponownego leczenia kanałowego jest zawsze dużo bardziej skomplikowana. Po pierwsze, lekarz, który wcześniej leczył kanały, mógł zrobić w kanale półkę, której ominięcie może być bardzo problematyczne, poprzedni specjalista mógł złamać fragment instrumentu w kanale, co jest prawie niemożliwe do usunięcia. W takich przypadkach ponowne leczenie endodontyczne może się nie powieść. Ząb w takiej sytuacji poddawany jest leczeniu operacyjnemu. Wykonywana jest operacja resekcji wierzchołka korzenia lub usunięcie.
Jeżeli podczas powtórnego leczenia endodontycznego lekarzowi uda się przejść przez kanały, to są one dokładnie płukane roztworami antyseptycznymi i hermetycznie zamykane. Ognisko stanu zapalnego na wierzchołku korzenia z czasem zanika.
Endodonta w Krakowie: jak znaleźć dobrego specjalistę?
Główna zasada: należy starannie wybrać ortodontę, zbierając niezbędne informacje o lekarzu, przychodni i sposobach leczenia
Lekarz musi być ortodontą i posiadać zaświadczenie potwierdzające prawo do wykonywania tego zawodu. Dyplom lekarza stomatologa nie uprawnia lekarza do przeprowadzenia leczenia ortodontycznego. Ortodoncja to nauka, która bardzo szybko się zmienia. Aby przeprowadzić leczenie na nowoczesnym poziomie, lekarz musi stale się uczyć. Uczęszczać na wykłady, seminaria, kongresy.
Podczas konsultacji lekarz bada pacjenta, udziela mu ogólnych informacji o możliwym leczeniu oraz ilości dodatkowych badań wymaganych do postawienia diagnozy. Pamiętaj, że lekarz, który będzie cię leczył bez diagnozy, jest kiepskim specjalistą. Do diagnozy ortodonty niezbędne są zdjęcia rentgenowskie, zdjęcia zewnątrz- i wewnątrzustne, modele, czasem wyniki tomografii komputerowej (CT). Może doradzić skonsultowanie się z innym specjalistą: otorynolaryngologiem (ENT), osteopatą, neurologiem.
Zapytaj, co jest wliczone w cenę. Często podawany jest tylko koszt wstępnej procedury, a za kolejne wizyty płacisz osobno. Niestety, niektóre kliniki w ten sposób zwabiają pacjentów, maskując część kosztów leczenia. W trakcie leczenia pojawiają się dopłaty, na które pacjent jest zmuszony się zgodzić, ponieważ jest już w trakcie leczenia.
Warto też przed wyborem lekarza, przeczytać opinie na jego temat, które znajdziemy na przykład w Internecie.