termy w górach

Współcześnie termin „gorące źródła” odnosi się do kompleksów termalnych, których największy wybór mamy na Podhalu. Jeśli chcesz zaznać przyjemności kąpieli w ciepłej wodzie termalnej (geotermalnej), odnosząc z tego maksimum korzyści dla zdrowia – również psychicznego, to kieruj się w okolice Zakopanego. Które termy warto wybrać na pierwszy raz? Rekomendujemy Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, a dlaczego, to już wyjaśniamy w naszym artykule.

Proces powstawania wody termalnej (geotermalnej)

Za powstanie wody termalnej (geotermalnej) w Bukowinie Tatrzańskiej odpowiadają bardzo złożone procesy geologiczne. Wiedzę na ten temat czerpiemy z prac badawczych prowadzonych w ciągu wielu lat przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB).

Dzięki skomplikowanej budowie geologicznej Tatr, opady atmosferyczne na tym obszarze od wielu tysięcy lat zasilają spękane i skrasowiałe skały, występujące pod utworami piaskowcowo-łupkowymi niecki podhalańskiej. Dzięki tym półprzepuszczalnym i nieprzepuszczalnym skałom, wody na odpowiedniej głębokości stają się wodami termalnymi (geotermalnymi).

Wraz ze wzrostem głębokości, temperatura skał i występujących w nich wodach rośnie, co związane jest ze stopniem geotermicznym. To zjawisko zachodzi w Bukowinie Tatrzańskiej na głębokości 2390 – 2605 m, gdzie temperatura skał i wody dochodzi do ponad 70oC, a po jej ujęciu otworem Bukowina Tatrzańska PIG-PNiG 1 na powierzchni osiąga 67oC przy wydobyciu 48 m3/h.

Wiek wód wydobywanych wymienionym otworem osiąga ok. 10 000 lat. W praktyce oznacza to, że ich infiltracja na obszarze Regli Tatrzańskich nastąpiła przed tym okresem. Dzięki tak długiemu czasowi kontaktu wody ze skałami nastąpił wzrost jej ogólnej mineralizacji do 1,7 g/dm3 i wzbogacenie w minerały korzystne dla organizmu człowieka.

Wypływająca woda podgrzana ciepłem skał ma temperaturę 67 stopni Celsjusza. Zanim znajdzie się w basenie należy ją schłodzić do najkorzystniejszej dla ludzkiego organizmu temperatury 30-38 stopni, w zależności od basenu. Pozostałe odzyskane ciepło absolutnie się nie marnuje i jest wykorzystywane między innymi do ogrzewania obiektów BUKOVINA Resort.

Cenne właściwości wody termalnej (geotermalnej) w Bukowinie Tatrzańskiej 

Woda termalna (geotermalna) w Bukowinie Tatrzańskiej posiada mineralizację dochodzącą do 1,7mg/dm3. Jest to woda siarczanowo-sodowo-wapniowa, siarczkowa, fluorkowa (SO4-Na-Ca-,H2S, F), zawierająca składniki mineralne i specyficzne takie jak siarka dwuwartościowa (H2 S+S2 – powyżej 1 mg/dm3) i fluorki (powyżej 2 mg/dm3),

Tak cenny skład wody termalnej (geotermalnej) wypełniającej baseny Term BUKOVINA decyduje o jej szerokich właściwościach zdrowotnych i kosmetycznych. Kąpiele termalne mogą stanowić wspaniałe uzupełnienie terapii różnych schorzeń czy problemów dermatologicznych, a także być elementem kuracji anti-aging.

Na początek przyjrzyjmy się właściwościom kosmetycznym wody termalnej (geotermalnej) w Bukowinie Tatrzańskiej, o których decydują konkretne składniki mineralne: wapń (wspomaga proces regeneracji organizmu), sód i potas (regulują poziom nawilżenia skóry), magnez (opóźnia procesy starzenia, odżywia skórę, działa przeciwzapalnie) oraz siarka (pomaga w utrzymaniu zdrowych paznokci, włosów, kości i stawów). Woda termalna (geotermalna) doskonale koi skórę po opalaniu i depilacji oraz oddziałuje na cerę, dogłębnie ją nawilżając i czyniąc promienną oraz gładką.

Nieocenione są także właściwości zdrowotne wody termalnej (geotermalnej) w Bukowinie Tatrzańskiej. Regularne zażywanie kąpieli w wodzie o tak wysokim poziomie mineralizacji zmniejsza zagrożenia związane z chorobami serca, poprawia przemianę materii i reguluje wydzielanie hormonów oraz łagodzi bóle mięśni i stawów. Tę przyjemną formę terapii zaleca się m.in. kobietom w ciąży, dzieciom, osobom przemęczonym i zestresowanym, cierpiącym na dolegliwości ze strony układu kostnego i mięśniowego oraz każdemu, kto chce kompleksowo zadbać o swoje zdrowie.

Woda termalna (geotermalna) wypełniająca baseny Term BUKOVINA ma zbawienny wpływ na psychikę i funkcjonowanie układu nerwowego. Pomaga w ustabilizowaniu tętna, wykazuje działanie relaksujące i uspokajające, a nawet antydepresyjne, redukuje stres, wspomaga w walce z bezsennością oraz chronicznymi bólami głowy.

Poznaj atrakcje Term BUKOVINA

Poza walorami zdrowotnymi i kosmetycznymi, wizyta w Termach BUKOVINA to znakomity sposób na relaks i spędzenie świetnego dnia czy to we dwoje, czy z bliskimi.

Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej to jeden z najnowocześniejszych kompleksów basenów termalnych w Europie, który od 2008 roku stanowi wizytówkę i największą atrakcję tej urokliwej miejscowości położonej około 16 kilometrów od Zakopanego.

Termy oferują m.in. aż 20 basenów wewnętrznych i zewnętrznych, strefę dzieci i młodzieży z trzema zjeżdżalniami (jedną całoroczną), siatką do wspinaczki wodnej czy wodną huśtawką, a w sezonie letnim także wodnym torem przeszkód w strefie letniej, leżanki z hydromasażem i jacuzzi, bezpłatne zajęcia z aquaaerobiku czy coniedzielne zajęcia z nauki nurkowania dla dzieci (w cenie biletu).

Termy to jednak nie tylko wodne atrakcje. Znajdziemy tutaj także strefę saun „Góralskie Łospary” z aż ośmioma rodzajami saun do wyboru, w tym fińskimi, łaźniami parowymi, kabiną na podczerwień, Lakonium, strefą schładzania i wypoczynku czy zewnętrzną sauną góralską „Łozpolono Maryna”, w której codziennie odbywają się tematyczne seanse zapachowe z saunamistrzem.

Za dodatkową opłatą można skorzystać z oferty strefy Wellness BUKOVINA, która obejmuje zabiegi pielęgnacji twarzy i ciała, masaże, autorskie rytuały czy orientalne rytuały (terapie i masaże ajurwedyjskie). Osobom odwiedzającym termy tylko na jeden dzień, szczególnie polecamy zabiegi, na które nie trzeba się wcześniej umawiać i poprzedzać ich konsultacją kosmetologiczną – na przykład wspaniale odprężający, autorski masaż „Bukowiański relaks”.

Bilety do Term BUKOVINA można wygodnie kupić online na stronie kompleksu pod adresem https://www.termybukovina.pl/bilety.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ