Dobry ginekolog

Zanim zaczniemy poszukiwania dobrego ginekologa warto zadać sobie pytanie o cel naszej wizyty: czy przychodzimy z konkretną dolegliwością czy też szukamy lekarza, który będzie opiekował się nami przez dłuższy czas. Dostęp do dobrego ginekologa ma kluczowe znaczenie dla zdrowia każdej kobiety. Lekarz w tej specjalizacji zajmuje się leczeniem i profilaktyką chorób żeńskiego układu rozrodczego, takich jak zaburzenia miesiączkowania, niepłodność oraz stany zapalne pochwy. Ginekolog zajmuje się również prowadzeniem ciąży oraz antykoncepcją.

Według zaleceń lekarzy pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się po przekroczeniu 16 roku życia lub po rozpoczęciu współżycia. Dobry ginekolog przeprowadza z pacjentką gruntowny wywiad, pytając o cykl miesiączkowy, dolegliwości, historię chorób, współżycie i przyjmowaną antykoncepcję, a także o choroby ginekologiczne w rodzinie. Mogą pojawić się również pytania związane z trybem życia oraz wykonywaną pracą.

Kluczowym elementem wizyty u ginekologa jest badanie. W jego trakcie lekarz bada pochwę i macicę, a także jajniki. W razie potrzeby zrobienia cytologii, czyli pobrania próbki złuszczonego nabłonka szyjki macicy lub konieczności zbadania wymazu z pochwy lekarz użyje wziernika dopochwowego. Badanie nie powinno być bolesne. Dobry ginekolog bada również piersi, w razie potrzeby kierując na mammografię. Zleca również dodatkowe badania.

Dobry ginekolog powinien być taktowny, dyskretny i delikatny. Nie należy akceptować niestosownych komentarzy na temat życia seksualnego czy planów rodzicielskich. Ważne, by mieć do lekarza pełne zaufanie i móc z nim rozmawiać o sprawach tak intymnych, jak infekcje czy życie seksualne. Istotną sprawą jest również gabinet, który powinien być urządzony w komfortowy sposób, z uwzględnieniem oddzielnego miejsca do przygotowania się, rozebrania i umycia. Jeśli ginekolog sprawia, że czujemy dyskomfort, warto rozejrzeć się za innym lekarzem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ