Rezonans magnetyczny to z całą pewnością jedno z najlepszych narzędzi diagnostycznych w medycynie, które pozwala na bardzo dokładne obrazowanie wnętrza ciała. Wykorzystywany jest w medycynie do diagnozowania wielu schorzeń i urazów, a dzięki swojej zdolności do tworzenia świetnej jakości obrazów tkanek miękkich, kości i organów wewnętrznych może być stosowany w wielu różnych przypadkach.
Rezonans magnetyczny – co to takiego?
Rezonans magnetyczny to nic innego jak zaawansowana technika obrazowania medycznego, która wykorzystuje silne pole magnetyczne oraz fale radiowe do tworzenia niebywale szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur ciała. W przeciwieństwie do tomografii komputerowej, która używa promieni rentgenowskich, rezonans nie naraża pacjentów na promieniowanie jonizujące, co sprawia, że korzystanie z niego jest w pełni bezpieczne. Osoby mające obiekcje przed skorzystaniem z badania rezonansem nie powinny się bać, gdyż w znacznej większości przypadków jest ono w pełni bezpieczne. Podczas badania pacjent umieszczany jest w specjalnym urządzeniu, przypominającym podłużną tubę. Silne pole magnetyczne wpływa na to, że jądra atomów wodoru w ciele pacjenta ustawiają się równolegle do linii magnetycznej. W dalszej kolejności do ciała wysyłane są impulsy fal radiowych, które zakłócają aktualne ustawienie. Po zakończeniu impulsu jądra wracają do swojego pierwotnego stanu, wysyłając sygnały, które są odbierane i przetwarzane przez komputer na specjalne obrazy. W efekcie możliwe jest uzyskanie bardzo skrupulatnych przekrojów ciała w różnych płaszczyznach. Jeśli mieszkasz w Lublinie i chcesz wykonać rezonans magnetyczny, to sprawdź stronę: https://rezonika.pl/. Dzięki pomocy tej firmy badanie rezonansem będzie szybkie i profesjonalne.
Kiedy należy wykonać rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny jest zalecany w różnych przypadkach medycznych, kiedy to obligatoryjna jest niezwykle precyzyjna diagnostyka wewnętrznych struktur ciała. Jest on szczególnie przydatny w diagnostyce chorób neurologicznych. MRI pozwala wykryć stwardnienie rozsiane, guzy mózgu, a także udary. Dzięki zdolności do dokładnego obrazowania mózgu i rdzenia kręgowego rezonans jest niezastąpiony w ocenie uszkodzeń i zmian patologicznych w układzie nerwowym. Oznacza to, że może on wykrywać nawet najbardziej poważne choroby. W ortopedii rezonans magnetyczny pomaga natomiast w diagnozowaniu urazów stawów, mięśni, ścięgien czy więzadeł. Jest on także używany do oceny zmian zwyrodnieniowych i stanów zapalnych. Za sprawą MRI można wykryć zarówno relatywnie błahe problemy, jak i schorzenia zagrażające życiu pacjenta. To niepozorne badanie ma więc bardzo szerokie spektrum walorów i jest powszechnie polecane.
Przeciwwskazania do wykonania rezonansu
Pomimo, że rezonans magnetyczny jest bezpiecznym badaniem dla większości pacjentów, to istnieją pewne sytuacje, kiedy nie można go wykonać. Ze względu na użycie silnego pola magnetycznego, pacjenci z wszczepionymi urządzeniami elektronicznymi, a więc rozrusznikami serca czy pompami insulinowymi, nie mogą być poddawani MRI. Pole magnetyczne może zakłócać działanie tych urządzeń, co stanowi olbrzymie ryzyko dla zdrowia pacjenta. Przeciwwskazaniem do badania rezonansem są analogicznie metalowe implanty lub jakiekolwiek śruby w ciele pacjenta. Pole magnetyczne może powodować przesunięcie tych elementów, co będzie prowadzić do uszkodzeń tkanek lub narządów. W niektórych przypadkach przeciwwskazaniem do MRI może być też zaawansowana klaustrofobia. Lęk przed ciasnymi pomieszczeniami może bowiem spowodować, że pacjent nie będzie w stanie wytrzymać kilkudziesięciu minut w tubie podczas badania.