łuszczyca twarzy

Łuszczyca na twarzy jest schorzeniem, które wyróżnia bardzo nieestetyczny wygląd oraz ból. Pacjenci zmagający się z tą odmianą choroby niejednokrotnie zadają sobie pytanie: co pomaga na łuszczycę twarzy? Dla wszystkich tych osób przygotowaliśmy dzisiejszy artykuł. Przedstawiamy w nim szereg sprawdzonych sposobów na zwalczenie łuszczycy twarzy. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Łuszczyca twarzy – pakiet najważniejszych informacji

Warto wiedzieć, że łuszczycę twarzy rzadko kiedy traktuje się jako osobną jednostkę chorobową. Oznacza to, że nie ma ona miejsca w naukowych klasyfikacjach. Badania pokazują, że o wiele częściej wykwity skórne mogące pojawiać się w takich miejscach jak broda, czoło, nos, poliki są mało specyficznym symptomem schorzenia, jakim jest łuszczyca owłosionej skóry głowy, łuszczyca krostkowa czy innej odmiany tej choroby. Odmian łuszczycy jest naprawdę sporo.

Gdy zmiany łuszczycowe pojawiają się na twarzy, uważa się to z reguły za objaw zaostrzenia się choroby oraz jej tzw. uogólnienia. Jeszcze do niedawna łuszczyca na twarzy była przez ekspertów zaliczana do grona rzadkich odmian łuszczycy, to teraz szacunki pokazują, że na różnych etapach życia wykwity w tej części ciała mogą być obserwowane nawet u 70 procent pacjentów zmagających się z tą autoimmunologiczną chorobą.

Co pomaga na łuszczycę twarzy? Sprawdzone sposoby

To, w jaki sposób będziemy leczyć łuszczycę na twarzy, powinno być uzależnione przede wszystkim od postaci klinicznej schorzenia, jej lokalizacji, charakteru powstałych zmian i ich natężenia oraz od wieku pacjenta i jego indywidualnych uwarunkowań (m.in. tolerancja osoby chorej na poszczególne środki stosowane w lekach na łuszczycę). Terapia łuszczycy charakteryzuje się tym, iż ma przede wszystkim charakter farmakologiczny. Oznacza to, że stosuje się głównie środki miejscowe, maści. Czym smarować zmiany powstałe przez łuszczycę?

Specjaliści zalecają, aby nakładać na skórę dotkniętą łuszczycą maści, zawierające w swoim składzie witaminę D. Jest to uwarunkowane tym, że środki tego rodzaju oddziałują w sposób bezpośredni na patomechanizmy choroby. Procesy namnażania i różnicowania keratynocytów zostają zahamowane, a odczyny zapalne powodowane przez pobudzony system odpornościowy są na bieżąco redukowane. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie delikatnych retinoidów, czyli analogów witaminy A.

Niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy, ale istnieje również całkiem sporo domowych sposobów na łuszczycę. W tym celu należy zaopatrzyć się w oleje i zioła. Wśród olejów wymienia się: olej arganowy, olej z czarnuszki czy olej z pestek malin. Z kolei na łuszczycę najlepsze będą zioła takie jak akacja, perz i skrzyp.

Oliwienie skóry głowy wspomnianymi olejami należy realizować najlepiej kilka razy w tygodniu. W tym celu należy okryć głowę bawełnianą ściereczką. Bardzo ważnym elementem terapii łuszczycy jest także zmiana swoich nawyków żywieniowych – pacjent chory na łuszczycę powinien jeść jak najwięcej warzyw i owoców, a unikać słodyczy, alkoholu i papierosów.

Artykuł powstał przy współpracy z https://www.centrumluszczycy.pl/Leczenie-luszczycy-jak-i-czym-leczyc-blog-pol-1603108869.html

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ