Alkoholizm to bardzo poważna choroba, która dotyka wielu ludzi bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Ma wiele przyczyn, większość wiąże się z uwarunkowaniami psychologicznymi.
Definicja alkoholizmu
„Alkoholizm (zespół uzależnienia od alkoholu) – określany jest z reguły jako ogół dysfunkcji fizycznych, psychicznych i osobowościowych (intelektualnych, emocjonalnych), powstałych na skutek uzależnienia od alkoholu etylowego. Według najnowszych statystyk stanowi najbardziej rozpowszechniony rodzaj uzależnienia na świecie” (źródło: http://terapie.net.pl/alkoholizm.html).
Alkoholizm – objawy
Alkoholizm ma cztery fazy. Każda z nich ma charakterystyczne objawy.
Faza pierwsza – wstępna, prealkoholowa jest dość trudna do zauważenia. Osoba, której dotyczy zagrożenie, sama nie zauważa, że dzieje się coś niedobrego. Objawy, jakie tutaj można podać, to sięganie po kieliszek okazjonalnie (czyli norma nie odbiega od zachowań ludzi niedotkniętych problemem), ale z uczuciem, że napicie się pozwoli się odprężyć, zrelaksować, być może zapomnieć o jakichś problemach. Napicie się ma sprawić przyjemność.
Druga faza to ostrzegawcza, kiedy pojawia się element tzw. urwania się filmu, a także szybsze inicjowanie kolejek, lepszy humor w towarzystwie, a nawet picie w samotności.
Kolejny etap uzależnienia, faza krytyczna, objawia się utratą kontroli nad piciem – alkoholik chce, ale nie umie przestać, składa obietnice bez pokrycia.
Ostatni etap, chroniczny, objawia się piciem alkoholu już od rana i bez usprawiedliwiania się. Ma największy wpływ na fizyczny stan zdrowia, np. pogarsza się stan wątroby.
Alkoholizm w rodzinie
Alkoholizm jednej osoby to choroba całej rodziny, dlatego leczenia (na różnych płaszczyznach) muszą się podjąć wszyscy jej członkowie. Życie z alkoholikiem objawia się stanem przewlekłego stresu, a wreszcie wycieńczenia emocjonalnego i psychicznego. Odbija się też na przyszłości – dzieci często idą tą samą drogą lub wiążą się z osobami uzależnionymi, czując się bezpiecznie w znanym sobie schemacie.
Ważne jest, aby cała rodzina chciała podjąć leczenie. Dzięki temu alkoholik będzie miał wsparcie i większą motywację do porzucenia nałogu. Trzeba jednak pamiętać, że alkoholikiem jest się do końca życia, dlatego nawet po odwyku można łatwo wrócić do picia. W utrzymaniu trzeźwości na stałe rola rodziny jest bardzo duża.
Alkoholizm wśród młodzieży
Według badań stale obniża się wiek, w jakim człowiek sięga po alkohol. Dotyczy to już bardzo młodych ludzi w wieku szkolnym. Przyczyn jest wiele: naciski ze strony rówieśników, złe towarzystwo, niska samoocena, wyniesienie modelu picia z rodziny, dostępność alkoholu, znieczulica społeczna, brak świadomości co do szkodliwości tej używki itd.
Młody człowiek uzależni się od alkoholu dużo szybciej niż dorosły, a przez to stanie się mniej sprawny intelektualnie, bardziej zmęczony, nadpobudliwy, agresywny itd.
Jak leczyć alkoholizm?
Wyjście z alkoholizmu nie jest łatwe, bo trwa nawet kilka lat. Polega przede wszystkim na psychoterapii i odnosi się do dotarcia do przekonań, uczuć, do zmiany sposobu myślenia, a zatem dotyczy sfery psychicznej. Następny etap to terapia ambulatoryjna. Alkoholik otrzymuje od swojego terapeuty indywidualny plan, który ma za zadanie wdrażać. Na takim etapie konieczne jest zdanie sobie sprawy z powagi sytuacji, przyznanie się do choroby i chęć zmiany.
Niektórzy pacjenci zostają poddani leczeniu specjalistycznemu, czyli hospitalizacji. Dotyczy ona osób z depresją, padaczką, z majaczeniem alkoholowym, drgawkami, u osób po urazach czaszki itd.
Alkoholizm to poważna choroba, którą można leczyć, aby dać sobie szansę na normalne życie. Dowiedz się więcej na terapie.net.pl