Różne metody na zamykanie naczynek w gabinetach

0

Rozszerzone naczynka na policzkach i brodzie bywają mało estetyczne, ale jednocześnie mogą prowadzić do różnego rodzaju problemów dermatologicznych. Skóra naczynkowa wystawiona na działanie zmiennych temperatur, ale również po zjedzeniu potraw pikantnych czy napojów z alkoholem, może być nieprzyjemnie napięta i bolesna.

Soczewki multifokalne – zalety

0

Soczewki multifokalne (https://www.acuvue.pl/1-day-acuvue-moist-multifocal) to nowoczesny rodzaj soczewek kontaktowych, które przeznaczone są dla osób zmagających się ze starczowzrocznością, zwaną inaczej prezbiopią. Istotą tego zaburzenia jest zaburzona zdolność akomodacji, czyli przystosowywania się oka do widzenia zarówno z bliska, jak i z daleka. W efekcie osoby starsze, a obecnie coraz częściej także osoby już po 40. roku życia, mają problem z takimi codziennymi czynnościami, jak czytanie, szycie czy też obsługiwanie telefonów komórkowych. Jeszcze kilkanaście lat temu byli oni skazani na kłopotliwe użytkowanie dwóch par okularów – jednych do bliży, zaś drugich do dali. Na szczęście obecnie istnieje znacznie wygodniejsze rozwiązanie, jakim są właśnie soczewki multifokalne.

Umożliwiają one zarówno wyraźnie widzenie obiektów znacznie oddalonych, jak i bezproblemowe odczytywanie między innymi drobnego druku w gazecie. Ten specyficzny rodzaj soczewek kontaktowych wyróżnia się specjalistyczną budową, która w pełni odpowiada potrzebom osobom ze starczowzrocznością. Najprościej rzecz ujmując, moc korekcyjna soczewki jest zróżnicowana w zależności od jej obszaru. Zdecydowanie najczęściej spotykane jest rozwiązanie polegające na tym, że w swojej dolnej części soczewka jest przystosowana do widzenia z bliska, zaś górna przeznaczona jest do korekcji dali, czyli przedmiotów usytuowanych w znacznym oddaleniu od narządu wzroku. Z kolei jej środkowa część, zwana również kanałem progresywnym, świetnie sprawdza się podczas korygowania widzenia odległości pośrednich. Dzięki temu osoby ze starczowzrocznością będą mogły zarówno bez trudu poczytać książkę, jak i podziwiać oddalone górskie szczyty.

W przeciwieństwie do znacznie mniej wygodnych soczewek dwuogniskowych, w przypadku soczewek multifokalnych nie są widoczne linie podziału soczewki na poszczególne części o zróżnicowanej mocy. Ponadto ogromnym dodatkowym atutem soczewek multifokalnych są ich wyjątkowo nawilżające właściwości, które nawilżają oko znacznie skuteczniej, aniżeli tradycyjne soczewki kontaktowe. Dzięki temu ich użytkownikom nie grozi przesuszenie gałki ocznej, co prowadzi do powstawania zaczerwienień oraz bólu w okolicy oka. Dodatkowo soczewki multifokalne mogą być z powodzeniem wykorzystywane do korygowania zarówno krótko, jak i dalekowzroczności. Istnieje również możliwość użytkowania ich przez osoby cierpiące na astygmatyzm.

Nowoczesne multifokalne soczewki posiadają szereg zalet, które przekładają się na bardzo wysoki komfort ich użytkowania. Z całą pewnością osoby po 40. roku życia powinny sięgnąć po ten rodzaj soczewek kontaktowych, aby móc na powrót cieszyć się bezproblemowym wykonywaniem codziennych czynności.

Skąd się bierze ciemieniucha? Sprawdź

0

Na skórze głowy noworodka pojawiły się nieestetyczne żółte łuski? To prawdopodobnie ciemieniucha – przypadłość typowa dla większości noworodków. Poznaj jej przyczyny i dowiedz się, jak skutecznie się z nią uporać.

Manicure japoński- co to za nowość?

0
Manicure japoński- co to za nowość?

Azjatki są znane na całym świecie ze swojej zadbanej, pięknej, a także zdrowej skóry, czy nawet włosów i paznokci. W związku z tym faktem, chyba nikogo nie zdziwi europejska popularność zabiegu, który przywędrował do nas z Japonii i już zdążył podbić zachodnie salony kosmetyczne. Tego rodzaju manicure japoński, który jest zwany również P. Shine, zdążył już uratować paznokcie naprawdę wielu kobiet. Zabieg ten potrafi przywrócić równowagę już nawet bardzo mocno zniszczonym oraz rozdwojonym paznokciom, dlatego jest on szczególnie zalecany osobom, które mają większe problemy z łamliwością paznokci. Korzysta z niego mnóstwo kobiet na całym świecie, w tym wiele znanych aktorek oraz celebrytek.

Na czym polega manicure japoński?

Ażeby móc wykonać manicure japoński, jest nam potrzebny specjalny zestaw kosmetyków oraz przyrządów, dlatego w dzisiejszych czasach tak wiele kobiet decyduje się na przeprowadzenie tego rodzaju zabiegu w bardzo profesjonalnym salonie kosmetycznym, jednakże sprawa wygląda tak, że jeśli zaopatrzymy się samodzielnie w dobrej jakości zestaw do tak zwanego P. Shine, możemy bez większego problemu z powodzeniem sobie zrobić we własnym domu taki manicure japoński.

W skład takiego podstawowego zestawu do manicuru japońskiego wchodzą: pasta, specjalny puder, drewniana szpatułka, co najmniej 2 pilniczki (lub jeden dwustronny) oraz dwie polerki.

Tego rodzaju zabieg zwykle rozpoczyna się od zmycia z paznokci pozostałych lakierów czy odżywek. Następnie należy po prostu pozbyć się skórek – do tego celu można użyć specjalnej szpatułki, która znajduje się w naszym zestawie do manicure. Wcześniej jest oczywiście dobrze posmarować narośnięte skórki oliwką albo namoczyć, aby było je potem łatwiej „schować”. Po takim pierwszym etapie, należy odpowiednim pilniczkiem, dołączonym do specjalnego zestawu, należy następnie spiłować paznokcie do długości, która nam najbardziej odpowiada. Następnym więc krokiem jest po prostu usunięcie tej pierwszej warstwy płytki paznokcia, żeby pozbyć się tkanki tłuszczowej oraz zabrudzeń.

Manicure japoński- co to za nowość?

Następnie po prostu należy nałożyć odrobinę tej specjalnej pasty i wcierać ją polerką aż do momentu całkowitego jej wchłonięcia. Pastę taką należy wcierać jednostronnym ruchem. Wtedy efektem użycia takiej pasty powinny po prostu być piękne i błyszczące paznokcie.

Ostatnim etapem takiego zabiegu jest zabezpieczenie paznokci specjalnym pudrem – należy go delikatnie nanieść na paznokcie, po czym wcierać go w jedną stronę takim okrężnym ruchem, polerując przy tym całą płytkę naszego paznokcia.

Tego rodzaju zabieg powinno się mniej więcej powtarzać co jakieś 3 tygodnie, najlepiej wykonać go jakieś 3-4 razy, choć możliwe że już po pierwszym takim razie efekty powinny być szybko widoczne. Między tego typu zabiegami dobrze jest jednak zrezygnować z malowania paznokci, a nawet nakładania odżywek.

Preparaty, jakich używa się podczas takiego specjalnego zabiegu, zawierają keratynę, a także pyłek pszczeli, specjalną krzemionkę z Morza Martwego, a także witaminy A oraz E – dzięki tym składnikom odżywczym nasze paznokcie stają się bardziej błyszczące, zdrowe, a na dodatek przestają się rozdwajać i łamać. Płytka paznokcia jest wtedy doskonale zabezpieczona oraz po prostu pięknie wygląda. Jest to więc doskonały sposób na poprawę stanu naszych paznokci przed jakimś ważnym wydarzeniem.

Najlepiej potraktować jest więc manicure japoński jako swoistą regenerację między częstym malowaniem paznokci, czy na przykład manicurem hybrydowym, który niestety prawie zawsze przynajmniej w małym stopniu odbija się na stanie naszych paznokci. Nie powinno się go jednak wykonywać bezpośrednio po zdjęciu takich przedłużonych paznokci, nieważne czy były to paznokcie żelowe, czy też akrylowe. Po prostu po zdjęciu tipsów manicure japoński nie będzie ani zbyt przyjemny, ani efektowny, ponieważ płytka naszego paznokcia jest jeszcze zbyt cienka.

Operacje plastyczne nadzieją na normalność

0

Chirurgia plastyczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się korektą prawdziwych lub tylko odczuwalnych defektów ciała. Związana jest ściśle z wieloma innymi naukami medycznymi.

Jak schudnąć z ud?-doradzamy

Jak schudnąć z ud?-doradzamy

Jeśli nie wiesz jak zrzucić nagromadzony tłuszcz wokół ud, to zastosuj się do kilku istotnych zasad. Po pierwsze, warto wykonywać specjalne ćwiczenia, które ułatwią zrzucenie nagromadzonej tkanki tłuszczowej akurat w tej konkretnej części. Uda są niestety uważane za jeden z trudniejszych obszarów ciała pod względem szybkiego odchudzania, między innymi jest tak dlatego, że wiele różnorodnych diet skupia się na okolicy naszego brzucha.

W osiągnięciu pięknych i zgrabnych nóg pomaga jednak właściwa dieta oraz odpowiednie ćwiczenia. Dzięki połączeniu jednego oraz drugiego można szybko uzyskać smukłe nogi, którymi nareszcie można się pochwalić na plaży lub wśród znajomych. Już nie musimy się obawiać, możemy swobodnie wybrać krótką sukienkę bądź wycięty strój kąpielowy.

Czas potrzebny do schudnięcia

Niestety, żeby zrzucić nagromadzony tłuszcz trzeba wykonywać systemtycznie ćwiczenia, a także przestrzegać zmiany w sposobie naszego odżywiania.Jeśli więc stosuje się odpowiednią dietę, to nie pozbawia się swojego organizmu zbyt wielu składników odżywczych, których on po prostu potrzebuje. Bardziej wartościowe diety zawierają przecież warzywa, owoce, a także pieczywo pełnoziarniste, komplet potrzebnych witamin oraz białek. Jeśli nie posiada się pewności co do odpowiedniego zastosowania wybranej diety należy przed jej wprowadzeniem skonsultować się z lekarzem albo z dietetykiem.

Popularną „bolączką” kobiet są od lat szczupłe nogi, które u większości osób są niestety wynikiem tylko i wyłącznie genetycznie mniejszej ilości mięśni, a nie jakiejś małej ilości tłuszczu. Tak więc kobiety z tendencją do tycia w dolnych partiach, czyli nogach, mają w nich też zazwyczaj po prostu więcej mięśni oraz genetycznie łatwiejsze budowanie ich tkanki mięśniowej. Byłoby to więc ogromną stratą w ich przypadku, aby omijać ćwiczeń nóg na siłowni z obawy przed ich nadmiernym rozrostem.

Najlepszym więc sposobem jest zmierzenie grubości swojej fałdy tłuszczu na środku uda i całego obwodu uda oraz późniejsze ćwiczenie nóg w ilości około 15-20 powtórzeń na 1 serię. Istotną rzeczą jest także ignorowanie „wrażenia” wzrostu mięśni przez okres około 6 tygodni.

Najlepsze ćwiczenia na nogi:

-krzyżowanie nóg w pozycji leżącej- leżąc swobodnie na podłodze, ręce należy rozłożyć na boki, w takiej pozycji nogi unieść do góry tak, aby z naszym tułowiem utworzyły kąt 90 stopni. Następnie nogi skrzyżować na zmianę.

-unosząc nogi na siedząco- należy po prostu położyć się na boku, podpierając swój tułów ręką, natomiast drugą rękę położyć wzdłuż na nodze. Nogę natomiast należy unieść na wysokość wynoszącą około 50 cm, następnie powoli opuścić ją, a po wykonaniu takiej serii ćwiczeń jedną nogą, po prostu zamienić stronę.

Jak schudnąć z ud?-doradzamy

Po takim okresie ćwiczeń należy znowu uda zmierzyć i porównać do pierwszego pomiaru.

Taki zabieg pozwala na swobodną, realną ocenę co dzieje się z naszą tkanką tłuszczową ud. A także co dzieje się z naszymi mięśniami. Dzięki temu będziemy mogli w pełni dostosować dalsze postępowanie. Jeśli się w takiej sytuacji stwierdzi wzrost ilości mięśni, natomiast tłuszcz pozostaje niestety na tym samym poziomie należy po prostu odpuścić sobie trenowanie ud, aby ćwiczyć jedynie lekki jogging.

Nie należy jednak zapomnieć o tym, żeby codziennie wypijać co najmniej dwa litry wody w okresie zimowym, natomiast aż trzy litry latem, niezależnie od tego, czy odczuwamy pragnienie, czy też nie. Dodatkowe ilości czystej wody zmniejszają niepożądane zatrzymywanie się płynów w organizmie oraz pomagają zużywać tłuszcz, a w konsekwencji też likwidować cellulit w rejonie ud. Dzięki regularnemu piciu wody możemy więc osiągnąć piękną i bezcellulitową sylwetką. Nikt przecież nie chce mieć na ciele brzydkiej skórki pomarańczowej. Przeszkadza ona chociażby w noszeniu szortów czy krótkich sukienek, nie mówiąc już o stroju kąpielowym.

Jak przygotować się do jazdy na nartach? Jakie ćwiczenia wykonywać?

Jak przygotować się do jazdy na nartach? Jakie ćwiczenia wykonywać?

Wraz z nadejściem jesiennych, czy też zimowych bardzo długich wieczorów coraz jest już bliżej do rozpoczęcia sezonu zimowego. Ten okres kojarzy się nam głównie ze sportami zimowymi, takimi jak na przykład jazda na sankach, czy też łyżwach, snowboardzie czy tradycyjnych nartach. Tego rodzaju dobre oraz rozsądne przygotowanie do uprawiania zimowego szaleństwa jest bardzo ważne, ponieważ pomaga nam to uniknąć nieprzyjemnych kontuzji oraz urazów.

Dodatkowo, dzięki więc odpowiednio dobranym oraz wcześnie zaplanowanym ćwiczeniom, dajemy sobie w takiej sytuacji pewność podtrzymania dobrej kondycji na białym stoku. Jaki więc rodzaj treningu najlepiej jest wybrać?

Jedną z niezwykle istotnych podczas jazdy na desce lub nartach umiejętności jest bardzo duża wytrzymałość naszego organizmu. Możemy ją swobodnie kształtować przez odpowiednio dobrany program treningowy, który składa się z różnych ćwiczeń aerobowych i cardio. Sprawdzą się w tej sytuacji zatem w zasadzie wszystkie rodzaje biegu, już od truchtu aż do sprintu, tego rodzaju ćwiczenia powinny być wykonywane w interwałach, skakanie na przykład na trampolinie czy też na skakance.

Przydatne będzie tutaj wszystko, co pozwoli nam znacznie podnieść nasze tętno i w konsekwencji przyzwyczai organizm do długotrwałego, ale miarowego wysiłku. Tak więc, dzięki temu nie będziemy ledwie łapać oddechu już po jednym narciarskim zjeździe, ale nie pokonają nas nawet łatwo wielogodzinne maratony zimowego szaleństwa.

Oczywiście oprócz świetnej wytrzymałości, bardzo ważny tutaj jest również trening, który będzie odpowiednio ukierunkowany na uprzednie zapobieganie ewentualnym urazom. Kiedy bowiem nie jesteśmy odpowiednio rozgrzani, a tym samym przygotowani do uprawiania sportów zimowych (a właściwie dotyczy to w zasadzie wszystkich aktywności fizycznych), możemy w taki sposób niestety bardzo łatwo nabawić się różnego rodzaju urazów zwłaszcza stawu skokowego, bioder, kolan czy barków.

Jak przygotować się do jazdy na nartach? Jakie ćwiczenia wykonywać?

Wystarczy po prostu dobrać odpowiednio ćwiczenia skierowane na konkretne partie ciała, a następnie wykonywać je sumiennie co najmniej na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem. Może to być zwykłe pływanie (świetnie wpływa ono na stawy barkowe oraz kręgosłup), wymachy rąk czy też nóg, krążenia bioder oraz stóp, a nawet różne formy przysiadów.

Taki przedsezonowy trening najlepiej jest jednak rozpocząć nawet około dwóch miesięcy przed planowanymi zimowymi szaleństwami – oczywiście najlepiej jest wtedy, kiedy stał się on dla nas normą, wtedy zdecydowanie najsze ciało zapamięta każdy wysiłek i przenisie się to na dużą wytrzymałość fizyczną. Jednak tak naprawdę to po prostu wystarczą cztery tygodnie bardzo sumiennego, po prostu regularnego ćwiczenia, tak aby prawidłowo rozgrzać nasz organizm po okresie wakacyjnym oraz jesiennym. Z pewnością takie działanie zaprocentuje nie tylko podczas narciarskich wyjazdów, ale w ogóle w całym naszym funkcjonowaniu – mając bowiem lepszą kondycję, możemy być po prostu mniej zmęczeni, bardziej ruchliwi oraz elastyczni.

Jeżeli więc będziemy trzymać się wszystkich przedstawionych założeń, to mamy szansę na wytrzymanie na stoku całego długiego dnia.

Przypatrując się jednak specyfice pracy mięśni narciarza, po prostu dochodzimy do wniosku, że jego mięśnie, które działają podczas jazdy na nartach napięte są w zasadzie ciągle podczas całego zjazdu. Drugim istotnym spostrzeżeniem jest to, że pracują one głównie na zasadzie skurczu izometrycznego oraz izotonicznego. Taka więc specyficzna praca mięśni narciarza podczas zjazdu różni się nieco od pracy mięśni w różnych innych dyscyplinach sportowych. Dlatego często więc zdarza się, że nawet u bardzo wytrenowanych osób, można zaobserwować duże zmęczenie w czasie wielogodzinnej jazdy na nartach. Główne nasze grupy mięśniowe, które pracują najbardziej intensywnie podczas zjazdu to przede wszystkim mięsnie grzbietu oraz brzucha, mięśnie pośladkowe i mięśnie uda.

Olejki do brody- czy są skuteczne? Co zawierają?

0
Olejki do brody- czy są skuteczne? Co zawierają?

Niestety nadal bardzo wielu mężczyznom wydaje się, że o dużą brodę nie trzeba wcale dbać – wystarczy ją przecież zapuścić i może czasami usuwać z niej resztki jedzenia, które niestety często zostają na niej po posiłkach. Jednakże aby taka broda naprawdę dobrze wyglądała, należy po prostu dbać o nią, tak jak na co dzień dbamy o nasze włosy czy też paznokcie. Co prawda odkąd dłuższa broda stała się modna, zdążyło pojawić się już mnóstwo salonów, zajmujących się podcinaniem oraz pielęgnacją bród, jednakże do prawdziwego golibrody, tak jak do fryzjera, chodzić się powinno co jakiś czas, a o brodę natomiast trzeba przecież dbać w zasadzie codziennie.

Obecnie, na naszym rynku dostępnych jest coraz to więcej różnego rodzaju preparatów do pielęgnacji brody – zostały już stworzone specjalne żele do mycia, pielęgnacji, układania etc. Dziś jednak skupimy się na olejach do brody. Tego rodzaju kosmetyk można zwyczajnie porówna do specjalnej odżywki czy też szamponu do włosów – jest on przecież niezbędny, jeżeli ktoś już zdecydował się zapuścić brodę oraz pragnie, żeby była ona zadbana i dobrze się prezentowała, a przede wszystkim, chce zachować odpowiednią higienę swojej brody.

Jak używać olejku?

Aby poprawnie użyć specjalnego oleju do brody wystarczy kilka kropli po prostu nanieść na dłoń (większość takich specjalnych olejków posiada dozowniki, dzięki którym można swobodnie z nich korzystać, bez obawy o wylanie połowy buteleczki za każdym razem).

Następnie należy rozsmarować tego rodzaju olejek w obydwu swoich dłoniach, po czym wetrzeć w skórę i w brodę. Po takim zabiegu można już swobodnie rozczesać, a następnie ułożyć brodę, jeśli jest już na tyle długa, że po prostu tego wymaga.

Takie specjalne olejki do brody składają się głównie z wielu innych olejów dodawanych często do balsamów do ciała, a także kremów do twarzy i różnych kosmetyków do włosów.

Olejki do brody- czy są skuteczne? Co zawierają?

W takim specyfiku można zapewne znaleźć olej makadamia, olejek arganowy, olej jojoba, a także wyciąg z moringi i tungu molukańskiego. Tego rodzaju oleje świetnie nawilżają naszą skórę i brodę oraz bardzo delikatnie koją powstałe podrażnienia skóry. Dzięki takiemu regularnemu stosowaniu różnych olejków do brody, staje się ona bardziej miękka, błyszcząca, a na dodatek nie plącze się, przez co wygląda na bardziej zadbaną i odżywioną.
Dodatkowo taki specjalny olejek do brody chroni naszą skórę i brodę przed niepożądanym wpływem różnych czynników zewnętrznych, takich jak mróz oraz wysokie temperatury.

Taki wyciąg z tungu molukańskiego bardzo dobrze regeneruje naszą skórę i łagodzi swędzenie, które jest niestety szczególnie uciążliwe na samym początku zapuszczania dłuższej brody. Nie można jednak zapominać o tym, że specjalne olejki do brody są często perfumowane, co powinno przekonać osoby, które są niezdecydowane do ich częstszego stosowania.

Natomiast ceny kosmetyków do brody są niestety dosyć wysokie, jest to spowodowane głównie faktem, że nie ma na tym rynku jeszcze zbyt dużej konkurencji w tejże kategorii.

Jednakże zadbana oraz gęsta broda dodaje przecież urody prawie każdemu mężczyźnie, dlatego warto więc wydać nawet te kilkadziesiąt złotych na jedną buteleczkę olejku, która przecież starczy nam na długo. A w konsekwencji można cieszyć się wypielęgnowaną oraz pachnącą brodą. Jest to więc warte swojej ceny. Jeśli chodzi o składniki aktywne znajdujące się w wielu olejach do brody, to tutaj ilość różnych kombinacji jest praktycznie nieograniczona. Można w tych kombinacjach znaleźć bez problemu olejek do brody, który zawiera witaminę E, a także wyciąg z owoców cytrusowych, czy też taki, który w swoim bogatym składzie posiada boswelię oraz mango. A jeśli natomiast poszukamy trochę dłużej, możemy również znaleźć olejek do brody zawierający wspaniałe masło shea, wyciąg z pszenicy, czy nawet jedwabiu.

Jak przestać obgryzać paznokcie?

0
Jak przestać obgryzać paznokcie?

Do dziś myślałeś, że obgryzanie paznokci to zwykły zły nawyk? Okazuje się, że niestety problem może leżeć dużo głębiej. Otóż, obgryzanie paznokci zostało jakiś czas temu sklasyfikowane jako zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, a w medycynie występuje pod nazwą onychofagia.

Ponadto, spośród przyczyn tego zaburzenia można wymienić problemy z wyrażaniem swoich emocji i samooceną, a także długotrwały stres czy uczucie lęku i zagubienia. Rozróżnia się jednak bardziej łagodną formę obgryzania lub wyrywania skórek nagromadzonych wokół paznokci, która występuje zazwyczaj jednak sporadycznie, ale także i formę niebezpieczną, która jest związana z okaleczaniem własnych dłoni właśnie w celu odreagowania wielu negatywnych emocji.

Jak temu zaradzić?

Oczywiście można temu zaradzić. Warto jednak już na wstępie zaznaczyć, że jeżeli główną przyczyną obgryzania paznokci jest jakiś silny stan nerwowy, konieczna może być szybka wizyta u specjalisty-psychologa i podjęcie adekwatnej terapii.

Jednakże w pozostałych przypadkach najskuteczniejszym lekarstwem na tego typu dolegliwość będą jedynie trzy składniki: silna wolę, cierpliwość oraz ogromną samokontrolę. Warto też na pozątku przede wszystkim dobrze rozpoznać sytuację, kiedy zaczynasz już podgryzać swoją tkankę zrogowaciałą. Łatwiej będzie nam wtedy dążyć do eliminacji tego zachowania.

Niekiedy możliwe jest jednak wyłącznie ograniczenie bardziej stresogennych czynników albo – niestety co gorsza – zredukowanie poziomu naszego stresu w ogóle nie wchodzi w rachubę. W takiej trudnej sytuacji po prostu postaraj się bardziej kontrolować swój niepożądany odruch: gdy przyłapiesz się na popełnieniu tego rodzaju błędu, zwyczajnie natychmiast przestań. Oczywiście, że będzie to wymagało większej cierpliwości, tak jak każda próba samodoskonalenia. Ważne jest jednak to, abyś przestrzegał podstawowej zasady: nigdy nie idź ze sobą na żaden kompromis. Podgryzanie jednego paznokcia zamiast pięciu nie gwarantuje przecież wyleczenia się z tego nałogu.

Jak przestać obgryzać paznokcie?

Najlepiej więc będzie znaleźć jakieś dobre zastępstwo dla obgryzania paznokci. Na przykład jeżeli dbasz o swoją sylwetkę – żucie gumy jest dobrym wyjściem dla Ciebie. Taki wzmożony ruch szczęki oraz drażnienie Twoich kubków smakowych pobudza nasz mózg, więc można także spróbować chrupać coś bardziej zdrowego niż własną płytkę. Dobrym rozwiązaniem będzie pokrojona w paski czy kostkę marchewka. A może pyszne chipsy z jarmużu? Wiele przecież zależy od Twojej własnej kreatywności!

Dobrym sposobem na zaprzestanie obgryzania jest także jest zadbanie o swoje paznokcie, a w konsekwencji – o cały swój wygląd. Otóż, niektórzy zalecają niedobry, gorzki lakier do paznokci, inni – po prostu malowanie paznokci ciemnym kolorem. Jednak paznokcie żelowe albo hybryda także sprawdzają się całkiem nieźle. Możesz po prostu nosić ze sobą taki przybornik do manikiuru czy właśnie pilniczek do paznokci. Zastąp taki uciążliwy nawyk super pozytywnym przyzwyczajeniem, które szybko sprawi, że Twoje dłonie zaczną wyglądać bardziej estetycznie. Nie ma przecież rzeczy niemożliwych, a do osiągnięcia wymarzonego celu prowadzi wiele dróg. Każdy może mieć inną drogę do sukcesu.

Nie są niestety powszechnie znane wszystkie przyczyny częstego obgryzania paznokci. Wskazuje się głównie na powiązania tego złego nawyku ze sferą psychiczną człowieka, zwłaszcza z odczuwaniem właśnie negatywnych emocji – lęku, depresji czy samotności.

Silnym czynnikiem, który wywołuje ten niechciany odruch jest także stres. Jednakże u osób dorosłych przyczyną takiego schorzenia mogą być różnego rodzaju problemy osobiste, czy konflikty, ale także strach. Z innych przyczyn obgryzania paznokci podaje się często różne zaburzenia poziomu naszych minerałów oraz witamin we krwi, a także nawet bezczynność i nudę.

Odciski na stopach – przyczyny i leczenie

0
Odciski na stopach – przyczyny i leczenie

Nowe buty często mimo swojego pięknego wyglądu mogą nam sprawić wiele bólu i cierpienia. Szczególnie źle się może skończy, gdy wybierzemy się w nich na dłuższą wędrówkę. Nasze stopy nie będą jeszcze do nich przyzwyczajone i narażą się na różne dolegliwości. Najczęściej w takich sytuacjach pojawiają się odciski.

Czym są odciski?

Z odciskami pewnie większość osób miała do czynienia i doskonale zdają sobie sprawę z tego, czym one są. Jednak zaczniemy od przypomnienia. Tak na wszelki wypadek. Tak więc odciski na stopach są to twarde i zagęszczone obszary skóry. Najczęściej pojawiają się one w wyniku tarcia lub nacisku na skórę. Warto wiedzieć, że takie zmiany rozwijają się naturalnie głównie po to, aby chronić skórę leżącą pod nimi.

Rodzaje odcisków

Mamy dwa rodzaje odcisków: twarde i miękkie. Miękkie odciski zazwyczaj występują pomiędzy palcami. Są one znacznie bielsze i bardziej miękkie, gdyż przez cały czas są zmiękczane przez pot. Natomiast, twarde odciski z reguły pojawiają się na szczytach palców. Składają się one z gęstego rdzenia. Ten rdzeń często naciska na nerwy czuciowe, a tym samym powoduje bardzo silny ból.

Występowanie odcisków

Wspomnieliśmy już, że odciski często pojawiają się na palcach. Jednak tak naprawdę mogą się rozwijać w różnych obszarach na ciele. Zazwyczaj pojawiają się w okolicy, w której występuje powtarzające się tarcie. Najczęściej pojawiają się ona Występują one na wierzchołkach, bokach palców oraz na piłeczkach stóp. Odciski mogą być różne, z reguły są twarde i suche lub miękkie albo mgliste. Najczęstszym powodem występowania odcisków jest nacisk kości na skórę. Przyczyny mogą być różne. Jednak głównie powoduje je zapalenie stawów lub słabo dopasowane obuwie.

Jak dochodzi do powstawania odcisków?

Bardzo dużo osób doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, jak powstają odciski. W końcu sami mieli je niejeden raz. Z reguły pojawienie się odcisków powodowane jest chodzeniem lub bieganiem w źle dopasowanych butach. Również noszenie przez dłuższy czas butów na wysokich obcasach, napiętych lub zwyczajnie niewygodnych może spowodować te zmiany na skórze. Znacznym ułatwieniem dla pojawienia się odcisków są uszkodzone gruczoły potowe, blizny albo brodawki na stopach. W okolicy, w której występują często dochodzi do pojawienia się odcisków. Jest jeszcze wiele innych przyczyn pojawienia się odcisków. Warto wiedzieć, że chodzenie bez noszenia butów lub noszenie butów bez skarpet również może powodować pojawienie się odcisków.

Odciski na stopach – przyczyny i leczenie

Zdarza się też, że udział w zajęciach sportowych, w czasie których wywiera się nacisk na stopy kończy się odciskami. Ponadto, osoby z cukrzycą lub innymi chorobami, które powodują słaby przepływ krwi do kończyn dolnych są bardzo narażone na pojawienie się odcisków na skórze.

Charakterystyka odcisków

Trzeba wiedzieć, że odciski na skórze często są bardzo bolesne. Najczęstszym objawem tej dolegliwości jest zagęszczenie skóry w obszarach wielokrotnego ciśnienia. Odciski na skórze stopy są diagnozowane jako:

  • gruba, twarda skóra,
  • obszar kruchej, suchej skóry,
  • ból lub tkliwość dotkniętego obszaru skóry.

Jak leczyć odciski?

Wiemy już, czym są odciski oraz co je powoduje. Teraz przejdźmy do najważniejszej części problemu, czyli leczenia. Najważniejsze w trakcie leczenia odcisków jest wyeliminowanie źródła tarcia lub ciśnienia. Wszystko dlatego, że takie działanie eliminuje przyczynę tej dolegliwości, a więc szybciej uporamy się z problemem. Czasami to wystarczy i nie trzeba nic więcej robić. W trudniejszych przypadkach możemy stosować wiele leków bez recepty.

Lekarze często też zalecają zanurzenie stopę w ciepłej wodzie i ścieranie zmienionej skóry kamieniem pumeksu. Dodatkowo, możemy stosować środki keratolityczne, najpopularniejszy jest krem ​​mocznikowy. Pomogą nam one zmiękczyć zagęszczoną skórę.

Pacjenci ze stanami chorobowymi, takimi jak cukrzyca lub choroby tkanki łącznej, ze zwiększonym ryzykiem powikłań, powinni szukać pomocy lekarskiej i leczyć schorzenie podstawowe.