Zapalenie dróg moczowych – jak zapobiegać tej dolegliwości?

0
Zapalenie dróg moczowych – jak zapobiegać tej dolegliwości?

Zapalenie dróg moczowych to bolesna i przykra dolegliwość, która bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Uczucie parcia na pęcherz, ból, złe samopoczucie i potrzeba częstego, a nieraz natychmiastowego oddania moczu skutecznie zniechęca do codziennych aktywności i sprawia, że chory nie ma na nic siły. Co więcej, w niektórych przypadkach zapalenie dróg moczowych może przekształcić się w zakażenie nerek, co jest bardzo groźnym powikłaniem. Dlatego warto poznać zasady profilaktyki chroniące przed zapaleniem dróg moczowych, w myśl zasady, że lepiej jest zapobiegać chorobie, niż ją leczyć.

Jak wrócić do formy po kontuzji?

0
Jak wrócić do formy po kontuzji

Wypadki i kontuzje zdarzają się każdemu. Niektóre są mniej, inne bardziej poważne – wszystkie jednak obniżają naszą sprawność. Aby umożliwić regenerację uszkodzonych tkanek zazwyczaj trzeba je unieruchomić za pomocą gipsu, bandaża, szyny czy ortezy.

Usztywnienie pozwala kontrolować proces regeneracji uszkodzeń, jednak równocześnie szkodzi kondycji, zwłaszcza stawów, mięśni i nerwów.

Nieużywane mięśnie słabną, stawy tracą ruchomość, a mięśnie degenerują. Jest to koszt, który trzeba ponieść w przypadku każdej kontuzji. Zależnie od tego, jak jest poważne jest uszkodzenie, powrót do pełnej sprawności może zająć mniej lub więcej czasu, a nawet okazać się niemożliwy. Mimo wszystko należy tak szybko jak to możliwe, po konsultacji z lekarzem, rozpocząć proces rehabilitacji.

Nie muszą to koniecznie być zabiegi wykonywane przez profesjonalistę – lekarza czy fizjoterapeutę. Choć po skomplikowanych złamaniach czy poważnych uszkodzeniach stawów proces powrotu do zdrowia zaczyna się w gabinetach rehabilitacyjnych, to w przypadku standardowych zwichnięć czy prostych złamań nie będą potrzebne regularne  wizytu u specjalistów. Tak czy siak przy rozpoczęciu procesu powrotu do formy – zdjęciu gipsu czy opatrunku – warto zasięgnąć rady lekarza co do tego, jak powinno wyglądać usprawnianie uszkodzonych tkanek.

Zadane zestawy ćwiczeń usprawniających z pewnością pomogą, jednak zazwyczaj nie są one wystarczające, by przywrócić pełną sprawność. Działają one specyficznie na daną grupę mięśni, poszczególne stawy i ich unerwienie, a przecież organizm ludzki funkcjonuje jako całość. W procesie powrotu do formy nie można zapomnieć o szerszym obrazie: o całym ciele, o które warto zadbać, choćby po to, by uniknąć kontuzji w przyszłości.

Dlatego też bardzo dobrymi ćwiczeniami usprawniającymi są sporty niewymagające dużego wysiłku. Pływanie, powolne bieganie czy nordic walking, rekreacyjna gra w badmintona, a także jazda na rowerze to fantastyczne i dostępne dla każdego sposoby na rozruszanie całego ciała i ogólną poprawę kondycji. Trzeba jednak uważać na miejsca wcześniej kontuzjowane: nie można nadwyrężąć stawów czy kości po skręceniach i złamaniach. Nie każdy powinien biegać, bo jest to mimo wszystko zajęcie obciążające dla kostek.

Podobnie sprawa ma się z jazdą na rowerze – tam na przeciążenia narażone są kolana. Zwłaszcza poruszanie się w terenie pagórkowatym czy górzystym może przysporzyć kłopotu osobom o słabszych stawach kolanowych czy mięśniach nóg. Dobrym pomysłem jest przeróbka roweru na elektryczny – wspomaganie jazdy silnikiem pozwoli odciążyć stawy, a jednocześnie da możliwość poruszania się w każdym terenie i w każdych warunkach, przy okazji stymulując ruch kolan, bioder i kostek.

Regularne ćwiczenia i odpowiednie stopniowanie wysiłku to klucze w powracaniu do formy po kontuzji. Nie można od razu biec maratonu, jednak krok po kroku, wykonując coraz cięższe treningi, można dojść na powrót do pełnej sprawności – a może nawet osiągnąć lepszą niż przed urazem formę?

Urazy stawów – jak je leczyć?

0
Urazy stawów – jak je leczyć?

Stawy są strukturami szkieletu stanowiącymi elementami łączącymi kości. Biologiczne zadanie stawów wymaga od nich dużej ruchomości, mobilności i różnorodności w zależności od miejsca występowania. Właściwości te osiągane są dzięki zróżnicowanej, skomplikowanej budowie. Anatomia stawów sprawia jednak, że struktury te są narażone na urazy i rozliczne stany patologiczne związane z chorobami, również reumatycznymi. Pojawia się zatem pytanie: Jak zadbać o uszkodzony staw?

Cykl miesiączkowy bez tajemnic – czyli wiedza, którą powinna posiadać każda kobieta

0
Cykl miesiączkowy bez tajemnic - czyli wiedza, którą powinna posiadać każda kobieta

Cykl miesiączkowy jest naturalnym zjawiskiem biologicznym wśród ssaków – w tym oczywiście ludzi. Celem cyklu jest umożliwienie zapłodnienia i rozwoju komórki jajowej. Najważniejsze elementy cyklu to przygotowanie komórki płciowej do zapłodnienia oraz przystosowanie błony śluzowej macicy do przyjęcia zarodka. Prawidłowy przebieg cyklu uzależniony jest od współpracy wielu hormonów i substancji. Na przebieg cyklu mają pośrednio wpływ także aspekty psychologiczne. Nastrój oraz styl życia zmieniają gospodarkę hormonalną co może spowodować zmiany w miesiączkowaniu.

Rozstrzenie oskrzeli – definicja i leczenie

0
Rozstrzenie oskrzeli – definicja i leczenie

Rozstrzenie oskrzeli jest nieodwracalnym, postępującym schorzeniem. Choroba przebiega poprzez uszkodzenie nabłonka, a następnie poszerzenie średnicy dróg oddechowych. Uszkodzenie nabłonka może mieć charakter biologiczny, mechaniczny, termiczny lub chemiczny. Zniszczona struktura nabłonka stanowi doskonałe miejsce do rozwoju drobnoustrojów. Wszystkie te zmiany prowadzą do osłabienia rzęskowego oczyszczania dróg oddechowych, co dodatkowo indukuje stan zapalny i prowadzi do postępu choroby.

Fakty i mity na temat aparatu ortodontycznego

0
Fakty i mity na temat aparatu ortodontycznego

Aparat ortodontyczny to kolejny krok w drodze do zdrowego i pięknego uśmiechu oraz prawidłowego zgryzu. Decydując się na niego trzeba wiedzieć, że leczenie ortodontyczne to czasochłonny proces, który wymaga cierpliwości i wytrwałości w oczekiwaniu na efekty. Niesie za sobą wiele pytań i wątpliwości, które należy przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Jak uzyskać siłę?

Jak uzyskać siłę?

Na temat standardów siły powstało wiele już artykułów i wielu ludzi doskonale zna wszelkie elementy, które się na nią składają. W tym artykule pod lupę weźmiemy kwestię siły w odniesieniu do siły w głębokości, jak również i w kwestii ewolucji sportu trójboju siłowego.

Z siłą związanych jest wiele różnorodnych czynników. Istotna jest oczywiście beztłuszczowa masa ciała, wypracowane na treningach mięśnie, punkty mocowania mięśni i wiele innych rzeczy, jakie należy mieć na uwadze. Zadajmy sobie więc pytanie – jak stać się silniejszym? Co zrobić, by ta siła była większa? Czy jest jakaś granica od której zależy, ile można maksymalnie ten siły mieć? Czy trójboiści sprzed kilku lat mieli taką samą siłę, jak ci obecni?  Rodzących się pytań w tym zakresie jest naprawdę co nie miara.

Prawdą jest, że rekordy w trójboju siłowym spadają. Wcześniej zawodnicy osiągali zdecydowanie lepsze rezultaty, niż ci obecni, a mimo to siła w chwili obecnej przy przeprowadzonych badaniach jest zdecydowanie wyższa.

Porównanie kobiet i mężczyzn

Wiadomo, iż kobiety z mężczyznami nie są w stanie ze sobą konkurować. Jest to rzecz naturalna i oczywista. I o ile w przypadku amatorów trudno byłoby mówić o jakichkolwiek sensownych badaniach, o tyle w przypadku zawodników wyszkolonych już jesteśmy w stanie coś zauważyć.

Istnieje mit, że mężczyźni zdecydowanie lepiej reagują na treningi, niż kobiety. Wydawać by się mogło, że mężczyźni mają więcej testosteronu, ten wpływa na budowę mięśni, a dalej przekłada się to na lepsze wyniki w sporcie. Jak się jednak okazuje, dokonując badań w laboratorium, prawda nie do końca jest taka, jak sobie ją tłumaczymy. Jeśli porównamy, to mężczyźni mają więcej mięśni niż kobiety. Patrząc na aktywne osoby zaczynające treningi siłowe, u mężczyzn jest około 50% więcej beztłuszczowej masy ciała, niż u kobiet. Patrząc jednak na statystyki, zarówno jedna jak również i druga grupa reaguje bardzo podobnie. Mężczyźni są więksi, są silniejsi, ale proporcjonalnie jedni i drudzy osiągają takie same wyniki, tę samą ilość siły i mięśni. Dla przykładu – jeśli mamy mężczyznę, która ma 60kg beztłuszczowej masy ciała i 90kg martwego ciągu, a kobieta ma 40kg beztłuszczowej masy ciała i 60 kg martwego ciągu to proporcjonalnie możemy widzieć to tak: mężczyzna zyskuje 6kg beztłuszczowej masy ciała i wkłada 30 kg w jego martwy ciąg. Kobieta zyskuje 4kg beztłuszczowej masy ciała i wkłada w to 20 kg na swój martwy ciąg.

Poniżej przedstawiamy ciekawe wnioski z przeprowadzonych badań adekwatnie od kilogramów wyjściowych:

  • dla mężczyzn młodych, masa beztłuszczowa wzrosła o 2kg- to jest jakieś 3,2 %, a u młodych kobiet było to 1,9kg, a więc 4,4%. W przypadku prasy do nóg wzrost wynosił o 24,5% dla mężczyzn i 33,3% u kobiet. W przypadku ucisku klatki piersiowej o 1m, u mężczyzn wzrost wynosił 24,4%, u kobiet 33,4%. W badaniu bicepsów, ramion i całkowitego pola przekroju poprzecznego zginacza łokcia u mężczyzn, wzrost wynosił odpowiednio o 7%, 30% i 14%, a u kobiet 12%, 51% i 27%. Powierzchnia przekroju bicepsów wzrosła o 20,4% dla mężczyzn i 17,9% dla kobiet. Siła izometryczna u panów wzrosła o 15,8%, u pań o 22%.

Faktem jest, że wyniki badań jasno pokazują, iż siła u kobiet okazuje się rosnąć zdecydowanie szybciej, niż u mężczyzn. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie ma jasnych informacji, jak ta sytuacja wyglądałaby na przestrzeni lat, bowiem wyniki badań dotyczą jedynie krótkiego odcinka czasu. Uważa się, że na początku kobiety rosną szybko, a dopiero później zwalniają tempa i nie stawiają juz na tak intensywne i mocne treningi, jak w przypadku mężczyzn, którzy stale chcą więcej i więcej.

Siła a umiejętności w sporcie

To, jakie wykazujemy umiejętności w sporcie ma bardzo duże znaczenie do tego, jaką jesteśmy w stanie uzyskać siłę. Dla przykładu, średni 10 – centylowy mężczyzna wyprzedza średnią 10 – centylową kobietę pod względem względnej siły,  w porównaniu do 90 – centylowego mężczyzny i kobiety. Przy 99 percyntylach luka względnej siły spada do 42% dla przysiadu, 59% dla wyciskania, 30% dla martwego ciągu i 41% dla całości, zarówno u kobiet, jak również i u mężczyzn. Niestety prawdą jest, że choć mężczyźni są silniejsi, to nie docenia się siły i mocy kobiet na żadnej płaszczyźnie, a są one w stanie osiągnąć naprawdę bardzo duże wyniki.

Spread wydajnościowy

Nie w każdym ćwiczeniu dana osoba jest w stanie osiągnąć maksimum swoich możliwości. Prawdą jest, że jedni lepiej czują się w treningach nóg, inni sprawdzają się znakomicie w treningach górnej części ciała. Jedni na przykład osiągają lepsze osiągi w przypadku przysiadów i ławek, ale nie są w stanie uzyskać tak dobrych wyników w przypadku martwego ciągu i odwrotnie. Budowa ciała człowieka ma bardzo duże znaczenie. Długie ramiona mogą być na przykład korzystne dla DL, ale okażą się być uciążliwe na ławce.

Czy sukces w danym ćwiczeniu jest w stanie przewidzieć konkurencyjność?

Dla przykładu mamy ćwiczenie jakim jest siad. I u mężczyzn i u kobiet względna siła jest skorelowana z proporcją sumy, która stanowi ten przysiad. Cóż to tak naprawdę oznacza? Jeśli dana osoba ma przysiad 40% ich całkowitej liczby, to suma prawdopodobnie będzie wyższa w porównaniu z osobą, której przysiad wynosi 35%. Pewnych rzeczy nie jesteśmy w stanie przewidzieć i nie mają one znaczenia dla sukcesu konkurencyjnego.

Co stanowi więc cel sam w sobie? Tak naprawdę systematyczne dążenie do tego, aby być silniejszym, stawiając przede wszystkim na regularność treningów i odpowiedni do nich plan. Można oczywiście mierzyć się z konkurencją zwracając uwagę na wykresy percentyli, ale wtedy trzeba określić swój zakres percentyl w naszej klasie i na tej podstawie oszacować, ile siły będzie nam potrzebne, by w naszej klasie być dobrą konkurencją dla innych.

Fakty i mity o dyskopatii

0
Fakty i mity o dyskopatii

Czym jest dyskopatia? To jedna z częściej pojawiających się patologii wywołujących ból odcinka lędźwiowego. Dotyczy zmian chorobowych krążków międzykręgowych, które poprzedzają rozwój choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Dolegliwości bólowe w przypadku dyskopatii wynikają z pęknięcia pierścienia włóknistego, wydobycia się jądra miażdżystego na zewnątrz i w następstwie ucisku na korzenie nerwowe lub rdzeń kręgowy. Rozwojowi dyskopatii sprzyja siedzący tryb życia oraz ograniczenie aktywności fizycznej, dlatego też ta jednostka stała się chorobą cywilizacyjną [1].

Podstawowe informacje o konopiach siewnych

0
Podstawowe informacje o konopiach siewnych

Rosnące zainteresowanie nad wykorzystaniem konopi siewnych w różnych dziedzinach życia sprawia, że pojawia się wiele sprzecznych informacji na ich temat. Poniżej przedstawimy najważniejsze fakty dotyczące ich uprawy i właściwości.

Kwasy omega 3 – zalecana suplementacja u niemowląt i dzieci

0
Kwasy omega 3 – zalecana suplementacja u niemowląt i dzieci

Kwasy omega 3 należą do nienasyconych kwasów tłuszczowych – tzw. dobrych tłuszczy. Ze względu na swoje właściwości są one niezbędnymi składnikami w diecie człowieka, niezależnie od wieku. Należy jednak pamiętać, że ludzki organizm nie może wytworzyć odpowiedniej ilości kwasów omega 3, w tym DHA (kwas dokozaheksaenowy), dlatego konieczna jest ich suplementacja. Jest to szczególnie ważne w przypadku niemowląt i dzieci, które szybko się rozwijają i rosną. Uzupełnienie tego składnika jest niezbędne m.in. do prawidłowego, funkcjonowania  układu nerwowego, mózgu oraz wzroku.

Kwasy omega 3 dla lepszej koncentracji

Wiele mówi się o wpływie kwasów omega 3 na prawidłowy rozwój dzieci i niemowląt. Składniki te, głównie DHA biorą udział w prawidłowym rozwoju  układu nerwowego i funkcjonowaniu mózgu, uczestniczą w procesach myślenia i zapamiętywania, poprawiając koncentrację. „Dobre” tłuszcze wspierają także pracę układu odpornościowego, są pomocne w walce z infekcjami i stanami zapalnymi.

Suplementacja kwasów omega 3 u dzieci i niemowląt

Cennym źródłem kwasów omega 3 są tłuste ryby, jednak nie wszystkie dzieci lubią je jeść w dużych ilościach, a niekiedy mają także alergie, które wykluczają te pokarmy z diety. Dlatego też zaleca się suplementowanie kwasów omega 3 dzieciom i niemowlętom. Rekomendowane dawki tego składnika zależą od wieku i sposobu karmienia malucha:

  • w przypadku wcześniaków zaleca się suplementację na poziomie 100-200 mg DHA,
  • w przypadku niemowląt karmionych piersią, jeżeli matka nie przyjmuje 200 mg DHA dziennie lub w przypadku niskiego spożycia ryb przez matkę nie przyjmuje ona 400 – 600 mg DHA dziennie, niemowlę powinno być suplementowane DHA,
  • niemowlęta, które zakończyły karmienie piersią, do ukończenia 2 lat, powinny otrzymywać 100 mg DHA dziennie,
  • niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym, w zależności od stosowanego preparatu – zalecana suplementacja to 100 mg DHA dziennie,
  • dzieci w wieku 2-18 lat powinny spożywać 250 mg DHA + EPA dziennie[1]

Jako suplementy kwasów omega 3 dla niemowląt i dzieci sprawdzą  się preparaty z rodziny  Bioaron Baby (https://bioaron.pl/kwasy-omega-3/). Preparaty te  dostarczają  bowiem dziecku zarówno odpowiednią  ilość niezbędnych kwasów omega 3, jak i witaminy D.

[1] https://bioaron.pl/kwasy-omega-3/

Artykuł sponsorowany.