Melasa shisha – palenie na zdrowie?

0
Melasa shisha – palenie na zdrowie

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że palenie tytoniu dość szkodliwie wpływa na nasz organizm. A co, jeśli chodzi o fajkę wodną? Czy jest to lepsza alternatywa, bezpieczniejsza i mniej uzależniająca? Istnieje wiele opinii na ten temat, ukazujących zarówno wady, jak i zalety palenia sziszy.

Mokry tytoń zdrowszy niż suchy?

Składnikiem, który umieszcza się w fajce wodnej, jest melasa, czyli tzw. mokry tytoń. Cechuje go bardzo duża wilgotność oraz mocny aromat. Dostępny jest w wielu smakach, co pod tym względem czyni palenie sziszy lepszym od papierosów. Okazuje się jednak, że wdychany z fajki wodnej dym może być jeszcze bardziej szkodliwy niż ten pochodzący ze zwykłego tytoniu. Melasa shisha wydziela substancje powodujące raka płuc, choroby układu sercowo-naczyniowego oraz inne dolegliwości. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia w samym regionie wschodnim basenu Morza Śródziemnego palenie fajki wodnej spowodowało około 17% przypadków gruźlicy, przez co sziszę powinno się traktować na równi z innymi wyrobami tytoniowymi. Nie potwierdzono, czy ma ona szczególny wpływ na rozwój nowotworów, jednak nie należy wykluczać czy lekceważyć takiej ewentualności.

Melasa beztytoniowa – dobra alternatywa?

O ile składniki zawierające tytoń nie wzbudzają wątpliwości, o tyle można dyskutować w kwestii beztytoniowej melasy shishy. Badania nie potwierdziły jednoznacznie jej szkodliwego lub nie szkodliwego wpływu na organizm człowieka.

Należy pamiętać, że nawet palacze „beztytoniowi” narażeni są na wdychanie dużych ilości tlenku węgla i węglowodorów poliaromatycznych. Ponadto melasy nie są standaryzowane, nie przechodzą również specjalnych badań dopuszczających do obrotu, przez co nie mamy gwarancji, czy wdychany dym nie zawiera szkodliwych zanieczyszczeń. Z tego powodu też zaczęto kojarzyć palenie fajki wodnej z chorowaniem np. na raka przełyku czy ze zwiększeniem stężenia glukozy we krwi.

melasa shisha do kupienia

Warto także wiedzieć o zagrożeniu, jakie stanowią choroby zakaźne przenoszone drogą kropelkową. Okazuje się, że w tej sytuacji nie pomagają nawet jednorazowe ustniki, gdyż bakterie gromadzą się w przewodach urządzenia.

Melasa shisha raz na jakiś czas

Choć niewątpliwie palenie fajki wodnej niesie za sobą więcej szkód niż korzyści, należy wspomnieć o właściwościach uzależniających. W tej kwestii zdania są mocno podzielone, jednak przekonującym argumentem wydaje się brak zawartości w melasie substancji psychoaktywnych (np. nikotyny), co teoretycznie wyklucza ewentualność popadnięcia w nałóg. Zważywszy jednak na niestandaryzowane substancji, nie ma pewności, czy rzekomo bez tytoniowy produkt nie zawiera mniejszych lub większych ilości składników uzależniających.

Czy grubość maty do ćwiczeń ma znaczenie?

Czy grubość maty do ćwiczeń ma znaczenie?

Wybierając sprzęt zarówno do prywatnej siłowni, jak również w celu uczestniczenia w zewnętrznych zajęciach sportowych często kierujemy się przede wszystkim oszczędnością – zwłaszcza, gdy dopiero zaczynamy naszą przygodę ze sportem. Tymczasem w przypadku maty treningowej niektóre jej parametry mają istotne znaczenie, bo pozwalają wykonywać ćwiczenia w bardziej efektywny i bezpieczny sposób.

Co to jednak konkretnie oznacza? Przede wszystkim, w wielkim skrócie – gruba mata do ćwiczeń często będzie bardziej odpowiednia aniżeli ta cieńsza i tańsza, ale nie jest to regułą! Sprawdźmy, dlaczego ma to znaczenie oraz jakie maty warto wybierać, gdy trenujemy konkretny sport bądź potrzebujemy materiału amortyzującego w jednym celu.

Co daje grubość maty?

Zanim zdecydujemy się na grubą matę do ćwiczeń, warto, abyśmy wiedzieli, co właściwie ta grubość daje. Przede wszystkim zapewnia komfort dla ciała w pozycjach, w których jak największa jego powierzchnia dotyka podłoża. Co więcej, będzie amortyzować np. upadki czy sprawdzi się u osób szczególnie szczupłych podczas ćwiczeń korekcyjnych. Im grubszy materiał maty (oraz – im lepszy), tym większa izolacja od zimnego podłoża. Niestety, za grubością idzie również wada – utrzymanie równowagi jest na grubszej macie nieporównywalnie trudniejsze aniżeli na cienkiej.

Jak dobrać matę do ćwiczeń?

Wiele zależy od tego, jakie ćwiczenia będziemy wykonywać oraz w jakiej pozycji będziemy spędzać większość czasu podczas treningu. Klasyczne maty treningowe sprawdzają się zarówno w przypadku pilatesu, jak również ćwiczeń rekreacyjnych czy jogi. Ich różnica tkwi właśnie w grubości oraz związanym z nią przeznaczeniu. Przede wszystkim gruba mata do ćwiczeń powinna sprostać oczekiwaniom osób, które sporo trenują w pozycjach leżących, czyli potrzebują dobrej izolacji od podłoża, komfortu dla ciała, ale mniej istotne jest dla nich zachowanie równowagi. O to ostatnie chodzi natomiast głównie w jodze, w przypadku której zastosowanie grubej maty do ćwiczeń zdecydowanie mija się z celem. Można więc z powodzeniem stwierdzić, że im więcej ćwiczeń wykonujemy w pozycjach leżących oraz im mniej zależy nam na komforcie związanym z utrzymaniem równowagi, tym grubsza powinna być nasza mata.

A co do prywatnej siłowni?

Jeśli mamy własną siłownię składającą się z kilku sprzętów, to być może będziemy chcieli zabezpieczyć część przestrzeni podłoża – zwłaszcza blisko sztangi i wszystkich innych, ruchomych elementów. W takiej sytuacji warto sięgnąć nie po maty treningowe, a po produkty amortyzujące. O ile gruba mata do ćwiczeń służy właśnie do ćwiczenia bardziej gimnastycznego, o tyle mata amortyzująca ma za zadanie niwelować ryzyko uszkodzenia podłoża (np. drewnianej podłogi) w razie upadku hantli albo sztangi czy przewrócenia się sprzętu.

Alkoholizm – jak przekonać osobę uzależnioną do leczenia?

0
Alkoholizm - jak przekonać osobę uzależnioną do leczenia

Wcale nie tak rzadko osoby uzależnione od alkoholu nie zdają sobie nawet z tego sprawy i są wręcz oburzone takimi zarzutami. Na jakąkolwiek nawet wzmiankę o udaniu się do psychologa czy ośrodka terapeutycznego reagują bardzo gwałtownie negatywnymi emocjami. Nie brakuje krzyków, wyzwisk i nawet agresji. Z całą pewnością osoby pragnące pomóc alkoholikowi nie mają łatwego zadania w takich przypadkach. Nikogo nie można do niczego zmusić, ale nie należy również stać bezczynnie i bagatelizować problemu. Pojawia się zatem pytanie, jak nakłonić osobę uzależnioną od alkoholu do leczenia i gdzie w ogóle można szukać pomocy?

Jak przekonać osobę uzależnioną do leczenia?

Bardzo ważną kwestią w przypadku alkoholizmu jest to, że osoba uzależniona od alkoholu nie jest gorsza, ale chora i potrzebuje pomocy. Często jest tak, że sięga ona po wysokoprocentowe substancje właśnie dlatego, że nie potrafi sama poradzić sobie z trudnościami dnia codziennego. W celu ucieknięcia od rzeczywistości i ulżenia sobie w cierpieniu jedynym skutecznym zgodnie z jej tokiem myślenia sposobem na przetrwanie kolejnego dnia jest utopienie smutków w kieliszku. Przekonanie alkoholika do podjęcia leczenia nie jest jednak łatwym zadaniem. Bliscy alkoholika stają przed dylematem – jak i czy w ogóle powinni pomóc? Pomimo szczerych intencji można bowiem spotkać się z bardzo nieprzyjemną, wręcz wrogą, reakcją ze strony chorego. Bardzo ważne jest to, aby jakąkolwiek rozmowę z osobą uzależnioną od alkoholu rozpoczynać, gdy jest ona trzeźwa. Należy również zadbać o to, aby czuła się ona komfortowo podczas spotkania – w miejscu cichym, spokojnym i bezpiecznym. Powinno być to miejsce pozwalające na zachowanie dyskrecji podczas rozmowy. Oczywiście do takiej rozmowy trzeba się dobrze przygotować, aby móc podać argumenty przemawiające za tym, że dana osoba rzeczywiście ma problem z nadużywaniem alkoholu oraz jakie wiążą się z tym straty i kłopoty. Nie chodzi tutaj jedynie o straty finansowe, ale również o upośledzone relacje z bliskimi i wycofanie się z życia społecznego.

Podczas rozmowy z alkoholikiem nie powinno się go o nic oskarżać ani też mieć o cokolwiek do niego pretensji, gdyż wszystko to wyzwala negatywne emocje i rozmowa może szybko się zakończyć niepowodzeniem. Potępianie i atakowanie to najgorsza rzecz, jaką może zrobić osoba próbująca przekonać alkoholika do udania się na terapię. Alkoholika nie przekonają także płacz, prośby czy szantaż emocjonalny. Warto również okazać ograniczone wsparcie, aby chory zdał sobie sprawę z tego, jak wiele może stracić, jeśli nie podejmie leczenia. Osoba uzależniona od alkoholu powinna zobaczyć autentyczną troskę, zainteresowanie i życzliwość. Interwencja ma na celu pokazanie faktów, a nie jeszcze większe obarczenie winą alkoholika i upokorzenie go. Należy takiej chorej osobie pokazać to, jaką cenę ma jej picie, aby sama mogła zauważyć, że koszty picia są wyższe niż płynące z tego korzyści. Jest to zatem konfrontacja osoby uzależnionej z rzeczywistością. Zdarza się tak, że podczas rozmowy nie uda się nakłonić alkoholika do podjęcia leczenia. Nie należy go jednak do niczego zmuszać. Czasami dopiero osiągnięcie przez niego przysłowiowego dna otwiera oczy. Dostrzega on wówczas problem oraz potrzebę wyjścia z nałogu z pomocą bliskich i specjalisty.

Alkoholizm

Gdzie się zwrócić o pomoc w przypadku zespołu uzależnienia alkoholowego?

Leczenie uzależnienia od alkoholu na własną rękę pomimo szczerych chęci nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż osoba chora potrzebuje pomocy specjalisty. W związku z tym najlepsza jest terapia alkoholowa w ośrodku leczenia uzależnień. W Polsce jest obecnie bardzo wiele różnych ośrodków – zarówno państwowych, jak i prywatnych. W przypadku tych pierwszych trzeba liczyć się zwykle z niższym standardem czy mniejszą ilością zajęć terapeutycznych. W związku z tym najlepszą opcją dla alkoholika będzie udanie się do profesjonalnej kliniki uzależnień, gdzie pacjent ma zapewnione komfortowe warunki pozwalające skupić mu się w pełni na procesie terapeutycznym oraz na powrocie do zdrowia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Terapia w prywatnym ośrodku uzależnień okazuje się być efektywniejsza, a czas w nim spędzony z pewnością nie będzie stracony.

Skorzystaj z pomocy Prywatnego Ośrodka Leczenia Alkoholizmu Terapie Tu i Teraz

Jak szybko pozbyć się pryszczy?

0
Jak szybko pozbyć się pryszczy?

Pryszcze na twarzy to zmiany, które zdecydowanie nikomu nie dodają uroku. Nawet piękny strój czy pracowicie wykonany makijaż nie są w stanie odwrócić uwagi od wielkiego pryszcza pojawiającego się w centrum twarzy, nie można też łudzić się, że uda się go ukryć pod grubą warstwą pudru czy korektora. Jak radzić sobie w takich sytuacjach?

KTÓRY SZAMPON DO WŁOSÓW WYBRAĆ?

0
KTÓRY SZAMPON DO WŁOSÓW WYBRAĆ?

Który szampon do włosów będzie dla nas najlepszy? Półki sklepowe uginają się od przeróżnych produktów do mycia i pielęgnacji włosów, ale wybór najbardziej odpowiedniego, dopasowanego do naszych potrzeb może przysporzyć sporo problemów. W tym artykule dowiesz się, czym kierować się podczas kupna szamponu.

JAK OCENIĆ PRACĘ PŁUC ORAZ ICH POJEMNOŚĆ?

0
JAK OCENIĆ PRACĘ PŁUC ORAZ ICH POJEMNOŚĆ?

            Badania spirometryczne, bo tak nazywa się badanie umożliwiające ocenę pracy płuc, bywa wykonywane z różnych powodów. Czasem służy ono do diagnostyki schorzeń układu oddechowego, a czasem jest po prostu elementem medycyny pracy. 

Wskazania do wykonania badania

Ze spirometrii powinny korzystać między innymi te osoby, które mają problem ze zwężeniem dróg oddechowych, na przykład przez astmę. Badanie spirometrem jest również obowiązkowe dla osób, u których stwierdzono POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Badanie to raz na jakiś czas powinny wykonywać również palacze. Regularnie palenie papierosów mocno osłabia działanie układu oddechowego. Badanie spirometrem dla palaczy ma ogromne znaczenie – tylko w ten sposób chory może dowiedzieć się odpowiednio szybko, czy na skutek palenia grozi mu przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Dodatkowo kontrolne badanie powinno też dotyczyć osób pracujących np. z pyłami, które mogą szkodliwie oddziaływać na płuca.

Badanie bywa też wykorzystywane do diagnozy choroby. Jeśli więc pacjent zgłasza się do lekarza np. ze świszczącym oddechem, z problemem z oddychaniem, z przewlekłym kaszlem i bólami w klatce piersiowej, to wówczas lekarz może skierować go na badanie spirometryczne. Badanie trwa kilka minut, a jego częstotliwość jest zależna od stanu zdrowia pacjenta. Ze spirometru mogą też korzystać kobiety ciężarne, choć u nich zwykle pomija się etapy z maksymalnym wdechem i wydechem, a skupia się raczej na spokojnym oddychaniu.

Jak wygląda badanie spirometryczne?

Do badania spirometrycznego trzeba się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim odpada palenie papierosów oraz picie alkoholu na dobę przed wykonywaniem badania. W dzień kontroli należy stawić się u lekarza, najlepiej w luźnych ubraniach, które nie będą ruchów podczas wykonywania głębokich wdechów i wydechów. Przed badaniem nie powinno się spożywać kofeiny ani wykonywać jakiejkolwiek aktywności fizycznej – organizm powinien pozostawać w stanie spoczynku.

Badanie spirometrem aspiro d200 zaczyna się od tego, że pacjent otrzymuje plastikowy ustnik, który musi przyłożyć ściśle do ust. Podczas badania należy wyłącznie oddychać przez usta – aby wyniki były miarodajne, pacjent otrzyma klamrę, którą należy nałożyć na nos.  Badanie spirometryczne polega na wykonywaniu rożnych oddechów – początkowo są to spokojne, normalne oddechy, które z czasem mają przejść w powolne nabieranie dużej ilości powietrza, a następnie w spokojne wydmuchiwanie. Całość powtarzana jest kilkakrotnie. Po wykonaniu badania urządzenie wydrukuje zapis graficzny obrazu płuc, który umożliwi lekarzowi postawienie diagnozy.

Wyniki badania spirometrycznego

Podczas badania spirometr aspiro d200 zapisze kilka parametrów:

  • FVC, czyli natężoną pojemność życiową. Jest to zapis tego, jaki był twój maksymalny wydech zaraz po wzięciu maksymalnego wdechu.
  • IC – pojemność wdechowa mierzona przy spokojnym wdechu
  • TV – jest to objętość oddechowa mierzona dla spokojnego wdechu
  • IRV – wdechowa objętość zapasowa. Ten parametr odnosi się do wdechu, jaki jesteś w stanie wziąć jeszcze po uprzednim wzięciu spokojnego wdechu
  • FEVI1 – ilość powietrza, którą wydmuchujesz w pierwszej sekundzie wydechu
  • PEF – przepływ wydechowy – jest to całkowity największy przepływ poewietrza przez płuca, jaki jesteś w stanie zrobić dzięki oddychaniu

Co daje badanie spirometrem?

Dla lekarza badanie to jest pierwszym krokiem do diagnozy chorób układu oddechowego. Przykładowo, dzięki określonym powyżej parametrom lekarz jest w stanie stwierdzić, czy nieprawidłowości w zapisie oddechu są wynikiem np. zmniejszonej objętości płuc, czy też zwężenia oskrzeli. To pierwsze może wystąpić u osób, które często palą (ale zdarza się, że zmniejszona objętość płuc towarzyszy również np. biernym palaczom). Z kolei zwężenie oskrzeli bardzo często jest zauważalne u astmatyków. Wszystko dlatego, że na skutek astmy w oskrzelach rozwijają się stany zapalne, które odpowiadają za ograniczony, świszczący oddech.

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał we współpracy z przedstawicielem firmy Kredos.

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa

0
Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa

Wyjście do dentysty dla każdego dorosłego nie jest doświadczeniem, które chce się często powtarzać. Sam zapach gabinetu oraz dochodzący z niedaleka charakterystyczny dźwięk wiertła sprawia, że człowiek może oblać się zimnym potem. Jednak jako dorośli potrafimy sami siebie przekonać wyższą koniecznością i załatwić szybko sprawę. Z dziećmi jest inaczej.

Co zrobić by gabinet stomatologiczny nie był straszny?

Przed pierwszą wizytą u dentysty dziecko nie wie zupełnie czego się spodziewać. To pierwsze wrażenie jest najważniejsze, ponieważ jeśli się nie uda, to w przyszłości na dźwięk słowa dentysta rodzice mogą spodziewać się automatycznego narzekania i płaczu. Stomatologia dziecięca różni się w podejściu – mali pacjenci wymagają więcej. Logiczne argumenty nie będą za bardzo przemawiały do malucha, który zwyczajnie boi się nowego doświadczenia. Można jednak temu zaradzić. Postawienie dziecka przed faktem dokonanym typu „w przyszłym tygodniu odwiedzimy gabinet stomatologiczny” nie jest najlepszą strategią. Nic to dziecku nie mówi, a ono samo nie wie, czego się spodziewać. W efekcie będzie pytać się pewnie kolegów i koleżanek w przedszkolu, a tam najprawdopodobniej nasłucha się, że stomatolodzy to potwory.

Stomatologia, jako temat powinna być poruszana z dzieckiem na co dzień podczas mycia zębów. Wtrącanie od czasu do czasu, że w przyszłości trzeba będzie odwiedzić gabinet stomatologiczny by doktor mógł zobaczyć i „pochwalić” ładne ząbki będzie dobrym punktem wyjścia. Dziecko należy oswajać z nowym doświadczeniem i bardzo uważać na to, co się mówi. Jeśli powiemy, że na wizycie może trochę „boleć” to maluch zapamięta tylko ostatnie słowo, a reszta argumentacji będzie bardzo trudna.

Wybranie odpowiedniego gabinetu

Chociaż o gabinet stomatologiczny nie jest trudno, to nie znaczy, żeby iść na łatwiznę i decydować się na pierwszą z brzegu ofertę. Internet daje nam masę opcji do zrobienia wcześniejszego wywiadu. Wiele gabinetów posiada własne strony, na których można np. odbyć specjalną wycieczkę 3D – jest to świetny „łamacz lodów” dla malucha. Może on razem z rodzicem przy komputerze obejrzeć, gdzie dokładnie idzie, gdzie będzie siedzieć itp. Gabinety stomatologiczne mają oddzielne oferty dla małych pacjentów – zajmuje się nimi lekarz, który ma doświadczenie z dziećmi, wie czego unikać, jak z nimi rozmawiać i jak sprawić by mniej się bały, gdy wiertło pójdzie w ruch. W rezultacie cały przegląd oraz potencjalny zabieg przebiega szybciej, a malcowi nie trzeba później ocierać łez z oczu i namawiać do następnej wizyty.

Te objawy mogą wskazywać, że chorujesz na cukrzycę

0
Te objawy mogą wskazywać, że chorujesz na cukrzycę

Cukrzyca jest obecnie diagnozowana częściej niż przed laty, dlatego zyskała sobie również miano choroby cywilizacyjnej. Objawy tego schorzenia metabolicznego nie są jednak oczywiste – zdarza się, że są bagatelizowane albo przypisuje się je innym chorobom. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Patenty na czyste zęby – gadżety ułatwiające dzieciom dbanie o higienę jamy ustnej

0
Patenty na czyste zęby

Mycie zębów jest bardzo ważne dla utrzymania ich dobrej kondycji. Niestety, zwłaszcza dla najmłodszych codzienne szczotkowanie jest czynnością nużącą, którą wykonują wyjątkowo niechętnie. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają na uprzyjemnienie mycia zębów i zamienienie tego obowiązku w dobrą zabawę. Oto akcesoria, ułatwiające dbanie o higienę jamy ustnej, które Twoja pociecha wprost pokocha!

Szczoteczka i kubek jak z bajki

“Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…” zgodnie z przesłaniem popularnej piosenki dla dzieci, właśnie od tych elementów powinna zacząć się wielka przygoda z myciem zębów. Wybierając szczoteczkę dla dziecka, warto zwrócić uwagę na to, aby była ona nie tylko użyteczna, ale również atrakcyjna wizualnie dla malucha. Główka szczoteczki powinna być właściwie wyprofilowana i mniejsza od tej dedykowanej dla dorosłych – dzięki temu z łatwością dotrze do wszystkich zakamarków buzi Twojej pociechy. Szczoteczki są dostępne w wielu kolorach i kształtach. Ich rękojeść może przypominać dinozaura lub być pokryta nadrukiem przedstawiającym dobrze znanych bohaterów kreskówek. Zapytaj swoje dziecko, co lubi najbardziej i wybierz szczoteczkę, po którą z przyjemnością będzie sięgać. Do kompletu warto dopasować odpowiedni kubeczek. Ułatwi on Twojemu dziecku płukanie zębów i zminimalizuje ryzyko zachłyśnięcia się wodą podczas tego procesu. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie – Dentolandia Katowice – dentysta dla dzieci.

Pasty do zadań specjalnych

Pasta do zębów kojarzy Ci się tylko z miętowym smakiem? Nic bardziej mylnego! Pasty do zębów dedykowane dzieciom, mają nie tylko specjalnie opracowany skład, ale również ciekawe smaki, konsystencje i kolory. Dzieci mogą wybierać spośród past o smaku owoców, gumy do żucia czy coli. Można z nich korzystać bez obaw, bo pomimo tego że mają słodkie smaki, nie zawierają szkodliwych dla zdrowia zębów cukrów. Produkty do mycia zębów stworzone specjalnie dla najmłodszych, często mają także atrakcyjne kolory i zawierają błyszczące granulki, gwiazdki, czy brokatowe drobinki. Oddziałują na wszystkie zmysły małego człowieka i uprzyjemniają mu szczotkowanie zębów.

Czarodziejskie kropelki

Czasem, choć dziecko bardzo przykłada się do mycia, rodzic może nie być do końca pewien, czy zęby są wystarczająco czyste. Niedokładne usunięcie resztek pokarmów może być spowodowane zużyciem się włókien szczoteczki lub niewłaściwą techniką szczotkowania. Istnieje jednak łatwo dostępne rozwiązanie, które pomaga sprawdzić efektywność czyszczenia zębów i dziąseł. W aptece można kupić specjalne krople i tabletki do ssania, które zabarwiają pozostałości osadu nazębnego i wskazują które miejsca należy poddać bardziej dokładnemu czyszczeniu. Te specyfiki, zawierające w pełni bezpieczny barwnik spożywczy, można stosować u dzieci od trzeciego roku wzwyż. Jedynym ograniczeniem jest użytkowanie stałego aparatu ortodontycznego, ponieważ barwnik może nieestetycznie zmienić kolor ligatur umieszczonych na zamkach.

Książeczki edukacyjne

W przypadku młodszych dzieci bardzo ważne jest wykształcenie odpowiednich wzorców. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że maluchy uczą się podstawowych czynności poprzez naśladownictwo. Dobrą pomocą mogą być książeczki edukacyjne, których bohaterowie uczą jak w prawidłowy sposób dbać o zęby. W księgarniach i internecie dostępny jest szeroki katalog pozycji, zaopatrzonych nie tylko w mądrą treść, ale również w piękne ilustracje. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie!

Precyzyjne czasomierze

W myciu zębów ważna jest nie tylko odpowiednia technika, ale także czas, jaki dziecko poświęca na tę czynność. Maluchy często mają problem z poczuciem czasu i myją zęby zbyt krótko. Z pomocą przychodzą im timery ułatwiające kontrolowanie czasu trwania szczotkowania. Mogą mieć one postać klepsydry, w której przesypujący się kolorowy piasek wskazuje, ile powinno trwać mycie, albo elektronicznych minutników. Tego typu urządzenia często mają fantazyjne kształty i są nie tylko użyteczne, ale także cieszą oko, zdobiąc łazienkowa półkę.

To tylko niektóre z gadżetów mogących uprzyjemnić rutynę pielęgnacyjną Twojego dziecka. Pamiętaj, że w walce o zdrowy uśmiech każdy skuteczny gadżet jest mile widziany i daj swojemu dziecku już od najmłodszych lat odczuć, że higiena jamy ustnej nie musi być nudna.

Egzema – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

0
Egzema - przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Słowo egzema pochodzi z łacińskiego ‚eczema’ i oznacza wyprysk. Współcześnie egzema określa chorobę skóry, która objawia się powierzchownym stanem zapalnym skóry. Choroba może mieć podłoże zarówno alergiczne, jak i niealergiczne. Łagodzenie objawów egzemy może być dla chorego uciążliwe.