Czym skutkuje brak ruchu i aktywności fizycznej?

0
Brak aktywności fizycznej skutkuje nadwagą i otyłością
fot. Pixabay.com

Aktywność fizyczna to klucz do zdrowia. Obok prawidłowej diety i umiejętności radzenia sobie ze stresem to podstawa długiego i szczęśliwego życia. Dlatego ruszać się warto. Możliwości jest tak wiele, że w zasadzie ograniczają nas tylko własne preferencje. Kto zaś ruszać się nie chce, będzie musiał zmierzyć się z poważnymi konsekwencjami. Jakimi? O tym piszemy poniżej!

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/skutki-braku-aktywnosci-fizycznej/

Otyłość jako konsekwencja braku ruchu

Choć moda na aktywność fizyczną na dobre zagościła w naszym społeczeństwie, jest ciągle wielu ludzi, którym ruszać się po prostu nie chce. Przyzwyczajeni do trybu życia, w którym rozrywkę zapewnia telewizja, seriale lub siedzenie ze smartfonem na kanapie, zapominają o tym, że robią sobie dużą krzywdę. Pierwszym takim krokiem do tego, aby organizm zaczął podupadać na zdrowiu jest zyskiwanie zbędnych kilogramów, szybko przechodzące w nadwagę, a w końcu i otyłość. O tej ostatniej mówi się, że jest plagą naszych czasów, a dziś dotyka zarówno dzieci, młodzież, dorosłych, jak i osoby starsze.

Choroby przewlekłe wynikiem braku aktywności fizycznej

Cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, mniejsza wydolność płuc, nadciśnienie, wysoki cholesterol i związana z nim miażdżyca, choroby wieńcowe – do takich skutków może doprowadzić między innymi brak aktywności fizycznej. Oczywiście, nie tylko brak ruchu wpływa na rozwój na przykład cukrzycy. Jeśli jednak przejdziemy po nitce do kłębka i przyjmiemy, że brak ruchu spowodował otyłość, a otyłość doprowadziła do cukrzycy, możemy uznać, że aktywność fizyczna była niezbędnym elementem w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Poza tym brak aktywności oznacza mniejszą objętość wyrzutową serca, a układ oddechowy o wiele wolniej adaptuje się do większego wysiłku, w razie takiej konieczności.

Brak aktywności a nastrój i funkcjonowanie psychiki

W zdrowym ciele, zdrowy duch! Chyba nikomu z nas nie jest obca ta ludowa mądrość. I choć może się wydawać wyświechtanym powiedzeniem, to sama prawda. Skoro więc aktywność fizyczna sprzyja zdrowiu fizycznemu, pomaga nam również trwać w dobrostanie psychicznym. Ruch to endorfiny, a endorfiny to hormony szczęścia. Aktywność fizyczna zalecana jest więc osobom, które zmagają się ze stanami depresyjnymi czy też lękowymi.

Zobacz też: http://www.suplementyzdrowia.pl/zegarek-do-biegania-jak-wybrac-wlasciwy/

Operacja zaćmy

0
operacja zaćmy

Zaćma jest chorobą, której zachorowalność rośnie wraz z wiekiem pacjenta i dotyka niemal wszystkich starszych ludzi. Nie oznacza to jednak, że można ją lekceważyć, ponieważ nieleczona, nie tylko obniża komfort życia chorych, ale też może prowadzić do poważnych następstw, a nawet utraty wzroku. Co należy o niej wiedzieć i jak wygląda leczenie zaćmy?

Zaćma – po czym ją poznać?

Zaćma nazywana jest też kataraktą. Najczęściej diagnozowana jest u osób po ukończeniu 55 roku życia. Polega na zmętnieniu soczewki, przez którą nie dociera wystarczająca ilość światła. Wyróżnia się jej kilka rodzajów – występuje zarówno zaćma wrodzona rozwijająca się w okresie prenatalnym, jak i pojawiająca się wraz z wiekiem. Jej pierwsze objawy są zaledwie dostrzegalne, a z czasem przybierają na sile. Należy do nich pogarszanie się ostrości widzenia, zaburzenia widzenia kolorów, przeszkadzające jasne światło, szybkie męczenie się oczu, narastająca krótkowzroczność, a nawet problemy z poruszaniem się i oceną odległości. Zaćmę łatwo rozpoznać bez skomplikowanych badań, na przykład podczas badania dna oka za pomocą lampy szczelinowej. Na podstawie badania oraz wywiadu medycznego lekarz może postawić diagnozę, a następnie zaproponować skutecznie leczenie.

Leczenie zaćmy

Leczenie zaćmy przebiega wyłącznie chirurgiczne. Najczęściej stosowaną metodą w ostatnich latach jest ultradźwiękowe rozdrobnienie zmętniałej soczewki. Zabieg ten nazywa się w kręgu medycznym fakoemulsyfikacją. Polega na rozbiciu zmętniałej soczewki, a następnie wypłukaniu jej z oka za pomocą specjalnego sprzętu. Następnie zostaje wszczepiona sztuczna soczewka, co gwarantuje szybką poprawę wzroku, bez konieczności używania silnych szkieł. Zabieg przeprowadza się w miejscowym znieczuleniu, pacjent jest wiec podczas niego cały czas przytomny i ma kontakt z lekarzem. Trwa około 15 minut i jest całkowicie bezbolesny, dzięki zastosowaniu wcześniej kropli znieczulających. Dlaczego fakoemulsyfikacja jest lepszą metodą od klasycznego sposobu usuwania zaćmy? Ponieważ małe nacięcie nie wymaga założenia szwów, rana szybko się goi, a czas rekonwalescencji jest znacznie skrócony.

Decyzje o tym, kiedy poddać się zabiegowi należy podjąć wspólnie z lekarzem. Najlepiej jednak na operację zdecydować się stosunkowo wcześnie. Usuwanie zaćmy operacyjnie to krótki, bezbolesny i bezpieczny zabieg, dlatego rzadko kiedy istnieją ku niemu przeciwwskazania. Przed operacją pacjent powinien wykonać dodatkowe badania, poświadczające o jego dobrym, ogólnym stanie zdrowia. Natomiast po samym zabiegu może wrócić do domu już po 2-3 godzinach.

Jak wyleczyć przepuklinę w odcinku lędźwiowym kręgosłupa?

0
Jak wyleczyć przepuklinę w odcinku lędźwiowym kręgosłupa

Ostatnio często zastanawiasz się, czym cechuje się ta właśnie choroba? Z jakimi głównymi objawami trzeba się zasadniczo liczyć? Jak może być efektywnie leczona przepuklina w odcinku lędźwiowym kręgosłupa?

Ogólnie ten temat jest rok po roku kalendarzowym coraz powszechniejszy. Niestety, nie brakuje osób, które zmagają się z takim właśnie zagadnieniem, jak przepuklina w odcinku lędźwiowym kręgosłupa… Ogólnie nie jest to jednak sprawa przypadkowa. Warto wiedzieć, że przepuklina może zaś występować w rozmaitych obszarach naszego ciała. Zazwyczaj jednak jest obecna właśnie w tym odcinku. Z czego to zaś wynika? Dla wielu osób ta właśnie kwestia ma spore znaczenie… Trzeba zaś zauważyć, że ten właśnie odcinek naszego kręgosłupa jest przeważnie narażony na te dolegliwości. Z czego to jednak wynika? Generalnie przepuklina w odcinku lędźwiowym kręgosłupa jest bowiem najczęściej obciążana. Wynika to choćby z tego, że nie brakuje osób, które nie prowadzą optymalnego trybu życia. Pracują przy komputerze, mało się ruszają, a po powrocie z pracy do domu siadają przed ekranem telewizora itp. Co jeszcze sprawia, że przepuklina powstaje w głównej mierze w odcinku lędźwiowym kręgosłupa? Chodzi na pewno o taki czynnik, że te kłopoty są powodowane poprzez otyłość. Tak samo, jak przez spożywanie nie do końca odpowiednich posiłków. Zła dieta też bowiem źle wpływa na tego typu konkretne aspekty.

Jakie są zaś główne objawy? Bez żadnego problemu możesz po prostu przeczytać artykuł ze strony internetowej https://rehabilitacja-arpwave.pl/przepuklina-w-odcinku-ledzwiowym-kregoslupa-czy-operacja-to-jedyne-dostepne-rozwiazanie, by się tego dowiedzieć. Przede wszystkim przepuklina w odcinku lędźwiowym kręgosłupa objawia się bardzo silnymi dolegliwościami bólowymi. Czasami ból jest tak silny, że dana osoba nie jest nawet w stanie wstać z łóżka i iść do toalety itp. Nie da się ukryć, że w takiej sytuacji wymaga po prostu pomocy… Ze strony członków rodziny, znajomych itp. Okazuje się, że przepuklina może powodować bóle, które będą promieniowały do innych części naszego ciała. Czasami człowiek ma zatem takie wrażenie, że jest dosłownie cały obolały. Jakie występują tutaj jeszcze problemy? Warto dodać, że przepuklina w odcinku lędźwiowym kręgosłupa charakteryzuje się zahamowaniem funkcji seksualnych. Do tego dochodzą kłopoty w aspekcie wypróżnienia się oraz oddania uryny… To cały czas nie wszystko. Z jakimi jeszcze problemami należy liczyć się w tym temacie? Chodzi także o brak czucia w jednej nodze lub nawet w obu nogach itp.

Często lekarze kierują na operację danego Pacjenta, u którego została stwierdzona przepuklina w odcinku lędźwiowym kręgosłupa… Należy to jednak traktować zawsze jako ostateczność. Dlaczego? Oczywiście, taka operacja także ma swoje plusy. Między innymi sprawia, że można pozbyć się uprzykrzających dolegliwości bólowych. Kłopot jest jednak taki, że nie jest wyeliminowana główna geneza danego problemu. To zaś oznacza, że przepuklina… może wrócić. Warto zatem zdecydować się na alternatywną metodę ARPwave. Dzięki tej formie rehabilitacji nie tylko pozbędziesz się bólu. Dodatkowo ciało zostanie we właściwy sposób wzmocnione. Tak, by nie mieć w przyszłości problemów z żadnymi przepuklinami itp.

Kapok dobry dla każdego

0
Kapok

Potrafisz dobrze pływać? Spędzasz dużo czasu nad wodą? Czy pamiętasz, aby zawsze mieć na sobie dobrze dobrany kapok? A może uważasz, że jest Ci on niepotrzebny, bo świetnie dasz sobie radę w każdych warunkach? Przeczytaj poniższy tekst – dowiesz się z niego, jakie rodzaje kapoków są dostępne na rynku i z pewnością przekonasz się, że powinieneś zaopatrzyć siebie i swoją rodzinę przynajmniej w jeden z nich.

Kapok dziecięcy/młodzieżowy

Jeżeli założyłeś już swoją rodzinę wiesz z pewnością, jak wiele od Ciebie zależy: zdrowie, bezpieczeństwo i życie Twoich dzieci. To Ty decydujesz, jakie wartości zostaną im wpojone, do czego będą przywiązywać wagę w dorosłym życiu. W trakcie pobytu nad wodą szalenie ważne jest, aby każda z pociech – od najmłodszych do tych ciut starszych – miała na sobie kapok. Sam wiesz, jak łatwo jest stracić dziecko z oczu na zatłoczonej nadbałtyckiej plaży i do czego może to doprowadzić. Zainwestuj w kamizelkę, której nie grozi zsunięcie się z ciała – zapobiegną temu praktyczne, a przy tym w niczym nie przeszkadzające pasy krokowe. Marka Aquarius posiada w swojej ofercie tego typu kapok dziecięcy już za ok. 100zł.

Kapok wędkarski

Mogłoby się wydawać, że połów ryb z pomostu bądź jednostki pływającej nie grozi upadkiem do wody. Ale czy na pewno? Sam wiesz, jak wilgotne podłoże może utrudnić utrzymanie równowagi. Wystarczy się poślizgnąć i nieszczęście gotowe – tym bardziej, że przy niekontrolowanym wpadnięciu do akwenu może towarzyszyć doznanie urazu każdej części ciała, co skutecznie utrudnia poruszanie się w wodzie. Aby temu zapobiec, miej na sobie zawsze kapok wędkarski – nie brakuje teraz modeli wyposażonych w liczne, praktyczne kieszonki na wszelkie niezbędne drobiazgi.

Kapok damski

Czym różni się od wersji uniwersalnej, standardowej? Tym, że posiada specjalnie wyprofilowaną piankę modelującą na wysokości biustu, co sprawia, że tego rodzaju kapok idealnie dopasowuje się do każdej budowy kobiecego ciała. Dzięki temu potencjalna użytkowniczka ma zagwarantowaną wygodę na najwyższym możliwym poziomie.

Kapok dla psa

Wydaje Ci się niepotrzebnym gadżetem? Jednak z pewnością uratował on życie niejednego czworonoga. Ostatnimi czasy spływy kajakowe z pupilem stały się czymś normalnym i raczej już nikogo nie dziwią. Entuzjaści sportów wodnych zabierają psy ze sobą na żaglówki, jachty, nad jeziora, rzeki…Dla większości psów pobyt nad wodą to świetna zabawa, należy jednak pamiętać, że im także trzeba zapewnić bezpieczeństwo. Kapok dla czworonożnego przyjaciela człowieka utrzyma go na powierzchni wody w każdych warunkach i skutecznie pomoże mu dobić do brzegu.

Najkorzystniejsze ceny

Znajdziesz na stronie https://gosup.pl/. Jeżeli z powyższej listy zainteresował Cię choć jeden kapok, zajrzyj do tego sklepu internetowego i przekonaj się, że gwarant bezpieczeństwa wcale nie jest czymś drogim czy nieosiągalnym. Twoi najbliżsi Ci za to podziękują.

Kontrast przy rezonansie magnetycznym – czym jest i kiedy się go stosuje?

0
Kontrast przy rezonansie magnetycznym

Rezonans magnetyczny jest współcześnie najdokładniejszą metodą obrazowania wnętrza ludzkiego ciała, w dodatku całkowicie bezinwazyjną, bezbolesną i bez negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Dokładność uzyskiwanych obrazów można jeszcze podwyższyć dzięki podaniu środka kontrastowego, nazywanego także środkiem cieniującym lub skrótowo – kontrastem. Czym jest kontrast i kiedy się go stosuje?

Czym jest środek kontrastowy?

Środek kontrastowy to substancja chemiczna, która kumuluje się w ludzkich tkankach, zmieniając czasowo ich właściwości elektromagnetyczne. W zależności od potrzeby wykorzystuje się różne rodzaje kontrastów:

– pozytywne – bazujące na metalicznym pierwiastku – gadolinie – wzmacniające płynący z wnętrza komórek sygnał
– negatywne – w których wykorzystuje się związki żelaza – osłabiające płynący z komórek sygnał, co pozwala na uzyskanie wyraźniejszego obrazu tkanek znajdujących się dookoła nich.

Kiedy stosuje się środki kontrastowe przy rezonansie?

Korzyści, które płyną z zastosowania środka kontrastowego przy badaniu rezonansem magnetycznym są istotne dla diagnostyki, zwłaszcza w przypadkach takich schorzeń jak:

– nowotwory, zwłaszcza w obrębie układu nerwowego, ale też atakujące narządy rodne, serce czy płuca,
– udar mózgu,
– zaburzenia związane z niedokrwieniem,
– choroby zapalne i reumatologiczne,
– stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona oraz inne zaburzenia neurologiczne.

Środków kontrastowych nie można natomiast podawać kobietom w ciąży, ze względu na możliwość kumulowania się pierwiastków chemicznych w tkankach rozwijającego się dziecka. Przed wykonaniem badania z jego użyciem konieczne jest również oznaczenia poziomu kreatyniny we krwi, wskazującego sprawność pracy nerek. Środek jest bowiem wypłukiwany z organizmu wraz z moczem, dlatego szczególnie istotne jest odpowiednie nawodnienie przed wykonywaniem badania, a także po nim, przyspieszające pozbycie się tych związków.

Gdzie wykonać badanie rezonansem magnetycznym?

Nowoczesne aparaty MRI znajdujące się w gabinetach LUX MED Diagnostyka na terenie całego kraju, w tym w Warszawie, pozwalają na wykonanie badań obrazowych w wyjątkowo krótkich terminach: zaledwie w kilka dni od otrzymania skierowania od lekarza. Badania mają wyjątkowo wysoką jakość, co gwarantuje dokładność diagnostyki, bez konieczności ich powtarzania. Pacjenci mogą natomiast odebrać wyniki online, za pośrednictwem Portalu Pacjenta, oszczędzając tym samym czas poświęcony na ponowną wizytę w placówce.

Zapoznaj się z ofertą rezonansu magnetycznego: https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/oferta/rezonans-magnetyczny

Jakie są przyczyny i objawy hipoglikemii?

0
Kontrolowanie poziomu cukru we krwi jest niezbędne, aby uniknąć hipoglikemii
fot. Pixabay.com

Hipoglikemia, inaczej zwana niedocukrzeniem, to gwałtowny spadek cukru we krwi poniżej dopuszczalnych wartości. Z hipoglikemią zmagają się osoby chorujące na cukrzycę, jednak co ważne – może ona występować także u zdrowego człowieka i sygnalizować, że w przyszłości może rozwinąć się cukrzyca.

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/hipoglikemia-definicja-objawy-przyczyny-i-rodzaje-niedocukrzenia/

Czym właściwie jest hipoglikemia?

Gdy stężenie glukozy we krwi spada poniżej normy, mówimy o niedocukrzeniu czy hipoglikemii. Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego występuje wówczas, gdy wartość ta spada poniżej 70 mg/dl i nie ma znaczenia, czy pojawiły się już charakterystyczne dla niej objawy. U osób chorujących na cukrzycę, jeśli poziom cukru nie zostanie szybko uregulowany, a niedocukrzenie będzie występować przez dłuższy czas, może dojść do wstrząsu hipoglikemicznego i poważnego zagrożenia życia.

Warto również dodać, że tak zwana hipoglikemia reaktywna może również występować o osób zdrowych. O jej pojawieniu się mówimy wówczas, gdy kilka godzin po spożyciu posiłku poziom cukru gwałtownie spada.

Jak objawia się hipoglikemia?

W zależności od tego, jak niskie jest stężenie cukru we krwi, objawy niedocukrzenia będą słabsze lub silniejsze. Do specyficznych zaliczamy przede wszystkim:

 • drżenie rąk, a nawet całego ciała,
 • nadmierna potliwość,
 • bardzo silne uczucie głodu,
 • zaburzenia równowagi i widzenia,
 • ogólne osłabienie,
 • tachykardia,
 • nudności i bóle brzucha.

U osób, które długo zmagają się z cukrzycą, te objawy mogą nie wystąpić, a jedyną oznaką gwałtownego spadku cukru będzie utrata przytomności.

Dlaczego dochodzi do niedocukrzenia?

U osób chorujących na cukrzycę przyczyną hipoglikemii może być dawka insuliny nie dostosowana do aktualnego poziomu glukozy we krwi lub nieodpowiednio dobrane leki hipoglikemizujące. Niedocukrzenie może również powodować źle stosowana dieta, omijanie posiłków, jedzenie posiłków niskowęglowodanowych, takich o wysokiej zawartości tłuszczu lub nieregularne odżywianie. Jeśli jeszcze dodatkowo towarzyszy temu nadmierny wysiłek fizyczny, do którego podaż węglowodanów nie jest dostosowana, organizm nie radzi sobie z nim i wykorzystuje glukozę w przyspieszonym tempie.

Zobacz też: http://www.suplementyzdrowia.pl/hipoglikemia-jak-jej-zapobiegac-i-jak-ja-leczyc/

Jak schudnąć zdrowo i w miarę szybko?

0
dieta

Planujesz schudnąć, ale nie chcesz po raz kolejny być na diecie, której nie cierpisz? Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musisz. Podpowiemy, jakie są zasady zdrowego odżywiania, które pozytywnie wpłyną na twoją sylwetkę.

Jak schudnąć, co jeść na diecie?

Tak naprawdę możesz jeść wszystko, musisz jedynie poznać podstawowe mechanizmy odchudzania/tycia. Jak to? Należy zdać sobie sprawę z tego, że za dodatkowe kilogramy nie są odpowiedzialne niezdrowe produkty (a przynajmniej nie bezpośrednio), a nadmiar kalorii. Co istotne, możesz jeść zdrowo i FIT (np. owsiankę z masłem orzechowym, bananem i innymi owocami), ale nadal dostarczać organizmowi zbyt dużo kalorii i nie chudnąć.

Skąd wiedzieć, ile kalorii to za dużo, a ile za mało? Musisz obliczyć, jakie jest twoje CPM, czyli Całkowita Przemiana Kalorii. To ilość kalorii, jaką należy dostarczyć organizmowi, na zachowanie funkcji życiowych i dodatkową aktywność. Jeśli jesz tyle, ile wynosi twoje CPM, waga stoi w miejscu. Dostarczasz więcej kalorii? Tyjesz. Mniej? Chudniesz. Proste, prawda? Zwłaszcza że w internecie znajdziesz kilka kalkulatorów CPM.

Tylko ważne są dwie rzeczy. Osoby, które chcą schudnąć, często drastycznie „ucinają” ilość kalorii, co najczęściej kończy się efektem jojo. Przykładowo, jeśli twoje CPM wynosi 2200 kcal, optymalnie byłoby spożywać 1700-1800 kcal.

Ponadto pisaliśmy, że nieważne jest, co jesz, tylko ile kalorii dostarczasz i dalej się tego trzymamy. Aczkolwiek musisz wziąć pod uwagę poziom sytości tych produktów. Przykład? Paczka czipsów o wadze 120 g to ok. 700 kcal. Czy się nią na długo najesz? Nie wydaję nam się. Burger w knajpce czy cała pizza to może być ponad 1000 kcal. I nagle się okazuje, że twój „przydział” kaloryczny się skończył, a jeszcze połowa dnia przed tobą. Ale już sięgając po warzywa, strączki, produkty pełnoziarniste i białkowe, zjadasz więcej objętościowo, jesteś syta, a jednocześnie masz jeszcze sporo kalorii w zapasie. Czego unikać na diecie odchudzającej przeczytasz na zdroweporady.pl, ta rozpiska pozwoli ci zorientować się, po jakie produkty wysokokaloryczne nie warto sięgać.

A teraz sprawdź „magiczną sztuczkę” odchudzającą.

Aktywność fizyczna na diecie

Ciągle się mówi, że aby schudnąć, nie wystarczy sama dieta, trzeba ćwiczyć. Dlaczego tak jest? Ponieważ na twoją Całkowitą Przemianę Materii składa się Podstawowa Przemiana Materii (ilość kalorii, jaką twój organizm potrzebuje na zachowanie podstawowych funkcji życiowych) oraz aktywność fizyczna. W praktyce im więcej ruchu w ciągu dnia, tym wyższe CPM, a ty możesz zjeść więcej.

Ćwiczenia są więc sposobem na to, aby chudnąć, ale jeść wcale nie tak mało i od czasu do czasu pozwalać sobie na drobne grzeszki bez szkody dla twojej sylwetki. Przy czym nie chodzi o konkretne treningi, tylko aktywność w ciągu dnia. To też spacery, chodzenie do sklepu/pracy pieszo, a nie jechanie autem, czy nawet intensywne sprzątanie. W praktyce – trzeba ruszać się więcej.

Sen na diecie

Na razie nie pisaliśmy nic o cudownych suplementach, dietach, które spalają 5 kg w tydzień, czy hardcorowych treningach cardio i… już nie napiszemy, bo naszym zdaniem (i wielu dietetyków również), to nie jest dobra droga. Natomiast na końcu chcielibyśmy zwrócić ci uwagę na sen. W czasie snu organizm się regeneruje, dzięki niemu ma energię na kolejny dzień i nie potrzebuje jej z dodatkowych źródeł, np. z wysokotłuszczowego jedzenia. Przy czym trzeba zadbać nie tylko o ilość snu, ale także o jego jakość, czyli np. nie przesiadywać na telefonie/przed komputerem przed pójściem spać.

Chcesz mieć zdrowe i piękne włosy? Popracuj nad dietą

0
Warzywa podstawą diety na piękną fryzurę
fot. Pixabay.com

Skóra głowy wymaga właściwej pielęgnacji i odpowiednich witamin, minerałów i składników odżywczych. Gdy ma ich pod dostatkiem włosy są mocne, zdrowe, nie łamią się, a my wyglądamy jak marzenie. Co więc jeść, aby mieć zdrowe włosy? Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: http://www.e-stawiamnazdrowie.pl/dieta-na-piekna-fryzure-podstawowe-zasady/

Dieta na piękną fryzurę i zdrowe włosy – poznaj zasady

Gdy myślimy o tym, aby dietą zadbać o naszą fryzurę, naczelną zasadą powinno być unikanie wszystkiego, co nam szkodzi. Dlatego przyszedł czas na wyeliminowanie z codziennego jadłospisu produktów wysokoprzetworzonych, zupek w proszku czy dań typu fast food. Do tego dochodzą słodycze, słone przekąski, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Czas najwyższy o nich zapomnieć.

Piękna fryzura dzięki diecie zdrowej i racjonalnej

Racjonalna dieta to taka, która dostarcza naszemu organizmowi niezbędnych do jego funkcjonowania składników odżywczych. To także taka dieta, dzięki której ani się nie przejadamy, ani nie głodzimy. Warto tutaj wspomnieć, że głodówki nie najlepiej wpływają na kondycję naszych włosów, dlatego lepiej z nich zrezygnować.

O czym więc powinniśmy pamiętać? Węglowodany, białka, dobre tłuszcze – zwłaszcza kwasy omega 3 i 6. Tych dostarczą nam pełnoziarniste pieczywo i makarony, kasze, ryby, drób. Nie możemy również pomijać warzyw. Im ich więcej na naszym talerzu, tym lepiej dla naszych włosów. Dostarczą niezbędne pierwiastki, witaminy i przede wszystkim błonnik.

Pierwiastki i witaminy w diecie na piękne i zdrowe włosy

Włosy, aby rosnąć i stawać się mocnymi potrzebują siarki i cynku. Siarka ma wpływ na pracę aminokwasów, które stanowią budulec włosa, a cynk pomaga włosom rosnąć. Najlepsze źródła siarki to produkty wysokobiałkowe takie jak jaja, drób, mleko, jogurty naturalne. Sporo można jej także znaleźć w cebuli i czosnku. Cynk z kolei znajdziemy w kaszy gryczanej, pestkach dyni i owocach morza.

Miedź, która wpływa na kolor naszych włosów, znajdziemy we wszystkich warzywach, które rosną w ziemi. I tak ziemniaki, buraki, marchew, pietruszka, seler czy por sprawią, że długo nie będziemy musieli martwić się przedwczesnym siwieniem.

Niacyna, tiamina i kwas pantotenowy to witaminy z grupy B, bez których nasze włosy nie będą tak piękne, jak sobie wymarzyliśmy. Pełno ich w kaszach, warzywach strączkowych, warzywach liściastych i twarogu.

Witamina C, która wspomaga wchłanianie składników odżywczych przez mieszki włosowe, ma też wielki wpływ na dobrą kondycję skóry głowy. Nie szukajcie jej w cytrynie, bo wbrew pozorom wcale nie jest jej tam zbyt wiele. Ale za to natka pietruszki, papryka czerwona, chrzan, brukselka czy szpinak szybko uzupełnią jej niedobory.

Zobacz też: http://www.suplementyzdrowia.pl/poznaj-najwazniejsze-zasady-diety-katogenicznej/

 

Wkładki urologiczne dla kobiet i mężczyzn

0
Wkładki urologiczne dla kobiet i mężczyzn

Problem inkontynencji (nietrzymania moczu) może dotknąć osób w każdym wieku, nawet tych, które prowadzą aktywny tryb życia. Wygodnym i skutecznym sposobem na minimalizację problemu oraz zapewnienie wygody i higieny jest stosowanie odpowiednio dopasowanych wkładek anatomicznych. Dowiedz się, dlaczego warto po nie sięgnąć.

Inkontynencja

Problem nietrzymania moczu może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, a jego powody mogą być niezwykle zróżnicowane. Często ma on charakter lekki i polega na tak zwanym kropelkowym czy wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Objawia się on podczas wzmożonego wysiłku, kichania czy śmiechu. Częściej może pojawić się u kobiet, nawet będących w młodym wieku, ale mających osłabione mięśnie dna miednicy z powodu ciąży i porodu.

Nietrzymanie moczu o niewielkim lub średnim stopniu nasilenia może być powodem sięgania po podpaski czy klasyczne wkładki higieniczne. Niestety, wiele z nich odznacza się zbyt słabą chłonnością. U mężczyzn z kolei nie sprawdzą się one ze względu na niedopasowaną budowę. Z tych powodów lepszym wyborem są specjalnie dostosowane wkładki anatomiczne.

Specjalna budowa zapewnia skuteczną ochronę

Wkładki urologiczne są zbudowane tak, aby zapewnić osobom chorym jak największą swobodę i komfort podczas ich wykorzystania w trakcie codziennych zajęć. Wyposażono je w specjalny, silnie chłonny absorbent, który wiąże krople moczu i zapewnia uczucie świeżości, suchości i czystości. Dzięki właściwościom neutralizującym, zapobiega także powstawaniu przykrego zapachu.

W celu zapewniania jak największego komfortu i dyskrecji mają niewielką grubość. Można je przykleić do bielizny dzięki samoprzylepnym paskom, co gwarantuje, iż nie będą się przesuwać w trakcie codziennej aktywności.

Wkładki urologiczne dostępne są w różnych wielkościach i z różnym stopniem chłonności. Dzięki temu doskonale sprawdzają się zarówno w dzień, jak i w nocy o osób z różnym nasileniem dolegliwości.

Wkładki dla kobiet i dla mężczyzn

Skuteczność wkładek urologicznych związana jest także z ich specjalną, anatomiczną budową. Producenci doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak różne potrzeby mają kobiety i mężczyźni ze względu na odmienną budowę anatomiczną. Dlatego przygotowali dwie linie produktów: dedykowaną kobietom i mężczyznom.

Wkładki anatomiczne dopasowane są do budowy pań i panów, a także mają zdolność dobrego dopasowania się do kształtów anatomicznych. Dzięki temu nie przesuwają się i zapewniają maksymalną ochronę o każdej porze dnia: zarówno podczas snu, jak również w pracy, podczas codziennych obowiązków czy wypoczynku. Dzięki nim osoby z problemem nietrzymania moczu mogą swobodnie uczestniczyć we wszystkich aktywnościach, które lubią.

Choroby autoimmunologiczne – czym są i u kogo mogą się rozwinąć?

0
leki

Choroby autoimmunologiczne jest to grupa różnorodnych schorzeń, która posiadają wspólną cechę, a mianowicie jest to nadreaktywność układu immunologicznego, która może w rezultacie prowadzić  prowadząca do syntezy autoprzeciwciał. Autoprzeciwciała te uszkadzają rozmaite tkanki, dając szerokie spektrum objawów. Jakie są rodzaje chorób autoimmunologicznych i kto jest narażony na ich wystąpienie?

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/choroby-autoimmunologiczne-diagnostyka-przyczyny-leczenie-objawow/ 

Choroby autoimmunologiczne – czym są?

Choroby autoimmunologiczne to nic innego jak schorzenia, które rozwijają się w efekcie nieprawidłowego funkcjonowanie układu immunologicznego. Chodzi tutaj o zaburzeniach, w przebiegu których układ immunologiczny rozpoczyna niszczyć własne tkanki organizmu, ponieważ traktuje jako tkanki obce. W efekcie dochodzi do utraty zdolności rozpoznawania własnych i obcych alergenów, która powoduje syntezę autoprzeciwciał. Przeciwciała, o której tutaj chodzi to białka, które syntetyzowane są przez limfocyty po kontakcie z obcymi alergenami na przykład po przebytej infekcji kropka przeciwciała mają na celu zneutralizowanie czynników infekcji oraz zapobiegnięcie ich rozmnożeniu. Autoprzeciwciała nieprawidłowo identyfikują własne alergeny, uznając je jako obce, niszcząc przy tym komórki ciała.

Choroba autoimmunologiczna myślników może się rozwinąć?

Procesy autoimmunologiczne inicjowane są przez różnorodne czynniki. Kluczowe znaczenie ma tutaj współwystępowanie czynników genetycznych, a także środowiskowych. Największe czynniki ryzyka to:

 • wcześniej wspomniane predyspozycje genetyczne, czyli występowanie chorób autoimmunologicznych w rodzinie
 • posiadanie płci żeńskiej – kobiety chorują częściej, niż mężczyźni
 • infekcje wirusowe i bakteryjne
 • zmiany hormonalne, które towarzyszą w okresie ciąży, okresie poporodowym oraz menopauzie
 • urazy fizyczne i termiczne 
 • promieniowanie jonizujące 
 • narażenie na przewlekły stres

Jakie są rodzaje chorób autoimmunologicznych?

W przypadku kiedy pod uwagę weźmiemy rodzaj tkanki, która atakowana jest przez autoprzeciwciała, możemy wyróżnić choroby autoimmunologiczne takie jak:

 • cukrzyca typu 1, w przebiegu której autoprzeciwciała atakują trzustkę
 • celiakia, w której uszkadzane jest jelito cienkie
 • niedokrwistość Adisona – Biermera, gdy syntetyzowane są autoprzeciwciała przeciwko komórkom okładzinowym żołądka oraz czynnikowi wewnętrznemu Castle’a, co zaburza wchłanianie witaminy B12
 • choroby wątroby: pierwotna żółciowa marskość wątroby, autoimmunologiczne zapalenie wątroby
 • choroby tarczycy: autoimmunologiczne zapalenie Hashimoto oraz choroba Gravesa – Basedowa
 • choroby tkanki łącznej: toczeń rumieniowaty układowy, postępująca twardzina układowa, zespół antyfosfolipidowy
 • choroby mięśni i/ lub układu nerwowego: zapalenie skórno – mięśniowe, miastenia, zapalenie wielomięśniowe, stwardnienie rozsiane
 • choroby stawów: reumatoidalne zapalenie stawów.

Zobacz też: http://www.suplementyzdrowia.pl/stopa-cukrzycowa-jak-powstaje-kiedy-sie-rozwija-i-jak-ja-leczyc/