Przegląd jamy ustnej – dbaj o zdrowe zęby swojego dziecka

0
Przegląd jamy ustnej

Wizyta u dentysty większości z nas kojarzy się z przykrym obowiązkiem. O zębach wolimy nie myśleć. Dopiero gdy zaczynają się psuć i boleć, idziemy po ratunek do gabinetu stomatologicznego. Niestety, ale podobnie postępujemy z naszymi dziećmi. Tymczasem okazuje się, że stan uzębienia może wpływać na cały organizm, a nawet powodować choroby z pozoru z jamą ustną niezwiązane. Przykład? Bakteria powodująca paradontozę, Porphyromonas gingivalis, sprzyja rozwojowi miażdżycy, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Mało tego, ostatnie badania pokazują, że bakteria ta po dostaniu się do mózgu może przyczyniać się do rozwoju choroby Alzhaimera. Brzmi poważnie, prawda? A to jeszcze nie wszystko. Próchnica zębów jest zakaźna, więc jeśli dziecko ma chore zęby mleczne, istnieje bardzo duże ryzyko przeniesienia się choroby na zęby stałe. Dlatego tak ważne jest zapobieganie wszelkim schorzeniom jamy ustnej już od najmłodszych lat.

Kiedy pierwszy przegląd? 

Zęby mleczne nie są tak wytrzymałe, jak zęby stałe, psują się szybciej, wymagają przez to dużej uwagi ze strony rodziców i stomatologa. Przegląd jamy ustnej u dzieci można wykonać już po pojawieniu się pierwszych zębów, mniej więcej w szóstym miesiącu życia. Lekarz stomatolog wyjaśni wówczas rodzicom, jak należy dbać o zęby małego dziecka, czym je myć, co wolno mu jeść a czego lepiej unikać. Wizyty kontrolne powinny odbywać się co 3 miesiące. Pozwala to na bieżąco wykrywać wszelkie nieprawidłowości i leczyć zęby, zanim choroba się rozwinie. Słowo leczyć jest tutaj ważne. Mleczaki należy w miarę możliwości ratować, nie usuwać. Ekstrakcja zęba to ostateczność, której lepiej unikać. Zbyt wczesne usunięcie zęba mlecznego może powodować późniejsze problemy z wyrzynaniem się zębów stałych, sprzyja także powstawaniu wad zgryzu.

Jak przebiega przegląd jamy ustnej? 

Stomatolog zaczyna przegląd od ogólnej oceny stanu jamy ustnej dziecka, kontroluje wargi, język oraz błony śluzowe policzków. Następnie przechodzi do badania stanu dziąseł, na końcu zaś uzębienia. Lekarz sprawdza dokładnie stan poszczególnych zębów, ocenia ich kształt oraz terminowość wyrzynania się. W razie znalezienia wad lub chorób informuje rodzica o metodach leczenia.

Jak przygotować dziecko do pierwszego przeglądu? 

Płacz, krzyki i wyrywanie się. To pierwsze co przychodzi nam do głowy, gdy pomyślimy o pójściu z dzieckiem do stomatologa. Tymczasem wcale nie musi tak być! Wiele zależy od postawy rodzica, jak i samego stomatologa. Najważniejsze by na pierwszych wizytach obyło się bez bólu. Jeśli będzie bolało, dziecko to zapamięta i uraz do stomatologa pozostanie na całe życie.

Dentysta wywołuje w tobie niemiłe wspomnienia, prawda? Dziecko instynktownie wyczuwa, że jego mama nie czuje się dobrze w gabinecie dentystycznym, i samo zaczyna odczuwać dyskomfort. Ciągłe powtarzanie “nie bój się”, “wszystko będzie dobrze” także nie jest dobrym pomysłem. Mówiąc tak, próbujesz uspokoić bardziej siebie niż dziecko. Co w takim razie zrobić by nasza pociecha się nie bała? Można na przykład wykorzystać wrodzoną ciekawość dziecka i opowiadać mu o niedobrych bakteriach, które mieszkają na jego ząbkach, a które tylko pan dentysta widzi dzięki magicznemu lusterku. Zwróć także jego uwagę na inne, tajemnicze dla niego przedmioty i dźwięki. Wywołując miłe skojarzenia sprawisz, że dziecko zapamięta gabinet dentystyczny jako miejsce ciekawe, do którego nie będzie bało się wracać.

Ważny jest także wybór odpowiedniego stomatologa. Obecnie na rynku funkcjonuje już wiele gabinetów wyspecjalizowanych w świadczeniu usług dla małych pacjentów. Wszystko, od wystroju po narzędzia i personel nastawione jest na zmniejszenie strachu przed dentystą. Maluch na pewno będzie czuł się dobrze w gabinecie, w którym na ścianie wymalowany jest Stumilowy Las, obok na krześle siedzi Kubuś Puchatek, a w tle słychać jego ulubioną bajkę. Warto także dowiedzieć się, czy gabinet taki posiada system znieczulania WAND – znieczulenie bezstrzykawkowe. Wszak nawet u dorosłych osób widok strzykawki wywołuje nieprzyjemne skojarzenia. Innym, całkowicie bezbolesnym środkiem znieczulającym jest gaz rozweselający, także często spotykany w tego typu gabinetach.

Bądźmy gotowi na krzyki

Jak widać, przegląd jamy ustnej nie musi być dla nas i naszego malucha koszmarem, jeśli odpowiednio się do tego przyłożymy. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej przygotowana wizyta u dentysty może skończyć się płaczem i paniką. To normalna reakcja dziecka, i to my, rodzice, musimy wtedy uspokoić naszą pociechę. Pokazać mu, że nic złego się nie dzieje, że jesteś tuż obok, potrzymać je za rękę. Najgorsze co możemy wtedy zrobić to samemu reagować histerią i gniewem.

Gdzie na odwyk alkoholowy?

0
Gdzie na odwyk alkoholowy?

Decyzja o zgłoszeniu się na terapię alkoholizmu to pierwszy, być może najważniejszy krok na drodze do zdrowego, szczęśliwego życia. Jednak aby leczenie mogło zakończyć się sukcesem, należy skrupulatnie wybrać placówkę, w której się ono odbędzie. W związku z tym wszystkie osoby, które zadają sobie pytanie: „gdzie na odwyk alkoholowy?”, powinny wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

Kto powinien zgłosić się na odwyk alkoholowy?

Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed chorym podczas procesu zdrowienia, jest przyznanie się przed sobą do istnienia problemu. Niestety mechanizm iluzji i zaprzeczania powoduje wypieranie faktów związanych z własnym piciem oraz jego szkodliwością, co w wielu przypadkach znacznie opóźnia moment zgłoszenia się na leczenie. Oprócz tego nasza kultura nie tylko toleruje, ale nierzadko wręcz gloryfikuje i nagradza zachowania związane ze spożywaniem alkoholu, przez co niejeden z nas ma problem z odróżnieniem normalnego, kontrolowanego picia od nadużywania substancji psychoaktywnej lub w pełni rozwiniętego uzależnienia. Jakie objawy powinny wzbudzić naszą czujność? Groźnym objawem jest m.in. zmiana stosunku do alkoholu – nałogowiec zaczyna traktować go jak remedium na wszelkie problemy i uniwersalną metodę kontrolowania emocji. Oprócz tego pije regularnie i nie wyobraża sobie np. wieczoru lub weekendu bez ulubionego środka odurzającego. Do tego wszystkiego dochodzi aktywne poszukiwanie okazji do napicia się, otaczanie się pijącymi osobami, narzucanie tempa picia podczas imprez i spotkań towarzyskich, rosnąca tolerancja oraz zaniedbywanie obowiązków, rodziny i dotychczasowych zainteresowań.

Leczenie w domu

Wielu chorych czuje opory przed zgłoszeniem się do ośrodka terapeutycznego, a odpowiedzi na pytanie: „gdzie na odwyk alkoholowy?” szuka raczej wśród lokalnych gabinetów psychologicznych. Oczywiście jeśli pacjent z jakiegoś powodu nie może lub nie chce przenieść się do zamkniętej placówki, może skorzystać z terapii indywidualnej w swoim mieście, którą najlepiej jest uzupełnić spotkaniami z grupą wsparcia lub mityngami Anonimowych Alkoholików. Innym rozwiązaniem są codzienne, kilkugodzinne zajęcia na oddziale dziennego pobytu, po których chorzy każdorazowo wracają do własnych domów.

Odwyk alkoholowy w ośrodku terapii uzależnień

Mimo wszystko najlepszym rozwiązaniem zwykle okazuje się terapia w ośrodku: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/gdzie-na-odwyk-alkoholowy/, gdzie na odwyk alkoholowy mogą zgłaszać się chorzy na różnych etapach uzależnienia. Pobyt w takiej placówce ma wiele trudnych do przecenienia zalet. Po pierwsze, wiąże się ze zmianą środowiska, dzięki czemu pomaga w unikaniu pokus i odcięciu się od „złego towarzystwa”. W początkowych fazach zdrowienia wyzwalaczem nawrotu może stać się niemal wszystko: od zapachu alkoholu, poprzez rozmowę z „kumplem od kieliszka”, aż po przechodzenie w pobliżu miejsca, w którym często się piło.

Drugim wielkim plusem terapii zamkniętej jest mnogość proponowanych oddziaływań terapeutycznych. Pacjenci spędzają w placówce 24 godziny na dobę, dzięki czemu przez cały czas mają kontakt ze specjalistami i innymi chorymi. Codziennie korzystają z terapii indywidualnej i grupowej, wykładów terapeutycznych, terapii zajęciowej, treningów umiejętności społecznych oraz zajęć rekreacyjnych. Połączenie wszystkich tych metod jest bardzo skutecznym sposobem na rozbrajanie mechanizmów uzależnienia i budowanie nowych, konstruktywnych strategii myślenia i postępowania.

Przeczytaj też: http://zdrowietiens.pl/jak-wyglada-odwyk-alkoholowy/

Jak wybrać placówkę?

Wybór rodzaju leczenia to tylko jedna z decyzji, które musimy podjąć, zastanawiając się, gdzie na odwyk alkoholowy. Równie istotny jest właściwy wybór ośrodka, który zagwarantuje nam skuteczną terapię prowadzoną według najwyższych standardów. Wybierając placówkę, warto zwrócić uwagę zarówno na wykształcenie, jak i doświadczenie personelu. Niektórzy twierdzą, że szczególną skutecznością odznacza się leczenie prowadzone przez trzeźwych nałogowców, którzy mają lepszy kontakt z pacjentami, wzbudzają ich zaufanie i dostarczają im nadziei na powodzenie. Należy również sprawdzić, co zawiera cena pobytu w ośrodku: jak wyglądają pokoje, czy wyżywienie jest satysfakcjonujące, ile czasu zajmują codzienne oddziaływania terapeutyczne oraz jakie są dodatkowe udogodnienia na terenie placówki. Istotny jest m.in. dostęp do lekarzy innych specjalizacji, którzy pomogą alkoholikom z powikłaniami somatycznymi oraz możliwość odbycia profesjonalnego detoksu przed rozpoczęciem psychoterapii.

https://uzaleznienia-terapia.pl/cennik/

Czysty wdech

0
Czysty wdech

XXI wiek pozwala nam cieszyć się niebywałymi luksusami względem wieków minionych. Samochody, które stają się coraz bardziej autonomiczne. Źródła informacji, w postaci smartfonów, które każdy nosi przy sobie w kieszeni. Globalna sieć łącząca wszystkie kontynenty, dzięki czemu możemy kontaktować się ze sobą, a nawet widzieć z niemal każdym. To wszystko bez wyjścia z domu. Gramy w gry na konsolach oraz komputerach, które chwalą się niemal fotorealistyczną grafiką. Producentem muzycznym lub filmowym może stać się każdy za cenę odrobiny czasu, oraz sprzętu za równowartość średniej krajowej.

Czasy te przyniosły wraz z wygodą kilka mniej pozytywnych w skutkach spraw. Wszechobecny plastik i problemy z jego recyklingiem, duże ilości spalin oraz emisje dwutlenku węgla do atmosfery sprawiają, że to, czym oddychamy jest coraz bardziej zanieczyszczone. Sami ludzie coraz częściej, w wyniku powyższych, cierpią alergie.

Wiele schorzeń, które męczą współczesną ludzkość opartych jest na różnej maści uczuleniach. Sam od dzieciaka cierpię na atopowe zapalenie skóry, które nie inaczej wywoływane jest przez alergeny. Z powodzeniem można nabyć oczyszczacz powietrza dla alergików. Różne dyskonty oferują całą masę urządzeń tego typu, więc można zastanowić się jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Oczywiście jako podstawę, wybrałbym taki, który faktycznie działa. W czasach globalizacji i wszechobecnych zakupów z Chin, bardzo łatwo nabyć produkt za połowę ceny sprzętu z podobnymi parametrami. Testy pokazują jednak, że nie zawsze taki sprzęt się sprawdza. Czasami sprawdza się jedynie w pomieszczeniu o jakiejś wielkości.

Oczyszczacze powietrza dla alergika powinny mieć jak najlepszą moc przerobową, żeby poradziły sobie z powietrzem w wietrzonym pomieszczeniu. Warto też zwrócić uwagę, aby urządzenie miało możliwość programowania na różne pory dnia. Naturalne bowiem jest, że w nocy, kiedy ruch na ulicach jest mniejszy, nasze urządzenie nie potrzebuje pracować na pełnych obrotach. Proponowałbym rozejrzeć się też za urządzeniem, które będzie sterowane pilotem. W końcu pewnie zdarzy się, że będziemy chcieli wzmocnić pracę w ciągu dnia na chwilę.

Oczyszczacze powietrza najczęściej jednak chowamy w niewidocznym i ciężko dostępnym miejscu, żeby nie zawadzały w codziennych czynnościach. Ostatnim aspektem (bo wygląd wizualny pomijam) jest to, że dobrze dla naszego portfela oraz przyrody, żeby nasz oczyszczacz powietrza dla alergików był wysokiej klasy energetycznej. Oznacza to, tyle, że mniej zużyjemy energii elektrycznej za jego codzienną, ciężką pracę.

Zioła Ojca Klimuszki – receptury sprawdzone i polecane

0
Zioła Ojca Klimuszki

Zioła Ojca Klimuszki – jak wzmocnić odporność organizmu w okresie jesienno-zimowym.

Jesień i zima to czas w którym najwięcej ludzi choruje, przeziębia się i ma osłabioną odporność organizmu. Jesteśmy w tym okresie bardziej narażeni na wirusy i bakterie. Jak można przygotować się, aby nasz organizm był silny i odporny? Czy jest to w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak. Musimy zadbać o:

 • zdrowe odżywianie – jedzmy dużo warzyw i owoców
 • ruch na świeżym powietrzu
 • zapewnienie dobowej dawki witaminy C – która może być przyjmowana w formie ziół Ojca Klimuszki

Ważne jest to, aby były to nasze nawyki życia codziennego. Powrót do natury, ziołolecznictwa to trend który utrzymuje się już od dłuższego czasu i ma on zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Zainteresowanie ziołami Klimuszko jest coraz większe. Nowoczesne procesy produkcyjne, farmaceutyczna jakość produktów, wdrożony System HACCP, Good Manufacturing Practice, zaufanie do marki Ojca Klimuszko poparte Oskarem „Serce za serce”, receptury Ojca Klimuszki i ich wiarygodność poparta licencją oo. Franciszkanów, szeroka gama naturalnych produktów zawartych w produktach, a także innowacyjne formy takie jak – bioaktywne ekstrakty wodne to cechy dzięki którym zioła Ojca Klimuszki wybierane są przez świadomych klientów.

Zioła Ojca Klimuszki powrót do natury!

Produkty sporządzane według receptur Ojca Klimuszko stosowane są na różne dolegliwości, czy problemy, takie jak na:

–  trawienie, prawidłowy poziom cholesterolu,

– na prawidłową pracę: trzustki, wątroby, serca, nerek,

– niektóre z nich można używać na problemy z wypróżnianiem, potocznie mówiąc na zaparcia,

– inne stosowane są w odchudzaniu, wspieraniu zgrabnej sylwetki,

– wpierają wyciszenie i prawidłowy sen,

– na długowieczność – produkty te https://www.zdrowapolka.pl/product/search?query=długowieczność wpierają odporność organizmu poprzez zawartość w swoim składzie witaminy C (aronia, acerola, czarna porzeczka, rokitnik, żurawina, witamina C),

– na koncentrację i pamięć,

– metabolizm i piękną skórę, cerę

– dla diabetyków,

– dla panów

Oprócz suplementów diety stosowanych doustnie, Zioła Ojca Klimuszki są zawarte w preparatach stosowanych do użytku zewnętrznego, takie jak:

– wcierki do włosów – w postaci gotowych preparatów zapobiegających wypadaniu włosów i łysieniu, lub ziół do samodzielnego zaparzania i sporządzania wyciągu ziołowego

– mazidła Klasztorne zawierające zioła Ojca Klimuszki– służą do stosowania zewnętrznego, smarowania ciała np. w celu rozgrzewania (Dermaticus) na skórę w okolicy stawów i kręgosłupa; na okolicę żylaków – działa relaksująco (VariX); na popękaną i spierzchniętą skórę rąk i nóg (Cuticulus); na zmęczone mięśnie i ścięgna (Musculus).

Zioła Ojca Klimuszki w różnych odsłonach!

Oferta produktów Klimuszko jest bardzo szeroka. W zależności od upodobań możemy wybierać spośród:

 1. eliksirów Ojca Klimuszki – skondensowanych produktów w postaci płynnej, po otwarciu gotowych do spożycia, bezalkoholowych. Charakteryzują się małą dawką do spożycia, załączona miarka do odmierzania ilości produktu pomaga w przygotowaniu mieszanki ziołowej do spożycia. Butelki o pojemności 750 ml są wykonane z ciemnego szkła. Idealnie nadają się na prezent dla bliskie osoby.
 2. nalewki Ojca Klimuszki to kolejna propozycja ziół w formie płynnej. Bezalkoholowe, w butelkach szklanych o pojemności 200ml, w ciekawej barwie kolorystycznej z miarką. Pakowane są w kartoniki.
 3. napoje ziołowo-owocowe o przyjemnym smaku są w lekkich, plastikowych buteleczkach o pojemności 100ml to produkty – Pij i chudnij lub Pij i śpij https://www.zdrowapolka.pl/pij-i-chudnij-ziolowa-mieszanka-klimuszki.html . Można je nabyć pojedynczo lub w displejach po 15szt. Mała pojemność umożliwia zabranie ze sobą tego produktu w każde miejsce. Wystarczy włożyć do kieszeni lub torebki.
 4. miody akacjowe z wyciągami z ziół Ojca Klimuszki (na długowieczność, trawienie, czy serce)– to ciekawa propozycja dla wszystkich ceniących i lubiących słodki smak miodów.
 5. zioła do zaparzania w torebeczkach typu fix do przygotowania naparów, w zimne dni
 6. mieszanki ziołowo-owocowe do sporządzania herbatek o ciekawym smaku i aromacie
 7. kawy zbożowe z wyciągiem z ziół oraz kawa zielona z ziołami Ojca Klimuszki wspierająca zgrabną sylwetkę https://www.zdrowapolka.pl/kawa-klimuszki-zielona-wspierajaca-zgrabna-sylwetke.html
 8. zioła Klimuszko w postaci tabletek w opakowaniach pakowane po 120 szt. To dyskretna forma przyjmowania preparatu, wygodna do transportowania.

To od nas zależy jaką formę ziół Klimuszki wybierzemy. Czy będziemy delektować się pysznym naparem ziołowym, aromatyczna kawą, czy sięgniemy po preparaty w formie tabletek. Pamiętajmy o zdrowej i zbilansowanej diecie oraz o ruchu na świeżym powietrzu.

Aparaty zauszne – najważniejsze parametry

0
Aparaty zauszne

Zauszne aparaty słuchowe to wytrzymałe i solidne urządzenia przeznaczone dla osób w każdym wieku, niezależnie od stopnia ubytku słuchu. Sprawdź, na jakie parametry i funkcje zwrócić uwagę podczas zakupu, by realnie poprawić jakość odbieranych dźwięków.

Aparat słuchowy – niezbędne zaopatrzenie przy problemach ze słuchem

Aparat słuchowy to zaawansowane technologicznie urządzenie, które pozwala odbierać dźwięki osobom z różnymi patologiami słuchu. Jest to obecnie najlepszy sposób na poprawę komfortu życia pacjentów cierpiących na niedosłuch przewodzeniowy i odbiorczy. Ograniczenie lub utrata zdolności odbierania i rozumienia mowy ludzkiej oraz odgłosów otoczenia negatywnie wpływa na kondycję psychiczną i fizyczną, dlatego przy problemach ze słuchem nie należy zwlekać z doborem odpowiedniego zaopatrzenia.

Rynek aparatów słuchowych dynamicznie się rozwija. Coraz bardziej zaawansowane rozwiązania produkcyjne pozwalają dostosować urządzenie do indywidualnych potrzeb pacjenta wynikających ze stopnia problemów ze słuchem, uwarunkowań anatomicznych (budowy ucha) oraz prowadzonego trybu życia. Dzięki współpracy z doświadczonym protetykiem słuchu możemy znaleźć optymalne dla nas rozwiązanie – zarówno pod względem specyfikacji technicznej, jak i ceny.

Dla kogo zauszny aparat słuchowy?

Aparaty zewnątrzuszne to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Cały układ elektroniczny mieści niewielka, zakładana za ucho obudowa, z której dźwięk doprowadzany jest do kanału słuchowego za pośrednictwem cienkiej rurki zakończonej wkładką uszną. Ta ostatnia robiona jest na miarę.

Aparat zauszny jest wygodny w użyciu i prosty w obsłudze, dzięki czemu dobrze służy zwłaszcza osobom starszym, choć warto sięgnąć po niego bez względu na wiek. Możliwość zastosowania stosunkowo dużej baterii i wzmacniacza sprawia, że urządzenia te świetnie spisują się nawet przy zaawansowanych ubytkach słuchu. Mimo sporych gabarytów w porównaniu do modeli wewnątrzkanałowych, aparaty zauszne nie muszą rzucać się w oczy – dobierając odpowiedni kolor i kształt możemy liczyć na niemal pełną dyskrecję.

aparat słuchowy zauszny

Na co zwrócić uwagę, wybierając aparat słuchowy zauszny?

Dobry aparat słuchowy to przede wszystkim wysoka jakość dźwięku, niezależna od panującej sytuacji akustycznej. Urządzenie powinno automatycznie dostosowywać się do panujących warunków – tłumić niepożądane szumy i uwypuklać mowę, zwłaszcza w hałasie. Warto sprawdzić, jak dany model sprawdza się podczas rozmowy z kilkoma osobami, oraz jak wyraźnie dochodzą do nas dźwięki z różnych stron – z przodu, z boku czy z tyłu.

Atutem będzie funkcja przenoszenia wysokich częstotliwości do niższych pasm, umożliwiająca wyraźne słyszenie problematycznych głosek bezdźwięcznych (sz, cz, f itp.), ale także dźwięków natury, np. odgłosów ptaków.

Nowoczesne aparaty słuchowe, np. Phonak Audéo M30-312, oferują cały wachlarz praktycznych funkcji dodatkowych. Jedną z ciekawszych jest opcja łączenia się przez Bluetooth z telefonem komórkowym czy telewizorem. Aparat działa wówczas jak bezprzewodowa słuchawka, przy czym strumieniowany sygnał mowy i muzyki jest rozróżniany, co pozwala odpowiednio optymalizować dźwięk.

Aparat posiada pojemny akumulator, który szybko się ładuje i zapewnia działanie urządzenia przez cały dzień, nawet przy założeniu korzystania z funkcji bezprzewodowego przesyłania dźwięków. Nie ma zatem konieczności wymiany baterii, co bez wątpienia stanowi ogromną zaletę urządzenia.

Jak widać, działanie aparatu słuchowego nie musi ograniczać się jedynie do ułatwienia rozumienia mowy. Zewnętrzny aparat słuchowy może stać się wielofunkcyjnym, wydajnym urządzeniem, doskonałym dla ludzi aktywnych, wymagających nowoczesnych ułatwień i rozwiązań.

Wyrywanie zęba u dzieci – co warto wiedzieć?

0
Wyrywanie zęba u dzieci - co warto wiedzieć?

W ostatnim czasie niestety bardzo wiele osób lekceważy dbanie o zęby mleczne, co jest oczywiście bardzo dużym błędem. Mleczaki wbrew pozorom odgrywają bardzo ważną rolę w uzębieniu dziecka. To właśnie one są fundamentem pod późniejsze zęby stałe. Jeżeli za wcześnie usunie się zęby mleczne, to w niedalekiej przyszłości mogą niestety pojawić się mniejsze lub większe problemy ze zgryzem. Aby uniknąć leczenia ortodontycznego warto dbać o zęby mleczne. Pamiętać należy również i o tym, że bardzo trudno będzie dbać o zęby stałe, gdy mleczaki będą zepsute. Niestety bakterie próchnicotwórcze mają tendencję do atakowania sąsiadujących zębów. Jeżeli nie chcemy, aby nasz świeżo wyrżnięty ząb został zaatakowany próchnicą, warto zadbać o kompleksową pielęgnację jamy ustnej. Mleczaki mają cieńsze szkliwo i zdecydowanie mniej minerałów niż stałe zęby, dlatego też wymagają szczególnej opieki.

Jak wygląda usuwanie mleczaków u małych dzieci?

W dzisiejszych czasach stomatologia dziecięca Rzeszów jest bardzo rozwinięta, ale pomimo tego leczenie zachowawcze nie zawsze skutkuje. Zęby mleczne mogą boleć, dlatego też niezbędna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że mleczaki usuwa się jedynie w ostateczności. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto wcześniej wypróbować zdecydowanie mniej inwazyjne metody leczenia. Wyrywanie zębów mlecznych może okazać się bardzo trudnym zadaniem. Najwięcej problemów jest przeważnie z zębami trzonowymi, które posiadają mocno rozbudowane korzenie. W wielu sytuacjach zabieg wyrywania może utrudnić kruszenie się zęba mlecznego, który jest w bardzo złym stanie. Dobry dentysta dla dzieci Rzeszów powinien poradzić sobie jednak nawet z bardzo skomplikowanymi przypadkami. Mleczaki są bardzo mocno unerwione, dlatego też nieleczone zęby mogą powodować bardzo nieprzyjemne objawy bólowe.

Usuwanie zębów mlecznych od a do z

Wyrywanie zębów u małych dzieci wcale nie musi być bolesne i trudne. W wielu sytuacjach dentysta dziecięcy Rzeszów nie musi stosować nawet znieczulenia. Łatwość wyrywania mleczaków wynika oczywiście z ich fizjologicznego procesu resorpcji korzenia. Najprościej rzecz mówiąc zęby stałe stopniowo wypychają mleczaki, dzięki czemu korzenie samodzielnie się rozpuszczają. Niestety może zdarzyć się i taka sytuacja, w której to trzeba będzie pozbyć się zęba przed nastąpieniem fizjologicznej resorpcji. Główną przyczyną jest oczywiście bardzo zły stan zęba i nawracające zapalenia ropne, które powodują nieprzyjemny ból. W takich sytuacjach usuwanie zęba wygląda w identyczny sposób, jak u osoby dorosłej. Pamiętać należy również i o tym, że u małych dzieci zaleca się wykonanie specjalnego „utrzymywacza przestrzeni”. Jego głównym zadaniem będzie zachowanie miejsca dla stałego zęba. Jeżeli dentysta dziecięcy nie wykona takiego uzupełnienia, to niestety sąsiednie zęby mogą zsunąć się w swoim kierunku, co doprowadzi automatycznie do skrzywienia się zgryzu.

Podsumowanie

Jak wspomniano powyżej, aby uniknąć wyrywania zęba należy dbać systematycznie o swoje uzębienie. Jeżeli niestety pojawi się konieczność wyrwania zęba, to nie ma się czego obawiać. Dobry stomatolog dziecięcy pomoże nam rozprawić się z niechcianym zębem bez żadnego większego bólu. Bardzo ważne jest również to, aby dziecko po wyrwaniu zęba przestrzegało kilku zaleceń. Bardzo ważne jest przede wszystkim to, aby zaraz po wyrwaniu zęba przez około 30 minut zagryzać gazik. W ten sposób będzie można utrzymać skrzep krwi we właściwym położeniu. Oczywiście po wyrwaniu zęba przez kilka godzin nie można jeść i pić. Zaleca się również, aby w dniu zabiegu nie przyjmować żadnych gorących pokarmów i napojów. Małe dzieci powinny unikać również wysiłku fizycznego, dzięki czemu będzie można uniknąć wszelkich powikłań. Całkowite wygojenia tkanek po wyrwaniu zęba mlecznego trwa zazwyczaj około 2 tygodni. Przed wyrwaniem zęba warto również skontaktować się z dentystą dziecięcym, aby upewnić się, czy nie ma żadnym przeciwwskazań zdrowotnych do zabiegu. Warto upewnić się także, czy dziecko nie ma alergii na środki znieczulające.

Aspartam – szkodliwy składnik nowoczesnej żywności?

0
Aspartam

Niewątpliwie żywność XXI wieku musi odpowiadać na potrzeby współczesnego społeczeństwa. Obecnie wiele osób mierzy się z chorobami dietozależnymi takimi jak cukrzyca czy choroby układu krążenia. Jeszcze więcej z nas chce zadbać o swoje zdrowie i szczupłą sylwetkę. Z tego względu, w przestrzeganiu zaleceń zdrowej diety, pomocne są także osiągnięcia w zakresie produkcji żywności. Jednym z nich jest stworzenie substancji nadających słodki smak żywności, ale nie dostarczających kalorii, tzw. słodzików. Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli w tej grupie jest aspartam, który budzi wiele kontrowersji.

Kasze i ich wpływ na nasze zdrowie

0
Kasze i ich wpływ na nasze zdrowie

Zdrowe odżywianie to temat, który stanowi bardzo popularny ostatnio wątek. Nasze społeczeństwo coraz częściej zaczyna przykładać coraz większą rolę do swoich posiłków. Czasy, kiedy tzw. fast-foody stanowiły niekiedy podstawę diety odeszły w niepamięć. Dziś zdrowa, bogata we właściwości odżywcze dieta stanowi pewnego rodzaju standard. Do produktów charakteryzujących się dużą dawką potrzebnych witamin możemy zaliczyć wszelkiego rodzaju kasze. Różnią się one formą przetworzenia oraz zawartością odżywczą. Możemy przygotowywać na ich podstawie bardzo zróżnicowane dania. Zarówno te oparte na tradycyjnej polskiej kuchni jak i również tej uważanej za nowoczesną, wzorowaną na daniach z różnych zakątków świata.

Dla kogo kasza powinna stanowić ważny element diety

Standardowa odpowiedź skoncentrowana wokół zagadnienia związanego ze zdrową żywnością brzmiałaby: dla każdego z wyjątkiem indywidualnych alergii. Jest to oczywiście prawda, lecz kasze szczególnie polecane są osobom, które mają problemy z nadciśnieniem tętniczym, układem krążenia bądź chorobami serca. Jest ona również dobrym rozwiązaniem dla osób, których codzienne funkcjonowanie oparte jest na dużej dawce stresu. Wśród wszystkich rodzajów kasz jedna z najbardziej popularnych to kasza jęczmienna, szczególnie polecana osobom z problemami nadciśnienia bądź zbyt wysokiego cholesterolu.

Kasza wskazana jest osobom będącym na diecie. Oczywiście spożywana w odpowiednich proporcjach.

kasza

Warto jednak pamiętać, że polewanie jej sosem bądź zestawienie wraz z masłem, olejem może nie stanowić już elementu prawidłowo prowadzonej diety. Osoby, które mają problem z wykluczeniem słodyczy będąc na diecie, powinni szczególnie uwzględniać w swoich potrawach kasze. W przeciwnym razie ich poziom glukozy może się obniżać, co powoduje chęć sięgnięcia po coś słodkiego. Kasze to co prawda produkt bogaty w kalorie, jednak duża dawka skrobi, która jest w niej zawarta nie powoduje nadmiernego przybierania wagi. Warto jedynie wykluczyć w czasie diety kaszę manną, ponieważ może ona nie sprzyjać odchudzaniu.

Proponowane potrawy

Składnik ten warto łączyć w mlekiem, mięsem tak by odpowiednio uzupełniać aminokwasy. Jednym z przykładowych rozwiązań jest kasza jęczmienna polskiego producenta Melvit, która charakteryzuje się dużą zawartością błonnika. Możemy na jej podstawie przyrządzić tradycyjne gołąbki, krupnik, zupę gulaszową bądź dodać ją jako składnik do sałatki zawierającej jajka oraz pomidory. Jest to także jeden ze składników w przygotowywaniu sosu  grzybowego bądź zapiekanki z cukiniami. Kasza manna może okazać się ciekawym dodatkiem w słodkich wypiekach. Kasza gryczana to zaś ciekawy sposób na dodatek do pierogów wraz z twarogiem. Kasza jaglana może stanowić składnik wykorzystywany do przyrządzania serników, szarlotek. Nietypowym deserem może być budyń na bazie truskawek oraz kaszy jaglanej.

Używane welony na sprzedaż

0
Używane welony na sprzedaż

Welon kojarzy się przede wszystkim z ubiorem ślubnym. Część garderoby panny młodej, najczęściej w kolorze białym, czasem w kolorze kremowym, błękitnym, zawsze starannie dobrany do kolory, typu sukni. Welon to nie tylko część garderoby ślubnej, możemy spotkać się z welonami żałobnymi, w kolorze czarnym lub welonami w strojach męskich np. duchownych.

Najbardziej popularnym się welon ślubny. Tradycja, która rozwija się od wieków spowodowała, że dla jednych panien młodych jest to nieodłączny element sukni, a inne rezygnują z tego elementu, ze względu na tradycję, symbolikę.

Welon jest symbolem skromności, później zaczął nawiązywać do symbolu czystości, podobnie jak kolor bieli sukni ślubnej.

Coraz więcej Panien Młodych decyduje się na zakup używanej sukni ślubnej. Zakup używanego, często wykorzystanego tylko w jeden bądź dwa dni, jest bardzo wygodną formą inwestycji. Używane suknie ślubne zazwyczaj nie odbiegają od tych uszytych na zamówienie, czy kupionych w wykwintnych salonach. Dodatkowo możemy także trafić na wymarzoną suknie w dużo niższej cenie z renomowanego salonu sukien ślubnych. Zakup tańszej, używanej sukni ślubnej jest też możliwością przeróbki jej na taką, jaka będzie pasowała akurat do nas. Więc wydaje się, że używane suknie ślubne mogą być strzałem w dziesiątkę.

Ale co z używanymi welonami na sprzedaż?

Używane welony na sprzedaż to zazwyczaj dodatek, który Panny Młode dołączają podczas sprzedaży swojej sukni ślubnej. Niektóre z kobiet chcą zatrzymać welon na pamiątkę tego ważnego dla nich dnia, czasem może wiązać się to z przesądami o nieszczęściu w małżeństwie związanym z pozbyciem własnego welonu.

Używane welony ślubne, podobnie jak suknie są coraz bardziej popularne. Ceny wahają się od 30 złotych za welon, nawet do kilku tysięcy złotych. Podobnie jest z sukniami ślubnymi, których ceny zaczynają się już nawet od 150 złotych.

Oferta używanych welonów ślubnych na sprzedaż jest coraz bogatsza

Gdy mamy czas oraz cierpliwość jesteśmy w stanie wyszukać prawie każdy rodzaj welonu. Rodzaje welonów dzielimy przede wszystkim ze względu na długość. Pierwszy rodzaj welonu, idealnie podkreślający subtelność urody kobiecej to welon do ramion, najczęściej gładki. Kolejna propozycja, najbardziej uniwersalna i najczęściej wybierana przez Panny Młode to welon do linii biustu, mierzący około 55 – 65 cm. Dla kobiet o wyraźnie zaznaczonej talii polecany oraz do prostych sukni w kształcie litery A, jest welon do talii. Piękną ale ryzykowną propozycją może okazać się welon do końca dłoni FINGERTRIP, gdyż optycznie skraca sylwetkę. Ostatnia propozycja, która jest nadal komfortową opcją dla Panny Młodej to welon do walca, czyli nie dłuższy niż do podłogi. Welon kościelny to często łatwy sposób na uzyskanie pięknego efektu podczas ceremonii, standardowa długość to 270 cm. Natomiast welon katedralny to opcja niebywale zjawiskowa. Mierzy ponad 300 cm. Jak wiadomo, im dłuższy welon, tym cięższy, więc należy wziąć pod uwagę komfort podczas zakupu tego niebywałego welonu. Należy uważać, aby nie przyćmił uroku sukni ślubnej. Ze względu na długość można szukać także welonu hiszpańskiego. Jest to welon w kształcie koła o średnicy 100 cm.

Dodatkowo można wybrać objętość, wykończenie, rodzaj tiulu czy upięcie welonu ślubnego. Dla bardzo wymagających Panien Ślubnych zakup wymarzonego welonu może być ciężki, ale w związku z tym, że na rynku znajdziemy coraz więcej używanych modeli, każda z kobiet jest w stanie dobrać coś odpowiedniego dla siebie. Ceny używanych welonów ślubnych są zależne od materiału, wykończenia, rodzaju, długości. Czym bardziej bogaty wzór tym cena będzie wyższa.

Pędzle do makijażu – niezbędne akcesoria każdej kobiety

0
pędzel do makijażu

Nawet najlepszy, idealnie dobrany róż, puder czy bronzer nie będą dobrze wyglądały na naszej twarzy, jeżeli nałożymy je nieodpowiednimi pędzlami. Bardzo ważne podczas wykonywania makijażu jest używanie profesjonalnych narzędzi. Należy skompletować swój idealny zestaw pędzli do makijażu.Co będzie nam potrzebne?

Pędzle do makijażu, czym się różnią?

Podstawowy zestaw pędzli powinien zawierać:

Pędzel do podkładu, może mieć różny kształt. Od kształtu zależy jaki efekt osiągniemy.
Pędzel zaokrąglony, idealny do podkładu płynnego. Podkład nałożony za pomocą takiego pędzla idealnie stapia się ze skórą i do niej przylega. Również znakomicie sprawdzi się w przypadku aplikacji korektora.

Pędzel skośny do podkładu, jest pędzlem płaskim przypominającym kwadrat. Idealnie rozprowadza płynne i kremowe podkłady. Sprawdza się świetnie, w trudno dostępnych miejscach.

Pędzel płaski do podkładu, jego zadaniem jest rozblendowanie granicy pomiędzy korektorem a podkładem. Używając go unikniemy nieestetycznej krawędzi.

Pędzel do pudru, zazwyczaj jest dużego rozmiaru, puchaty i wykonany z miękkiego włosia. Krawędzie są zaokrąglone. Sprawdza podczas rozprowadzania sypkich kosmetyków. Idealny do utrwalania makijażu na całej twarzy.

Pędzle do makijażu - niezbędne akcesoria każdej kobiety

Pędzel do różu, jest lekko puchaty i ścięty. Świetnie podkreśla kości policzkowe. Dzięki swojej budowie jest bardziej precyzyjny.

Pędzel do bronzera, to puchaty pędzel średniej wielkości z zaokrąglonym włosiem. Doskonale nadaje się do zadań specjalnych takich jak: konturowanie/modelowanie twarzy. Umożliwia rozcieranie kosmetyków na twarzy.

Pędzel do rozświetlacza, swoim wyglądem przypomina wachlarz. Jest doskonały do aplikacji rozświetlacza na poszczególne części twarzy.

Pędzel do szminki, jest małym, poręcznym narzędziem. Ma zaokrąglone końce i jest płaski. Służy do nakładania szminki jak i do obrysowania linii ust.

Pędzel do brwi, jest mały, jego włosie jest ciasno ułożone. Zazwyczaj jego krawędź jest ścięta. Umożliwia to precyzyjną prace. Dzięki niemu wypełnimy brwi kremowym lub sypkim kosmetykiem.

Przeczytaj też: Lusterka kosmetyczne – jakie są rodzaje?