Ziemniak – charakterystyka, uprawa, nawożenie

0
Ziemniak - charakterystyka, uprawa, nawożenie

Ziemniak to jedna z najpowszechniej uprawianych w Polsce roślin. Nasz klimat oraz jakość gleb wymagają niekiedy wielu zabiegów, aby osiągnąć zadowalające plony. Podstawą jest odpowiednie nawożenie.

Bóle brzucha – skąd się biorą i o czym mogą świadczyć?

0
Bóle brzucha – skąd się biorą i o czym mogą świadczyć?

Bóle brzucha bardzo często zaprowadzają nas do lekarzy pierwszego kontaktu. Nie ma znaczenia, w jakim jesteśmy wieku, jakiej płci, gdzie mieszkamy czy też jaki tryb życia prowadzimy. Z tą dolegliwością zmagał się przynajmniej kilka razy w życiu każdy z nas, a wielu próbuje znaleźć przyczyny długotrwale występujących bólów brzucha.

Problem jest niespecyficzny, bo choć bóle brzucha najczęściej odzwierciedlają problemy występujące po stronie przewodu pokarmowego, to mogą również stanowić objaw schorzeń umiejscowionych w innych narządach, na przykład płucach. Z tego względu tak dużą uwagę przykłada się do roli diagnostyki – dokładnej i rzetelnej oceny, która sprzyja znalezieniu przyczyny, wdrożeniu prawidłowego leczenia, a także nierzadko ochronie życia pacjenta.

Bóle brzucha – klasyfikacje

Uwzględniając przyczyny występowania bólów brzucha, dzieli się je na organiczne, czynnościowe lub psychogenne. Z kolei patomechanizm decyduje o klasyfikowaniu dolegliwości bólowych brzucha na trzewny, somatyczny bądź rzutowany. Aby dokładnie określić, jakiego rodzaju dolegliwość występuje u pacjenta, móc ją właściwie sklasyfikować i na tej podstawie dobrać leczenie, niezbędny jest wspomniany już wywiad lekarski.

Najistotniejsze informacje przekazywane podczas wywiadu, to charakter bólu, czas jego trwania oraz lokalizacja. Ponadto uwzględnia się, czy odczuwane dolegliwości mają związek z przyjmowaniem określonych posiłków lub napojów, a także, jakiego rodzaju czynniki wywołują i uśmierzają ból. Nie można zapominać o objawach towarzyszących, pośród których wymienia się gorączkę, wymioty, nudności, wzdęcia. Ważne pytania wspomagające znalezienie przyczyny bólów brzucha dotyczą częstotliwości wypróżnień, przyjmowanych leków, współistniejących chorób oraz wszystkich innych objawów niespecyficznych, które w ocenie pacjenta należą do tych wzbudzających wątpliwości.

Przyczyny dolegliwości bólowych brzucha

Pośród przyczyn wymienia się między innymi stany zapalne, w tym wyrostka robaczkowego oraz uchyłek jelita grubego. Bóle brzucha mogą być spowodowane niedrożnością jelit, powiększeniem wątroby lub śledziony, a także zamknięciem przewodu odpowiedzialnego za wyprowadzanie żółci z pęcherzyka żółciowego, co jest związane z występującym kamieniem (kamica żółciowa).

Zarówno zaburzenia ukrwienia, jak i zespół jelita drażliwego, mogą powodować bóle brzucha. Dolegliwości odczuwane są, gdy występują biegunki lub zaparcia. Co więcej, z dyskomfortem i bólem bardzo często zmagają się pacjenci, którzy cierpią na depresję lub poddani są przewlekłemu stresowi. Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy bólu brzucha?

Bóle brzucha są przeważnie wywołane skurczem mięśni gładkich występujących w narządach wewnętrznych, np. w jelitach, moczowodach, pęcherzu moczowym, przewodach żółciowych czy macicy. Skurcze mięśniówki gładkiej – objawiające się bólem – w obrębie narządów jamy brzusznej mogą mieć charakter czynnościowy bądź organiczny. Jeśli chodzi o znacznie częstsze bóle czynnościowe to nie udaje się wykazać zmian tłumaczących dane dolegliwości, mają zmienną lokalizację i nasilenie, przemijają, pojawiają się głównie w czasie czuwania.

Nasilenie i czas trwania bólu odczuwanego w okolicach brzucha, zależne są od występującej przyczyny czy schorzenia. U wielu osób dolegliwości pojawiają się raz na jakiś czas i najczęściej związane są z przejedzeniem, spożyciem ciężkostrawnego produktu czy wypiciem zbyt dużej ilości napojów – szczególnie gazowanych lub alkoholowych. Układ pokarmowy obfituje w procesy mające na celu zapewnić prawidłowy transport substancji odżywczych do wszystkich komórek ciała. Jest nierozerwalnie powiązany z pracą mózgu, a dokładniej mówiąc linia jelita-mózg odpowiada za właściwie zachodzące procesy w całym organizmie ludzkim, stąd mówi się nawet o tym, że to także jelita mają mózg. Racjonalna, zbilansowana dieta pozwala uchronić się przed powtarzającymi się epizodami bólów brzucha. Jeśli jednak dochodzi do rozwoju stanu zapalnego lub poważnego schorzenia, częstotliwość i nasilenie dolegliwości odczuwanych po stronie brzucha, mogą znacząco się zwiększyć.

W przypadku ostrej niedrożności jelit dochodzi do kurczowych, silnych bólów brzucha. Kolka żółciowa objawia się zaś bólem ciągłym i przeszywającym, który może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. Ból obejmujący nadbrzusze i promieniujący do łopatek jest charakterystyczny dla ostrego zapalenia trzustki. W zespole jelita drażliwego nasilenie dolegliwości jest zmienne, częstotliwość także, a stan taki może trwać od kilku miesięcy aż do wielu lat. Powszechny problem pojawiających się wrzodów żołądka i dwunastnicy, wiąże się z bólem towarzyszącym pacjentom nawet przez długie lata, z okresami nasilenia – głównie jesienią i wiosną, a także okresami remisji.

W przypadku stanów zapalnych dolegliwości nasilają się podczas kichania czy kasłania, a także poruszania. Niektóre schorzenia, poza bólem brzucha, objawiają się dodatkowo gorączką, torsjami, biegunką, krwawieniem z odbytu.

Nagła przyczyna objawia się najczęściej ostrym i silnym bólem brzucha. Z kolei rozwijające się i postępujące schorzenia, które trwają już jakiś czas, to bóle brzucha zwykle o mniejszym nasileniu, ale długotrwałe.

Diagnostyka i leczenie bólów brzucha

Podstawą diagnostyki jest wymieniony wywiad lekarski, ale również badanie fizykalne. W tym ostatnim uwzględnia się (w wymienionej kolejności) oglądanie, osłuchiwanie, opukiwanie, obmacywanie, badanie per rectum (wykonane po badaniach radiologicznych).

W podstawowych badaniach wykonuje się morfologię krwi z rozmazem, OB, enzymy wątrobowe i trzustkowe, a ponadto ogólne badanie moczu. U dziewcząt przeprowadza się test ciążowy, nawet jeśli są przed pierwszą miesiączką. Z kolei u niemowląt, gdy pojawia się podejrzenie tzw. ostrego bólu brzucha, wykonuje się punkcję lędźwiową i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Z badań obrazowych obejmujących bóle brzucha, w zależności od potrzeb wykonuje się USG jamy brzusznej, badania rentgenowskie, tomograf, rezonans. Wszelkie dodatkowe badania zlecane są w zależności od aktualnego stanu pacjenta, współwystępujących chorób oraz podejrzenia konkretnego schorzenia.

Silne bóle brzucha wymagają natychmiastowej diagnostyki, ponieważ niektóre schorzenia wiążą się z koniecznością interwencji chirurgicznej. W przypadku dolegliwości odczuwanych sporadycznie, niemających gwałtownego przebiegu, często przyczyn upatruje się w trybie życia, w tym narażeniu na stres i nieprawidłowej diecie. Uporanie się z tą kwestią pozwala wykluczyć epizody bólów brzucha i zapobiec rozwojowi poważniejszych schorzeń oraz inwazyjnego leczenia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

l Putowski Maciej, Podgórniak Marta, Piróg Marta, Zawiślak Jacek, Opielak Grzegorz, Cyganok Mikołaj, Smoleń Agata. Ból brzucha jako częsta przyczyna interwencji medycznych lekarzy pierwszego kontaktu = Abdominal pain as a common cause of medical interventions by primary care physicians. Journal of Education, Health and Sport. 2016;6(7):359-366. eISSN 2391-8306;

l https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/302/original/51-62.pdf?1473159688

l http://www.medrodzinna.pl/wp-content/uploads/2014/10/mr_2013_068-072.pdf

l https://czelej.com.pl/images/file/Gastroenterologia%20dzieci%C4%99ca/Rozdzial_05_Gastroenterologia_7563-175_bookwww.pdf

l http://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/choroby-dzieciece,bol-brzucha—przyczyny-i-leczenie,artykul,1576879.html

Zdrowa żywność

0
Zdrowa żywność

Coraz większe zainteresowanie wśród konsumentów stanowi zdrowa żywność. Nic dziwnego więc, że półki w coraz większych ilościach sklepów zapełniają się odpowiednimi produktami, licząc, że wkrótce ktoś nabędzie właśnie takie produkty. Niestety, w czasie, gdy mamy coraz większą liczbę obowiązków coraz trudniej o właściwą dietę.

Poranny pośpiech nie pozwala zjeść odpowiedniego śniadania z rana, a to przecież najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Także kwestia obiadu nie wygląda najlepiej, gdy nie można sobie pozwolić nawet na zastanowienie się nad składnikami, które będzie nasz obiad zawierał. Wiele osób z powodu braku czasu nie może sobie pozwolić na rozważania, toteż musi stołować się w fast-foodach. Dlatego duża część osób poświęca swój czas na takie przysmaki jak pizza, kebab, hot-dog, hamburger, frytki, cheeseburger, zapiekanka, tortilla, czy burrito. Są to produkty, które potrafią zaspokoić głód na dłuższy okres, jednak wiążą się z niezdrową dietą, zwłaszcza jeśli nie ma się kiedy „spalić” tłuszczu zawartego w nich. Jednak popularność tych produktów również jest wzrastająca.

Obok otwierania się coraz to nowszych budek z kebabem, a także restauracji takich jak BurgerKing, KFC, czy McDonalds, coraz częściej możemy natrafić także na food trucki, które oferują nam całkiem różne przysmaki ze swojej oferty. Jednak osoby, które mają więcej czasu i wystarczające fundusze mogą sobie pozwolić na wizytę w restauracji, których wybór obecnie również jest niemały. Możemy wybrać te dania bardziej tłuste, jak i te mniej kaloryczne. Jednak i dieta ze zdrową żywnością staje się coraz popularniejsza. Sieci sklepów w Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, czy Francji, a także w krajach skandynawskich i nordyckich – Szwecji, Norwegii, Finlandii, czy Islandii są pełne półek z artykułami oddzielonymi etykietą „żywność ekologiczna BIO”. Bardzo więc możliwe, że ta oferta wkrótce dotrze także do Polski, która również ma zakusy na stanie się krajem ze zdrową żywnością.

Dużą rolę odgrywają także sklepy internetowe. Bardzo łatwo jest obecnie znaleźć sklep internetowy z zdrową żywnością. Wystarczy wpisać zagadnienia takie jak „jakie są sklepy ze zdrową żywnością w internecie”, „ile kosztują produkty ze sklepów ze zdrową żywnością”, „czy warto inwestować w zdrową żywność”, „jakie produkty powinno się kupić w sklepach ze zdrową żywnością”, „co może dać nam zdrowa żywność”, „czy zdrową żywność warto wpisać do swojej diety”, „jak zmienić swoje codzienne nawyki żywieniowe, włączając do nich zdrową żywność”.

Jak wybrać najlepszy salon manicure w Gdańsku? Wiemy, jak go znaleźć!

0
Jak wybrać najlepszy salon manicure w Gdańsku? Wiemy, jak go znaleźć!

Nie od dziś jest wiadome, że kobiece dłonie muszą być zadbane. Wiele kobiet pracuje za biurkiem, dlatego perfekcyjny wygląd w pracy jest nader ważny. Także wygląd dłoni kobiet pracujących we własnych domach się liczy, choćby ze względu na dobre samopoczucie kobiety, która chce dobrze wyglądać na co dzień i bez względu na to, gdzie się znajduje. Poza tym praca nawet we własnym domu przed komputerem mając dłonie doskonale zadbane, przynosi tyle samo radości i spełnienia, co aplikacje, bez których życie stałoby się o wiele trudniejsze.

Dlaczego lepiej dbanie o dłonie zlecić manikiurzystce niż robić to samemu?

Wykonanie manicure rzeczywiście można przeprowadzić we własnym domu, gdyż można się tego stosunkowo szybko nauczyć. Nie chodzi tutaj o manicure bardziej skomplikowany, ale klasyczny. Właściwie manicure, to coś znacznie więcej niż tylko szlifowanie paznokci, przycinanie i nakładanie lakieru. Jeżeli jakaś pani ma na tyle czasu, że sama o siebie zadba, to jak najbardziej jest to w jej zasięgu.

Mimo wszystko trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że trzeba będzie zakupić narzędzia, które przydawać się będą raz na jakiś czas. Tak więc trzeba zadać sobie pytanie, czy faktycznie jest to opłacalne, czy może oddać się pod opiekę specjalistki.

Salon manicure będzie na pewno lepiej znał się na potrzebach kobiety. Poza tym będzie w stanie prawidłowo zadbać o całe dłonie, a także zauważyć ewentualne stany zapalne i chorobowe, co kobieta mogłaby pominąć. Udając się do specjalistki zawsze można mieć pewność, że zostanie się potraktowanym fachowo i obsłużonym zgodnie z oczekiwaniami. Może się okazać, że klientka wyjdzie stamtąd kobietą ubogaconą o nowe doświadczenia i pomysły, które może później wdrożyć do wykonania we własnym domu.

Dzięki wynalazkowi techniki, którym jest dostęp do internetu, można wiele znaleźć w tej materii i poszerzyć swoją wiedzę. Jednakże zawsze lepiej polegać na ludziach, którzy się na tym znają.

Gdzie w Gdańsku udać się na manicure?

Wbrew pozorom wcale nie jest trudno dostać się do takiego salonu manicure, który spełni obiecane oczekiwania. Jednakże należy wystrzegać się takich, które wydają się podejrzanie tanie. Ceny należy porównywać z realnymi cenami za usługi tego typu, a każda powinna oscylować wokół pewnej średniej. Należy pamiętać, że cena zwykle jest wyznacznikiem profesjonalizmu.

Renomowane salony manicure można szukać w sieci. Za salonem na pewno przemawiać będą wszelkie pozytywne opinie zwłaszcza pochodzące od realnych, dotychczasowych klientów. Taki salon można z pewnością uznać za dobry, nawet jeśli ceny za usługi będą wyższe.

Najlepszy salon w mieście można odszukać za pomocą strony https://www.moment.pl/paznokcie/manicure/gdansk. Wyniki, jakie tam znajdziemy, dadzą nam pewność, że nasze potrzeby będą w pełni zaspokojone.

Poszukując salonu, musimy pamiętać, że nie warto zatrzymać się na pierwszym z brzegu, który znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania. W przypadku wysokich jakości usług warto trochę powertować oferty i wybrać najlepszą dla siebie. To zagwarantuje satysfakcje, która w końcu jest dla nas najważniejsza.

Dziecięcy kaszel – czy syrop Mucosolvan pomoże?

0
Dziecięcy kaszel – czy syrop Mucosolvan pomoże?

Mylą się ci, którzy sądzą, że kaszel u dziecka to problem głównie jesienny. Również zimą nasze maluchy często cierpią na dokuczliwe infekcje, którym towarzyszą uporczywe katar i kaszel. Ten ostatni może wpłynąć na komfortowe przesypianie nocy – dziecko co chwila budzi się by odkaszlnąć, rankiem jest zaś zmęczone i rozdrażnione. Co można zrobić, aby infekcja przebiegała lepiej, a dziecięcy kaszel w końcu ustał?

Syrop Mucosolvan czy sok z cebuli? Preparaty z apteki i metody domowe

Wielu uważa, że z dziecięcą infekcją nie trzeba od razu biec do lekarza. W końcu – przeziębienia zdarzają się każdemu! A dzieciom wyjątkowo często. Według danych naukowych, o ile dorośli średnio zapadają na przeziębienie dwa razy do roku, o tyle dzieciom przytrafia się to przeciętnie… osiem lub dziewięć razy. Oczywiście przeziębienie trudno nazwać poważną chorobą: specjaliści nazywają je zapaleniem błon śluzowych gardła, nosa i krtani, które szybko mija. W przypadku dzieci skutkuje jednak częstą absencją w szkole i koniecznością nadrabiania zaległości; poza tym, są wówczas wyjątkowo rozdrażnione. Dlatego warto zwrócić uwagę na profilaktykę infekcji i skuteczne jej leczenie. Według pediatrów, dobrze jest w tym łączyć preparaty apteczne razem z tradycyjnymi metodami na zwalczenie przeziębienia. Przeczekiwanie infekcji może sprawić, że powróci powikłaniami – a te mogą być już poważniejsze, jak na przykład w przypadku zapalenia zatok.

Dlaczego przy przeziębieniu pojawia się kaszel?

Zazwyczaj początki kaszlu przy infekcji są świszczące i suche, przybierają też na sile w porze wieczornej. Później zaczyna im towarzyszyć odkrztuszanie wydzieliny, która zaczyna zalegać w płucach. Wówczas kaszel zmienia postać na mokrą. Sam kaszel nie jest złym objawem: to naturalny mechanizm obronny organizmu, który pozwala na pozbycie się wydzieliny pojawiającej się w krtani, tchawicy i oskrzelach. Mimo to, jest jednak dużym problemem dla małego pacjenta. Przede wszystkim, jego intensywność znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, wywołuje frustrację i męczy. Pojawia się także ból podrażnionego gardła, co utrudnia przełykanie podczas jedzenia – dobrze postawić więc wówczas na posiłki składające się z formy płynnej, na przykład gorące buliony. Co ciekawe, naukowcy przyznają, że nie ma obecnie idealnie wystandaryzowanych narzędzi pozwalających ocenić intensywność kaszlu: oznacza to zatem, że sami musimy zadecydować kiedy należy zastosować u dziecka lek przeciwkaszlowy, głównie kierując się tym, jak bardzo kaszel przeszkadza maluchowi.

Kaszel u dziecka. Jak wyglądają różne jego formy?

Nie każdy kaszel u dziecka można niestety zbagatelizować. Z reguły występuje on przy przeziębieniu i wtedy jest najpierw suchy, a potem mokry oraz przechodzi po kilku dniach, nawet gdy nie zostało wdrożone leczenie. Nieco inaczej wygląda natomiast kaszel napadowy. Objawia się w postaci silnego ataku, który trwa od 30 do 60 sekund. Kaszlowi towarzyszy wówczas potrzeba łapania silnych haustów powietrza, a po ataku pojawia się uczucie silnego zmęczenia. Przeważnie kaszel napadowy to zwiastun alergii – ale może też sygnalizować astmę lub koklusz, dlatego nie wolno go zbagatelizować.

Bardzo niebezpieczny dla dziecka jest natomiast kaszel szczekający. To charakterystyczny dla małych dzieci zwiastun zapalenia krtani. Dziecko wydaje odgłos podobny do szczekania, kaszel występuje razem ze świstem i pojawia się problem z łapaniem powietrza. W takim przypadku niezwłocznie należy wezwać pomoc medyczną, może bowiem dojść do zgubnego w skutkach obrzęku krtani. Najlepiej, w oczekiwaniu na lekarza, stanąć z dzieckiem przy oknie, by miało ułatwiony dostęp do świeżego powietrza.

Naukowcy zwracają także uwagę na specyficzny rodzaj dolegliwości, jakim jest kaszel psychogenny. Częsty u dzieci w wieku szkolnym, nasila się w nocy i obecności innych, jest donośny i odporny na leczenie. Ta męcząca dolegliwość wymaga diagnostyki psychologa klinicznego dziecka, a w wielu przypadkach – także psychoterapii. Wśród rodzajów kaszlu możemy wymienić jeszcze jeden rodzaj: kaszel polekowy. Z reguły występuje on rzadko i najczęściej jest efektem samodzielnego podawania leków przez rodziców, bez wiedzy i zgody lekarza.

Leki przeciwkaszlowe – które są bezpieczne dla dziecka?

Ponieważ kaszel to wyjątkowo dokuczliwa dolegliwość przy infekcji, większość rodziców stara się go łagodzić – zarówno środkami farmaceutycznymi, jak i domowymi metodami. Suchy oraz bezproduktywny kaszel, któremu nie towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny, z reguły próbuje się leczyć środkami, w których składzie pojawiają się dekstrometorfan, kodeina, lewodropropizyna albo butamirat. Jednak niektórzy specjaliści odradzają ich stosowanie, zaś pozostali apelują o rozsądek: w końcu kaszel to naturalny odruch organizmu, który pomaga nam pozbyć się patogenów, nie powinniśmy go więc drastycznie hamować.

Szczególnie odradzane są wszelkie preparaty, które w swoim składzie zawierają opioidy. Zamiast nich, specjaliści polecają raczej środki o składzie naturalnym. Niektóre zawierają miód, idealnie kojący gardło nadmiernie opuchnięte od kaszlu. Ceniony jest również tymianek. Wiele preparatów dostępnych w aptekach ma miły, przyjemny dla dziecka smak. Wspomniany na początku artykułu syrop Mucosolvan dostępny jest w wersji truskawkowo-waniliowej, co znacząco wpływa na chętne przyjmowanie leku przez dziecko. Można go stosować już po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia i jest dostępny bez recepty. O tym jak działa syrop Mucosolvan, możesz przeczytać tutaj.

Domowe wspomagacze przy męczącym kaszlu

Wiele oczywiście zależy od tego, jakie smaki preferuje nasz maluch. Jeśli nie przeszkadza mu aromat czosnku, można zrobić także dodatkowo syrop domowy: sprasowane dwa lub trzy ząbki czosnku wystarczy połączyć z sokiem z cytryny i sześcioma łyżkami miodu, zalać go szklanką wody mineralnej i odstawić na dwadzieścia cztery godziny. Czosnek od lat jest ceniony jako pożyteczny środek w przypadku łagodnych infekcji. Ogólnie polecane są także ciepłe płyny: zamiast słodkich i gazowanych napojów, które nagle zmieniają temperaturę w gardle, podajmy dziecku ciepłą herbatę z miodem, sokiem malinowym, cytrusami czy imbirem. Dodatkowo, warto pamiętać o niewychładzaniu organizmu: jest ono podstawą jego osłabienia i podatności na szkodliwe drobnoustroje. Ale nie przesadzajmy w drugą stronę: większość tego typu infekcji wywołują wirusy, zatem musimy się ich pozbyć z otoczenia – pokój chorego musi być dobrze wietrzony!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

l Jung, A.

Deformacje stóp

0
Deformacje stóp

Stopy są podstawą naszego ciała. O ich stan i wygląd należy dbać codziennie. To przecież one noszą nas po Ziemi, dzięki nim jesteśmy mobilni. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zmiany występujące na stopach mają wpływ na naszą codzienność. Deformacje stóp potrafią być bardzo bolesne i utrudniać wykonywanie codziennych, podstawowych obowiązków. Do najczęściej spotykanych deformacji należą płaskostopie, haluksy, palce młotkowate oraz stopa płasko-koślawa.
Zacznijmy od płaskostopia. Na pewno większość z nas już słyszała, że dotyczy go ten problem. Płaskostopie jest to stan kiedy jeden z łuków poprzeczny (płaskostopie poprzeczne) lub podłużny (płaskostopie podłużne) zanika. Czasami zdarza się tak, że stopa jest całkowicie płaska, ponieważ obydwa łuki zanikły. Prawidłowo zbudowana stopa ma dwa łuki, których zdaniem jest amortyzowanie obciążenia. Główną przyczyną wystąpienia płaskostopia jest przeciążenie stóp lub noszenie nieprawidłowego obuwia. Płaskostopie również może być wrodzone, wtedy nie mamy na to wpływu.
Hallux, inaczej paluch koślawy jest to choroba cywilizacyjna. Zazwyczaj kojarzy nam się z płcią żeńska, faktycznie to kobiety są bardziej narażone na halluxy. Wynika to z tego, że kobiety noszą eleganckie buty na obcasie, z wąskimi czubkami. Noszenie takiego obuwia sprawia, że przodostopie jest bardziej obciążone przez co poszerza się, natomiast wąski czubek butów powoduje ucisk i ból. Stopa deformuje się – paluch odchyla się do zewnętrznej części stopy, natomiast kości śródstopia do wewnętrznej. Bardzo duże znaczenie ma też genetyka, jeżeli nasza mama lub babcia miała paluch koślawy to jest duże prawdopodobieństwo że nas też to spotka. Oczywiście halluxy u mężczyzn również występują, natomiast rzadziej.
Palce młotkowate to pierwtone zniekształcenie zgięciowe w stawie międzypaliczkowym (przypominające młotek). Może dotyczyć jeden lub kilka palców. W początkowym stadium palce młotkowate mają zachowaną ruchomość i wada może być skorygowana, natomiast w późniejszym stadium jeżeli pozostanie nieleczona, może się utrwalić i wymagać interwencji chirurga.
Wada ta pojawia się zazwyczaj u osób, które noszą nieprawidłowe obuwie. Zbyt ciasne lub za krótkie buty powodują ucisk kości palców stóp. Czynnikiem wywołującym palce młotkowate jest również ucisk przez zniekształcony paluch koślawy.
Stopa płasko-koślawa, charakteryzuje się utrwalonym obniżeniem lub zanikiem łuku podłużnego i poprzecznego stopy, koślawością tyłostopia, odwiedzeniem przodostopia oraz skróceniem Achillesa. Ten typ stopy łączy się z koślawością kolan, co często powoduje pogłębienie wady.
Ta wada występuje najczęściej u dzieci. W większości przypadków jest to wada wrodzona, ale również może być nabyta w wyniku przeciążenia stopy lub noszenie nieprawidłowego obuwia.

https://podologwwarszawie.pl/

Terapia małżeńska – kiedy warto walczyć o związek?

0
Terapia małżeńska – kiedy warto walczyć o związek?

W waszym związku od dłuższego czasu jest źle? Nie potraficie znaleźć wspólnego języka i ciągle się kłócicie? A może macie ciche dni? Jeśli próby rozmów nie przynoszą żadnych rezultatów, warto pomyśleć o terapii małżeńskiej.

Najlepszy fryzjer i kosmetyczka we Wrocławiu? Wiemy, jak ich znaleźć!

0
Najlepszy fryzjer i kosmetyczka we Wrocławiu? Wiemy, jak ich znaleźć!

W jaki sposób znaleźć fryzjera lub kosmetyczkę, którzy byliby ludźmi na tyle godnymi zaufania, aby nie martwić się o jakość wykonywanych przez nich usług? To pytanie bardzo często zadają sobie ludzie, a dokładniej klienci, którzy z tym fachowcami mają pierwszy kontakt. Prawdą jest, że ciężką sprawą jest ocenianie kogoś, jeśli nie widzi się na oczy jego pracy. Jeśli nie mamy możliwości zobaczyć na żywo, jak pracuje dany salon, musimy uwierzyć na słowo opiniom, które znajdziemy na jego temat w sieci. Dlatego, zanim weźmiemy się za poszukiwanie specjalistów, na których nam zależy, jak fryzjerów lub kosmetyczek, wpierw zastanówmy się jakiego rodzaju usług oczekujemy.

Jak wykonanej pracy możemy oczekiwać po specjalistach, których szukamy?

Od prawdziwych fachowców w swoich dziedzinach możemy oczekiwać usług wykonanych na najwyższym poziomie. Salony prawdziwie profesjonalne powinny podchodzić do każdej usługi, traktując ją jako nowe zadanie. Z racji tego, że każdy człowiek jest zgoła inny i jego oczekiwania różnią się od osoby, która chce niemal identycznej usługi, to należy wiedzieć o tym, że identyczna usługa u każdej osoby przynosi odmienne efekty. Dlaczego tak jest? Oprócz jakości wykonywanej usługi na ostateczny efekt mają wpływ takie czynniki osobowe, jak:

  • wymiary sylwetki,
  • kształt ciała i to, czy jest on naturalnie symetryczny, czy też ciało posiada pewne niedoskonałości,
  • struktura kostna i mięśniowa, gdyż zdarza się, że kobiety mają budowę ciała o rozbudowanej strukturze kostnej i mięśniowej, dlatego usługi muszą być prowadzone z uwzględnieniem tego, aby efekt nie okazał się nieoczekiwany w stosunku do założonego i optymalnego,
  • inne czynniki, takie jak niedoskonałości trudne do usunięcia jak następstwa wypadków czy zdarzeń losowych,
  • wymagania klienta, które mogą wymagać udoskonalenia.

Gdzie szukać specjalistów od wyglądu, aby nie popełnić błędu?

Fachowców w branży często próżno szukać w pojedynkę. Nie posiadając nikogo, kto mógłby nam pomóc, jest bardzo ciężko. Jednakże nawet pomimo braku osoby, warto udać się do wirtualnego świata po oczekiwaną pomoc.

Jest to chyba optymalna metoda poszukiwania specjalistów od urody. Aby zminimalizować ryzyko w gąszczu informacji, najlepiej jest szukać takich, które odnoszą się do ograniczonej grupy ludzi zajmującymi się potrzebami, na których nam zależy. Wszelkie informacje i pozytywne opinie pozwolą nam ocenić, który fryzjer we Wrocławiu lub kosmetyczka są najlepsi i wybrać odpowiednią dla nas opcję.

Wybór salonu wcale nie jest taki trudny, jak to się na początku wydaje. Wiedząc gdzie i jak szukać, znalezienie ideały zajmuje co najwyżej kilkanaście minut.

Buty Adidas nmd r1 damskie – doskonały prezent gwiazdkowy dla kobiety uwielbiającej sport i aktywność fizyczną

Buty Adidas nmd r1 damskie - doskonały prezent gwiazdkowy dla kobiety uwielbiającej sport i aktywność fizyczną

Okres świąteczny to czas poszukiwania prezentów, sprzątania oraz wewnętrznego przygotowania się na przyjście Jezusa Chrystusa. Wszyscy z nas wcielają się w rolę Świętego Mikołaja i wybierają najlepsze prezenty dla swoich najbliższych. Jeżeli Ty nadal zastanawiasz się nad prezentem dla swojej kobiety, otrzymasz od nas fachową pomoc i cenne wskazówki.

Współczesne kobiety bardzo często są aktywne fizycznie, jeśli nie chodzą na siłownie lub treningi fitness, to na pewno biegają lub biorą regularnie udział w treningach outdoorowych. Warto zatem przyjrzeć się codziennym zajęciom wykonywanym przez nasze ukochane kobiety i sprawdzić, jakiego typu produkty okazałyby się pomocne, zwiększyły ich motywację lub dodały więcej odwagi. Doskonałym pomysłem na prezent świąteczny dla każdej aktywnie fizycznie kobiety są wysokiej jakości buty sportowe.

Asortyment sklepu kixpoint  – rodzaje obuwia sportowego polecanego dla aktywnych kobiet

W sklepie internetowym kixpoint można znaleźć przeróżne rodzaje sportowego obuwia damskiego. Najczęściej kupowanymi i chwalonymi markami damskich butów sportowych są: Nike, Adidas, Asics, Reebok oraz New Balance.  W zależności od modelu i marki buty dostępne są w wersjach letnich i zimowych.

Większość kobiet zazwyczaj stawia na markę Adidas, która od wielu lat podbija światowy rynek i odznacza się precyzją, solidnością i wytrzymałością. Buty Adidas cenione są przez panie dążące do celu, uprawiające różnego rodzaju sporty, lubiące mieć gwarancję, że zawsze są na wszystko dobrze przygotowane i stąpają twardo po ziemi.

Obecnie sklep kixpoint bardzo często sprzedaję obuwie sportowe dla kobiet z kolekcji Adidas nmd r1 damskie. To doskonały rodzaj obuwia sportowego dla każdej aktywnej kobiety, zatem nie zastanawiaj się dłużej tylko zakup buty Adidas nmd r1 damskie dla swojej ukochanej i spraw jej najprzyjemniejszy prezent gwiazdkowy!

Buty Adidas nmd r1 damskie – zalety i korzyści

Buty sportowe Adidas nmd r1 damskie to gwarancja udanego prezentu. Wybierane są przez wiele kobiet z całego świata. Mają modny design, przykuwają wzrok i przede wszystkim zapewniają komfort na wysokim poziomie. Buty z kolekcji nmd r1 sprawdzą się u pań ćwiczących na siłowniach lub świeżym powietrzu. Dodatkowo doskonale odnajdują się przy wykonywaniu zwyczajnych codziennych obowiązków.

Buty Adidas nmd r1 są lekkie, elastyczne i posiadają nowoczesne technologie, dzięki którym gwarantują wygodę, przewiewność i stabilizację. Posiadają specjalną cholewkę wytworzona w technologii Primeknit z bardzo trwałej i otulającej stopy przędzy. Dodatkowo mają praktyczny i miękki ściągacz wokół kostki, który pozwala zabezpieczyć wnętrze buta przed wpadaniem do środka zanieczyszczeń, a także podkreśla urok obuwia.

Buty Adidas nmd r1 posiadają widoczne logo składające się z potrójnego systemu wiązań oraz pasków adidas. Ogromną zaletą butów jest sprężysta podeszwa uformowana z pianki EVA, w którą wbudowany został system boost. Technologia boost zapewnia doskonałą amortyzację, miękkość, a także chroni stopę przed kontuzjami. Podeszwa gwarantuje idealna przyczepność do różnego typu nawierzchni i sprawia, że nawet największe wyboje nie są odczuwalne i nie obciążają stopy, więzadeł oraz stawów.

Podarowanie butów Adidas nmd r1 na prezent dla ukochanej kobiety z okazji Świąt Bożego Narodzenia to z pewnością świetny pomysł! Warto pamiętać, zanim dokonamy zakupu, aby prawidłowo wybrać rozmiar obuwia oraz dopasować kolor i wzór do upodobań swojej partnerki.

W jaki sposób można magazynować energię?

0
W jaki sposób można magazynować energię?

Światowe zapotrzebowanie na energię rośnie w zatrważającym tempie i z tego powodu innowacje w branży potrzebne są jak nigdy wcześniej. Jednym z najbardziej interesujących pomysłów ostatnich lat jest magazynowanie energii. W jaki sposób funkcjonują technologie pozwalające na takie działania i jakie są ich zalety?