Lampy Sollux w fizykoterapii

0
Lampy Sollux w fizykoterapii

Czym jest lampa Sollux? Gdzie znajduje swoje zastosowanie i jaki wpływ ma na organizm? Dowiedz się, w jakich zabiegach leczniczych wykorzystuje się lampę z podczerwienią.

Na czym polega usuwanie tłuszczaków

0
Na czym polega usuwanie tłuszczaków

Tłuszczakiem nazywamy łagodny nowotwór zbudowany ze skupiska komórek tłuszczowych otoczonych cienką włóknistą torebką. Zazwyczaj guzy mają kształt owalny lub podłużny i są bardzo zróżnicowane pod względem wielkości. Tłuszczaki najczęściej zlokalizowane są w tkance podskórnej. Mechanizm ich powstawania nie został jeszcze do końca poznany.

Sposoby usuwanie tłuszczaków

Usuwanie tłuszczaków może przebiegać na kilka różnych sposobów. Pierwszy z nich polega na tradycyjnym zabiegu chirurgicznym. Za zwyczaj nie wymaga on hospitalizacji pacjenta i może zostać przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych. Przebieg zabiegu polega na dokładnym badaniu palpacyjnym zmiany ,która ma być usuwana. Badania dokonuje oczywiście lekarz chirurg. Następnie pacjentowi zostaje podane miejscowe znieczulenie, które ma na celu zniesienie bólu w trakcie procedury. Po podaniu znieczulenia lekarz dokonuje nacięcia powłoki ciała usuwa tłuszczaka wraz z otaczającą go łącznotkankową torebką. Kolejny krokiem jest zaszycie rany. Szwy usuwa się w warunkach ambulatoryjnych po 7-10 dniach od przeprowadzenia zabiegu. Zdarzają się jednak i takie sytuacje, w których zabieg usuwania tłuszczaka musi zostać przeprowadzony w warunkach szpitalnych. Dotyczy to przypadków, kiedy tłuszczak jest bardzo dużych rozmiarów i lekarz ma świadomość, że jego usunięcie może wiązać się z komplikacjami. Wskazaniem do przeprowadzenia usunięcia tłuszczaka w warunkach szpitalnych jest również lokalizacja zmiany w miejscu, którego nacięcie wiąże się z dużym i obfitym krwawieniem.

Drugim sposobem na usunięcie tłuszczaków polega na  odsysaniu tkanki tłuszczowej (liposukcji) z okolic zajętych przez zmianę. Metoda ta jest dedykowana pacjentom, którzy mają dużą ilość małych tłuszczaków zlokalizowanych w jednej okolicy ciała. W takcie liposukcji lekarz umieszcza małą sondę za pomocą, której usuwany jest tłuszcz zawarty w tłuszczaku. Następnie przy użyciu kleszczy usuwana jest również torebka łącznotkankowa. Atutem tej metody jest fakt, że nie pozostawia ona blizn.

Trzecim najpopularniejszym sposobem na usuwanie tłuszczaków jest ostrzyknięcie zmiany chorobowej sterydami. Metoda ta polega na iniekcji środka leczniczego bezpośrednio do guza. Procedura ta wymaga kilkukrotnego powtarzania. Pod wpływem działania sterydów dochodzi do obkurczenia tłuszczaków przez co stają się one mniej widoczne. Minusem tego sposobu na usuwanie tłuszczaków jest fakt, że podjęte działania usuwają tylko objaw w postaci widoczności zmiany. Tłuszczak nadaj pozostaje w ciele pacjenta. Stosując ostrzykiwanie lekarz nie ma też możliwości na pobranie materiału do badań histopatologicznych.

Podsumowując

Tłuszczaki to łagodne nowotwory w postaci guzów. Chociaż nie wykazują tendencji do uzłośliwiania to warto, aby zmianę obejrzał lekarz. Na podstawie zebranego wywiadu i badania palpacyjnego chirurg podejmie decyzję czy tłuszczak kwalifikuje się do dalszej obserwacji czy powinien zostać usunięty. Jeżeli lekarz zaordynuje to drugie rozwiązanie dobrze wiedzieć jakie mamy opcje do wyboru.

Soczewki kolorowe i naturalny efekt – czy to możliwe?

0
naturalny kolor soczewek

Pierwszym skojarzeniem, jakie przychodzi do głowy na myśl o soczewkach kolorowych jest sztuczność, gdzie widzimy od razu nienaturalne i mocno wyróżniają się kolory, przez co cały efekt nie robi już takiego wrażenia. Jednak technologia zmieniła się na przestrzeni kilku lat i obecnie producenci oferują nam skuteczniejsze i bardziej dopasowane rozwiązania. Teraz soczewki kolorowe mogą stać się niezauważalne na pierwszy rzut oka.

Jak przystosować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej lub seniora?

0
Jak przystosować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej lub seniora?

Osoby niepełnosprawne lub seniorzy poruszający się na wózku potrzebują specjalnie zaprojektowanej łazienki. Zaspokajanie podstawowych potrzeb fizjologicznych i codzienna higiena jest koniecznością, jednak w przypadku osób zdrowych, poruszających się o własnych siłach nie ma znaczenia sposób wyposażenia łazienki. Niepełnosprawni i seniorzy natomiast potrzebują specjalnych konstrukcji i sprzętów ułatwiających im korzystanie z toalety i wykonywanie codziennych czynności higienicznych. W jaki sposób powinna być przystosowana taka łazienka? Jest kilka istotnych kwestii, których nie można pominąć przy projektowaniu łazienki dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Podstawowa kwestia – drzwi wejściowe i powierzchnia pomieszczenia

Warto zacząć od rzeczy najistotniejszej, a mianowicie rozmiaru drzwi. Powinny one być dużo szersze niż w przypadku łazienek dla osób pełnosprawnych. W przeciwnym wypadku osoba niepełnosprawna nie będzie mogła swobodnie wjechać wózkiem do łazienki. Dlatego w łazienkach dla niepełnosprawnych nie montuje się progu utrudniającego wjazd do niej. Minimalna szerokość drzwi to 100 cm, natomiast wnętrze łazienki należy zaprojektować w taki sposób, aby w środku można było się poruszać po okręgu o średnicy 150 cm lub większej. Oczywiście dotyczy to przestrzeni wolnej, z pominięciem wyposażenia łazienki.

Niezbędne uchwyty

Łazienka dla osób niepełnosprawnych lub starszych musi mieć zamontowane specjalne poręcze, których można się bezpiecznie trzymać podczas korzystania z toalety, umywalki, prysznica, czy wanny. Uchwyty te wykonane są z mocnego i wytrzymałego materiału, zazwyczaj są to elementy stalowe. Średnica dobierana jest w zależności od wagi osób, które będą z nich korzystały. Dwa uchwyty o długości 50-60 cm powinny znajdować się przy umywalce, a dwa przy klozecie. Jedna z poręczy przy misce ustępowej musi mieć możliwość odchylenia jej do góry i ta jest dłuższa (ok. 70 cm). Uchwyty dla niepełnosprawnych mocowane są do ściany w sposób trwały, wytrzymujący duże obciążenie. Dwie poręcze przy wannie (pozioma i pionowa) dają podparcie zabezpieczające przed upadkiem.

Wyposażenie

Toaletę należy umieścić na wysokości 40-50 cm. Wtedy miska ustępowa będzie znajdowała się na tym samym poziomie co siedzisko wózka, dzięki czemu osoba niepełnosprawna będzie mogła swobodnie usiąść na klozecie. Umywalka powinna mieć kształt umożliwiający wjechanie pod nią wózkiem, nie może więc być zbyt głęboka. Odpowiednia jej szerokość to 60 cm, a odległość od podłogi: 80 cm. Warto pamiętać również o lustrze. W łazience dla niepełnosprawnych montuje się duże lustra z uchwytami umożliwiającymi ustawienie go pod dowolnym kątem. Jeżeli chodzi o prysznic, to jest to po prostu miejsce w rogu łazienki z siedziskiem i podporami, bez przesłon, ale z posadzą o spadku 1 procent w kierunku odpływu. Wanna powinna posiadać specjalną deskę, na której można usiąść.

Odpowiednio przystosowana łazienka pozwoli osobie niepełnosprawnej lub starszej na swobodne skorzystanie z łazienki, nawet bez potrzeby proszenia o pomoc. Jest to bardzo ważne, ponieważ możliwość zachowania intymności zapewni osobom poruszającym się na wózku ogromny komfort psychiczny.

Czym są implanty zębowe i czy warto?

0
Czym są implanty zębowe i czy warto?

Wszczepianie implantów zębowych w ramach chirurgii twarzy to coraz popularniejsze rozwiązanie w stomatologii. Dzięki implantologii można w estetyczny sposób uzupełnić ubytki w uzębieniu lub kompleksowo wyleczyć skomplikowane przypadki. Warto przezwyciężyć swój strach przed wizytą u stomatologa i wybrać jedną z polskich klinik, które profesjonalnie, komfortowo i skutecznie zadbają o stan uśmiechu. Bo przecież nie od dziś wiadomo, że zdrowy uśmiech jest najpiękniejszą ozdobą całej twarzy!

Co to jest? 

Inaczej nazywane są implantami stomatologicznymi. Są to elementy – ciała obce, które umieszczone w obrębie szczęki lub żuchwy stanowią zamiennik naturalnego uzębienia, które z jakiegoś powodu zostało przez pacjenta utracone. Mogło to nastąpić na skutek próchnicy, choroby przyzębia lub poważnego urazu mechanicznego. 

Implant to zatem sztuczny element, który zastępuje naturalny korzeń zęba. Wprowadzany jest do szczęki lub żuchwy przez specjalistów z zakresu chirurgii twarzy i szczęki, zazwyczaj pod narkozą lub znieczuleniem miejscowym.

Implanty stosowane w leczeniu tego typu są najwyższej jakości, wykonane z najlepszych komponentów. Na świecie regularnie prowadzone są testy i badania kliniczne, które sprawdzają wytrzymałość i komfort noszenia implantów zębowych, a także eliminują ryzyko występowania jakichkolwiek powikłań po zabiegu. W ofercie klinik stomatologicznych znajdują się zarówno implanty standardowe jak i takie klasy premium. Wybór zależy najczęściej od zasobności portfela oraz oczekiwanego efektu.

Jedna decyzja – wiele zalet

Nowoczesne implanty zębowe to trwałe i solidne rozwiązanie w stomatologii, które w elegancki sposób uzupełnia naturalne uzębienie. Takie rozwiązanie w chirurgii twarzy ma wiele zalet. Po pierwsze, implanty wyglądają i działają jak naturalne zęby. Po drugie – są mocowane na stałe, czyli stabilnie odtwarzają braki w uzębieniu na lata. 

Ponadto, decyzja o zastosowaniu implantów eliminuje niewygodę związaną z noszeniem niedopasowanych protez zębowych. Implanty odtwarzają także prawidłowe funkcje żucia, co dla pacjentów jest szczególnie ważne, ponieważ umożliwia im spożywanie ulubionych pokarmów bez ograniczeń. Zapewniają komfort i eliminują uczucie wstydu czy stresu z powodu niepełnego stanu uzębienia. Co ważne, chronią także przed zanikiem kości i umożliwiają pacjentom zachowanie młodzieńczych i naturalnych rysów twarzy.

Ceny implantów zębowych 

Ceny są różne. Wszystko zależy od wybranego modelu, rodzaju implantu oraz rozległości obszaru, na którym implanty będą osadzane. Nawet w obrębie różnych miast w Polsce ceny mogą się od siebie różnić. Przeważnie koszt wszczepienia pojedynczego implantu razem z koroną to około 4 do 5 tysięcy złotych. 

Warto mieć na uwadze, że tego typu usługi w Polsce nie należą do najdroższych. W najbardziej rozwiniętych krajach Europy zachodniej i w USA, koszt implantów może być nawet kilkukrotnie wyższy niż we Wrocławiu, Warszawie czy Poznaniu. Co więcej, badania rynku pokazały, że dzięki stosunkowo niskim cenom i wysokim kwalifikacjom polskich specjalistów nasz kraj jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez zagranicznych turystów dentystycznych. 

Jeśli zastanawiasz się nad wszczepieniem implantów zębowych i marzysz o poprawieniu wyglądu swojego uśmiechu, koniecznie zapoznaj się ze stroną chirurgiatwarzy.pl. Doświadczeni specjaliści chętnie odpowiedzą Tobie na wszelkie pytania i doradzą przy wyborze najkorzystniejszego rozwiązania. Zdobądź pewność siebie i szczęście na długie lata – to się opłaca!

Co jeść przed treningiem?

0
Co jeść przed treningiem?

Treningi to bardzo duży wysiłek dla organizmu. Aby nasze ciało trenowało wydajnie oraz podołało ćwiczeniom, musimy odpowiednio odżywiać się przed treningami. Oprócz ogólnej diety np. ukierunkowanej na treningi sportowe warto stosować odpowiednie posiłki przed treningiem. Co zatem jeść przed treningiem, aby było to korzystne dla nas i naszego ciała? Szczegóły przedstawiamy poniżej.

Co jeść przed treningiem?

Pierwszym podstawowym typem produktów, jakie powinniśmy jeść przed posiłkiem, są produkty zbożowe. Z pewnością będzie to chleb razowy, płatki owsiane, makarony czy kasze. Dostarczenie węglowodanów przed treningiem jest bardzo ważne, gdyż to one dają nam siły do treningu i pozwalają trenować np. bardziej intensywnie, co z kolei przekłada się na lepsze rezultaty treningu. Oprócz węglowodanów dobrym pomysłem jest jedzenie produktów zawierających białko. To właśnie ono wspomaga budowanie tkanki mięśniowej oraz pomaga zregenerować się mięśniom po treningu. Nasze posiłki przed treningiem warto zatem wzbogacić o naturalne jogurty czy twaróg. Dobrym pomysłem będzie również spożywanie ryb.

Do przykładowych potraw można zaliczyć np. kanapkę z razowego lub żytniego pieczywa wraz z warzywami oraz np. jajkiem czy naleśnik z mąki pełnoziarnistej. Jeśli trening przypada na godziny popołudniowe i musimy zjeść obiad, warto np. wybrać łososia pieczonego z warzywami lub ryż z kurczakiem. Przed treningiem wieczorem warto skorzystać jedynie z węglowodanowej przekąski np. owocowej takiej jak mango czy truskawki. W trakcie całego dnia dostarczyliśmy już odpowiednią ilość węglowodanów, dlatego w tych godzinach posiłek nie musi być aż tak obfity i syty.

Jak odżywiać się przed treningiem

Przed treningiem warto jeść produkty o niskim indeksie glikemicznym. Zapobiegniemy nagłemu wzrostowi cukru we krwi, a następnie nagłemu spadkowi, który z kolei zaowocuje w utratę siły. Posiłki powinni być przyjmowane na 2-3 godziny przed treningiem i nie krócej niż 1h. Warto ujmować w nich produkty zawierające węglowodany proste i złożone z przewagą tych drugich.

Jak odżywiać się przed treningiem?

Równie ważnym czynnikiem przy odżywianiu się przed treningiem co produkty które przyjmujemy jest forma takiego odżywiania się. Posiłki powinny być zbyt obfite, aby nie obciążały naszego organizmu i nie zmniejszały jego wydolności. Warto je również urozmaicać, aby nie stały się one przykrym obowiązkiem. Ciekawym rozwiązaniem jest catering dietetyczny oraz wybór diety sportowej. Dieta pudełkowa z dowozem jest bardzo komfortowym rozwiązaniem, gdyż firma cateringowa dostarcza nam regularnie gotowe posiłki do spożycia. Samodzielnie nie musimy ich przygotowywać, tracić na to czasu oraz dbać, aby były odpowiednio zbilansowane i zawierały odpowiednie produkty. Porównywarka cateringu Dietly może pomóc wybrać nam najlepszą firmę. W takich serwisach w jednym miejscu mamy do dyspozycji spis różnych firm oraz diet. Jeśli zależy nam na najlepszym efekcie treningów, warto skorzystać z takiej opcji i zdać się na żywienie przez profesjonalistów.

Pozytywne strony stosowania suplementów diety

0
Pozytywne strony stosowania suplementów diety

Wyidealizowany świat, promowany przez reklamy i media społecznościowe marzy się każdemu śmiertelnikowi i nic w tym złego, ponieważ dążenie do poprawy jakości życia, urody, sylwetki lub rodzaju diety to tylko przejaw ambicji, oraz chęci przewartościowania dotychczasowej egzystencji. Wsparciem w drodze do upragnionego celu mogą być suplementy diety, które mimo, iż nie zawsze wywołują pozytywne odczucia w obawie przed nieznanym produktem, to są obecnie powszechne i często tworzone na bazie naturalnych składników, które potrafią zaskoczyć efektem „na zdrowo”.

Green Barley Plus kapsułki

Zgrabne ciała i zagrzewające do pracy nad sobą trenerki, które są same sobie marką, w jednych wzbudzają motywację, a w innych rezygnację. Nikt bowiem nie twierdzi, że aktywność fizyczna jest zbyteczna, ale kiedy kolejno podejmowane walki o lepsze „ja” nie kończą się tak spektakularnym efektem, o jakim zapewniają gwiazdy, poziom samooceny drastycznie spada.

Green Barley Plus cieszy się pozytywną opinią, również znanych osobowości, które mu zaufały, ponieważ oferuje bogactwo natury, które jednocześnie przybliża do wymarzonej sylwetki. Głównym „magikiem” wykonującym sztuczki na ciele jest zielony jęczmień, który usprawnia perystaltykę jelit, redukuje nadmiar tkanki tłuszczowej, a dodatkowo zmniejsza komórki tłuszczowe. Dodatkowo dba o utrzymywanie stałego poziomu insuliny we krwi, co skutkuje brakiem podjadania i chęci sięgania po słodycze.

Bogactwo natury, zamknięte w kapsułkach wspiera proces odchudzania, dając wymierne skutki w wymiarach ciała, dlatego jest preparatem, któremu ufają rzesze ludzi, chwaląc się swoimi sylwetkami w internecie.

Nonacne

Zadbana cera twarzy jest wizytówką, w szczególności kobiet, które bardzo mocno zwracają na to uwagę. Jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości jest trądzik, który potrafi pojawić się w każdym wieku. Współczesna kosmetyka i medycyna estetyczna potrafią zdziałać cuda, ale nie każdy posiada budżet na cykliczne odwiedzanie salonów i zostawianie w nich dużych pieniędzy. Dzięki wielu badaniom laboratoryjnym, oraz testom klinicznym, medycyna estetyczna została zamknięta w kapsułkach Nonacne, których pakiet suplementacji umożliwia pozbycie się uporczywego problemu z trądzikiem.

Innowacyjna formuła, oparta tylko na naturalnych składnikach, dzięki wiedzy doświadczonych ekspertów, potrafi trafić w źródło kłopotu i skutecznie go wyeliminować. Taka jest bowiem siła natury – eliminacja słabszego przeciwnika – w tym przypadku ogniwem jest trądzik. Wyciąg z wielu roślin, witamin i aminokwasów działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, kojąco, przeciwłojotokowo, oraz co najważniejsze skutecznie i szybko.

Sliminazer

Wracając jeszcze do odchudzania, to suplementacja nie musi wymagać łykania tabletek, z którymi niektórzy mają problem, zapominając lub odpuszczając. Innowacja w dziedzinie poza farmaceutycznej odkryła formułę plastrów Sliminazer, które weszły na rynek i podbiły go dzięki zaufaniu klientów. Co jest źródłem sukcesu? Prostota składu oparta tylko na naturze. Ekstrakt z guarany, pieprz cayenne, garcinia cambogia i l-karnityna. Taki zestaw pozwala na osiągnięcie pożądanych skutków, jakimi są utrata wagi w prosty, niewymagający zaangażowania sposób.

Kiedy nadwaga staje się utrapieniem i przyczyną załamań psychicznych. Kiedy mimo starań i chęci, opracowana przez specjalistę dieta nie daje rezultatów. Kiedy kolejno zakupiony pakiet 30. dniowych treningów nie pomaga, a jedyne co chudnie to portfel, warto zaufać naturze i przełamać stereotyp o suplementach diety. Ich sile zaufały rzesze ludzi, którzy istnieją realnie i realnie cieszą się nową sylwetką.

Choroba Perthesa-przyczyny, objawy i leczenie

0
Choroba Perthesa-przyczyny, objawy i leczenie

Choroba Perthesa nazywana też chorobą Legga-Calvégo-Perthesa to choroba należąca do grupy jałowych martwic kościMartwica obejmuje głowę kości udowej. Występuje głównie u dzieci pomiędzy trzecim a czternastym rokiem życia, z nasileniem pomiędzy piątym a szóstym rokiem życia. Dotyczy głównie chłopców. Jest chorobą rasy białej, w inne rasy chorują na nią sporadycznie. Najczęściej atakuje jeden staw, rzadko oba stawy. Etiologia choroby nie jest w pełni wyjaśniona. Najczęściej za przyczynę przyjmuje się anomalie w naczyniach krwionośnych lub zmiany hormonalne. Nie do przecenienia w zdiagnozowaniu i wczesnym podjęciu skutecznego leczenia, jest rola rodziców na co dzień obserwujących swoje 5-6- letnie pociechy. Obserwacja rodzicielska, dopilnowanie okresowych bilansów rozwoju dziecka, najlepiej wykonywane w specjalistycznych placówkach jak Carolina Medical Center, umożliwiają wykrycie i przeciwdziałanie wielu schorzeniom jak Choroba Perthesa.

Objawy Choroby Perthesa

Podstawowym objawem Choroby Perthesa jest często ignorowane przez dziecko i jego otoczenie utykanie. Następnie pojawiają się objawy bólowe o różnym nasileniu i umiejscowieniu głównie w pachwinie, okolicy biodra i w stawie kolanowym. Symptomatyczne jest ograniczenie ruchomości stawu biodrowego, ograniczenie odwodzenia i rotacji nogi oraz wyszczuplenie pośladka po stronie zmian chorobowych. W przypadku dłuższego czasu trwania choroby może dojść do wypadnięcia głowy kości udowej z panewki co skutkuje skróceniem długości względnej chorej kończyny. Choroba pojawia się zazwyczaj w wieku 5-6 lat. Pierwszym jej sygnałem może być spadek aktywności ruchowej dziecka, bóle nóg, brak chęci do uczestnictwa w zajęciach sportowych. Jest to choroba rzadka trudna do zdiagnozowania, atakująca podstępnie, a jej skutki są uciążliwe dla młodego pacjenta. Lekarze specjaliści rozróżniają cztery fazy rozwoju trwające do sześciu lat. Ostatnia faza to trwałe utrzymywanie się zmian chorobowych. Obserwacja dziecka i profilaktyka zdrowotna umożliwiają wykrycie choroby we wczesnej fazie i zwiększają szanse na sukces w walce z chorobą. Specjaliści zalecają wykonywanie bilansów u ortopedy co dwa lata, gdyż tylko doświadczony ortopeda jest w stanie zdiagnozować pierwsze objawy zaburzenia ruchomości. Potwierdzeniem diagnozy są odpowiednie badania RTG a w razie potrzeby dodatkowo rezonans magnetyczny.

Leczenie Choroby Perthesa

Leczenie Choroby Perthesa zależy od stopnia rozwoju schorzenia i wieku dziecka. We wcześniej wykrytych przypadkach, w pierwszych stadiach rozwoju choroby możliwe jest leczenie zachowawcze wykorzystaniem rehabilitacji. Ważne jest wczesne podjęcie leczenia. Przypadki cięższe wymagają leczenia operacyjnego obejmujące go szeroki zakres zabiegów. O zastosowanej metodzie leczenie decyduje specjalista ortopeda w oparciu o zdiagnozowany stopień zaawansowania choroby. W wyniku leczenia im młodsze są dzieci, tym dłużej przychodzą do zdrowia, ale efekty leczenia są lepsze. U starszych dzieci częściej może występować utrwalona deformacja głowy kości prowadząca zwyrodnienia stawu biodrowego. Rodzice! Im wcześniej zdiagnozujemy Chorobę Perthesa i podejmiemy leczenie tym lepszy komfort życia zapewnimy naszym dzieciom.

Czym jest rezonans magnetyczny serca i kiedy się go wykonuje?

0
Czym jest rezonans magnetyczny serca i kiedy się go wykonuje?

Rezonans magnetyczny serca jest jednym z badań kariologicznych, umożliwiających diagnostykę obrazową wielu chorób. Jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny dla organizmu. Jak przebiega i kiedy należy go wykonać?

Na czym polega rezonans magnetyczny?

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego jest podstawową i często stosowaną techniką diagnostyczną. Opiera się na wykorzystywaniu magnetycznego zjawiska rezonansu jądrowego, które zachodzi w silnym polu magnetycznym, wytwarzanym przez specjalistyczny aparat medyczny. W ten sposób wykorzystuje naturalne właściwości fizyczne wszystkich znajdujących się w organizmie człowieka cząsteczek. Do wykonania tego badania niezbędny jest specjalistyczny, wyposażony w elektromagnes aparat.  Trwa ono ok. 15- 90 minut, w zależności od badanego obszaru i jest bezbolesne. Uzyskane wyniki opracowywane są przez wykwalifikowanych lekarzy radiologów.

Kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny serca?

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu, obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego często daje dużo wyższe możliwości diagnostyczne, niż inne badania. Rezonans magnetyczny serca wykonuje się osobom, u których konieczna jest diagnostyka m.in.:

 • Wrodzonych wad serca
 • Wad zastawkowych
 • Chorób tętnic obwodowych i aorty
 • Chorób osierdzia
 • Choroby niedokrwiennej serca
 • Zapalenia mięśnia sercowego
 • Guzów serca
 • Kardiomiopatii

Badanie to pozwala wykryć, czy budowa oraz ukrwienie serca jest prawidłowe, czy nie zostały zachwiane żadne jego funkcje, a nawet, czy pacjent przebył zawał lub występują u niego zmiany zapalne.

Jak wygląda badanie?

Rezonans magnetyczny serca wykonywany jest w placówce medycznej, w specjalnie przygotowanej do tego sali. Przez cały jego okres pacjent przebywa w pozycji leżącej na wznak. Do jego ciała zostają przyczepione elektrody EKG. Na  jego klatce piersiowej umieszcza się również niewielką i lekką metalową kratkę, która pozwala na uzyskanie obrazu serca w lepszej jakości. Następnie łóżko, na którym leży pacjent wjeżdża do aparatu do rezonansu magnetycznego, w którym rozpoczyna się badanie.

Czy rezonans magnetyczny jest bezpieczny?

Podczas wykonywania badania tą metodą nie wykorzystuje się szkodliwego promieniowania,  dzięki czemu jest ono nieinwazyjne i bezpieczne dla organizmu. Ponadto badanie jest całkowicie bezbolesne. Ze względu na wykorzystanie pola magnetycznego, istnieją jednak sytuacje, będące przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu. Nie należy stosować go w przypadku osób, które:

 • Mają wszczepiony rozrusznik lub inne urządzenia służące do elektroterapii serca
 • Posiadają w ciele neurostymulatory
 • Mają umieszczone pod skórą aparaty słuchowe
 • Posiadają metalowe ciała obce, znajdujące się w okolicach ważnych życiowo narządów

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego serca?

Badanie to nie wymaga szczególnego przygotowania, zaleca się jednak, aby na ok. 4 godziny przed jego rozpoczęciem nie jeść. W przypadku rezonansu z kontrastem powinno się przyjść na czczo. Należy również zadbać o luźny, pozbawiony metalowych elementów, takich jak paski, czy zamki błyskawiczne strój.

Jak się golić, by uniknąć podrażnień skóry?

0
Jak się golić, by uniknąć podrażnień skóry?

Niektórzy mężczyźni mają bardzo wrażliwą skórę. Jednak również Ci „gruboskórni” mogą odczuć skutki niewłaściwej pielęgnacji skóry twarzy. Zatem w dzisiejszym poradniku podejmiemy temat golenia, a przede wszystkim tego, jak wykonywać tę czynność, aby uniknąć podrażnień skóry. Z pewnością dużą rolę odgrywa tu właściwa higiena i odpowiednio częsta wymiana żyletek do maszynki tradycyjnej. Co jeszcze jest istotne?