Jakie produkty oferuje dobrze zaopatrzony sklep medyczny?

0
Jakie produkty oferuje dobrze zaopatrzony sklep medyczny

Dobre zdrowie to najcenniejszy dar. Niestety różne zdarzenia oraz biegnący czas, powodują, że musimy korzystać z artykułów wspomagających naszą codzienność. Na szczęście producenci sprzętów medycznych dostarczają nam coraz lepszej jakości i coraz bardziej funkcjonalne produkty. Warto jednak korzystać tylko i wyłącznie z oferty sprawdzonego sklepu z takim asortymentem. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że produkty posiadają wszystkie niezbędne atesty.

Artykuły medyczne do domu

Największym atutem internetowych sklepów jest bogata oferta produktów. Możemy na spokojnie przeglądać katalog i wybrać artykuł, który spełnia nasze potrzeby. Godnym polecenia sprzedawcą jest sklep medyczny Almach. Zakres asortymentu jest niezwykle szeroki. Do tego w każdej grupie produktów mamy do wyboru wiele różnych modeli. Wszystko po to, aby każdy klient mógł dokonać najlepszego wyboru.

Z całą pewnością na uwagę zasługują artykuły medyczne przeznaczone do zastosowania w domu. W katalogu produktów dedykowanych do używania w sypialni, znaleźć można: łóżka rehabilitacyjne, materace przeciwodleżynowe (piankowe i zmiennociśnieniowe), szafki przyłóżkowe, poduszki i krążki przeciwodleżynowe.

Wrażenie robi także oferta akcesoriów łazienkowych. W razie potrzeby można zakupić: krzesła i taborety toaletowe, krzesła pod prysznic, nakładki sedesowe, siedziska do wanny, maty antypoślizgowe, uchwyty łazienkowe, baseny do mycia głowy, baseny sanitarne i kaczki, wózki toaletowe i prysznicowe, podnośniki do wanny. Jak widać, w opcji są zarówno produkty dla osób, które potrzebują jedynie niewielkiego wsparcia, jak i wyroby dedykowane dla osób obłożnie chorych.

Wachlarz produktów do domu obejmuje także takie pomocne artykuły, jak: pojemniki na leki, pieluchomajtki, wózki na zakupy, chwytaki do łóżka, lupy i szkła powiększające, skarpety zdrowotne, ciśnieniomierze, termometry, pulsometry, inhalatory, wagi, pomoce do ubierania (np. chusty ułatwiające przenoszenie chorego).

Sprzęt rehabilitacyjny

Kolejną ważną grupę produktową stanowi sprzęt rehabilitacyjny. To właśnie dzięki niemu wielu chorych może szybciej wrócić do zdrowia lub zmniejszyć odczuwane dolegliwości. Sklep medyczny Almach proponuje szeroki wybór foteli geriatrycznych. Każdy model gwarantuje wygodne podparcie dla pleców i łydek. Niektóre siedziska są regulowane na pilota.

W sprzedaży dostępne są także liczne warianty poduszek ortopedycznych, urządzeń do masażu, rotory rehabilitacyjne oraz taśmy do ćwiczeń. Sklep Almach to także dobre miejsce do zakupu stabilizatorów, ortez, temblaków i opasek (np. kołnierze ortopedyczne, stabilizatory poszczególnych części ciała).

Artykuły ułatwiające poruszanie się

Jednym z problemów osób starszych lub niepełnosprawnych jest swobodne poruszanie się. Czasami nawet samodzielne wyjście do sklepu może stanowić sporą przeszkodę. Dużym ułatwieniem są współczesne wyroby medyczne, takie jak: chodziki rehabilitacyjne, balkoniki rehabilitacyjne, podpórki trójkołowe, laski inwalidzkie, kule ortopedyczne, pionizatory, podnośniki oraz wózki inwalidzkie (ręczne, specjalistyczne i elektryczne).

W budynkach wielorodzinnych oraz obiektach użyteczności publicznej niezwykle pomocne są natomiast rampy podjazdowe i schodołazy dla niepełnosprawnych. Co ciekawe, w opcji są zarówno składane rampy plastikowe, jak i aluminiowe szyny podjazdowe.

Jak wygląda leczenie kanałowe martwego zęba?

0
Jak wygląda leczenie kanałowe martwego zęba

Wierzchołek zęba pokryty jest dość mocną tkanką – szkliwem. Wraz z rozwojem próchnicy na szkliwie pojawia się zmiana próchnicowa w postaci małego otworu w zębie. Pod szkliwem znajduje się słabsza tkanka – zębina, która znacznie szybciej ulega procesowi próchnicowemu. Ząb niejako niszczeje szybciej od wewnątrz niż wizualnie z zewnątrz. W wielu przypadkach niezbędne jest wtedy leczenie kanałowe.  

Martwy ząb a leczenie kanałowe

Wewnątrz zęba znajduje się wiązka nerwowo-naczyniowa (tzw. „nerw”). Kiedy proces próchnicowy wnika głęboko w ząb i dociera do „nerwu”, to właśnie ten nerw należy usunąć. Oprócz jamy zęba w kanałach korzeniowych znajduje się wiązka nerwowo-naczyniowa. Oczyszczanie i wypełnianie kanałów korzeniowych nazywamy leczeniem endodontycznym. To złożony technologicznie proces. Kanały korzeniowe zęba mają najczęściej zakrzywiony kształt i złożoną strukturę. Do leczenia kanałowego potrzeba wielu narzędzi i sprzętu elektronicznego. Tylko renomowany leczenie endodontyczne w Krakowie jest w stanie w tym przypadku prawidłowo wyleczyć zęba.

Początkowo kanały są poszerzane różnymi instrumentami, następnie nadaję się kanałowi wymagany kształt, następnie kanały są dokładnie płukane roztworami przeciwdrobnoustrojowymi, osuszane i szczelnie zamykane na całej długości długość. Jeśli kanały nie zostaną wypełnione do pełnej długości, prędzej czy później w zębie rozwinie się stan zapalny. Jeśli kanały nie zostaną dokładnie przepłukane roztworami antyseptycznymi przed wypełnieniem, rozwinie się również stan zapalny.

Na zakończenie leczenia lekarz musi pokazać pacjentowi kontrolne zdjęcie RTG, na którym wyraźnie widać, że wszystkie kanały korzeniowe są wypełnione na całej długości, aż do wierzchołka korzenia. Leczenie kanałowe trwa dłużej niż leczenie próchnicy – dwie lub trzy godziny. 

Przy złej jakości leczenia kanałów na wierzchołkach korzeni pojawia się proces zapalny. Najczęściej stan zapalny ma charakter przewlekły. Jeśli wcześniej usunięty został nerw i ząb nadal boli lub lekarz ujrzał na zdjęciu RTG uformowanie się torbieli, to znaczy, że leczenie kanałowe zostało przeprowadzone źle. Kanały nie zostały uszczelnione do wierzchołka korzenia lub kanały korzeniowe zostały słabo przemyte roztworami antyseptycznymi. Wszelkie ogniska zapalne w zębie, w tym przewlekłe, negatywnie wpływają na całe ciało i poszczególne ważne narządy, takie jak serce, nerki, wątroba itp.

Dla lekarza sytuacja ponownego leczenia kanałowego jest zawsze dużo bardziej skomplikowana. Po pierwsze, lekarz, który wcześniej leczył kanały, mógł zrobić w kanale półkę, której ominięcie może być bardzo problematyczne, poprzedni specjalista mógł złamać fragment instrumentu w kanale, co jest prawie niemożliwe do usunięcia. W takich przypadkach ponowne leczenie endodontyczne może się nie powieść. Ząb w takiej sytuacji poddawany jest leczeniu operacyjnemu. Wykonywana jest operacja resekcji wierzchołka korzenia lub usunięcie.

Jeżeli podczas powtórnego leczenia endodontycznego lekarzowi uda się przejść przez kanały, to są one dokładnie płukane roztworami antyseptycznymi i hermetycznie zamykane. Ognisko stanu zapalnego na wierzchołku korzenia z czasem zanika.

Endodonta w Krakowie: jak znaleźć dobrego specjalistę?

Główna zasada: należy starannie wybrać ortodontę, zbierając niezbędne informacje o lekarzu, przychodni i sposobach leczenia

Lekarz musi być ortodontą i posiadać zaświadczenie potwierdzające prawo do wykonywania tego zawodu. Dyplom lekarza stomatologa nie uprawnia lekarza do przeprowadzenia leczenia ortodontycznego. Ortodoncja to nauka, która bardzo szybko się zmienia. Aby przeprowadzić leczenie na nowoczesnym poziomie, lekarz musi stale się uczyć. Uczęszczać na wykłady, seminaria, kongresy. 

Podczas konsultacji lekarz bada pacjenta, udziela mu ogólnych informacji o możliwym leczeniu oraz ilości dodatkowych badań wymaganych do postawienia diagnozy. Pamiętaj, że lekarz, który będzie cię leczył bez diagnozy, jest kiepskim specjalistą. Do diagnozy ortodonty niezbędne są zdjęcia rentgenowskie, zdjęcia zewnątrz- i wewnątrzustne, modele, czasem wyniki tomografii komputerowej (CT). Może doradzić skonsultowanie się z innym specjalistą: otorynolaryngologiem (ENT), osteopatą, neurologiem. 

Zapytaj, co jest wliczone w cenę. Często podawany jest tylko koszt wstępnej procedury, a za kolejne wizyty płacisz osobno. Niestety, niektóre kliniki w ten sposób zwabiają pacjentów, maskując część kosztów leczenia. W trakcie leczenia pojawiają się dopłaty, na które pacjent jest zmuszony się zgodzić, ponieważ jest już w trakcie leczenia.

Warto też przed wyborem lekarza, przeczytać opinie na jego temat, które znajdziemy na przykład w Internecie. 

Kiedy warto stosować mleczka do ciała?

0
Kiedy warto stosować mleczka do ciała

Mleczko do ciała to jeden z tych kosmetyków, które cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem. Można znaleźć je zarówno w drogeriach internetowych, jak i stacjonarnych. Zanim jednak zastosujemy mleczko, warto dowiedzieć się, czym jest właściwie tego rodzaju kosmetyk. Doskonale byłoby także mieć świadomość tego, w jakich okolicznościach należy je stosować.

Mleczko myjące czy nawilżające?

Mleczko do ciała to kosmetyk, który może posłużyć do oczyszczania skóry bądź też do jej nawilżania. Musimy więc odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jakiego kosmetyku właściwie potrzebujemy. Jeżeli ma być to kosmetyk do oczyszczania skóry, powinien zawierać w swoim składzie jakieś substancje myjące. Najlepiej, jednak jeśli będą one łagodne dla skóry. W przeciwnym bowiem razie mleczko będzie podrażniać skórę i wywoływać zaczerwienienie.

Mleczko może posłużyć także do nawilżania cery. Taki produkt ma zazwyczaj nieco mniej treściwą konsystencję niż balsam. Mogą znajdować się w nim woski oraz olejki pochodzenia roślinnego. Godny polecenia jest, chociażby olejek ze słodkich migdałów, który charakteryzuje się silnym działaniem nawilżającym i odżywczym.

Jaki skład powinny mieć mleczka?

Mleczka do nawilżania skóry oraz mleczka do jej oczyszczania to kosmetyki, od których wymaga się naprawdę wiele. Doskonale byłoby, więc gdyby kosmetyki tego rodzaju posiadały naturalne składy. Wydaje się, że będą wówczas skuteczniejsze i po prostu bezpieczniejsze. Nie będzie można odmówić im także sporej wydajności. Kosmetyków o naturalnych składach można poszukiwać zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych.

Trzeba jednak pamiętać o tym, aby używać ich systematycznie. W przeciwnym bowiem razie satysfakcjonujących rezultatów po prostu nie będzie. Na efekty zawsze trzeba jednak trochę zaczekać. Najlepiej więc uzbroić się w cierpliwość. Jeżeli istotna jest dla nas cena produktu, przejrzymy różne oferty przed dokonaniem zakupu. Dzięki temu bez wątpienia uda nam się znaleźć ofertę atrakcyjną cenowo oraz rzecz jasna jakościowo. Można także poczytać opinie o poszczególnych preparatach.

Kiedy w szczególności warto zainteresować się mleczkami do ciała?

Mleczka do ciała, zarówno te myjące, jak i nawilżające, polecane są przede wszystkim osobom, którym zależy na kompleksowej pielęgnacji skóry. W szczególności jednak, po tego rodzaju kosmetyki powinny sięgnąć osoby, które posiadają skórę suchą i szorstką. Mleczka przydadzą się również osobom, których skóra dotknięta jest problemem atopii. Same mleczka nie wystarczą, jednak jeżeli chcemy cieszyć się miękką i przyjemną w dotyku skórą.

Warto byłoby także przyjrzeć się peelingom do ciała. Jeżeli zastosujemy je przed użyciem mleczka nawilżającego, efekty wynikające z jego stosowania będą o wiele bardziej zadowalające. Dla zdecydowanej większości konsumentów bardzo istotny jest skład mleczek do ciała. Wydaje się więc, że dobrze będzie zainwestować w mleczko, które posiada atrakcyjną dla nas woń. Może to być woń owoców, kwiatów czy ziół. Warto kierować się swoimi preferencjami przy wyborze nut zapachowych kosmetyku.

Mleczka do ciała znajdziesz na https://ziaja.com/c/mleczka-do-ciala-102

Pierwsze oznaki porodu – jak je rozpoznać i jak odczytać sygnały swojego ciała?

0
Pierwsze oznaki porodu

Im bardziej zbliża się wyznaczony przez lekarza termin porodu, tym częściej możesz zastanawiać się, kiedy Twój maluszek zdecyduje się przyjść na świat. Wiele kobiet w tym okresie uważnie wsłuchuje się w swoje ciało i wypatruje objawów, które mogłyby świadczyć o nadchodzącym porodzie. Dowiedz się, jakie są pierwsze oznaki porodu i jak odróżnić prawdziwą akcję porodową od „fałszywego alarmu”.

Pierwsze oznaki zbliżającego się porodu pod koniec III trymestru ciąży

Na kilka tygodni przed rozwiązaniem mogą się u Ciebie pojawić pierwsze oznaki zbliżającego się porodu:

 • opuszczenie się brzucha – spowodowane obniżeniem dna macicy oraz zmianą pozycji dziecka, które przesuwa się w dół, wstawiając główkę do kanału rodnego i przygotowując się do narodzin. Może wystąpić na 3-4 tygodnie przed porodem, jednak u niektórych kobiet, zwłaszcza u wieloródek, brzuch opuszcza się znacznie później, a nawet wcale.
 • ucisk w miednicy, bóle pleców oraz pachwin – ich przyczyną jest napieranie główki dziecka na miednicę mamy. Możesz też odczuwać lekkie skurcze, podobne do bólu miesiączkowego.
 • odejście czopa śluzowego – związane ze stopniowym rozszerzaniem się szyjki macicy. Czop ma najczęściej postać gęstego, przezroczystego śluzu, niekiedy lekko podbarwionego krwią. Zazwyczaj odchodzi na kilka-kilkanaście dni przed porodem, ale równie dobrze może wydarzyć się to tuż przed rozpoczęciem regularnych skurczów.
 • zmiana wydzieliny z pochwy – staje się ona gęstsza i obfitsza.
 • zmniejszenie tempa przyrostu wagi – w ostatnich tygodniach możesz przybrać bardzo mało, a nawet odnotować lekki spadek masy.
 • zmiana poziomu energii – tuż przed rozwiązaniem prawdopodobnie będziesz tryskać energią albo wręcz przeciwnie – czuć się zmęczona i wyczerpana.
 • nasilenie się skurczów przepowiadających – odczujesz je jako twardnienie brzucha postępujące od góry do dołu.

U niektórych kobiet wystąpią wszystkie z wymienionych objawów, u innych tylko wybrane, a u ostatniej grupy pierwszym sygnałem zbliżającego się porodu będzie dopiero rozpoczęcie czynności skurczowej.

>> Przeczytaj więcej na temat pierwszych objawów porodu.

Pierwsze oznaki porodu – jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych?

Pierwsze oznaki porodu, które występują u większości ciężarnych to skurcze przepowiadające, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Być może odczuwałaś je sporadycznie już od połowy ciąży, ale w końcowych tygodniach mogą się one znacznie nasilić. Stają się dłuższe, mocniejsze, a niekiedy nawet bolesne, dlatego przez niektóre kobiety, szczególnie te, które jeszcze nie rodziły, mogą być mylnie odebrane jako początek akcji porodowej.

Kiedy poczujesz mocne, bolesne skurcze spróbuj zmienić pozycję – położyć się i zrelaksować lub odwrotnie: pochodzić bądź luźno pokręcić miednicą siedząc na piłce gimnastycznej. Jeśli w miarę upływu czasu skurcze słabną i pozostają nieregularne, najwidoczniej był to tzw. poród pozorny, czyli trening macicy, który ma za zadanie przygotować Cię na Twój wielki dzień.

Jednak w sytuacji, kiedy mimo delikatnej aktywności i zmiany pozycji skurcze nasilają się, stają się regularne i zwiększa się ich częstotliwość, prawdopodobnie właśnie zaczynasz rodzić.

Wczesne objawy porodu – czy ja rodzę?

O ile wystąpienie skurczów może być „fałszywym alarmem”, to już odejście wód płodowych powinno być dla Ciebie jasnym sygnałem, że rozpoczął się poród. Niektórym kobietom wody odchodzą jeszcze przed wystąpieniem pierwszych skurczów, a u innych dzieje się to dopiero w bardziej zaawansowanych fazach porodu.

Do wczesnych objawów porodu występujących na kilka lub kilkanaście godzin przed rozwiązaniem zaliczamy:

 • regularne, bolesne i nasilające się skurcze macicy, występujące przynajmniej co 10 minut,
 • odpłynięcie płynu owodniowego,
 • bóle w okolicy krzyżowej, nerwobóle, niepokój i uderzenia gorąca,
 • wymioty, biegunkę, brak apetytu, wzdęcia,
 • osłabione odczuwanie ruchów dziecka,
 • nasilenie upławów i uczucie pełności w kroczu.

Pierwsze objawy porodu – kiedy do szpitala?

Kiedy zauważysz u siebie pierwsze objawy porodu nie musisz od razu jechać do szpitala. Zazwyczaj możesz pozostać w domu jeszcze przez jakiś czas, odpoczywając przed czekającym Cię wysiłkiem i uważnie odmierzając odstępy miedzy skurczami. Wiele kobiet świadomie pozostaje w domu przez większość I fazy porodu, by skrócić czas przebywania na sali porodowej w otoczeniu personelu medycznego.

Do szpitala należy się udać kiedy:

 • masz regularne skurcze co 5-7 minut,
 • po kilku godzinach od odpłynięcia czystego płynu owodniowego nadal nie wystąpiły skurcze,
 • odeszły Ci wody w zielonkawym kolorze,
 • intensywnie plamisz czerwoną krwią,
 • uważasz, że bezpieczniej będziesz czuła się w szpitalu.

Źródła:

 1. Szafarowska, M. Biela, Kiedy nastąpi poród? https://podyplomie.pl/ginekologia/28156,kiedy-nastapi-porod
 2. Murkoff, S. Mazel, W oczekiwaniu na dziecko, wyd. Rebis, Poznań 2016.

Badanie profilaktyczne – zadbaj o zdrowie!

0
Badanie profilaktyczne

Regularne badania to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki zdrowotnej. Nie tylko ratują one życie, ale też zapobiegają przed obniżaniem jego jakości. Często umożliwiają wczesne wykrycie choroby, dzięki czemu możliwe jest jej pełne wyleczenie. Jakie badania profilaktyczne powinna wykonywać każda kobieta w zależności od wieku? Oto krótkie przypomnienie.

Badania profilaktyczne u młodych kobiet

Masz dopiero 20 lub 30 lat, nie dolegają Ci żadne choroby i żyjesz pełnią życia? To świetnie! Pamiętaj, jednak, że profilaktyczne badania w młodym wieku także są bardzo ważne – niektóre choroby dotykają głównie młode osoby. Co należy więc do standardowych badań? Z pewnością morfologia – warto wykonywać ją raz na rok, podobnie jak badanie moczu. Najlepiej, jeżeli uwzględnia parametry takie jak stężenie cholesterolu całkowitego, trójglicerydy oraz poziom cukru we krwi. W młodym wieku bardzo ważne są badania ginekologiczne – szczególnie cytologia, dzięki której można wykryć rozwój raka szyjki macicy na bardzo wczesnym etapie. Regularnie należy wykonywać także badanie piersi – każda kobieta powinna to robić w domu raz na miesiąc, między 6 a 9 dniem cyklu. Młodym paniom poleca się wykonanie USG piersi Warszawa przynajmniej raz na 3 lata. Ważne jest również odwiedzanie gabinetu dentystycznego – przegląd zębów warto robić raz na rok.

Badania profilaktyczne u dojrzałych kobiet

Wraz z wiekiem znaczenie regularnych badań wzrasta jeszcze bardziej. Kobiety po ukończeniu 40 roku życia narażone są na rozwój chorób serca, nowotworów i cukrzycy. Powinny więc wykonywać badania krwi przynajmniej raz na rok, w tym muszą sprawdzać poziom trójglicerydów, cholesterolu oraz glukozy. Absolutną podstawą jest także pomiar ciśnienia. Jeśli chodzi o badania ginekologiczne i cytologie, w tym wieku poleca się wykonywać ją raz na rok. Duże znaczenie ma samodzielne badanie piersi oraz dodatkowo warto oprócz USG piersi, pamiętać także o mammografii. Panie w okresie menopauzy narażone są na osteoporozę, dlatego powinny wykonywać badanie densytometryczne, które informuje o gęstości kości. Innym bardzo ważnym badaniem, które należy wykonywać regularnie po ukończeniu 45 lat jest kolonoskopia. Do jej przeprowadzenia wskazaniem jest szczególnie stwierdzenie krwi utajonej podczas badania kału, które także należy robić przynajmniej raz na 2 lata. O częstotliwości tych badań może też zadecydować lekarz, biorąc pod uwagę czynniki ryzyka takie jak występowanie konkretnych chorób w rodzinie, nadwaga, palenie papierosów czy niepokojące symptomy, na które żali się pacjent.

 

 

 

 

 

Koenzym Q10 – kilka słów o sekrecie młodej skóry

0
Koenzym Q10 - kilka słów o sekrecie młodej skóry

Funkcjonowanie organizmu człowieka jest niezwykle skomplikowane. Do tej pory nauka nie zbadała i nie poznała wszystkich procesów zachodzących w ludzkim ciele. Oprócz takich grup substancji jak węglowodany, białka, tłuszcze, ważne są także witaminy, mikroelementy i makroelementy. Dostarczenie ich odpowiedniej ilości jest warunkiem zdrowego i prawidłowego funkcjonowania całego ciała. Wśród substancji, o których warto pamiętać, znajduje się także koenzym Q10, nazywany też substancją witaminopodobną lub witaminą Q. Poniżej opowiemy nieco więcej a temat tej niezwykłej substancji i jej wpływu na zdrowie, a także podpowiemy gdzie warto się zaopatrywać w koenzym Q10. 

Działanie i występowanie koenzymu Q10 

Koenzym Q10 jest specyficznym związkiem chemicznym odpowiedzialnym za działanie niektórych enzymów w organizmie człowieka. Koenzym Q10 jest zawarty w każdej komórce tworzącej Twój organizm; występuje także w organizmach innych zwierząt, roślin, bakterii. Koenzym jest szczególnie obecny w mitochondriach, odpowiedzialnych za produkowanie energii. Dzięki jego właściwościom możliwe jest wyprodukowanie podstawowych cząsteczek ATP, kluczowych w funkcjonowaniu gospodarki energetycznej ludzkiego organizmu. 

Koenzym Q10 jest dobrze rozpuszczalny w tłuszczach oraz odporny na promienie słoneczne i wysokie temperatury. Jego niedobór może prowadzić do różnych stanów chorobowych, dlatego jego obecność powinna zostać uwzględniona w jadłospisie każdej osoby. W jakich dokładnie produktach występuje koenzym Q10? Wymienić należy przede wszystkim zielone warzywa i mięsa: szpinak, brukselka, brokuł, wołowina, wieprzowina, wątróbka, drób, tłuste ryby (tuńczyk, pstrąg, śledź). Również wysokiej jakości oleje i pełnoziarniste produkty i kasze zawierają koenzym Q10. 

Najważniejsze właściwości koenzymu Q10 oraz polecane suplementy 

Koenzym jest odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniego poziomu energii w organizmie człowieka. Dzięki jego obecności, możliwa jest praca poszczególnych organów i układów, a także mięśni (serca i szkieletowych). Ponadto, koenzym Q10 wykazuje działanie antyoksydacyjne, a więc opóźnia procesy starzenia się. Antyoksydacja jest niezwykle ważna i dotyczy wszystkich tkanek w ludzkim organizmie. Niedobór koenzymu mógłby bowiem doprowadzić do niewłaściwej replikacji komórek, zmian w kodzie DNA, a w rezultacie – doprowadzić do rozwoju komórek nowotworowych. 

Koenzym Q10 cieszy się wielką popularnością z uwagi na jego dobroczynny wpływ na wygląd i zdrowie skóry oraz włosów. Dlatego jest ona aktywnym składnikiem wielu kosmetyków, zwłaszcza tych o działaniu nastawionym na zahamowanie procesów starzenia. Odpowiednia suplementacja koenzymu Q10 pozwala zahamować rozwój zmarszczek, spłyca potencjale zagłębienia powstające na skórze i cerze oraz dodaje jej wigoru i wygładza powierzchnię. 

Skuteczne suplementy zawierające koenzym Q10 w składzie znajdziesz pod linkiem https://andromeda-sklep.pl/koenzym-q10-naturalny. Warto sięgać nie tylko po suplementy przeznaczone do stosowania miejscowego – na przykład kremy, balsamy, mleczka do twarzy i ciała – ale również po suplementy przeznaczone do przyjmowania drogą pokarmową. Połączenie tych dwóch metod suplementacji koenzymu Q10 daje najlepsze efekty oraz pozwala maksymalnie spowolnić przebieg procesów starzenia.

Jak działają naturalne olejki i jak należy je stosować?

0
Jak działają naturalne olejki i jak należy je stosować

Naturalne olejki to mieszaniny różnych organicznych związków chemicznych, jakie obecne są w poszczególnych częściach roślin (kwiaty, korzenie, liście, kora, nasiona). Przeważnie mają postać oleistej cieczy, która nie rozpuszcza się w wodzie. Co ciekawe, są to silnie skoncentrowane substancje o rozmaitych właściwościach. Niektóre oleje działają kojąco, przeciwzapalnie, antyseptycznie, rozluźniająco czy też przeciwstresowo. Mają one dobroczynny wpływ na zdrowie, jak i psychikę człowieka. Coraz popularniejszy staje się między innymi olejek z opuncji figowej.

Naturalne olejki: rodzaje i zastosowanie

Wśród najczęściej wykorzystywanych olejów eterycznych wymienia się zwłaszcza:

 • olejek lawendowy- działa uspokajająco, poprawia jakość snu i pomaga w zaśnięciu. Ponadto, stosuje się go w kojeniu dolegliwości bólowych, tych reumatycznych, jak i mięśniowych;
 • olejek jaśminowy- używany głównie jako afrodyzjak, a także jeden ze składników odżywek do włosów;
 • olejek cedrowy- stosowany w przeróżnych kremach i maściach, przede wszystkim do leczenia trądziku, łagodzenia bólu, jako środek na przyspieszenie gojenia się ran i regulujący hormony;
 • olejek z opuncji figowej- luksusowy olej o właściwościach nawilżających, ujędrniających i regenerujących skórę. Ponadto, działa antyoksydacyjnie i przeciwzmarszczkowo, jest on więc dodawany do wielu kosmetyków;
 • olejek z drzewa herbacianego- wykazuje się działaniem wirusobójczym, bakteriobójczym, grzybobójczym, przez co jest wsparciem w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Sprawdza się się zwłaszcza do masażu i inhalacji;
 • olejek różany- pomaga zwalczyć depresję, ułatwia zasypianie i poprawia samopoczucie człowieka, ponadto może być stosowany pomocniczo przy gojeniu się ran;
 • olejek miętowy- ma właściwości przeciwbólowe, a więc nadaje się również do łagodzenia objawów migreny;
 • olejek eukaliptusowy- znalazł zastosowanie przede wszystkim w przebiegu przeziębienia i grupy, używany do inhalacji, ale także do masażu;
 • olejek cytrynowy- uspokaja, zmniejsza zmęczenie i eliminuje wirusy oraz bakterie, wspiera leczenie trądziku;
 • olejek kamforowy- stosowany po ukąszeniach owadów, przy trądziku jak i infekcjach, niweluje stany zapalne i działa rozgrzewająco;
 • olejek sosnowy- poprawia samopoczucie, redukuje zmęczenie i relaksuje, ponadto działa przeciwgrzybiczo. Wykorzystuje się go w leczeniu infekcji.

Olejki eteryczne można wykorzystywać na wiele sposobów. Dużą popularnością cieszy się ceramiczny kominek do aromaterapii, w którym to jego górną część wypełnia się preferowanym olejkiem, a w dolnym umieszcza świeczkę. Innym sposobem jest wykorzystanie ulubionego olejku razem z nawilżaczem powietrza. Wystarczy do pojemnika z wodą wlać odrobinę cudownie pachnącego oleju. Oleje eteryczne sprawdzają się również doskonale do masażu i inhalacji. Można także dodać olej podczas przygotowania gorącej kąpieli, dzięki czemu stanie się ona jeszcze bardziej odprężająca i relaksująca. Ponadto, mogą się one stać składnikiem kremów, balsamów czy maseczek, wystarczy dodać parę kropel wybranego olejku do swojego kosmetyku. W tym wypadku sprawdzi się między innymi olejek z opuncji figowej o działaniu przeciwzmarszczkowym.

Olejek z opuncji figowej

Olejek z opuncji figowej określany jest mianem luksusowego i najbardziej cennego wśród wszystkich innych dostępnych olejów eterycznych. Wytłacza się go na zimno z pestek owoców opuncji rosnących w Maroko. Jest on doceniany zwłaszcza przez kobiety, gdyż olejek z opuncji figowej ma właściwości przeciwstarzeniowe, jest niezwykle bogaty w witaminę E, ponadto znajduje się w nim nawet ok. 13 innych pierwiastków śladowych (aminokwasy, antyoksydanty, kwasy tłuszczowe). To świetny wybór do każdego rodzaju skóry, ponadto jest z niej szybko wchłaniany. Jest źródłem kwasów Omega-3 i Omega-6. Doskonale nawilża, regeneruje, wspomaga gojenie się skóry, łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia, a także ochrania przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Idealny do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej, gdyż wspiera on odbudowę płaszcza hydrolipidowego skóry. Sprawdź olejek z opuncji figowej z certyfikatem na https://domiuroda.pl/pl/p/Na-zmarszczki-Olej-z-opuncji-figowej-100-naturalny-30-ml/51

Olejek z opuncji figowej to jeden z najefektywniej działających olejów roślinnych o działaniu przeciwzmarszczkowym, ujędrniającym i odmładzającym. Stosowany regularnie widocznie poprawia jędrność i gęstość skóry, a przy tym spowalnia proces starzenia się jej. Mogą go używać osoby dojrzałe, jak i młodsze w celu profilaktyki przeciwzmarszczkowej. Sprawdza się też do skóry problematycznej i przetłuszczającej, gdyż działa przeciwbakteryjnie i łagodzi zapalenia. Można go aplikować także na włosy, jako że zmniejsza wydzielanie sebum, będzie dobrym wyborem do włosów przetłuszczających się oraz wysokoporowatych, gdyż ma działanie regenerujące i wygładzające. Olejek z opuncji figowej nałożony na paznokcie zmniejsza ich łamliwość i wzmacnia płytkę.

Stepper do ćwiczeń — skrętny czy prosty? Który wybrać?

0
Stepper do ćwiczeń

Marzysz o zajęciach fitness bez wychodzenia z domu? To możliwe dzięki małym, poręcznym sprzętom, które są dostępne dla każdego! Jednym z nich jest stepper – doskonałe narzędzie ogólnorozwojowe dla różnych partii mięśniowych. Bez problemu możesz zmieścić je nawet w ciasnym mieszkaniu, a niektóre modele po złożeniu, schowasz do szafy lub pod łóżko. Nie wiesz, czy stepper to dobra opcja dla ciebie? Przeczytaj i dowiedz się, czy warto go kupić!

Steppery do ćwiczeń – jakie korzyści niosą?

Pewnie przyszło ci kiedyś pokonać ogromną ilość schodów na raz lub jeździć długo na nartach czy łyżwach – wiesz doskonale, z jakim wysiłkiem się to wiąże. Tak właśnie wygląda ćwiczenie na stepperze. Wszystko odbywa się jednak w miejscu, bez konieczności przemieszczania się. Możesz przeprowadzić trening kiedy chcesz, nawet oglądając ulubiony serial! Stepper działa doskonale na mięśnie nóg i pośladków, wzmacniając je i wysmuklając. Sam ruch przyspiesza pracę serca, a także spalanie tkanki tłuszczowej. W przyjemny sposób można więc zadbać o lepszą kondycję, wydolność organizmu, a także smukłą sylwetkę i silne nogi!

Jakie są rodzaje stepperów do użytku domowego?

Ze względu na rodzaj ruchu wyróżniamy steppery proste i skrętne. Różnią się między sobą budową – prowadzą ruch w innej płaszczyźnie, oddziałując nieco inaczej na dolne partie mięśniowe. Wybór pomiędzy nimi jest kwestią raczej indywidualną, ponieważ oba rodzaje ćwiczeń są skuteczne i dają dobre rezultaty. Poza tym wyróżniamy także stepper z rączkami, z kolumną i pozbawiony wszelkich dodatków. Ten pierwszy umożliwia zaangażowanie do treningu również mięśnie ramion i barków, dzięki unoszeniu stawiających opór linek. Wersja kolumnowa zwykle pojawia się przy stepperach skrętnych. Gwarantuje ona większą stabilizację i bezpieczeństwo.

Najzwyklejszy stepper, składający się jedynie z podestu, odznaczać się będzie niską ceną oraz niezawodnością – brak mechanicznych elementów ogranicza awaryjność. Ćwiczenia polegają na energicznym wchodzeniu i schodzeniu z niego. Minusem będzie nieco większe obciążenie nakładane na stawy kolanowe.

Stepper skrętny a prosty – jakie są różnice?

Steppery proste składają się z dwóch pedałów poruszających się w płaszczyźnie pionowej. Umożliwiają imitowanie wchodzenia po schodach lub wspinaczki górskiej. Oto czym jeszcze się wyróżniają:

 • prosta konstrukcja,
 • ruch pionowy,
 • duży wybór w sklepach,
 • korzystna cena,
 • ćwiczenia na nim są łatwe.

Natomiast steppery skrętne różnią się przede wszystkim płaszczyzną wykonywania ruchu – przypomina on ślizganie się. Czym jeszcze odznacza się na tle innych urządzeń tego typu:

 • ruch jest bardziej skomplikowany, angażuje więcej partii mięśniowych,
 • zwykle jest nieco droższy od innych opcji dostępnych w sklepach.

Niezależnie od tego, czy wolisz stepper prosty, czy skrętny, ogromny wybór sprzętów tego typu znajdziesz m.in. na tej stronie https://www.empik.com/sport/sprzet-fitness/steppery,41170105,s.

Dodatkowe elementy, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów

Steppery posiadają także szereg ulepszeń i dodatkowych gadżetów, na które warto zwrócić uwagę. Mogą one umilić trening, zwiększyć możliwości sprzętu czy uczynić ruch łatwiejszym.

Jednym z nich jest licznik kroków lub dystansu. Pozwala on na kontrolę postępów oraz bicie własnych rekordów. Licznik kalorii natomiast sprawdzi się świetnie dla osób chcących zrzucić wagę lub wykonujących trening cardio. Regulacja oporu z kolei umożliwia ustawianie sobie trudności ćwiczeń – im większy opór, tym mocniej angażujemy mięśnie.

Artykuł sponsorowany.

Uraz oczu – nie zwlekaj, reaguj jak najszybciej!

0
Uraz oczu

Każdy z nas ma świadomość, że prawidłowo funkcjonujący wzrok jest niezwykle cenny. Między innymi dlatego, większość z nas regularnie umawia się na wizytę do okulisty, aby na bieżąco badać kondycję swojego wzroku. Jednak w niektórych sytuacjach konsultacja u specjalisty powinna odbyć się natychmiastowo. Uraz oczu, nagłe pogorszenie widzenia czy nieustępujący ból powinny skłonić Cię do odwiedzenia ostrego dyżuru okulistycznego. Nie każdy wie o tym, że istnieje coś takie jak pogotowie okulistyczne, gdzie można uzyskać natychmiastową doraźną pomoc. W jakich sytuacjach okazuje się niezbędne?

Pogotowie okulistyczne – kiedy jest niezbędne?

W większości sytuacjach problemy ze wzrokiem pojawiają się stopniowo i narastają wraz z wiekiem. Mamy wtedy dostateczną ilość czasu, aby umówić się na wizytę kontrolą u okulisty i podjąć odpowiednie kroki. Jednak niekiedy mogą przydarzyć nam się niespodziewane sytuacje, w których pomoc potrzeba jest natychmiastowo. Kiedy ma to miejsce?

Między innymi, gdy doszło do urazu oczu – może to przytrafić się w każdej sytuacji, w domu, w pracy czy podczas urlopu. Co ciekawe, większość poważnych urazów oczu powoduje niewielki ból, co bywa bardzo mylące. Należy więc pamiętać, że każdy ból po urazie oka powinien skłonić Cię do wizyty u okulisty – w takim przypadku szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia może uchronić się przed trwałym uszkodzeniem gałki ocznej. W jakich innych sytuacjach może okazać się konieczne odwiedzenie ostrego dyżuru okulistycznego? Na przykład, jeżeli wystąpiło nagłe pogorszenie wzroku i niepokojące objawy szybko narastają. Bardzo niebezpieczna jest sytuacja, gdy tracisz część pola widzenia, na przykład centralną lub boczną lub zauważyłeś błyski i czarne pajączki po wysiłku fizycznym.

Natychmiastowa pomoc jest niezbędna, jeżeli do oka dostało się ciało obce – na przykład podczas cięcia drewna, szlifowania czy spawania. Niekiedy zdarza się, że gałka oczna lub powieki uległy oparzeniu. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy pojawia się silny ból głowy i oka po jednej stronie, światłowstręt, migrena i tęczowe koła – to najczęściej objaw ataku jaskry. Natomiast odklejenie siatkówki charakteryzuje się nagłym pogorszeniem widzenia lub nawet zaniewidzeniem na jedno oko.

Jeżeli Twoje oczy stały się zaropiałe, obrzęknięte i podrażnione, a dolegliwości te się nasilają, także nie warto zwlekać z wizytą u okulisty. Niekiedy nawet potrafią one być tak obrzęknięte, że uniemożliwiają otworzenie oka oraz towarzyszy im gorączka – może to świadczyć o zakażeniu bakteryjnym i konieczne jest szybkie podanie antybiotyki, zanim infekcja rozprzestrzeni się na kolejne obszary.

Choroby cywilizacyjne a odpowiednia dieta

0
Choroby cywilizacyjne a odpowiednia dieta

Niewłaściwa dieta przyczynia się do niemal 11 mln zgonów rocznie na całym świecie, co oznacza, że pochłania więcej ofiar niż palenie papierosów. Niezdrowe jedzenie może bowiem prowadzić do cukrzycy, insulinooporności, dny moczanowej, choroby wieńcowej i otyłości. Sprawdź, jak zdrowo się odżywiać, aby zapobiegać chorobom cywilizacyjnym!

Jak dieta wpływa na nasze zdrowie?

Choroby cywilizacyjne nazywa się często epidemią XXI wieku. Najczęściej stwierdza się je w krajach rozwijających się i wysoko rozwiniętych. To niezakaźne choroby, wywołane niezdrowym stylem życia, które dotyczą osób w różnym wieku. Coraz częściej rozpoznaje się je nie tylko u dorosłych, lecz także dzieci i młodzieży.

Nieprawidłowa dieta przyczynia się m.in. do otyłości, cukrzycy typu 2, kamicy żółciowej i nadciśnienia tętniczego. Zwiększa również ryzyko zachorowania na depresję, chorobę wieńcową i miażdżycę. Do chorób cywilizacyjnych zaliczamy też:

 • alergie i nietolerancje pokarmowe,
 • depresję,
 • chorobę Hashimoto,
 • osteoporozę,
 • choroby układu oddechowego,
 • zaburzenia przewodu pokarmowego (np. IBS).

Badacze apelują, że w ciągu ostatnich 30 lat wskaźniki otyłości potroiły się u dzieci, podwoiły u dorosłych, z kolei u młodzieży wzrosły aż czterokrotnie.

Choroby cywilizacyjne – jak im zapobiegać?

Zastanawiasz się, jak możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe? Przede wszystkim połącz zdrową, zbilansowaną dietę z regularną aktywnością fizyczną. Poszukaj też skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem. Możesz słuchać relaksującej muzyki, wziąć odprężającą kąpiel, wybrać się na długi spacer lub ćwiczyć jogę – sprawdź, co najlepiej działa u Ciebie i praktykuj wybrane metody.

Badania dowodzą, że zbilansowana dieta wegetariańska (lub zawierająca niewielkie ilości mięsa) jest bogata w błonnik pokarmowy, minerały, witaminy, kwasy tłuszczowe omega-3 i przeciwutleniacze. Niskotłuszczowe posiłki mogą znacznie obniżyć poziom cholesterolu, dzięki czemu zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia.

Jakie produkty warto wykreślić ze swojej diety?

Typowa dieta zachodnia zawiera mnóstwo kalorii, tłuszczów nasyconych, soli i dodawanych cukrów, brakuje w niej natomiast błonnika, wapnia, kwasów tłuszczowych omega-3 i witamin. Wspomniany model żywienia bazuje na smażonych, tłustych i odzwierzęcych produktach, jednocześnie nie dostarcza odpowiedniej ilości warzyw, owoców i zdrowych ziaren.

Czerwone mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego zawierają dużo tłuszczów nasyconych, w związku z tym podnoszą poziom cholesterolu we krwi. W konsekwencji taki sposób odżywiania zwiększa ryzyko wielu chorób, w tym cukrzycy, zawału serca, udaru mózgu czy nowotworów złośliwych.

 Jak wygląda profilaktyka chorób cywilizacyjnych?

Jeszcze dwadzieścia temu cukrzycę typu 2 rzadko diagnozowano u osób poniżej 40. roku życia. Obecnie coraz choruje na nią coraz więcej nastolatków. Dobra wiadomość jest taka, że diabetycy i pacjenci ze stanem przedcukrzycowym mogą skutecznie zapobiegać i kontrolować cukrzycę poprzez dietę. Należy z niej wyeliminować rafinowaną, wysokoprzetworzoną żywność oraz słone i słodkie przekąski.

Przygotowując jadłospis, warto w nim uwzględnić produkty pełnoziarniste, orzechy, warzywa, pestki i rośliny strączkowe. W zdrowej diecie powinny też zagościć owoce, oleje roślinne i ryby. Proponowane produkty dostarczają dużo błonnika, polifenoli i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które odgrywają kluczową rolę w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Pamiętaj, aby codziennie pić przynajmniej 2 l wody dziennie, dzięki czemu właściwie nawodnisz organizm.

Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy ani czasu na komponowanie jadłospisu, gotowanie i przyrządzanie posiłków, zamów catering dietetyczny. Dzięki temu codziennie dostaniesz pyszne posiłki pod wskazany adres. Jeżeli chcesz smacznie i zdrowo zjeść, a do tego nie musisz wykluczać ze swojego jadłospisu żadnych składników, wybierz zbilansowaną dietę standard. Decydując się na takie rozwiązanie, możesz być pewny, że dostarczasz organizmowi odpowiednią ilość kalorii, błonnika, witamin, minerałów, mikro- i makroelementów.