Co warto wiedzieć kupując soczewki?

0
Co warto wiedzieć kupując soczewki

Soczewki kontaktowe są bardzo popularne i coraz częściej zastępują okulary. Grono osób korzystających z różnego rodzaju szkieł kontaktowych stale się powiększa. Dzięki nowym technologiom z dobrodziejstw soczewek mogą korzystać pacjenci z różnymi wadami wzroku: krótkowzrocznością, dalekowzrocznością, astygmatyzmem czy prezbiopią. Soczewki mogą też nosić osoby, które nie mają żadnych problemów ze wzrokiem. Dostępne są specjalne soczewki kosmetyczne umożliwiające podkreślenie lub całkowitą zmianę naturalnej barwy tęczówki. Szkła kontaktowe są bardzo popularne przede wszystkim dlatego, że stanowią wygodniejszą i bardziej komfortową alternatywę dla tradycyjnych okularów. Użytkowanie soczewek wymaga jednak pewnej wiedzy na temat ich noszenia i pielęgnacji. Mamy nadzieję, że poniższe porady i wskazówki ułatwią naszym czytelnikom korzystanie ze szkieł kontaktowych.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Współczesny rynek optyczny oferuje wiele różnych rodzajów soczewek. Wytwarzaniem szkieł kontaktowych zajmują się firmy związane z produkcją wyrobów medycznych. Na liście najbardziej znanych i cenionych linii soczewek kontaktowych znajdują się m.in. EyeLove, Acuvue czy Biofinity. W dobrych salonach optycznych, np. sklepie internetowym bezOkularow.pl, znajdziemy bogatą gamę markowych soczewek kontaktowych dosłownie na każdą kieszeń. Kupując soczewki renomowanych producentów możemy mieć pewność, że wybrany przez nas produkt spełnia wszystkie normy i standardy. Na stronie bezOkularow.pl możemy też liczyć na największy wybór soczewek w Polsce, a przy tym najkorzystniejsze ceny na rynku. Poszczególne rodzaje soczewek kontaktowych różnią się od siebie m.in. materiałem wykonania (soczewki miękkie hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe), zastosowaniem (soczewki korekcyjne, kosmetyczne) oraz trybem i czasem noszenia (soczewki jednorazowe i wielokrotnego użytku, np. soczewki dwutygodniowe, soczewki miesięczne, soczewki kwartalne). Warto też wspomnieć o soczewkach próbnych (testowych), które są sprzedawane na sztuki. Możesz po nie sięgnąć chociażby wtedy, gdy chcesz przetestować funkcjonalność różnych rodzajów szkieł (np. porównać wersje jednorazowe i wielokrotnego użytku). Soczewki próbne na sztuki zamówisz online w tym miejscu: https://www.bezokularow.pl/soczewki-testowe.

Dobieranie parametrów soczewek

Dobieranie parametrów soczewek

Jak widzisz, istnieje bardzo wiele typów soczewek kontaktowych. To zrozumiałe, że początkujący użytkownicy mogą mieć problem z wyborem najlepszego wariantu dla siebie. Dlatego też przed podjęciem decyzji o noszeniu szkieł kontaktowych konieczna będzie konsultacja z doświadczonym specjalistą. Diagnozowaniem wad wzroku oraz dobieraniem pomocy optycznych (zarówno soczewek, jak i okularów) zajmują się optometryści. Aby określić, jakie parametry powinny mieć twoje szkła kontaktowe, optometrysta przeprowadza wywiad z pacjentem, dokonuje pomiaru refrakcji, a następnie bada przedni odcinek oka w lampie szczelinowej. Kluczowym etapem badania jest ocena stanu zdrowia oczu, powiek oraz filmu łzowego. Są to konieczne czynności w celu wyeliminowania ewentualnych przeciwwskazań do stosowania szkieł kontaktowych.

Jak zacząć nosić soczewki: nauka aplikacji i zdejmowania szkieł kontaktowych

Dobór soczewek kontaktowych w profesjonalnym gabinecie to proces składający się z kilku etapów. Po poprawnym wykonaniu pomiaru refrakcji i zbadaniu oczu w lampie szczelinowej przychodzi czas aplikacji soczewek testowych. Pierwsze przymierzenie soczewek w gabinecie odbywa się pod czujnym okiem specjalisty. Choć sam proces aplikacji i wyjmowania szkieł kontaktowych może wydawać się trudny i skomplikowany, po otrzymaniu odpowiedniego instruktażu jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym szybko i sprawnie. Po założeniu soczewek optometrysta sprawdzi twoją ostrość widzenia, a następnie zbada ułożenie soczewek na oczach za pomocą biomikroskopu. Jeżeli wszystko będzie w porządku, otrzymasz swoje pierwsze soczewki testowe do domu. Kolejnym krokiem jest wizyta kontrolna oraz zapisanie recepty na parametry soczewek kontaktowych. Aby dowiedzieć się, jak odczytać parametry soczewek z opakowania, zajrzyj na tę stronę: https://www.bezokularow.pl/jakie-wybrac-parametry-soczewek-kontaktowych. Jeśli w trakcie testowania szkieł kontaktowych wybrane szkła okażą się nieodpowiednie, specjalista zaproponuje ci inne rozwiązanie. Procedura doboru soczewek będzie trwała tak długo, aż pacjent będzie z nich w pełni zadowolony, a optometrysta uzna, że są zdrowie dla oczu.

Analizowanie rynku pracy pod kątem ofert

0
Analizowanie rynku pracy pod kątem ofert

\Każdy z nas na pewnym etapie życia będzie szukał pracy. Najczęściej jest tak, że młodzi ludzie się na takowe poszukiwania decydują już od razu po ukończeniu średniej szkoły. Wiele osób w tym wieku decyduje się też na wyjazd za granicę co niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Na takich wyjazdach w bardzo dużym stopniu cierpią polskie firmy, które tracą pracowników. Okazuje się, że znalezienie nowych osób do wielu firm to naprawdę spory wyczyn. Niejeden przedsiębiorca ma więc całkiem niełatwy orzech do zgryzienia.

Gdzie obecnie łatwo o pracę?

Jednie południowo-wschodnia część naszego kraju oraz Podlasie to regiony, w których obecnie z pracą jest nieco gorzej. Natomiast inne części kraju są na tą chwilę obfite w wiele ciekawych miejsc pracy. Przeprowadzając się do szybko rozwijających się miast można liczyć na to, że będziemy mogli zarabiać naprawdę godziwe pieniądze za naszą pracę. Niekoniecznie nawet musi być tak, że taka praca będzie ciężka. Sporo tutaj zależy też od tego jakie posiadamy wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. Im wyższe wykształcenie tym większa szansa na to, że obejmiemy lepsze stanowisko w firmie.

W jakim zawodzie jest obecnie najłatwiej znaleźć pracę?

Odpowiadając na to pytanie koniecznie trzeba podkreślić jeden zawód. Mianowicie jest nim szeroko pojęty zawód budowlańca. Każdy kto jest w pewnym stopniu związany z branżą budowlaną zdecydowanie na brak pracy narzekać nie może. Oprócz tego, że stale budowane są obiekty mieszkalne czy gospodarcze to dodatkowo powstaje wiele budynków przemysłowych. Ktoś przecież musi takowe obiekty stworzyć. Posiadając doświadczenie czy wiedzę z zakresu budownictwa warto się w tym kierunku dodatkowo rozwijać zawodowo. W większych miastach takich jak Wrocław, Gdańsk czy Warszawa zapotrzebowanie na budowlańców jest wręcz ogromne. Poszukiwani są zarówno świetni murarze, tynkarze czy też osoby zajmujące się wykończeniem wnętrz.

Gdzie szukać ofert pracy?

Bez dwóch zdań zdecydowanie najwięcej ofert pracy obecnie umieszczanych jest w Internecie. Nic w tym dziwnego, ponieważ dostęp do Internetu ma już większość mieszkańców naszego kraju. Nawet starsze osoby korzystają praktycznie codziennie z przeglądarek internetowych. Nic więc nie stoi na przeszkodzie aby pracodawca wykorzystywał sieć globalną do tego aby umieszczać oferty pracy. Doskonałym źródłem świetnych ofert pracy w Internecie może być także portal społecznościowy. Takowe portale mają bowiem bardzo dużą siłę przebicia.

Ozonowanie samochodu – radzimy, jak fachowo przeprowadzić ten zabieg

0
Ozonowanie samochodu

Profesjonalna walka z bakteriami, wirusami i innymi patogenami daje zdecydowanie lepsze efekty niż stosowanie amatorskich metod. Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę, przez co takie usługi, jak ozonowanie, stają się coraz popularniejsze. W poniższym artykule omawiamy ten proces, ze szczególnym naciskiem na oczyszczanie powierzchni i przestrzeni w samochodzie. O czym warto pamiętać?

Ozonowanie w pomieszczeniach – co trzeba wiedzieć?

Warto wyjaśnić, czym jest ozonowanie. Jest to profesjonalny zabieg, który polega na rozpylaniu w pomieszczeniu ozonu – gazu o bardzo silnych właściwościach oczyszczających i bakteriobójczych. Badania dowiodły, że ozon ma o wiele silniejsze i skuteczniejsze działanie niż chlor.

Po rozpyleniu uwalnia on cząsteczkę tlenu, która łączy  się z danym związkiem chemicznym i go neutralizuje. Tym samym ozonowanie pomieszczeń czy ozonowanie samochodu, to doskonały sposób na pozbycie się pleśni oraz grzybów, a także bakterii i wirusów, na przykład po przebytej chorobie.

Ozonowanie mieszkań dobrze sprawdza się również w przypadku osób zmagających się z alergią, ponieważ pozwala szybko pozbyć się roztoczy i innych alergenów. Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę na przykład ozonowanie Kielce, to przekonamy się, że sporo osób porusza ten wątek w sieci. Przyczyna jest dość oczywista – to skuteczny sposób, by pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów. Ozon niweluje też nieprzyjemne zapachy. Często polecaną firmą jest na przykład PatronPest.pl.

Poprawne ozonowania samochodu

Generator ozonu wykorzystuje się głównie w pomieszczeniach, ale to nie jedyne miejsce, gdzie ten gaz pomoże nam pozbyć się drobnoustrojów. Ozonowanie aut pomaga w ich dogłębnym oczyszczeniu i zneutralizowaniu nieprzyjemnych zapachów, które mogą pojawić się zarówno z powodu rzadkiego czyszczenia klimatyzacji, jak i rozlanych napojów, dymu papierosowego, przewożenia zwierząt, czy nagromadzenia resztek jedzenia.

Urządzenia do ozonowania pojazdów to tzw. ozonatory. Wytwarzają one ozon poprzez wykorzystanie światła UV lub tzw. wyładowań koronowych. Występują w dwóch wariantach – do zastosowania wewnątrz lub na zewnątrz samochodu.

Przed ozonowaniem należy przygotować pojazd do zabiegu – dobrze jest pozbyć się źródeł nieprzyjemnych zapachów poprzez przetarcie deski rozdzielczej, wypranie tapicerki czy wyczyszczenie dywaników. Sam proces ozonowania nie jest długi – trwa zazwyczaj ok. godziny, a po jego przeprowadzeniu należy dobrze przewietrzyć wnętrze pojazdu. Zabieg powinni wykonywać fachowcy, którzy zastosują odpowiednią ilość ozonu oraz przeprowadzą zabieg z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Ozonatory do żywności – co je wyróżnia?

Do konserwacji pożywienia używa się często szkodliwych środków chemicznych, których nie pozbędziemy się całkowicie podczas mycia pod bieżącą wodą. Do pozbycia się pestycydów i innych chemikaliów coraz częściej stosuje się ozonatory do żywności.

Umożliwiają one oczyszczenie produktów poprzez zanurzenie ich w wodzie z odpowiednim stężeniu ozonu. Warto podkreślić, że stosowanie takiego urządzenia jest w pełni bezpieczne. Poziom stężenia pierwiastka nie jest szkodliwy dla człowieka, a jednocześnie usuwa sporą ilość substancji, które mogłyby odbić się na naszym zdrowiu negatywnie.

Endokrynolog w Warszawie

0
endokrynolog warszawa

Endokrynologia to dział medycyny zajmujący się zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Jak wiadomo, hormony w dużym stopniu warunkują samopoczucie każdego z nas – wpływają na poziom energii, nastrój, kondycję skóry, pamięć, a nawet wagę. Niekiedy wystarczy wyregulowanie ich poziomu z pomocą specjalisty, aby odzyskać siły i radość z życia. Jakie są najczęściej występujące schorzenia, które wymagają konsultacji z endokrynologiem?

Choroby tarczycy

Choroby tarczycy nazywane są już niekiedy nową epidemią. Każdego roku wzrasta liczba osób z zaburzeniami tego gruczołu, co negatywnie wpływa na ich samopoczucie fizyczne i psychiczne. Choroby tarczycy mogą być związane z jej niedoczynnością lub nadczynnością. W pierwszym przypadku najczęściej mamy do czynienia z Hashimoto, czyli choroba o podłożu autoimmunologicznym. Jej przyczyny nie są do końca znane i zgodnie z obecną wiedzą medyczną nie ma na nią skutecznego lekarstwa – jednym sposobem jest regularne przyjmowanie hormonów, które wyrównują ich poziom i pozwalają na prowadzenie normalnego życia. Niedoczynność tarczycy zazwyczaj daje bardzo uciążliwe objawy, takie jak zmęczenie, bóle głowy, senność, przybieranie na wadze, nerwowość, wypadanie włosów oraz problemy skórne. W przypadku takich dolegliwości endokrynolog Warszawa zaleca wykonanie podstawowych badań z krwi oraz USG tarczycy, a następnie stawia diagnozę i proponuje leczenie. Natomiast choroby związane z nadczynnością tarczycy mogą objawiać się utratą masy ciała, kołataniem serca, nadmiernym pobudzeniem oraz potliwością – przykładem może być choroba Gravesa-Basedowa. W obu wypadach niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, który wdroży odpowiednie leczenie, przywracając komfort życia pacjentowi.

Choroby gruczołów płciowych

Endokrynolog zajmuje się także zaburzeniami hormonów płciowych. Bardzo często występującą chorobą u kobiet jest zespół policystycznych jajników – według luźnych statystyk schorzenie to jest odpowiedzialne za 50 – 60% przypadków niepłodności. Zazwyczaj obawia się zaburzeniami miesiączkowania, trądzikiem, wypadaniem włosów, przybieraniem na wadze, zaburzeniami nastroju oraz problemami ze snem. Leczenie tej choroby polega głównie na usunięciu przyczyn dolegliwości, co może oznaczać wyrównanie poziomu hormonów za pomocą środków farmakologicznych. Niekiedy z problemami hormonalnymi zmagają się również mężczyźni – powszechnie występującym schorzeniem jest ginekomastia, czyli powiększenie gruczołu piersiowego u mężczyzn oraz zaburzenia w produkcji testosteronu. Te przypadki również wymagają konsultacji z endokrynologiem.

5 przyjemnych sposobów na zdobycie kondycji z deską SUP

deska sup

W jaki sposób uzyskanie kondycji może być przyjemne? Uzyskanie kondycji z reguły oznacza ćwiczenia i zdrowe odżywianie, a to nie zawsze kojarzy się z zabawą. A co gdyby codzienne ćwiczenia były Twoim hobby, które uwielbiasz uprawiać w wolnym czasie? To byłoby idealne rozwiązanie. Potrzebujesz pomysłów? Oto jeden z nich – stand up paddle boarding (SUP).

Pływanie na desce SUP jest doskonałym treningiem całego ciała, co oznacza, że pracują wszystkie mięśnie w twoim ciele – ramiona, klatka piersiowa, plecy, rdzeń, ramiona i nogi. Budujesz kondycję, przebywając na zewnątrz, w słońcu, ciesząc się pięknymi widokami i dźwiękami natury.  

Więc, jaki jest najlepszy sposób, aby uzyskać formą na paddle board? Oto 5 sposobów.

1. Wiosłowanie o wysokiej intensywności

Liczba kalorii, które spalisz na paddle board zależy od poziomu intensywności Twojego wiosłowania. Im cięższy i szybszy jest ruch wiosła, tym lepszy jest trening. Wiosłowanie o wysokiej intensywności może spalić ponad 1000 kalorii podczas jednej sesji.

Oznacza to sposób wiosłowania, w którym utrzymuje wysokie tempo pociągnięć bez zatrzymywania się.

Długość treningu: 15 min – 30 min

Zawsze możesz łączyć wiosłowanie o niskiej i wysokiej intensywności. Na przykład: Możesz zrobić wiosłowanie o wysokiej intensywności przez 15 min, niską intensywność przez następne 15 min, a następnie ponownie wrócić do robienia wysokiej intensywności przez ostatnie 15 min.

2. SUP Fitness Crossfit

Crossfit to seria treningów o wysokiej intensywności, która łączy w sobie elementy różnych sportów i ćwiczeń. W tym treningu połączyliśmy paddle boarding ze standardowym programem Crossfit.

Jeśli chcesz szybko schudnąć i nabrać masy, wykonywanie treningu SUP Crossfit przez 3 dni w tygodniu załatwi sprawę. Będziesz łatwo spalić ponad 1,500 kalorii na każdej sesji.  Oto przykład programu treningowego SUP crossfit:

 • Rozgrzewka z 10-minutowym wiosłem
 • 10 pompek
 • 10 przysiadów
 • 10 skoków przez skrzynię
 • 10 burpees
 • Wiosła o wysokiej intensywności przez 5 min
 • 10 wypady
 • 10 skoków na linie
 • Wiosła o wysokiej intensywności przez 5 min

Powtórz 2-3 razy

3. SUP Yoga

Chociaż SUP Yoga jest czynnością uspokajająca, jest to również ekscytujący trening umysłu i ciała, który łączy w sobie wzmacnianie i tonowanie mięśni. Energiczne ćwiczenie jogi może spalić około 500 kalorii w ciągu godziny.

Intensywność praktykowania yogi zależy od formy, którą wybierzesz. Techniki takie jak hatha joga lub Iyengara są łagodne i powolne. Bikram (gorąca joga) i power joga są bardziej intensywne i wymagające. Jeśli zależy Ci na szybkim ujędrnieniu ciała, bikram i power joga będą najlepszym wyborem.

Jeśli jesteś początkujący w uprawianiu SUP yoga, dobierz odpowiednią deską, która ułatwi Ci ćwiczenia

4. SUP Surfing

SUP Surfing jest jednym z najbardziej ekscytujących sposobów na zdobycie kondycji na desce z wiosłem. Łapanie i ujarzmianie fal nigdy się nie znudzi. Podobnie jak zwykły surfing, SUP surfing jest niesamowitym treningiem dla całego ciała.

Podczas godzinnej sesji można spalić średnio około 700 kalorii. Im większe fale, tym ciężej pracujesz i tym więcej kalorii spalisz.

5. Po prostu Paddle Boarding

Wierzcie lub nie, ale rekreacyjne wiosłowanie także może spalić zaskakującą liczbę kalorii i pomóc Ci nabrać masy mięśniowej.

Dorywczo pływanie na desce SUP pomoże Ci spalić ponad 400 kalorii w ciągu godziny(spala dwa razy więcej kalorii niż umiarkowany spacer).

Krótkowzroczność i dalekowzroczność – czym się charakteryzują?

0
soczewki

Krótkowzroczność i dalekowzroczność to dwie najczęściej występujące wady refrakcji, które leczy się za pomocą odpowiedniej korekcji wzroku. Osoby, u których zdiagnozowane są te wady mogą korzystać zarówno z okularów korekcyjnych, jak i soczewek kontaktowych. Trzymanie pod kontrolą krótkowzroczności i dalekowzroczności pozwala na komfortowe życie bez ograniczeń dotyczących aktywności sportowych czy prowadzeniu kariery zawodowej, bo niewiele zawodów wymaga 100% zdrowego narządu wzroku. Na czym polegają krótkowzroczność i dalekowzroczność? Jakie są objawy tych schorzeń oraz w jaki jest najlepszy sposób na korygowanie wzroku?

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność, potocznie nazywana bliskowzrocznością, a fachowo miopią, to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Główną przyczyną tej wady refrakcji jest nieprawidłowa budowa oka, polegająca na tym, że tor optyczny oka skupia obraz przed warstwą siatkówki, a nie na niej. Skutkuje to wyraźnym widzeniem obrazów z wyłącznie z bliskiej odległości, a im dalej się one znajdują, tym mniejsza ostrość wzroku. Istnieją trzy stopnie krótkowzroczności, które określa się za pomocą dioptrii. Mała krótkowzroczność to wada do -3 dioptrii, natomiast między wartościami -3 dioptrii a -7 dioptrii mówi się o krótkowzroczności średniej, zaś powyżej -7 dioptrii – o dużej krótkowzroczności. Czy każdy stopień krótkowzroczności wymaga korekcji? Z zasady nie, jednakże wiele zależy od konkretnej osoby. Niektórzy nie odczuwają dyskomfortu przy wadzie do -1 dioptrii, a innych irytuje np. czytanie już przy -0,5 dioptriach. Niestety, krótkowzroczność to wada postępująca, która wymaga stałej kontroli z okulistą lub optometrystą (najlepiej raz do roku). Przy małej krótkowzroczności osoby nią dotknięte często odczuwają niechęć do codziennego noszenia okularów, przez co narażają się na pogorszenie zdrowia i samopoczucia, bo nieleczona wada wzroku (lub nieprawidłowo korygowana) objawia się bólem głowy, bólem skroni, odczuwaniem większego zmęczenia po czynności wymagającej skupienia wzroku, np. jazdy samochodem, oglądania filmu czy czytania, problemami z koncentracją czy bólem karku i szyi, który spowodowany jest przybliżaniem się do danego przedmiotu. Dlatego dobrym rozwiązaniem są soczewki na krótkowzroczność, dzięki którym można zapomnieć o tej wadzie wzroku. Noszenie soczewek kontaktowych pozwala na regularne uprawianie wszelkich sportów, w tym pływania, a także na bezpieczniejszą jazdę samochodem, rowerem czy po prostu oglądanie filmów. Obecnie na rynku można kupić także soczewki kontaktowe przeznaczone do długiej pracy przed komputerem, zbudowane tak, by oczy mniej się męczyły. Na przednią powierzchnię soczewki nałożone są asferyczne krzywizny i koncentracja większej mocy dodatniej następuje w centralnej części soczewki. To specyficzne rozwiązanie sprawia, że oczy nie są tak eksploatowane podczas długiego korzystania z ekranów komputerów, laptopów czy smartfonów.

Dalekowzroczność

Krótkowzroczność i dalekowzroczność

Ta wada wzroku objawia się odwrotnie do krótkowzroczności, czyli obraz widzi się wyraźniej z większej odległości, a po przybliżeniu się rozmywa. Skutkuje to np. trzymaniem gazety czy książki w dużej odległości i mrużeniem oczu, by napięciem mięśniowym pomóc sobie „złapać” ostrość. Dalekowzroczność ma także podłoże genetyczne, o czym warto pamiętać w przypadku dzieci, u których o wiele trudniej zdiagnozować tę wadę niż u dorosłych. Dalekowzroczność daje podobne objawy, jak krótkowzroczność, jeśli nie jest w prawidłowy sposób korygowana. Dlatego najważniejsze, by znaleźć najlepszą metodę na korekcję wzroku dla siebie. Sposobem na efektowne korygowanie wzroku są soczewki na dalekowzroczność, które są powszechnie dostępne i w sklepach stacjonarnych, i w sklepach online. Kupując soczewki online i na zapas można sporo zaoszczędzić, więc wcale nie wiąże się to z dużym nakładem pieniężnym. Przed zakupem pierwszej pary zdecydowanie warto udać się na konsultację z optometrystą lub skorzystać z wirtualnego gabinetu, by dobrać odpowiednie soczewki.

Czy testy psychologiczne diagnozują zaburzenie osobowości?

0
Czy testy psychologiczne diagnozują zaburzenie osobowości

Osobowość jest złożonym zbiorem właściwości psychicznych, na którą składają się określone wzorce zachowań. Mogą być one zależne od różnorodnych sytuacji w życiu. Każdego z nas cechuje indywidualna osobowość, składająca się z czynników, które warunkują nas samych. Dzięki niej jesteśmy w stanie spostrzegać świat w osobisty dla nas sposób. W procesie diagnozy psychologicznej istotnym aspektem jest zbadanie osobowości danej osoby, ponieważ dzięki temu specjalista jest w stanie określić cel i sposób prowadzenia psychoterapii.

Czym charakteryzuje się zaburzenie osobowości?

Zaburzenie osobowości objawia się, gdy u danego człowieka ujawniają się charakterystyczne długotrwałe, specyficzne i nieprzystosowawcze wzorce zachowań, myślenia oraz spostrzegania, otaczającego świata oraz ludzi. Wyróżniane są różnorakie zaburzenia osobowości, aczkolwiek każde z nich, utrudnia człowiekowi prawidłowe funkcjonowanie na przestrzeni społecznej, zawodowej oraz osobistej. Istotnym aspektem u osób, u których zdiagnozowano zaburzenie osobowości, jest poddanie się psychoterapii.

Testy psychologiczne diagnozujące zaburzenie osobowości

W przypadku, gdy dana osoba, podejrzewa zaburzenie osobowości, możliwe jest przeprowadzenie specjalistycznego badania w tym kierunku. Poradnia Zdrowia Psychicznego „Harmonia” umożliwia zrealizowanie takich testów. Test na zaburzenia osobowości polega na przeprowadzeniu przez psychologa – diagnostę, określonej analizy lub serii badań przy użyciu odpowiednio dobranych narzędzi psychometrycznych oraz ustrukturalizowanego wywiadu klinicznego, dzięki którym może lepiej poznać swojego pacjenta. Ponadto umożliwia to dobranie odpowiedniego rodzaju testu najlepiej dopasowanego do potrzeb danej osoby. Na podstawie takich testów, możliwe będzie zdiagnozowanie u danej osoby nieprawidłowo ukształtowanej osobowości.

Jaką rolę spełniają testy osobowości?

Testy na zaburzenia osobowości umożliwiają przede wszystkim określenie konkretnego rodzaju zaburzenia struktury osobowości. Ponadto pomagają zrozumieć mechanizmy ich powstawania, a także ułatwiają w ocenie skali problemów, z jakimi zmaga się pacjent. W momencie, gdy wszystkie te aspekty zostaną właściwie określone, możliwe jest zaproponowanie odpowiedniego leczenia i wybranie adekwatnej psychoterapii. Terapia pomaga ludziom odnaleźć się w świecie, ułatwić funkcjonowanie oraz poprawić jakość życia. Pierwszym krokiem do takiego działania jest przede wszystkim właściwa diagnoza.

Kiedy należy umówić się na wizytę do gastroenterologa?

0
Kiedy należy umówić się na wizytę do gastroenterologa

Gastroenterolog inaczej nazywany gastrologiem to lekarz zajmujący się przewodem pokarmowym i schorzeniami z nim związanymi. Leczy choroby przełyku, żołądka, wątroby, dróg żółciowych i trzustki. Spektrum chorób tych narządów jest szerokie, od stosunkowo niegroźnych dolegliwości takich jak zgaga, niestrawność, aż po ciężkie schorzenia takie jak przewlekłe choroby jelit czy nowotwory. Gastrolog profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób układu trawiennego. W razie konieczności kieruje pacjentów do innych specjalistów. Schorzeń układu pokarmowego, nawet tych z pozoru błahych, nie należy bagatelizować. Tylko szybkie zdiagnozowanie i podjęcie leczenia schorzeń układu pokarmowego może zapobiec dalszemu rozwojowi choroby i pomoże złagodzić dokuczliwe bóle nękające pacjenta. Zwlekanie z wizytą u specjalisty najczęściej skutkuje zaostrzeniem dolegliwości oraz zwiększeniem stopnia zaawansowania zmian chorobowych, a opóźnione leczenie może nie dać oczekiwanych rezultatów.

Jakie objawy sygnalizują konieczność wizyty u gastroenterologa?

Leczenie dolegliwości układu pokarmowego domowymi sposobami czy często nadmierne stosowanie środków przeciwbólowych tylko okresowo tłumi objawy postępującej choroby. Jest szereg objawów chorobowych, które wskazują na konieczność wizyty u gastrologa.  Jeśli często nam dokucza przewlekła zgaga, mamy trudności w przełykaniu, wzdęcia, bóle brzucha z nieokreślonej przyczyny, w stolcu pojawiają się ślady krwi, występują biegunki lub zaparcia, mdłości lub wymioty to konieczna jest jak najszybsza wizyta u gastrologa. Wskazaniem do konsultacji może być też utrata ciała z nieokreślonych przyczyn lub utrzymujące się stany podgorączkowe lub gorączka. Schorzenia, które najczęściej leczy gastrolog to: stany zapalne przełyk i żołądka, wrzody żołądka i dwunastnicy, zespół jelita drażliwego, zapalenie żołądka, kamica żółciowa, przepukliny, refluksy, zaparcia i wiele innych. Jeśli gastrolog nie może samodzielnie wyleczyć poważnych schorzeń układu pokarmowego to najczęściej kieruje pacjenta na konsultacje onkologiczne lub na leczenie chirurgiczne.

Jak przebiega wizyta u gastroenterologa?

Badanie rozpoczyna się od wywiadu dotyczącego dolegliwości bólowych, wypróżnień, diety i przyjmowanych leków. Następnie lekarz wykonuje uciskowe badanie palpacyjne powłok brzusznych. Dalsza część diagnostyki bazuje na badaniach laboratoryjnych, ultrasonograficznych i endoskopowych.

Charakterystyczne dla gastroenterologii badania to:

 • Gastroskopia polegająca na wprowadzeniu do przełyku cienkiej sondy umożliwiającej rejestrację obrazu i pobranie wycinka do badań,
 • Kolonoskopia polegająca na wprowadzeniu przez odbyt cienkiej sondy umożliwiającej rejestrację obrazu i pobranie wycinka do badań,
 • Polipektomia, czyli endoskopowe usuwanie polipów z jelita grubego,
 • Rektoskopia, czyli metoda badania odbytu.

Pomocne w diagnostyce są również metody obrazowe jak USG, RTG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Wizytę u gastrologa w Krakowie można umówić na przykład w Centrum Medycznym Scanmed: http://scanmed.pl/specjalizacje/gastroenterolog.

Czym wyróżniają się soczewki progresywne dla kierowców?

0
soczewki progresywne dla kierowców

Okulary do jazdy samochodem to produkt, wobec którego stawiamy najwyższe wymagania, ponieważ jakość i komfort widzenia prowadzącego pojazd wprost przekładają się na bezpieczeństwo wszystkich obecnych na drodze, a także pewność kierowcy w trakcie wykonywania manewrów. Soczewki okularowe dla kierowców muszą gwarantować ostre widzenie na różne odległości bez względu na warunki oświetleniowe i pogodowe oraz skutecznie eliminować efekt oślepienia. Szczególnie kierowcy, którzy przekroczyli 40. rok życia (choć jest to kwestia bardzo indywidualna i wymaga zweryfikowania przez specjalistę ochrony wzroku), powinni zatroszczyć się o właściwe wsparcie dla swojego wzroku. Właśnie z myślą o nich powstały progresywne soczewki okularowe dla kierowców. Co je charakteryzuje i dlaczego warto w nie zainwestować?

Co oferują dobrej jakości soczewki progresywne do jazdy samochodem?

Nowoczesne szkła progresywne dla kierowców zapewniają optymalną ostrość widzenia zarówno w bliży, dali, jak i na dystansie pośrednim. Progresywne okulary dla kierowców muszą bowiem gwarantować prowadzącemu możliwość dokładnej obserwacji obiektów zlokalizowanych w różnych odległościach od jego oczu: znaków drogowych, tego, co dzieje się drodze, w lusterkach i co pokazują przyrządy na desce rozdzielczej. Soczewki progresywne dla kierowców powinny przy tym umożliwiać płynne przenoszenie wzroku pomiędzy tymi obiektami. Ponieważ jazda w porze nocnej lub w ograniczonej widoczności, np. w czasie deszczu lub mgły jest szczególnie niebezpieczna, okulary progresywne dla kierowców wyposaża się dodatkowo w specjalne filtry, które poprawiają jakość widzenia i kontrast w trudnych warunkach. Równie istotną sprawą jest to, by okulary progresywne do jazdy samochodem niwelowały groźny efekt olśnienia oraz ograniczały rozpraszające odblaski wywołane przez reflektory innych samochodów czy światło odbite od mokrej powierzchni. Wszelkie źródła światła o dużym natężeniu, a zwłaszcza lampy LED i reflektory ksenonowe nadjeżdżających z naprzeciwka pojazdów oślepiają kierowcę, zaburzają percepcję głębi i postrzeganie kolorów oraz dekoncentrują go, a w takich warunkach nie trudno o katastrofę.

W jaki sposób progresywne soczewki okularowe podnoszą jakość i komfort widzenia kierowcy?

Jak gigantyczne możliwości mają najlepsze progresywne soczewki okularowe dla kierowców, dowodzą bezkonkurencyjne w swej kategorii progresywne soczewki dla kierowców EnRoute od Hoya – producenta soczewek okularowych nowej generacji. Soczewki okularowe EnRoute neutralizują większość niedogodności pojawiających się w trakcie kierowania pojazdem i jednocześnie umożliwiają perfekcyjnie widzenie na różne odległości. Soczewki progresywne do okularów Hoya gwarantują doskonałą jakość widzenia podczas jazdy w każdej sytuacji: „pod słońce”, o zmierzchu, nocą, we mgle czy deszczu, ponieważ za ich unikatowymi funkcjonalnościami skrywają się najnowocześniejsze technologie optyki okularowej opatentowane przez Hoya: Zintegrowana Obustronna Konstrukcja Progresywna, gwarantująca maksymalnie szerokie pole widzenia i szybkie przenoszenie wzroku na różne odległości oraz Kontrola Stabilności Obrazu, która zapewnia doskonałą percepcję obrazu w dynamicznie zmieniających się warunkach. Dodatkowo progresywne soczewki dla profesjonalnych kierowców Hoya w wersji EnRoute Pro są wyposażone w innowacyjny filtr podwyższający kontrast obrazu i zapewniający lepsze widzenie barw, a także specjalny filtr zapobiegający oślepieniu.
Soczewki okularowe EnRoute i EnRoute Pro dostępne są także w wersji jednoogniskowej, dzięki czemu kierowcy noszący okulary, bez względu na wiek, mogą komfortowo i bezpiecznie czuć się za kierownicą. Wszędzie tam gdzie oczy poniosą 😊

10 błędów w pielęgnacji twarzy, które przyspieszają starzenie się skóry

0
twarz

Jędrna i elastyczna, świetlista i jedwabiście gładka – o takiej cerze marzy każda osoba. Może się jednak okazać, że podczas pielęgnacji skóry nieświadomie popełniamy poważne błędy. Zastanawiasz się, co robisz nie tak? Poznaj 10 złych nawyków, związanych z dbaniem o zdrowy wygląd twarzy.

Nawet jeśli przykładamy się do pielęgnacji cery, istnieje spora szansa, że niektóre kroki przeprowadzamy nieprawidłowo. W dobrej wierze możemy wykonywać czynności, które pogarszają stan skóry i przyczyniają się do jej szybszego starzenia. Zamiast cieszyć się nieskazitelną twarzą, zmagamy się z pryszczami i zaskórnikami, zauważając coraz nowsze zmarszczki.

Aby nie sabotować swoich codziennych wysiłków, warto zdać sobie sprawę, jakich grzechów urodowych należy unikać. Marysia – redaktorka internetowego magazynu NMAG, przedstawia 10 najpopularniejszych błędów w pielęgnacji skóry twarzy, które być może popełniasz.

1. Tarcie powiek wacikiem

Skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka i delikatna. Podczas zmywania z niej makijażu powinniśmy więc uważać, aby jej zbytnio nie naciągać. Zamiast energicznie pocierać powiekę bawełnianym wacikiem nasączonym płynem micelarnym, należy ostrożnie przyłożyć go do rzęs. Następnie musimy cierpliwie poczekać, aż formuła rozpuści kolorowe kosmetyki. Usuwając zanieczyszczenia, pamiętajmy, aby przemieszczać płatek kosmetyczny od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka.

2. Mycie twarzy wyłącznie płynem micelarnym

Lista zalet płynu micelarnego wydaje się nieskończona. Skutecznie usuwa makijaż, pozostawiając cerę matową i odświeżoną, bez tłustego filmu. Zawarte w nim detergenty w dłuższej perspektywie wysuszają jednak skórę, powodując jej szybsze starzenie. Zamiast od razu nałożyć krem nawilżający, po oczyszczeniu twarzy płynem micelarnym powinniśmy jak najszybciej zmyć go wodą. Najlepiej zastosować również łagodny żel lub piankę. Tak oczyszczona skóra będzie gotowa na przyjęcie porcji toniku.

3. Brak tonizacji skóry

Myjąc skórę twarzy, zaburzamy jej naturalną równowagę kwasowo-zasadową. Jeśli zapomnimy o wyrównaniu jej pH, zacznie się przesuszać lub wręcz odwrotnie, produkować nadmierną ilość sebum. Aby uniknąć podrażnień i niedoskonałości, po oczyszczeniu cery powinniśmy ją jak najszybciej stonizować. Przyjmuje się, że najlepiej zaaplikować tonik w ciągu minuty od zmycia detergentu. Dopiero wtedy możemy przejść do nałożenia ulubionego kremu nawilżającego.

4. Zapominanie o kremie z filtrem

O ochronie przeciwsłonecznej powinniśmy pamiętać przez cały rok, a nie tylko latem, gdy wybieramy się na urlop i planujemy opalać. Szkodliwe promieniowanie UVA i UVB przenika przez chmury nawet w środku zimy. Wystawiona na nie cera szybciej się przesusza i starzeje, pojawiają się na niej również przebarwienia. Jeśli pomijamy aplikowanie kremu z SPF, narażamy się na utratę jędrności skóry i zwiększoną liczbę zmarszczek. Zwróćmy uwagę na zalecenia na opakowaniu i codziennie nakładajmy odpowiednią ilość tego kosmetyku, również pod makijaż.

5. Nadmierne złuszczanie cery

Zaraz po złuszczeniu skóra wydaje się świeża i promienna, dlaczego zdarza nam się przesadzać z peelingami i szczoteczkami do mycia twarzy. Niezależnie od typu cery, nie powinniśmy jednak sięgać po nie częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu. Nadmierne usuwanie wierzchniej warstwy naskórka może bowiem prowadzić do pojawienia się przebarwień i zbytniego uwrażliwienia skóry. Pamiętajmy także o tym, aby dobrać odpowiedni peeling do typu i kondycji swojej cery. Do wyboru mamy preparaty mechaniczne, enzymatyczne i chemiczne.

6. Wyciskanie pryszczy i zaskórników

Szczególnie szkodliwym grzechem urodowym, który zdarza się popełnić większości z nas, jest wyciskanie niedoskonałości. Skóra walcząca ze stanami zapalnymi nie potrzebuje dodatkowego stresu. Rozciąganie, gniecenie i tarcie prowadzi do powstania blizn i przebarwień. Poza tym wyciskając pryszcze, roznosimy bakterie po całej twarzy, co przyczynia się do wzmożenia problemu z trądzikiem. Warto pamiętać, że już samo dotykanie cery może poskutkować zaognieniem i rozniesieniem niedoskonałości.

7. Stosowanie niewłaściwych kosmetyków

Nie bez przyczyny na rynku dostępnych jest tak wiele wariantów tych samych produktów. Zanim zakupimy i zaczniemy stosować dany kosmetyk, powinniśmy upewnić się, że został on dobrze dobrany do potrzeb naszej skóry. W innym wypadku preparat może przynieść więcej szkód niż pożytku. Dla przykładu, cera sucha pokocha olejki, ale nie polubi się z wysuszającymi produktami, które służą tłustej cerze. Jeśli jeszcze nie znasz typu swojej skóry, możesz poprosić o pomoc specjalistę – dermatologa lub kosmetologa.

8. Aplikacja produktów w złej kolejności

Nie wszyscy pamiętają o tym, że liczy się nie tylko skład kosmetyków, ale również kolejność ich nakładania. Jeśli zaaplikujemy preparat w nieodpowiednim momencie, możemy uniemożliwić skórze wchłonięcie cennych składników lub wręcz pogorszyć stan cery. Niektóre substancje działają na siebie neutralizująco, inne w niewłaściwym zestawieniu powodują podrażnienia. Uważnie czytajmy więc etykiety i trzymajmy się zaleceń producentów.

9. Zbyt częsty kontakt z ekranami

Niebieskie światło jest równie szkodliwe co promieniowanie UV. Emituje je nie tylko słońce, ale również ekrany urządzeń elektronicznych. Jeśli spędzamy długie godziny przy komputerze, przed telewizorem lub z telefonem w ręku, cierpi na tym nasza cera. Warto więc ograniczyć kontakt ze zdobyczami technologii i włączyć do swojej pielęgnacji kosmetyki z antyoksydantami. Neutralizują one wolne rodniki, które pod wpływem niebieskiego światła rozbijają włókna kolagenu i elastyny w skórze.

10. Brak odpowiedniej ilości snu

Niewystarczająca dawka snu odbija się niekorzystnie na kondycji całego naszego organizmu, w tym również skóry twarzy. Pamiętajmy, że nawet najbardziej zaawansowane rytuały pielęgnacyjnie nie przyniosą zadowalających rezultatów, jeśli nie będziemy przesypiać 7–8 godzin dziennie. Dajmy swojej cerze czas na regenerację, a odpłaci się zdrowym i pięknym wyglądem.