Uraz oczu

Każdy z nas ma świadomość, że prawidłowo funkcjonujący wzrok jest niezwykle cenny. Między innymi dlatego, większość z nas regularnie umawia się na wizytę do okulisty, aby na bieżąco badać kondycję swojego wzroku. Jednak w niektórych sytuacjach konsultacja u specjalisty powinna odbyć się natychmiastowo. Uraz oczu, nagłe pogorszenie widzenia czy nieustępujący ból powinny skłonić Cię do odwiedzenia ostrego dyżuru okulistycznego. Nie każdy wie o tym, że istnieje coś takie jak pogotowie okulistyczne, gdzie można uzyskać natychmiastową doraźną pomoc. W jakich sytuacjach okazuje się niezbędne?

Pogotowie okulistyczne – kiedy jest niezbędne?

W większości sytuacjach problemy ze wzrokiem pojawiają się stopniowo i narastają wraz z wiekiem. Mamy wtedy dostateczną ilość czasu, aby umówić się na wizytę kontrolą u okulisty i podjąć odpowiednie kroki. Jednak niekiedy mogą przydarzyć nam się niespodziewane sytuacje, w których pomoc potrzeba jest natychmiastowo. Kiedy ma to miejsce?

Między innymi, gdy doszło do urazu oczu – może to przytrafić się w każdej sytuacji, w domu, w pracy czy podczas urlopu. Co ciekawe, większość poważnych urazów oczu powoduje niewielki ból, co bywa bardzo mylące. Należy więc pamiętać, że każdy ból po urazie oka powinien skłonić Cię do wizyty u okulisty – w takim przypadku szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia może uchronić się przed trwałym uszkodzeniem gałki ocznej. W jakich innych sytuacjach może okazać się konieczne odwiedzenie ostrego dyżuru okulistycznego? Na przykład, jeżeli wystąpiło nagłe pogorszenie wzroku i niepokojące objawy szybko narastają. Bardzo niebezpieczna jest sytuacja, gdy tracisz część pola widzenia, na przykład centralną lub boczną lub zauważyłeś błyski i czarne pajączki po wysiłku fizycznym.

Natychmiastowa pomoc jest niezbędna, jeżeli do oka dostało się ciało obce – na przykład podczas cięcia drewna, szlifowania czy spawania. Niekiedy zdarza się, że gałka oczna lub powieki uległy oparzeniu. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy pojawia się silny ból głowy i oka po jednej stronie, światłowstręt, migrena i tęczowe koła – to najczęściej objaw ataku jaskry. Natomiast odklejenie siatkówki charakteryzuje się nagłym pogorszeniem widzenia lub nawet zaniewidzeniem na jedno oko.

Jeżeli Twoje oczy stały się zaropiałe, obrzęknięte i podrażnione, a dolegliwości te się nasilają, także nie warto zwlekać z wizytą u okulisty. Niekiedy nawet potrafią one być tak obrzęknięte, że uniemożliwiają otworzenie oka oraz towarzyszy im gorączka – może to świadczyć o zakażeniu bakteryjnym i konieczne jest szybkie podanie antybiotyki, zanim infekcja rozprzestrzeni się na kolejne obszary.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ