Spinning – trening na rowerach

Od pewnego czasu panuje moda na zdrowy tryb życia i bycie fit. Zaczęło się od kilku znanych trenerek, a następnie instagram oraz liczne blogi spopularyzowały ten trend. Obecnie ćwiczą młodzi i starzy, kobiety oraz mężczyźni. Pojawia się też wiele różnorodnych ćwiczeń. Jednak największą popularnością od bardzo dawna cieszy się jazda na rowerze.

Jazda na rowerze – jeden z najpopularniejszych sportów

Jazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych sportów, który większość z nas wykonuje od najmłodszych lat. Swój sukces zawdzięcza temu, że jest to bardzo przyjemna forma aktywności fizycznej. Dodatkowo można ją uprawiać w każdym wieku. Jazda na rowerze niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Ten sport sprawia, że pozbywamy się nadmiaru tłuszczu, poprawiamy krążenie oraz wzmacniamy mięśnie. Jednak często nie utożsamiamy jej ze sportem. W końcu jazda na rowerze w słoneczny, ciepły dzień jest jednym z najprzyjemniejszych zajęć, jakie można wtedy wykonywać. Niestety lato trwa krótko, a czasami bywa też deszczowe. Na szczęście pojawiła się doskonała alternatywa, na którą można się zdecydować nawet w deszczowe dni, a jest to właśnie spinning.

Co to jest spinning?

Niektórzy pierwszy raz słyszą to pojęcie i pewnie zastanawiają się, co to właściwie jest spinning. Ten sport trochę przypomina jazdę na rowerach stacjonarnych, ale jednak nie jest tym samym zajęciem. Pomiędzy spinningiem, a jazdą na rowerach stacjonarnych występuje kilka zasadniczych różnic. Zacznijmy od samego sprzętu, bo już tutaj pojawiają się ważne różnice. Rowery, przeznaczone do uprawiania spinningu to nie są zwykłe rowery stacjonarne. Tak właściwie są one stacjonarnym odpowiednikiem rowerów kolarskich.

Zastanawiacie się, skąd się wzięły? Takie rowery powstały, aby kolarze nie wypadali z formy, gdy warunki pogodowe nie sprzyjają uprawianiu tego sportu. Tak więc te rowery nie są takie same jak te standardowe. Na rowerze spinningowym mamy możliwość wyboru różnych typów tras. Pojawia się przykładowo podjazd pod górę, co bardzo urozmaica trening. Dzięki temu możemy się zmierzyć z różnymi zadaniami, a trening nie będzie monotonny. Spinning możemy uprawiać na siłowni, gdzie znajdziemy różne zajęcia związane z tym sportem. Rower spinningowy możemy również kupić i ćwiczyć na nim samodzielnie w domu. Jednak lepszym rozwiązaniem może okazać się jazda w grupie.

Spinning – trening na rowerach

Wówczas pozostajemy pod okiem trenera, który narzuca tempo jazy i wybiera trasę, a także sprawuje kontrolę nad całą grupą. Dodatkowo, osoby, które „jadą” obok nas, dodatkowo motywują do działania. W końcu nikt nie chce okazać się najgorszy z grupy.

Jakie efekty przynosi spinning?

Spinning niesie ze sobą wiele pozytywnych efektów. Przede wszystkim ten trening pomaga wyszczuplić nogi, uda, pośladki, brzuch i talię. Dochodzi do tego w bardzo niedługim czasie, jeśli mamy odpowiednio dobrany plan ćwiczeń. Jednak nie jest to jedyna zaleta tego sportu. Spinning sprawia również, że wzmacniają się mięśnie brzucha, nóg i ud. W trakcie uprawiania tego sportu możemy doskonale wyrzeźbić pośladki, a także dać chwilę wytchnienia naszemu organizmowi po całodziennym siedzeniu w pracy przed komputerem.

Spinning, podobnie jak tradycyjna jazda na rowerze, świetnie wpłynie na nasze zdrowie. Wszystko dlatego, że poprawia krążenie i wzmacnia odporność. W dodatku ten sport sprawi nam ogromną przyjemność, a to również jest bardzo ważne.

Kto może uprawiać spinning?

Ten sport jest właściwie dla każdego. Spinning gwarantuje bardzo szybkie efekty, więc doskonale nadaje się dla osób, które szybko się zniechęcają do ćwiczeń. Wyniki uzyskane w dość krótkim czasie będą stanowiły dodatkową motywację do działania. Na ten sport mogą również zdecydować się osoby starsze, a także z nadwagą. Wszystko dlatego, że spinning nie obciąża zbytnio stawów, bo na początku można wybierać lżejsze trasy. Osoby wysportowane i ze świetną kondycją także będą zadowolone. W końcu ten sport to alternatywa dla kolarstwa górskiego, które bywa wymagające.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ