nasiona na pole

Osoby szukające wysokiej jakości nasion warzyw, kwiatów i ziół znajdą je w sklepie z nasionami Legutko. Jest to miejsce, w którym niezbędne produkty znajdą zarówno początkujący, jak i doświadczeni ogrodnicy. Jak wybierać nasiona roślin, żeby cieszyć się wysokimi plonami? Co trzeba wiedzieć o przechowywaniu nasion?

Dlaczego zakup nasion musi być przemyślany?

Eksperci ze sklepu z nasionami Legutko przekonują, że zakup nasion kwiatów, ziół i warzyw musi być dobrze przemyślany. W przeciwnym wypadku plony się nie pojawią lub nie będziemy z nich zadowoleni. Niezależnie od tego jakie nasiona kupujemy, pamiętajmy, że powinny one pochodzić od sprawdzonych, renomowanych producentów. Tylko oni dają nam gwarancję, że nasiona zostały pozyskane z upraw kontrolowanych, na których nie stosowano środków ochrony roślin. Jest to niezwykle ważne w przypadku nasion roślin, które znajdą się na naszych talerzach (te muszą być w 100 procentach bezpieczne dla zdrowia).

Osoby robiące zakupy w sklepie ogrodniczym muszą być świadome, że nasiona po pewnym czasie tracą zdolność kiełkowania. Z tego względu ważne jest, żeby kupować nasiona oryginalne, posiadające długi termin przydatności. W niektórych sklepach z nasionami można spotkać nasiona na wagę. Często są one znacznie tańsze. Nie powinniśmy jednak czuć się skuszeni taką ofertą. Są to nasiona niepewnego pochodzenia, które dodatkowo w dużej części straciły zdolność kiełkowania. Nie są one warte nawet tak niskiej ceny, jaką musimy za nie zapłacić.

O czym trzeba wiedzieć kupując nasiona?

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnych nasion warzyw, ziół i kwiatów, koniecznie zapoznajmy się z informacjami znajdującymi się na ich etykietach. Ważne jest, żeby znajdował się na nich symbol WE – oznacza to, że nasiona spełniają normy Wspólnoty Europejskiej. Niezwykle istotne jest, żeby kupowane nasiona pochodziły z naszej strefy klimatycznej. Tylko wtedy możemy oczekiwać, że rośliny dobrze zniosą polskie warunki klimatyczne. Jeżeli kupimy nasiona pochodzące z krajów o cieplejszym klimacie, istnieje ryzyko, że nie wzejdą lub też zginą na skutek przymrozków, czy wahań temperatur (jeżeli chcemy sadzić rośliny egzotyczne, możemy zrobić to jedynie w warunkach szklarniowych). W przypadku, gdy bardzo zależy nam na posadzeniu jakiejś rośliny, jednak nie możemy znaleźć nasion od polskiego producenta, powinniśmy poszukać takich nasion, które zostały pozyskane w krajach o zbliżonym do naszego klimacie (w Polsce można posadzić nasiona na przykład z Niemiec lub Holandii).

Lepiej jest unikać kupowania nasion na zapas. Jednak, gdy już je mamy, powinniśmy zadbać o ich właściwe przechowywanie. Nasiona powinny być przechowywane w miejscu suchym, gdyż wilgoć znacząco obniża ich zdolność kiełkowania. Co więcej pomieszczenie musi być chłodne (temperatury muszą mieścić się w zakresie od -5 do 5 stopni Celsjusza).

Najlepsze nasiona kwiatów, warzyw i ziół

Kupując nasiona kwiatów dobrze jest sprawdzać ich termin kwitnienia. Jeżeli decydujemy się na nie, gdyż chcemy przez cały sezon cieszyć się ukwieconym ogrodem – koniecznie wybierzmy gatunki kwiatów, które kwitną po sobie. Osoby, którym zależy na ochronie środowiska mogą zdecydować się na posadzenie roślin miododajnych (które stanowią cenne pożywienie dla pszczół).

Kiedy myślimy o uprawie ziół, koniecznie sprawdźmy, czy nadają się one do uprawy w ogrodzie, czy w donicach. Zioła są często spożywane na surowo, dlatego bardzo ważne jest, żeby zdecydować się na nasiona pozyskiwane z upraw ekologicznych (nawet gdybyśmy musieli zapłacić za nie więcej).

Osoby planujące stworzenie ogródka warzywnego muszą się upewnić, czy posiadają warunki do uprawy konkretnych warzyw (przykładowo, żeby uprawiać dynię musimy dysponować dużym ogrodem. Sadźmy tylko takie warzywa, które będziemy jeść (chyba, że zamierzamy je sprzedawać). Pamiętajmy również, że część roślin lubi swoje towarzystwo, natomiast niektóre nie mogą być sadzone obok siebie (na przykład ziemniaków nie powinno się sadzić obok pomidorów). Zanim zdecydujemy się posadzić konkretne warzywo, przeczytajmy więcej o jego wymaganiach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ