Pracując na takim stanowisku będziesz zajmować się przede wszystkim pozyskiwaniem miodu z uli, które będą częścią twojej pasieki. Musisz zadbać o warunki do życia dla pszczółek, które niezbędne są do ich efektywnej pracy. Jest to specjalne zajęcie, które wymaga doświadczenia, czasu, a także odpowiedniej wiedzy. Dlatego wskazane jest, aby było to jednocześnie twoje hobby i zawód. Miłość do przyrody i jej darów to jedno, a obowiązki zawodowe to drugie. Jakie są obowiązki zawodowe pszczelarza? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-pszczelarza-wspolczesny-pszczelarz/
Obowiązki zawodowe wynikające z pracy pszczelarza
Intensywność pracy pszczelarza uzależnione jest od danego sezonu. Przez cały rok musimy kontrolować stan ula. Związany jest to również zimą, kiedy owady śpią. Zbieranie miodu jest to okres czerwca, lipca, sierpnia, a także września. Można więc powiedzieć że wakacje jest to najbardziej pracowity czas dla pszczelarza. Późną jesienią oraz zimą czeka na ciebie konserwacja, a także naprawa sprzętu który mógł ulec zniszczeniu po intensywnym sezonie. Kiedy nadchodzi wiosna, naszym zadaniem będzie sadzenie roślin, które są miododajne. Dobrym pomysłem jest posadzenie ich w okolicy wrzosów. Ich obecność przedłuży okres, w którym będzie można pozyskiwać z nich miód. Pszczoły muszą wiedzieć, że mają na czym pracować i skąd pozyskiwać cenny dla nich surowiec. Pierwsze wiosenne obloty pszczół mogą być okazją, aby sprawdzić liczebność rodzin oraz ich kondygnacje.
W jaki sposób dbać o pszczoły?
Lato jest to czas wysokich temperatur oraz silnego słońca. Dlatego musisz zadbać, aby ule znajdowały się w cieniu, a także posiadały dostęp do wody. Podczas pracy przy Ulu używać będziesz specjalnego kombinezonu, który zapobiega użądlenie. Używać będziesz również specjalnej dymiarki. Wśród Pszczelarzy nosi ona również nazwę odkurzacza. Jest to swojego rodzaju kadzidełko, które wydziela gęste oraz zimne i uspokajające pszczoły dym. Taki sposób nie złoszczą się na twoją obecność, nie zaatakują cię oraz nie będą działały w panice. Zamiast tego będą przenosić się w inny obszar gniazda. Dym ten absolutnie w żadnym wypadku im nie szkodzi, a także nie pogarsza stanu miodu.
Zobacz też: http://www.suplementyzdrowia.pl/w-jaki-sposob-zostac-pszczelarzem/