makaron
fot: pixabay.com

Najbardziej tradycyjnym, polskim dodatkiem do obiadu są ziemniaki. To on stanowi bazę polskiej kuchni i wielu potraw, które jadamy na co dzień. Niestety, mimo że zdrowe i smaczne, ziemniaki długo się gotują i wymagają obrania, dlatego w ciągu tygodnia coraz rzadziej pojawiają się na naszych stołach. Po pracy stawiamy raczej na potrawy, które można przygotować szybko i nie wymagają od nas takiego zaangażowania. Nic więc dziwnego, że w większości domów coraz częściej króluje makaron. 

Zobacz też: http://trzypion.pl/jak-gotowac-makaron/

Jak prawidłowo ugotować makaron

Mimo że przygotowanie makaronu wydaje się banalnie, większość z nas nie robi tego prawidłowo. Gubi nas rutyna i przekonanie, że wystarczy przecież wrzucić go do wody i trochę odczekać. Najczęściej więc makaron ląduje na naszych talerzach rozgotowany. Starsze pokolenia wpajają nam, że lepiej zbyt długo gotować niż zaserwować nam niedogotowany, na wpół surowy. Nic bardziej mylnego. Rozgotowany makaron spowalnia nasz organizm, sprawia, że czujemy się przepełnieni. Po takim obiedzie ciężko nam się zebrać do konstruktywnego działania, ciężko się skupić. Potrzebujemy kilku godzin, by wrócić do normy. 

Al dente

Najlepiej służy nam makaron ugotowany al dente, czyli lekko twardawy. Nasz żołądek znacznie szybciej go wtedy strawi, a my unikniemy uczucie przepełnienia i rozleniwienia. Na opakowaniu znajdziesz informację, jak długo należy go gotować, aby uzyskać taki efekt. W międzyczasie próbuj, czy jest odpowiednio miękki. Makaron wrzucamy do wrzącej, lekko osolonej wody. Wybierzmy spory garnek, ponieważ makaron potrzebuje dość dużej ilości wody. W przypadku makaronu spaghetti trudno dobrać tak wysoki garnek, w którym uda się zanurzyć na raz cały makaron. Nie musimy się tym martwić. Wystarczy włożyć go do wrzątku, odczekać, aż zanurzona część nieco zmięknie i wtedy spróbować wsunąć pozostała część. Do gotującego się makaronu dodajmy kilka kropel oliwy z oliwek. Pomoże to zapobiec sklejaniu się nitek. Oczywiście, nie zwalnia nas to z konieczności mieszania makaronu od czasu do czasu. 

Przeczytaj też: http://www.czasnaterapie.pl/jak-poradzic-sobie-z-nerwica/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ