Kwasy omega 3 – zalecana suplementacja u niemowląt i dzieci

Kwasy omega 3 należą do nienasyconych kwasów tłuszczowych – tzw. dobrych tłuszczy. Ze względu na swoje właściwości są one niezbędnymi składnikami w diecie człowieka, niezależnie od wieku. Należy jednak pamiętać, że ludzki organizm nie może wytworzyć odpowiedniej ilości kwasów omega 3, w tym DHA (kwas dokozaheksaenowy), dlatego konieczna jest ich suplementacja. Jest to szczególnie ważne w przypadku niemowląt i dzieci, które szybko się rozwijają i rosną. Uzupełnienie tego składnika jest niezbędne m.in. do prawidłowego, funkcjonowania  układu nerwowego, mózgu oraz wzroku.

Kwasy omega 3 dla lepszej koncentracji

Wiele mówi się o wpływie kwasów omega 3 na prawidłowy rozwój dzieci i niemowląt. Składniki te, głównie DHA biorą udział w prawidłowym rozwoju  układu nerwowego i funkcjonowaniu mózgu, uczestniczą w procesach myślenia i zapamiętywania, poprawiając koncentrację. „Dobre” tłuszcze wspierają także pracę układu odpornościowego, są pomocne w walce z infekcjami i stanami zapalnymi.

Suplementacja kwasów omega 3 u dzieci i niemowląt

Cennym źródłem kwasów omega 3 są tłuste ryby, jednak nie wszystkie dzieci lubią je jeść w dużych ilościach, a niekiedy mają także alergie, które wykluczają te pokarmy z diety. Dlatego też zaleca się suplementowanie kwasów omega 3 dzieciom i niemowlętom. Rekomendowane dawki tego składnika zależą od wieku i sposobu karmienia malucha:

  • w przypadku wcześniaków zaleca się suplementację na poziomie 100-200 mg DHA,
  • w przypadku niemowląt karmionych piersią, jeżeli matka nie przyjmuje 200 mg DHA dziennie lub w przypadku niskiego spożycia ryb przez matkę nie przyjmuje ona 400 – 600 mg DHA dziennie, niemowlę powinno być suplementowane DHA,
  • niemowlęta, które zakończyły karmienie piersią, do ukończenia 2 lat, powinny otrzymywać 100 mg DHA dziennie,
  • niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym, w zależności od stosowanego preparatu – zalecana suplementacja to 100 mg DHA dziennie,
  • dzieci w wieku 2-18 lat powinny spożywać 250 mg DHA + EPA dziennie[1]

Jako suplementy kwasów omega 3 dla niemowląt i dzieci sprawdzą  się preparaty z rodziny  Bioaron Baby (https://bioaron.pl/kwasy-omega-3/). Preparaty te  dostarczają  bowiem dziecku zarówno odpowiednią  ilość niezbędnych kwasów omega 3, jak i witaminy D.

[1] https://bioaron.pl/kwasy-omega-3/

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ