Coraz częściej i bardziej interesujemy się drogocennym wpływem olejów na zdrowie oraz urodę. Dzisiaj na tapet bierzemy olej z pestek dyni. Sprawdzamy, w jaki sposób go spożywać, by uzyskać z niego jak najwięcej korzyści, a także czy sprawdzi jako kosmetyk.
Na co pomaga olej z pestek dyni?
Olej z pestek dyni stanowi skarbnicę witamin (głównie A, D, E, H oraz z grupy B) i składników odżywczych, które mogą pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. Jednymi z najważniejszych są nienasycone kwasy tłuszczowe, znajduje się w nim także wiele kwasów Omega-6. Najczęstszym zastosowaniem oleju z pestek dyni jest wykorzystanie go jako środka przeciwpasożytniczego. Dzięki wysokiej zawartości alkaloidów pozwala na szybsze pozbycie się pasożytów z układu pokarmowego. Może być bezpiecznie stosowany zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Ponadto olej z pestek dyni wspomaga pracę układu pokarmowego. Jego spożywanie zalecane jest mężczyznom, którzy mają problemy z funkcjonowaniem prostaty, ponieważ dzięki fitosterolom reguluje pracę tego narządu. Świetnie sprawdza się jako środek pomocniczy pozwalający na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszający ryzyko chorób układu krążenia. Jego regularne spożywanie może przyczynić się do obniżenia całkowitego poziomu cholesterolu we krwi, a także LDL i trójglicerydów. Olej z pestek dyni pomaga przy grypie i przeziębieniu na problemy z układem oddechowym, a także wpływa pozytywnie na odporność. Dodatkowo wspomaga pracę: układu moczowego, mózgu, narządu wzroku oraz ma działanie zmniejszające ryzyko zachorowania na nowotwory.
Olej z pestek dyni kupisz na https://spichlerz-zdrowia.pl, jest to niezwykle wartościowy produkt, ponieważ tłoczono go na zimno, przez co zachował szereg swoich prozdrowotnych właściwości. Niezmienione zostają także jego walory smakowe.
Pragniemy zaznaczyć, że pomimo doskonałego wpływu na zdrowie olej z pestek dyni nie jest wskazany dla kobiet w ciąży – przed jego spożyciem warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Jak spożywać olej z pestek dyni?
Olej z pestek dyni ma lekko orzechowy bardzo głęboki smak, przez co idealnie sprawdza się do wielu potraw. Oprócz atutów smakowych, warto zaznaczyć, że ma bardzo oryginalny, zielony kolor, przez co doda daniom ciekawego wyglądu. Olej z pestek dyni należy podawać tylko nie zimno – nie wolno na nim smażyć oraz polewać nim gorących potraw. Wysoka temperatura niszczy wartościowe związki zawarte w nim. Jest idealnym rozwiązaniem do chleba, jako zdrowy tłuszcz zastępujący masło czy margarynę. Bardzo często stanowi dodatek do sałatek, surówek, jak i bazę sosów sałatkowych.
Dla niektórych może wydać się to zaskakujące, jednak olej z pestek dyni doskonale sprawdzi się jako sos do lodów czy ciast, nadający deserom oryginalnego smaku i aromatu. Bardzo często polewa się nim sernik, zwłaszcza wiedeński.
Wiele osób decyduje się na terapię olejem z dyni polegającą na spożywaniu go na czczo. Zaleca się, aby dzienna dawka nie przekroczyła 3 łyżeczek. Można wypić ją naraz lub rozłożyć na 3 dawki. Terapia powinna trwać maksymalnie 2-3 miesiące i po tym czasie wskazana jest przerwa.
Jak przechowywać olej z pestek dyni?
Jak wspomniano wcześniej, oleju z pestek dyni nie należy przegrzewać – optymalną temperaturą do jego przechowywania jest 20°C. Wskazane miejsce to ciemne i suche pomieszczenie. Można przechowywać go także w lodówce. Warto zaznaczyć, ale olej z pestek dyni bardzo szybko jełczeje, dlatego rekomendowane jest spożycie go w czasie 3 miesięcy od daty otworzenia butelki.
Czy olej z pestek dyni można stosować jako kosmetyk?
Oprócz spożywania oleju z pestek dyni jako dodatku do różnych potraw lub picia solo, można zastosować go także jako kosmetyk – ma bardzo dobry wpływ na włosy oraz skórę. Przede wszystkim pozwala na zniwelowanie blizn, cellulitu oraz rozstępów. Dzięki swoim składnikom bardzo dobrze sprawdza się w kuracji przeciwtrądzikowej oraz przeciwzmarszczkowej. Skóra staje się bardziej napięta, szybciej się regeneruje, a podrażnienia ustępują. Świetnie nawilża. Można nakładać go na skórę zamiast kremu czy balsamu, jak i wykorzystywać podczas przygotowywania domowych peelingów. W kwestii wpływu na włosy warto wspomnieć, że olej z pestek dyni bardzo dobrze sprawdza się jako środek hamujący łysienie – należy regularnie wmasować go w skórę głowy. Dodatkowo nałożony na całej długości włosów sprawia, że są one mocniejsze i bardziej błyszczące. Poprawia także kondycję końcówek.