Jak przygotować się do jazdy na nartach? Jakie ćwiczenia wykonywać?

Wraz z nadejściem jesiennych, czy też zimowych bardzo długich wieczorów coraz jest już bliżej do rozpoczęcia sezonu zimowego. Ten okres kojarzy się nam głównie ze sportami zimowymi, takimi jak na przykład jazda na sankach, czy też łyżwach, snowboardzie czy tradycyjnych nartach. Tego rodzaju dobre oraz rozsądne przygotowanie do uprawiania zimowego szaleństwa jest bardzo ważne, ponieważ pomaga nam to uniknąć nieprzyjemnych kontuzji oraz urazów.

Dodatkowo, dzięki więc odpowiednio dobranym oraz wcześnie zaplanowanym ćwiczeniom, dajemy sobie w takiej sytuacji pewność podtrzymania dobrej kondycji na białym stoku. Jaki więc rodzaj treningu najlepiej jest wybrać?

Jedną z niezwykle istotnych podczas jazdy na desce lub nartach umiejętności jest bardzo duża wytrzymałość naszego organizmu. Możemy ją swobodnie kształtować przez odpowiednio dobrany program treningowy, który składa się z różnych ćwiczeń aerobowych i cardio. Sprawdzą się w tej sytuacji zatem w zasadzie wszystkie rodzaje biegu, już od truchtu aż do sprintu, tego rodzaju ćwiczenia powinny być wykonywane w interwałach, skakanie na przykład na trampolinie czy też na skakance.

Przydatne będzie tutaj wszystko, co pozwoli nam znacznie podnieść nasze tętno i w konsekwencji przyzwyczai organizm do długotrwałego, ale miarowego wysiłku. Tak więc, dzięki temu nie będziemy ledwie łapać oddechu już po jednym narciarskim zjeździe, ale nie pokonają nas nawet łatwo wielogodzinne maratony zimowego szaleństwa.

Oczywiście oprócz świetnej wytrzymałości, bardzo ważny tutaj jest również trening, który będzie odpowiednio ukierunkowany na uprzednie zapobieganie ewentualnym urazom. Kiedy bowiem nie jesteśmy odpowiednio rozgrzani, a tym samym przygotowani do uprawiania sportów zimowych (a właściwie dotyczy to w zasadzie wszystkich aktywności fizycznych), możemy w taki sposób niestety bardzo łatwo nabawić się różnego rodzaju urazów zwłaszcza stawu skokowego, bioder, kolan czy barków.

Jak przygotować się do jazdy na nartach? Jakie ćwiczenia wykonywać?

Wystarczy po prostu dobrać odpowiednio ćwiczenia skierowane na konkretne partie ciała, a następnie wykonywać je sumiennie co najmniej na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem. Może to być zwykłe pływanie (świetnie wpływa ono na stawy barkowe oraz kręgosłup), wymachy rąk czy też nóg, krążenia bioder oraz stóp, a nawet różne formy przysiadów.

Taki przedsezonowy trening najlepiej jest jednak rozpocząć nawet około dwóch miesięcy przed planowanymi zimowymi szaleństwami – oczywiście najlepiej jest wtedy, kiedy stał się on dla nas normą, wtedy zdecydowanie najsze ciało zapamięta każdy wysiłek i przenisie się to na dużą wytrzymałość fizyczną. Jednak tak naprawdę to po prostu wystarczą cztery tygodnie bardzo sumiennego, po prostu regularnego ćwiczenia, tak aby prawidłowo rozgrzać nasz organizm po okresie wakacyjnym oraz jesiennym. Z pewnością takie działanie zaprocentuje nie tylko podczas narciarskich wyjazdów, ale w ogóle w całym naszym funkcjonowaniu – mając bowiem lepszą kondycję, możemy być po prostu mniej zmęczeni, bardziej ruchliwi oraz elastyczni.

Jeżeli więc będziemy trzymać się wszystkich przedstawionych założeń, to mamy szansę na wytrzymanie na stoku całego długiego dnia.

Przypatrując się jednak specyfice pracy mięśni narciarza, po prostu dochodzimy do wniosku, że jego mięśnie, które działają podczas jazdy na nartach napięte są w zasadzie ciągle podczas całego zjazdu. Drugim istotnym spostrzeżeniem jest to, że pracują one głównie na zasadzie skurczu izometrycznego oraz izotonicznego. Taka więc specyficzna praca mięśni narciarza podczas zjazdu różni się nieco od pracy mięśni w różnych innych dyscyplinach sportowych. Dlatego często więc zdarza się, że nawet u bardzo wytrenowanych osób, można zaobserwować duże zmęczenie w czasie wielogodzinnej jazdy na nartach. Główne nasze grupy mięśniowe, które pracują najbardziej intensywnie podczas zjazdu to przede wszystkim mięsnie grzbietu oraz brzucha, mięśnie pośladkowe i mięśnie uda.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ