Gdzie na odwyk alkoholowy?

Decyzja o zgłoszeniu się na terapię alkoholizmu to pierwszy, być może najważniejszy krok na drodze do zdrowego, szczęśliwego życia. Jednak aby leczenie mogło zakończyć się sukcesem, należy skrupulatnie wybrać placówkę, w której się ono odbędzie. W związku z tym wszystkie osoby, które zadają sobie pytanie: „gdzie na odwyk alkoholowy?”, powinny wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

Kto powinien zgłosić się na odwyk alkoholowy?

Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed chorym podczas procesu zdrowienia, jest przyznanie się przed sobą do istnienia problemu. Niestety mechanizm iluzji i zaprzeczania powoduje wypieranie faktów związanych z własnym piciem oraz jego szkodliwością, co w wielu przypadkach znacznie opóźnia moment zgłoszenia się na leczenie. Oprócz tego nasza kultura nie tylko toleruje, ale nierzadko wręcz gloryfikuje i nagradza zachowania związane ze spożywaniem alkoholu, przez co niejeden z nas ma problem z odróżnieniem normalnego, kontrolowanego picia od nadużywania substancji psychoaktywnej lub w pełni rozwiniętego uzależnienia. Jakie objawy powinny wzbudzić naszą czujność? Groźnym objawem jest m.in. zmiana stosunku do alkoholu – nałogowiec zaczyna traktować go jak remedium na wszelkie problemy i uniwersalną metodę kontrolowania emocji. Oprócz tego pije regularnie i nie wyobraża sobie np. wieczoru lub weekendu bez ulubionego środka odurzającego. Do tego wszystkiego dochodzi aktywne poszukiwanie okazji do napicia się, otaczanie się pijącymi osobami, narzucanie tempa picia podczas imprez i spotkań towarzyskich, rosnąca tolerancja oraz zaniedbywanie obowiązków, rodziny i dotychczasowych zainteresowań.

Leczenie w domu

Wielu chorych czuje opory przed zgłoszeniem się do ośrodka terapeutycznego, a odpowiedzi na pytanie: „gdzie na odwyk alkoholowy?” szuka raczej wśród lokalnych gabinetów psychologicznych. Oczywiście jeśli pacjent z jakiegoś powodu nie może lub nie chce przenieść się do zamkniętej placówki, może skorzystać z terapii indywidualnej w swoim mieście, którą najlepiej jest uzupełnić spotkaniami z grupą wsparcia lub mityngami Anonimowych Alkoholików. Innym rozwiązaniem są codzienne, kilkugodzinne zajęcia na oddziale dziennego pobytu, po których chorzy każdorazowo wracają do własnych domów.

Odwyk alkoholowy w ośrodku terapii uzależnień

Mimo wszystko najlepszym rozwiązaniem zwykle okazuje się terapia w ośrodku: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/gdzie-na-odwyk-alkoholowy/, gdzie na odwyk alkoholowy mogą zgłaszać się chorzy na różnych etapach uzależnienia. Pobyt w takiej placówce ma wiele trudnych do przecenienia zalet. Po pierwsze, wiąże się ze zmianą środowiska, dzięki czemu pomaga w unikaniu pokus i odcięciu się od „złego towarzystwa”. W początkowych fazach zdrowienia wyzwalaczem nawrotu może stać się niemal wszystko: od zapachu alkoholu, poprzez rozmowę z „kumplem od kieliszka”, aż po przechodzenie w pobliżu miejsca, w którym często się piło.

Drugim wielkim plusem terapii zamkniętej jest mnogość proponowanych oddziaływań terapeutycznych. Pacjenci spędzają w placówce 24 godziny na dobę, dzięki czemu przez cały czas mają kontakt ze specjalistami i innymi chorymi. Codziennie korzystają z terapii indywidualnej i grupowej, wykładów terapeutycznych, terapii zajęciowej, treningów umiejętności społecznych oraz zajęć rekreacyjnych. Połączenie wszystkich tych metod jest bardzo skutecznym sposobem na rozbrajanie mechanizmów uzależnienia i budowanie nowych, konstruktywnych strategii myślenia i postępowania.

Przeczytaj też: http://zdrowietiens.pl/jak-wyglada-odwyk-alkoholowy/

Jak wybrać placówkę?

Wybór rodzaju leczenia to tylko jedna z decyzji, które musimy podjąć, zastanawiając się, gdzie na odwyk alkoholowy. Równie istotny jest właściwy wybór ośrodka, który zagwarantuje nam skuteczną terapię prowadzoną według najwyższych standardów. Wybierając placówkę, warto zwrócić uwagę zarówno na wykształcenie, jak i doświadczenie personelu. Niektórzy twierdzą, że szczególną skutecznością odznacza się leczenie prowadzone przez trzeźwych nałogowców, którzy mają lepszy kontakt z pacjentami, wzbudzają ich zaufanie i dostarczają im nadziei na powodzenie. Należy również sprawdzić, co zawiera cena pobytu w ośrodku: jak wyglądają pokoje, czy wyżywienie jest satysfakcjonujące, ile czasu zajmują codzienne oddziaływania terapeutyczne oraz jakie są dodatkowe udogodnienia na terenie placówki. Istotny jest m.in. dostęp do lekarzy innych specjalizacji, którzy pomogą alkoholikom z powikłaniami somatycznymi oraz możliwość odbycia profesjonalnego detoksu przed rozpoczęciem psychoterapii.

https://uzaleznienia-terapia.pl/cennik/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ