usg
fot: pixabay.com

Kiedy mamy po raz pierwszy wykonać nowy rodzaj badań często rodzą się w nas obawy i niepewność, czego możemy się spodziewać w jego trakcie. Zastanawiamy się jak przebiega procedura, jak powinnismy się przygotować i czy po badaniu będziemy mogli od razu normalnie funkcjonować. Podobnie jest w przypadku usg jamy brzusznej. To badanie wykonywanie sporadycznie. Rzadziej mamy z nim styczność niż na przykład z morfologia czy badaniem moczu. Warto więc zapoznać się z najważniejszymi wskazówkami, aby zmniejszyć swój stres, a co najważniejsze, nie utrudnić badania. 

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/jak-przygotowac-sie-do-usg-jamy-brzusznej/

Badanie usg jamy brzusznej – wskazania

USG to badanie polegające na prześwietleniu powłok brzusznych za pomocą specjalnego aparatu ultrasonograficznego w celu wykrycia nieprawidłowości anatomicznych lub zmian chorobowych, które są powodem przykrych dolegliwości. Na ogół zlecane jest po wykonaniu bardziej standardowych badań wykluczających najbardziej popularne przypadłości. Służy do diagnozowania schorzeń układu pokarmowego. 

Jak się przygotować do usg jamy brzusznej

Aby wszystkie narządy wewnętrzne były dobrze widoczne podczas badania, ważne jest, aby nie zalegały duże ilości trawionych pokarmów. Warto już dwa dni wcześniej przejść na lekkostrawna dietę. Nie ma to być dieta redukcyjna. Po prostu zrezygnujmy z ciężkich i tłustych potraw, a rzecz tych lekkostrawnych. Jedzmy więcej warzyw i owoców, pijmy dużo wody. Zadbajmy o to, aby wypróżnić się przed badaniem. 

Co po badaniu

W przypadku usg jamy brzusznej nie występuję żadne komplikacje czy czynniki utrudniające nam normalne funkcjonowanie. Możemy więc spokojnie wrócić do normalnego trybu i zadań, jakie mieliśmy przewidziane na ten dzień. O ewentualnych nieprawidłowościach zaobserwowanych podczas badania, dowiemy się juz w jego trakcie. Osoba, która je przeprowadza powinna informować nas na bieżąco, czy widzi coś niepokojącego. Na oficjalny wynik, który będziemy mogli przekazać lekarzowi prowadzącemu, trzeba jednak czasami trochę zaczekać. 

Przeczytaj też: http://tekstyle.pl/jak-dobrze-pozowac-do-zdjec/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ