Ziołolecznictwo na ratunek w bólu gardła

Dyskomfort odczuwany podczas przełykania śliny, charakterystyczne kłucie i ból zwiastują nam infekcję gardła. Ta bolesna przypadłość może nam się przytrafić nie tylko w sezonie gryp i przeziębień, ale nawet w środku lata. Czy nasze pierwsze kroki powinniśmy skierować do apteki? A może warto sięgnąć po naturalne składniki?

Jakie zioła na ból gardła?

Medycyna naturalna zna mnóstwo roślin o właściwościach przeciwzapalnych i łagodzących ból. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że zioła to także leki i należy je stosować, podobnie jak artykuły zakupione w aptece – zgodnie z zastosowaniem, z umiarem i rozsądkiem.

Napar z rumianku znany jest z działania przeciwzapalnego. Suszone polne kwiatki należy zalać wrzątkiem, a później parzyć pod przykryciem około 20 minut. Po wystudzeniu do temperatury pokojowej, możemy płukać gardło herbatką rumiankową w zasadzie bez ograniczeń.

Kolejny nasz sprzymierzeniec w walce ze stanem zapalnym to szałwia. Ma działanie odkażające, ściągające, przeciwbakteryjne i grzybobójcze. Warto wiedzieć, że napar z szałwii pomoże nam również w problemach z dziąsłami, zwalczy opuchliznę, wspiera walkę z infekcją migdałków, halitozą i paradontozą, leczy także chrypkę. Szałwia nie może być stosowana bez ograniczeń, wysusza śluzówkę i stwarza ryzyko poronienia u kobiet w ciąży – to cenne, lecz silnie działające zioło.

Tymianek jest obecny nie tylko w kuchni. Napar z tej rośliny przyda się bez wątpienia w różnego rodzaju infekcjach gardła, jamy ustnej, czy migdałków. Działanie wykrztuśne to pewny sukces przy kaszlu i chorobach oskrzeli.

Mięta pieprzowa w postaci olejku często stanowi składnik tabletek na ból gardła. Jej działanie rozkurczowe, przeciwbólowe i łagodzące przyniesie ulgę w bólu gardła i innych infekcjach jamy ustnej.

Babka zwyczajna kojarzy nam się jako naturalny opatrunek na wszelkiego rodzaju rany i skaleczenia. Nie wszyscy wiedzą, że napar z tej rośliny wspaniale działa również na nasz organizm od środka. Ułatwia odkrztuszanie, walczy z zapaleniem zatok, migdałów, wspomaga pracę układu oddechowego i pokarmowego.

To tylko niektóre z ziół, po które śmiało możemy sięgać w infekcjach gardła i w innych dolegliwościach. Medycyna ludowa ma bogaty arsenał cudownych specyfików, których może jej pozazdrościć najlepiej zaopatrzona apteka. Naturalne leki są niemniej skuteczne od chemicznych i z pewnością o wiele bardziej zdrowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ