Zapalenie dróg moczowych – jak zapobiegać tej dolegliwości?

Zapalenie dróg moczowych to bolesna i przykra dolegliwość, która bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Uczucie parcia na pęcherz, ból, złe samopoczucie i potrzeba częstego, a nieraz natychmiastowego oddania moczu skutecznie zniechęca do codziennych aktywności i sprawia, że chory nie ma na nic siły. Co więcej, w niektórych przypadkach zapalenie dróg moczowych może przekształcić się w zakażenie nerek, co jest bardzo groźnym powikłaniem. Dlatego warto poznać zasady profilaktyki chroniące przed zapaleniem dróg moczowych, w myśl zasady, że lepiej jest zapobiegać chorobie, niż ją leczyć.

Jak leczy się zapalenie dróg moczowych?

Zapalenie dróg moczowych leczy się antybiotykami. Każda antybiotykoterapia jest ingerencją w ludzki organizm, osłabia go i sprawia, że jeszcze długo po leczeniu musi on dochodzić do siebie i odbudowywać korzystną florę bakteryjną w jelitach. Antybiotyki zaburzają funkcjonowanie układu pokarmowego i powodują niekorzystne zmiany w metabolizmie, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, żeby nie było konieczności ich przyjmowania, to znaczy by uchronić się przed infekcją bakteryjną.

Skąd bierze się zapalenie dróg moczowych?

Zapalenie dróg moczowych to skutek infekcji wywołanej najczęściej przez bakterie E. Coli. Drobnoustroje te znajdują się w ludzkim kale i w okolicy odbytu. Niedostateczna higiena lub nieprzestrzeganie pewnych zasad (na przykład podcierania miejsc intymnych zawsze do tyłu) może spowodować przedostanie się bakterii do cewki moczowej, a stamtąd do dróg moczowych, pęcherza oraz nerek, gdzie wywołują one stan zapalny.

Problem ten dotyczy głównie kobiet, ponieważ ich cewka moczowa jest znacznie krótsza niż u mężczyzn, dlatego bakterie mają łatwiejszą drogę do układu moczowego. Powstawaniu zapalenia dróg moczowych sprzyjają jednak także niektóre choroby, na przykład kamienie nerkowe, cukrzyca i problemy z gruczołem krokowym. Na zapalenie dróg moczowych często cierpią też kobiety w okresie menopauzy, co ma związek ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ich organizmie.

Jak zapobiegać zapaleniu dróg moczowych? Sprawdzone metody profilaktyki

Jest kilka sprawdzonych i dość prostych sposobów, by uchronić się przed zapaleniem dróg moczowych. Pierwszy z nich dotyczy pań i radzi, by w niedługim czasie po stosunku seksualnym oddać mocz, aby pozbyć się z cewki moczowej chorobotwórczych bakterii, zanim spowodują one zakażenie.

Innym sposobem jest picie dużej ilości płynów, które pomagają „przepłukać” układ moczowy i usunąć z niego chorobotwórcze drobnoustroje. Bardzo pomocny jest też sok z żurawiny, który dodatkowo korzystnie zmienia pH w układzie moczowym, tak że środowisko to staje się nieprzyjazne dla rozwoju bakterii mogących spowodować zakażenie.

Należy też pamiętać o zasadach higieny i przestrzegać ich. Jedną z nich jest na przykład podcieranie i podmywanie miejsc intymnych zawsze od przodu do tyłu, tak by nie nanosić bakterii E. Coli w okolice cewki moczowej (dotyczy to przede wszystkim kobiet).

Sprawdzoną metodą profilaktyki zapalenia dróg moczowych u pań jest też używanie specjalnych żeli do higieny intymnej, które normalizują pH pochwy i zapobiegają zakażeniom i stanom zapalnym dróg rodnych oraz dróg moczowych.

W przypadku nawracających zakażeń dróg moczowych mających związek z aktywnością seksualną warto rozważyć zmianę metody antykoncepcji lub przyjmowanie profilaktycznych dawek antybiotyku, tak by nie dopuścić do rozwoju stanu zapalnego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ