Wszystko o mleku kozim – wartości odżywcze

Kiedyś na samą myśl o wypiciu mleka koziego wiele osób było przerażonych. Jednak obecnie, ten wcześniej niedoceniany produkt, staje się coraz bardziej popularny. Teraz nie stosuje się go tylko do produkcji serów, ale coraz częściej pełni on rolę zamiennika mleka krowiego. Mleko kozie wyróżnia się tle innych. Ma bardzo specyficzny smak oraz zapcha. Jednak jest wyjątkowo lekkostrawne, a w dodatku nie zawiera laktozy. Mimo tej popularności nadal wiemy bardzo mało na temat mleka koziego. Jednak dzisiaj postaramy się Wam powiedzieć, jak najwięcej na jego temat.

Skład mleka koziego

Zacznijmy od składu mleka koziego, które różni się od pozostałych. Warto wiedzieć, że mleko kozie po odparowaniu zawiera mniej suchej masy niż owcze, ale jest ono bardziej kaloryczne od krowiego. Jednak ma ono też swoje zalety. Warto wiedzieć, że kuleczki tłuszczu, które zawarte są w mleku kozim zawsze będą mniejsze niż w mleku krowim. To sprawia, że mleko kozie jest szybciej trawione i lepiej przyswajane. Warto też wiedzieć, że w składzie koziego mleka znajdziemy więcej kwasów tłuszczowych, a także minerałów: wapnia, fosforu, potasu, magnezu cynku oraz witamin: A, β-Karotenu, D, B3, PP. Jak widać, mleko kozie zachęca swoim bogatym składem do picia.

Zalety mleka koziego

Już wiemy, że mleko kozie ma bardzo bogaty skład, który będzie miał pozytywny wpływ na nasz organizm. Dlatego przejdźmy do jego zalet. Na początek warto wiedzieć, że mleko kozie może być dobrym zamiennikiem dla alergików, którzy są uczuleni na różne związki obecne w mleku krowim, na przykład na laktozę czy białka. Dodatkowo, poleca się je osobom starszym oraz dzieciom, które mogą mieć problemy z trawieniem substancji zawartych w mleku krowim.

Na koniec pamiętajmy o składzie i o tym, że mleko kozie zawiera znacznie więcej składników, które mają pozytywny wpływ na organizm, więc warto chociaż czasem po nie sięgnąć. To nie wszystko mleko kozie również pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit, a także odbudowuje korzystną florę bakteryjną. Zawiera też oligosacharydy, które przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, a nawet stymuluje pracę układu nerwowego. Warto też wiedzieć, że ludzki organizm mleko kozie potrafi strawić w ciągu zaledwie około dwudziestu minut. Znacznie gorzej jest przy mleku krowim, wtedy potrzebuje aż czterech godzin.

Mleko kozie – dla kogo?

Wspomnieliśmy już, że mleko kozie polecane jest alergikom oraz osobom, które mają problemy z trawieniem substancji zawartych w mleku krowim. Dodatkowo, mogą je pić osoby cierpiące na anemię, ponieważ zwiększa ono przyswajanie żelaza w organizmie.

Wszystko o mleku kozim – wartości odżywcze

Niestety mleka koziego nie poleca się do regularnego spożywania przez dzieci. Wszystko dlatego, że, jego picie może skutkować nadmiernym obciążeniem nerek ze względu na zbyt dużą ilość składników mineralnych.

Kosmetyki z koziego mleka

Mleko kozie możemy nie tylko spożywać. Jego dobroczynne właściwości doskonale sprawdzą się również w codziennej pielęgnacji. Wszystko dlatego, że jest ono składnikiem wielu kosmetyków. Takie produkty szczególnie poleca się osobom, które mają bardzo suchą oraz nieodżywioną skórę. Warto wiedzieć, że kozie mleko zawiera tzw. kwas linolowy, który bardzo korzystnie wpłynie na naszą cerę. Ważną zaletą mleko koziego jest też fakt, że kosmetyki produkowane na jego bazie nie mają odczynu ani kwasowego, ani zasadowego.

To sprawia, że są bezpieczne i łagodne dla każdego rodzaju skóry. Kosmetyki zawierające mleko kozie cechuje również wysoka zawartość protein. Dlatego różni producenci oferują nam bardzo szeroki wybór delikatnych kremów i balsamów przygotowanych na bazie koziego mleka.

Jak pewnie udało Wam się zauważyć, kozie mleko jest produktem pożądanym zarówno w naszej codziennej diecie, jak i w pielęgnacji. Specjaliści z uniwersytetu w Granadzie uznali je za tak zwaną żywność funkcjonalną, czyli taką, która ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ