Weekendowy alkoholizm

Alkoholizm jest uzależnieniem, które zbiera coraz większe żniwo. Okazuje się, że alkoholik większości osób kojarzy się głównie z taką osobą, która każdego dnia sięga po ten trunek. Jednakże początki choroby alkoholowej są zazwyczaj całkiem niewinne i nie jest łatwo dostrzec problem.

Weekendowy alkoholizm

Warto zauważyć, że coraz częściej słyszy się o pojęciu, jakim jest weekendowy alkoholizm. Uzależnienie od alkoholizmu pozwala często prowadzić normalne życie, natomiast w takim przypadku spożywanie alkoholu ogranicza się do czasu wolnego – weekendu, urlopu, czy odpoczynku po pracy. Co ciekawe, najczęściej w tym przypadku alkoholizm weekendowy staje się formą spędzania wolnych chwil. Z pozoru takie sytuacje wydają się niegroźne, jednak z czasem stanowić one będą coraz większy problem. Kłopoty zaczynają się w momencie, gdy dana osoba sięga regularnie po alkohol. W tym przypadku weekendowy alkoholik wiąże wolny czas jedynie ze spożywaniem trunków.

Leczenie alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu może przybrać formę weekendowego alkoholizmu, którego nie wolno bagatelizować. Im wcześniej dojdzie do wykrycia problemów, tym lepiej i sprawniej przejdzie się przez leczenie od uzależnienia. Jednym z najbardziej znanych rozwiązań jest udanie się do prywatnego ośrodka, które zajmuje się leczeniem alkoholizmu. W takim miejscu terapeuci poświęcają czas każdemu pacjentowi i dobierają leczenie indywidualnie. Kładą nacisk także na poznanie przyczyn, które mogły spowodować alkoholizm. Okazuje się, że leczenie weekendowych alkoholików wyglądać może całkiem inaczej niż leczenie osób, które sięgają po alkohol cały czas.

Konsekwencje alkoholizmu weekendowego

Alkoholizm jest związany z utratą kontroli nad ilością spożywanego trunku oraz sposobem, w jaki zostaje spożywany. Osoba uzależniona zazwyczaj ma złudzenia, że doskonale panuje nad swoim nawykiem, ponieważ sięga po alkohol jedynie w wolne dni czy weekendy. Nic bardziej mylnego – problem ten może urosnąć i sprawić, że dojdzie do pogłębienia choroby alkoholowej. Jeśli w wolne dni osoba uzależniona woli pójść do baru niż spędzać czas z rodziną, wtedy powinna zapalić się ostrzegawcza lampka w głowie. Podkreślić należy, że sama częstotliwość picia alkoholu nie świadczy jedynie o tym, czy dana osoba wpadła w szpony uzależnienia. Powodami do niepokoju może być wiele aspektów związanych przykładowo z zaniedbywaniem rodziny ze względu na sięganie po alkohol, brak innych czynności w trakcie weekendu niż picie, pojawianie się drobnych zaników pamięci, ukrywanie picia przed najbliższymi i samotne spożywanie alkoholu, coraz większa tolerancja organizmu, czy też spożywanie trunku w celu zrelaksowania się lub pobudzenia.

Bardzo często w tym przypadku dochodzi do pojawienia się wzorców alkoholowych oraz pewnych rytuałów związanych ze spożywaniem trunku. Osoba uzależniona może także odczuwać przymus zażycia alkoholu, który wynika z tego, że pragnie złagodzić objawy abstynencyjne.

Pomoc najbliższych i specjalistów

Weekendowy alkoholik najczęściej nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu i uważa, że nie ma nic złego w sięganiu po alkohol w czasie wolnym. Co ciekawe, taki stan rzeczy wydaje się całkowicie naturalny i czasami przybiera formę nagrody za to, że tyle dni udało się wytrzymać bez alkoholu. Nieoceniona w tym przypadku okazuje się pomoc najbliższych i specjalisty. Diagnozę stawia specjalista uzależnień i wskazuje on najlepsze możliwe sposoby na rozwiązanie problemu. Uzależnienie weekendowe od alkoholu może znacznie się rozwinąć, dlatego wymaga leczenia, aby zapobiec takiemu ryzyku. Pamiętać należy, że alkoholizm może prowadzić nawet do śmierci. Profesjonalna terapia i wsparcie rodziny pomoże choremu wyjść z nałogu, jednak ta droga nie będzie łatwa. Potrzebny jest ogromny upór i chęć wyzdrowienia. Leczenie alkoholizmu opiera się na szeregu czynności, które prowadzić mają do pomocy alkoholikowi weekendowemu.

Weekendowy alkoholizm może przynieść szereg przykrych konsekwencji, dlatego im prędzej zostanie dostrzeżony problem, tym większe szanse na szybkie wyleczenie i uwolnienie się od nałogu.

______________________________________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości ośrodka leczenia alkoholizmu – Terapie Tu i Teraz

[Głosów:11    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ