Szczepić czy nie szczepić? Oto jest pytanie

Choć wydawałoby się oczywistym, że szczepionki były przełomem w medycynie ratującym setki tysięcy istnień, od lat toczy się dyskusja nad sensem szczepień. Świat podzielony jest na zwolenników i przeciwników obowiązkowych szczepień przeciw najpopularniejszym chorobom.

Obie grupy, zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy szczepień, są bardzo liczne. Przeciwnicy alarmują co chwilę o niepożądanych skutkach ubocznych szczepień udowadniając, że szczepionki czynią więcej złego niż dobrego. Ruch ten jest popularny w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej. W Polsce ruch też zyskuje na popularności, ale ze względu na przepisy dzieci poddawane są obowiązkowym szczepieniom.

W opinii specjalistów szczepienia to jedna z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia przed groźnymi chorobami wiążąca się z niskim ryzykiem dla zdrowia szczepionej osoby. Przeprowadzanie szczepień jest szczególnie ważne u dzieci chodzących do przedszkola i przez pierwsze lata szkoły. W przypadku Polski istnieje pakiet bezpłatnych szczepień, z których warto skorzystać, by zabezpieczyć młody organizm przed działaniem groźnych wirusów. Warto zaznaczyć, że szczepionka nie zabezpieczyć organizmu w 100%, ale jest gwarancją, że nawet jeśli choroba nas nie ominie, to organizm będzie znacznie lepiej przygotowany i szybciej zwalczy wirusa.

Najważniejsze szczepionki dotyczą właśnie dzieci. Poza wspomnianym wcześniej pakietem szczepień organizowanych w szkołach warto
zainteresować się w bardzo wczesnym etapie życia dziecka. Dziecko niezaszczepione może przechodzić bardzo ostre objawy związane z zakażeniem rotawirusami. Są to zwykle wysoka gorączka, biegunka oraz wymioty. Wszystko to może prowadzić do odwodnienia organizmu, a
wtedy bez wizyty w szpitalu się nie obejdzie.

Kolejnym szczepieniem jest to dotyczące ochrony przed wirusowym zakażeniem wątroby typu A. Zakażenie to nazywane również „chorobą brudnych rąk” jest najczęściej spowodowane brakiem odpowiedniej higieny wśród dzieci w przedszkolu lub w pierwszych latach szkoły podstawowej. Brak tej szczepionki może doprowadzić do zniszczenia bardzo ważnego organu jakim jest wątroba.

Trzecią najważniejszą szczepionką jest ta przeciw ospie wietrznej, czyli tak zwanej „wiatrówce”. Choć większość osób przechodzi ją w sposób
łagodny to jest to choroba mogąca mieć poważne powikłania. Może to być nawet zapalenie opon mózgowych lub zapalenie mięśnia sercowego.
Ostatnimi czasy coraz popularniejsze stają się szczepionki przeciw pneumokokom oraz meningokokom. 20% dzieci, które zachorowały na choroby związane z meningokokami cierpi na poważne powikłania, a 10% umiera. Zarówno meningokoki oraz pneumokoki powodują sepsę, zapalenie opon mózgowych i inne choroby, które mogą zakończyć się śmierciom.

Jak widać na podanych przykładach szczepienia warto robić ze względu na to, że przynoszą więcej pożytku, a poza tym ochronę zdrowia i życia
dziecka. W późniejszym życiu warto szczepić się przeciw ciągle mutującemu wirusowi grypy, który z roku na rok przybiera różne formy. Grypa jest groźna szczególnie dla osób w podeszłym wieku, których odporność nie jest już tak duża jak u osób młodszych.

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ