Na skórze głowy noworodka pojawiły się nieestetyczne żółte łuski? To prawdopodobnie ciemieniucha – przypadłość typowa dla większości noworodków. Poznaj jej przyczyny i dowiedz się, jak skutecznie się z nią uporać.

Ciemieniucha (tzw. czepiec kołyskowy) jest łagodną postacią łojotokowego zapalenia skóry. Występuje przede wszystkim na owłosionej skórze głowy, aczkolwiek może pojawiać się także na czole, brwiach, za uszami, a nawet w okolicach krocza i na klatce piersiowej.

Ciemieniucha – winne hormony

Wiele osób uważa, że powstawanie ciemieniuchy ma ścisły związek z nieodpowiednią pielęgnacją noworodka lub brakiem higieny. Nic bardziej mylnego – jak podkreślają eksperci, u podłoża tego defektu leży nadmierne wydzielanie łoju.

Wzmożona produkcja sebum wynika z intensywnej pracy gruczołów łojowych. Winę za to ponoszą zawirowania hormonalne – przez jakiś czas po porodzie w organizmie dziecka nadal krążą hormony matki i to właśnie one pobudzają gruczoły łojowe do większej aktywności. Wydzielany nadmiar łoju zasycha na skórze głowy. Łącząc się ze złuszczonymi komórkami naskórka, tworzy ciemnożółte lub jasnobrązowe plamy, twarde łuski albo wręcz skorupę.

Ciemieniuchę trzeba usunąć

Chociaż przypadłość nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i mija samoistnie (najczęściej ok. 3 miesiąca życia niemowlęcia lub najpóźniej w drugim roku życia), nie można jej bagatelizować. Przede wszystkim wygląda mało estetycznie, co samo w sobie powinno skłonić rodziców do podjęcia stosownych działań. Warto podkreślić, że pozostawiona sama sobie ciemieniucha może mieć negatywny wpływ na kondycję włosów. Przyschnięte łuski sprawiają, że skóra głowy ma problem z oddychaniem – skutkiem tego może być osłabienie kosmyków i ich wypadanie.

W walce z ciemieniuchą chodzi przede wszystkim o zmiękczenie oraz usunięcie zaschniętych łusek. Dlatego warto do pielęgnacji włączyć preparaty natłuszczające i działające zmiękczająco. Jeżeli nieestetycznych plam jest mało, wystarczy wetrzeć w skórę głowy oliwkę dla niemowląt, pozostawić na kilkanaście minut, a następnie wyczesać łuski szczotką z miękkim włosiem.

Kiedy wymaga konsultacji lekarskiej?

Teoretycznie powinna zniknąć po zastosowaniu odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Czasami jednak jest dość oporna na działanie oliwy z oliwek czy emolientów. W takiej sytuacji można skontaktować się z dermatologiem, który zaleci stosowanie specjalnego szamponu zapobiegającego powstawaniu łusek.

Konsultacja pediatryczna może być konieczna wówczas, gdy objawy ciemieniuchy nie znikają przez długi czas, skóra stała się zaczerwieniona lub zmiany skórne pojawiły się w innych nietypowych miejscach, np. pod pachami, na szyi – może to świadczyć m.in. o alergii lub atopowym zapaleniu skóry (AZS).

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ