Problemy związane z woreczkiem żółciowym mają poważny wpływ na pracę całego układu pokarmowego, a negatywne skutki tego typu zaburzeń odczuwa również wątroba. W jaki sposób można jej pomóc? Jedną z najlepszych metod leczenia będzie tu odpowiednia dieta.

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, dlaczego problemy związane z woreczkiem żółciowym takie jak na przykład kamienie w woreczku żółciowym mogą mieć tak wielkie konsekwencje. Nie możemy zapominać, że woreczek żółciowy odgrywa ważną rolę w procesie trawienia, gdyż to właśnie do niego z wątroby trafia żółć. Tam jest ona magazynowana i zagęszczana, a następnie – wykorzystywana przez organizm m. in. w trakcie trawienia zbyt obfitego lub zbyt tłustego posiłku. Niestety, zdarzają się takie choroby, w wyniku których woreczek żółciowy musi zostać usunięty. Jedną z takich chorób jest kamica, często usunięcia woreczka wymaga też rozwijający się w jego rejonie stan zapalny. Konsekwencje takiego zabiegu ponosi m. in. wątroba, stąd też ważnym elementem w życiu pacjentów po usunięciu woreczka żółciowego staje się dobrze dopasowana do ich potrzeb dieta. Polega ona m. in. na ograniczaniu ilości tłuszczu, stąd też znaczne ograniczenie potraw tłustych, smażonych oraz ciężkostrawnych.

Dieta wątrobowa w takim przypadku musi też ograniczać ilość spożywanych jajek, cebuli, czosnku oraz przypraw, sporo uwagi należy też zachować w przypadku sięgania po jajka. Są one jednym z tych produktów, których nadmiar w diecie osób żyjących bez woreczka żółciowego nie jest wskazany. Ważne jest też spożywanie mniejszych, za to częstszych posiłków, oraz rezygnacja ze świeżego pieczywa. Taka dieta może zostać z czasem wzbogacona o niektóre produkty obecne w diecie osób zdrowych, ważne jest jednak rozsądne dobieranie poszczególnych składników menu oraz obserwowanie, w jaki sposób reaguje na nie organizm.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ