Podstawowe badania w ciąży

Ciąża to czas oczekiwania na dziecko, ale również próba zarówno dla organizmu mamy, jak i maluszka. Aby wszystko przebiegało bez komplikacji, ważne jest pozostawanie pod stałą opieką lekarza i wykonywanie wszystkich zalecanych kobietom w ciąży badań. Niektóre z nich robimy jeden raz, inne powtarzamy kilka razy w ciągu dziewięciu miesięcy.

Jednorazowe badania

Najwięcej badań wykonuje się na początku ciąży, aby określić stan zdrowia przyszłej mamy i sprawdzić, czy maluszek rozwija się prawidłowo. Około dziewiątego tygodnia ciąży lekarz zleca oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh, cytologię i badanie stopnia czystości pochwy, badanie piersi, poziomu cukru we krwi (na czczo) oraz wylicza BMI, czyli indeks wagi. Jeśli wszystkie wyniki są prawidłowe, powtarzanie tych badań nie jest konieczne.

Badania, które trzeba powtórzyć

Podczas całej ciąży kobieta powinna odbyć około dziesięciu wizyt ginekologicznych. Badaniem, które jest powtarzane z każdą wizytą to badanie moczu i morfologia, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, ważenie oraz badanie przez pochwę. Ponadto, lekarz wykonuje USG przynajmniej trzy razy w czasie ciąży lub częściej, jeśli istnieją ku temu specjalne wskazania.

W pierwszym i trzecim trymestrze lekarz powinien zlecić badanie w kierunku przeciwciał odpornościowych oraz odczynu Wassermanna. Od początku trzeciego trymestru, w czasie każdej wizyty lekarz przeprowadza ocenę ruchliwości płodu i sprawdza jego tętno.

Lekarz prowadzący

Aby nie narażać się na niepotrzebne zamieszanie wokół badań i stres związany ze zmianami podczas kolejnych wizyt u lekarza, wybiera się jednego lekarza prowadzącego, który kieruje całą ciążą, np. Ginekolog – położnik Anna Kluz-Kowal. Oczywiście, w razie jakichkolwiek wskazań ku temu, pacjentka zawsze może dokonać zmiany lekarza również w trakcie trwania ciąży.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ