Kołdra obciążeniowa oraz inne produkty medyczne tego typu pojawiły się na rynku już kilkadziesiąt lat temu, lecz przez dłuższy czas nie przeprowadzano nad nimi specjalistycznych badań, wątpiąc w ich skuteczność. Od ponad 15 lat różne metody terapii sensorycznej są jednak coraz częściej wykorzystywane przez specjalistów, gdyż inni badacze udowodnili ich działanie. Czym więc są, czemu służą i dla kogo sprawdzą się kołdry obciążeniowe?

Czym jest kołdra obciążeniowa?

Kołdra do terapii sensorycznej jest specjalistyczną pierzyną, którą produkują firmy wykonujące sprzęt medyczny. Posiada ona specjalne wypełnienie, które nadaje jej znacznej objętości, a także dodaje jej kilkukilogramowego ciężaru. Najczęściej do kołder tego typu wykorzystuje się naturalny żwirek albo szklany granulat w formie małych kuleczek.

Czemu służy terapia obciążeniowa?

Terapia obciążeniowa, która polega na użyciu kołder albo innych produktów takich jak kamizelka obciążeniowa, korzystnie wpływa na sferę fizyczną i psychiczną człowieka. Jednym z jej zastosowań jest na przykład leczenie bezsenności. Kuracja obciążeniowa może także korzystnie wpływać na układ mięśniowo- szkieletowy i układ nerwowy.

kołdra sensoryczna

Szczególne znaczenie ma jednak zastosowanie kołder obciążeniowych w leczeniu schorzeń psychicznych, czego najlepszym dowodem jest jej skuteczność w leczeniu autyzmu. Udowodniono naukowo, że bardzo lekki ucisk pobudza system nerwowy, głęboki nacisk zaś ma działanie relaksujące i uspokajające. Obciążeniowe właściwości kołder mogą mieć także wpływ na zdolność pacjenta do samoorganizacji i do ograniczania czynności auto stymulujących. Wyniki badań pokazały, że głęboki nacisk na ciało wpływa pozytywnie na odbieranie bodźców zewnętrznych. Obniża też poczucie niepewności i odizolowania.

Dla kogo są przeznaczone kołdry obciążeniowe?

Pościel i pierzyna uciskowa świetnie sprawdzi się dla osób chorujących m.in. na ADHD, autyzm, depresję, stany lękowe albo nerwicę. Często także korzystają z niej osoby odczuwające nerwobóle i ból fizyczny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ