Objawy i leczenie stopy cukrzycowej

Choroby cywilizacyjne związane z gospodarką cukrową stają się w krajach rozwiniętych na tyle powszechne, że dotykają większą część społeczeństwa. Objawy stopy cukrzycowejskrajną formą chorobowa, która może być niezwykle poważna w skutkach, gdyż grozi amputacją kończyny. Lekarze mają wiele sposobów na leczenie stopy cukrzycowej, takie jak skarpety bezuciskowe, a także o wiele bardziej zaawansowane formy, jednak trzeba pamiętać, że podstawą do podjęcia skutecznego leczenia jest prawidłowe rozpoznanie problemu. Skarpety dla diabetyków oraz inne formy leczenia można zastosować dopiero po diagnozie, która niekiedy przychodzi wtedy, gdy jest już za późno na skuteczne leczenie. Warto więc bacznie obserwować swój organizm i razie wątpliwości co do swojego stanu zdrowia udać się w porę do właściwego lekarza. Może to być na początku lekarz rodzinny, który jeśli objawy będą niepokojące, da skierowanie do diabetologa, czyli lekarza specjalisty właściwego dla tego rodzaju schorzenia.

Podstawowe objawy stopy cukrzycowej

Jednym z podstawowych objawów stopy cukrzycowej są regularnie pojawiające się bóle stopy, którym towarzyszą skurcze. Przeważnie pojawiają się one w nocy i występują wraz z nasilającym się mrowieniem oraz niekiedy uczuciem kłucia. Uczucie mrowienia i bólu może także pojawiać się w innych sytuacjach. Kolejnym z objawów jest przesuszona i łuszcząca się skóra, a także problemy w gojeniu się ran, które są bardzo widoczne w przypadku cukrzycy typu 2, która wiąże się z występowaniem stopy cukrzycowej. W skrajnych przypadkach i zaawansowanym stadium schorzenia pojawiają się pęknięcia skóry oraz owrzodzenia i martwica tkanki. Niepokojącym objawem może być także zaburzenie odczuwania bólu oraz brak wrażliwości na temperaturę, co jest również jednym z podstawowych objawów cukrzycy. Skrajną formą objawów stopy cukrzycowej jest zdeformowanie kości, co jest już bardzo widoczne.

Jedną z form leczenia stopy cukrzycowej są skarpety dla diabetyków. Są to skarpety bezuciskowe, które są elementem prewencji przeciwko dalszemu pogłębianiu się schorzenia, jednak należy pamiętać, że niestety wyleczenie tej choroby, tak jak całej cukrzycy jest niezwykle skomplikowane i czasochłonne. Najistotniejsze jest odpowiednio wczesne zdiagnozowanie problemu, tak by móc rozpocząć leczenie we wczesnych stadiach przebiegu cukrzycy i nie dopuścić do rozwoju stopy cukrzycowej w zaawansowanym stopniu. Leczenie należy więc podzielić na dwa etapy. Jednym z nich jest rozpoczęcie standardowego leczenia cukrzycy, którego zaniechanie prowadzi do powstania dalszych powikłań, takich jak stopa cukrzycowa. Jeśli jednak zostanie ona zdiagnozowana, należy kontynuować standardowe procedury medyczne związane z leczeniem cukrzycy, ale także wdrożyć dodatkowe leczenie celowe stopy cukrzycowej, by móc uniknąć konieczności całkowitej amputacji stopy. Jeśli objawy zostaną szybko zauważone, da się tego uniknąć po kilku miesiącach lub kilku latach leczenia celowego pod okiem diabetologów oraz niekiedy chirurgów naczyniowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ