Naturalne metody leczenia bólu gardła u dzieci

Ból gardła u dziecka może być bardzo dokuczliwy, skutecznie osłabiać i dekoncentrować malucha. Problemy gardłowe u dzieci mogą również odbijać się na rodzicach zachodzących w głowę, jak ulżyć swoim pociechom.

Symptomy dolegliwości gardłowych u dzieci

Problemy z gardłem u dzieci mogą objawiać się na wiele różnych sposobów. Ich występowanie i intensywność są zależne od przyczyny bólu, ale także wieku małego pacjenta. Od tego ostatniego zależy również to, jak szybko rodzic zareaguje na problem. Zdarza się bowiem, że ból pojawia się u dziecka, które nie opanowało jeszcze sztuki mówienia. Co wtedy? Rodzice najmłodszych muszą wyrobić w sobie dodatkowy zmysł obserwacji, który pozwoli im lepiej odczytywać reakcje dziecka. Ból gardła mogą zwiastować następujące zachowania: ogólne rozdrażnienie, zmęczenie, grymas na twarzy podczas przełykania czy próby drapania się w szyję. Zazwyczaj, analogicznie jak innym infekcjom, wtóruje mu brak apetytu. Problemy z gardłem towarzyszą zazwyczaj innym objawom jak kaszel czy katar, co powinno dodatkowo wzmóc uwagę rodziców w czasie występowania tych dolegliwości. Starsze dzieci mogą wspominać o uczuciu suchości, pieczeniu w gardle.

Czy należy iść do lekarza?

Stosowaną terapię dobrze jest skonsultować z pediatrią. Konsultacja jest konieczna, jeśli: chodzi o zdrowie dziecka, które nie ukończyło jeszcze drugiego roku życia; kiedy dolegliwości nie ustępują, a stan dziecka nie ulega poprawie po kilku dniach lub gdy objawom towarzyszy wysoka gorączka. Wizyta u lekarza daje także pewność, że wybrane środki leczenia są bezpieczne dla naszej pociechy.

Nie wszystkie leki odpowiednie dla dziecka

Sposobów na kurację gardłowych problemów jest całe mnóstwo. Jednak nie wszystkie z nich mogą być stosowane w przypadku dzieci. Po pierwsze, dzieci – bez wskazania lekarza – nie powinny korzystać z leków dla dorosłych ze względu zbyt duże dawki niektórych substancji leczniczych. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej leków i suplementów diety na dolegliwości w obrębie gardła dedykowanych najmłodszym. Wyróżniają się one nie tylko dawkami stosownymi dla ich organizmów, ale także przyjemnym smakiem. Po drugie, ze względu na formę leku, nie wszystkie medykamenty nadają się do podawania dzieciom. Młodsze z nich nie są w stanie stosować tabletek do ssania, gdyż nie wykształciły jeszcze u siebie umiejętności ssania. Analogicznie z płukankami. Wreszcie po trzecie, dzieci wykazują mniejszą tolerancję na smak leku. O ile u osoby dorosłej zrozumiałe jest, że nieprzyjemny posmak może być konsekwencją właściwości leczniczych, o tyle dzieci nie zawsze są w stanie zrozumieć tę zależność.

Czym leczyć gardło dziecku?

Odpowiadając na ograniczone możliwości kuracji bólu gardła u dzieci, firmy farmaceutyczne przygotowały produkty dedykowane najmłodszym. W aptekach można kupić pastylki do ssania zawierające wyciągi z roślin ziołowych wspomagających leczenie gardła i wzbogaconych witaminą C. Na rynku można spotkać także tabletki dla dzieci zawierające substancje lecznicze. Rekomenduje się, by tabletki i pastylki podawać dzieciom po ukończeniu 3. roku życia, choć biorąc pod uwagę ten rodzaj terapii, warto mieć na uwadze indywidualny etap w rozwoju dziecka i opinię pediatry. Analogiczny skład i właściwości mają preparaty w formie lizaków. Dla niektórych dzieci lizaki, przez skojarzenie ze słodyczami, mogą okazać się chętniej przyjmowane niż pastylki. Pomocne mogą okazać się również suplementy diety wzmacniające w formie syropu. Podobnie jak w przypadku podawania tabletek, syropy powinno podawać po ukończeniu 36. miesiąca.

Domowa apteka dla dzieci

Do powyższych środków dochodzi jeszcze cała paleta metod i preparatów, które można przygotować w warunkach domowych. Zacznijmy od profilaktyki. By zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania infekcji, warto pamiętać o regularnym nawilżaniu powietrza w pokoju, w którym przebywa dziecko, szczególnie w okresie grzewczym. Z pomocą przychodzą tutaj różnego typu nawilżacze powietrza lub ewentualnie mokry ręcznik na kaloryferze. Nawilżanie błony śluzowej powinno także odbywać się za pomocą podawania lekko schłodzonych napojów z dodatkiem miodu, soku z malin lub cytryny. Rodzice powinni także pamiętać o ograniczeniu pyłu i kurzu w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci. W momencie wystąpienia bólu przydatne może okazać się picie mleka z dodatkiem miodu lub herbatek z dodatkiem soku z malin, imbiru i cytryny. Młodszym pociechom warto również spróbować podawać syrop z cebuli posłodzony cukrem lub miodem. Starszym dzieciakom można zaproponować płukanie gardła ziołowymi naparami. Szczególnie dobrze sprawdzą się tutaj wywary z szałwii, rumianku, czarnego bzu, tymianku oraz sok z buraków. Płukanki są łatwe do przygotowania, efektywne leczniczo i nie obciążają żołądka dziecka, ale są zarezerwowane dla dzieci, które opanowały już tę czynność. Te same rośliny co do sporządzania naparu, można wykorzystać także do przygotowania inhalacji, które również można traktować jako domowy sposób leczenia bólu gardła u dzieci.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ