Choć nadżerka nie należy do zmian nowotworowych, to gdy ją zaniedbamy, może z czasem przekształcić się w raka szyjki macicy. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i jak wygląda leczenie?

Nadżerka – co to jest?

Nadżerka jest ubytkiem tkanki nabłonkowej wokół ujścia zewnętrznej części szyjki macicy z odsłonięciem tkanki łącznej. Tworzy się w pochwowej części szyjki macicy. Wyglądem przypomina niewielką plamkę na błonie śluzowej. Jest asymetryczna, ma czerwony kolor i brodawkowatą powierzchnię. Nadżerka występuje najczęściej u kobiet między 25. a 35. rokiem życia.

Skąd się bierze nadżerka?

Jest ona konsekwencją zapalenia szyjki macicy, do rozwinięcia którego doszło na skutek zakażenia bakteriami (np. rzęsistkiem pochwowym), wirusami lub grzybami. Pojawienie się nadżerki jest wysoce prawdopodobne wtedy, gdy rozpoczęcie współżycia nastąpiło wcześnie oraz gdy liczba partnerów seksualnych jest duża. W tych przypadkach kobieta jest o wiele bardziej narażona na infekcje przenoszone drogą płciową. Do przyczyn zalicza się także zbyt wczesne rozpoczęcie współżycia po porodzie oraz problemy hormonalne.

Rodzaje nadżerki

Wyodrębnić można trzy odmiany nadżerki: prawdziwą, rzekomą oraz tę w stanach przednowotworowych. W pierwszej z nich można zaobserwować zanik nabłonka. Do przyczyn jej występowania zalicza się urazy mechaniczne, infekcje bakteryjne, a także negatywny wpływ substancji chemicznych. Niekiedy jest ona jednym z pierwszych objawów raka szyjki macicy. 
Druga odmiana jest najczęściej spotykanym gatunkiem nadżerki. Tworzy się na skutek zmian nabłonkowych – jeden rodzaj nabłonka powstaje w miejscu, w którym występuje drugi.
Ostatni rodzaj poprzedza rozwój nowotworu – raka szyjki macicy. W tym przypadku niejednokrotnie diagnozuje się zakażenie wirusem brodawczaka (HPV).  

Objawy

Statystycznie pojawienie się nadżerki przebiega bezobjawowo, bez dolegliwości bólowych. Dlatego też wykrywana jest przede wszystkim przez przypadek. Jednakże do przyczyn jej istnienia zaliczyć można niewielkie bądź obfite upławy o nieprzyjemnym zapachu oraz białym, żółtym lub zielonkawym zabarwieniu (mogą to być także ślady krwi). Symptomy te pojawiają się przed miesiączką. Ponadto występują bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej oraz w dole brzucha, a także niewielkie plamienia między miesiączkami.

Postępowanie

Jeśli zauważymy coś niepokojącego, warto udać się do lekarza. Gdy ginekolog podczas badania stwierdzi obecność nadżerki, będzie musiał pobrać również wymaz do cytologii. Tylko w ten sposób będzie można potwierdzić lub wykluczyć ewentualne zmiany nowotworowe.

Leczenie i dalsze postępowanie zależy od wyniku badania cytologicznego, wielkości zmiany, a także wieku pacjentki. U kobiet, które jeszcze nie mają za sobą porodu, preferowana jest obserwacja, leczenie zachowawcze (koagulacja) lub zabiegowe (leczenie zimnym azotem). Czasem wystarczy tylko pozbyć się czynnika powodującego stan zapalny pochwy. Gdy przyczyną nadżerki są zaburzenia hormonalne, to w 60 proc. przypadków zaobserwować można samoistne wyleczenie nadżerki. W pozostałych przypadkach stosuje się najczęściej leki przeciwzapalne. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o konsekwencjach nieleczonej nadżerki, zajrzyjcie na stronę kobiecosc.info.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ