Na czym polega usuwanie tłuszczaków

Tłuszczakiem nazywamy łagodny nowotwór zbudowany ze skupiska komórek tłuszczowych otoczonych cienką włóknistą torebką. Zazwyczaj guzy mają kształt owalny lub podłużny i są bardzo zróżnicowane pod względem wielkości. Tłuszczaki najczęściej zlokalizowane są w tkance podskórnej. Mechanizm ich powstawania nie został jeszcze do końca poznany.

Sposoby usuwanie tłuszczaków

Usuwanie tłuszczaków może przebiegać na kilka różnych sposobów. Pierwszy z nich polega na tradycyjnym zabiegu chirurgicznym. Za zwyczaj nie wymaga on hospitalizacji pacjenta i może zostać przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych. Przebieg zabiegu polega na dokładnym badaniu palpacyjnym zmiany ,która ma być usuwana. Badania dokonuje oczywiście lekarz chirurg. Następnie pacjentowi zostaje podane miejscowe znieczulenie, które ma na celu zniesienie bólu w trakcie procedury. Po podaniu znieczulenia lekarz dokonuje nacięcia powłoki ciała usuwa tłuszczaka wraz z otaczającą go łącznotkankową torebką. Kolejny krokiem jest zaszycie rany. Szwy usuwa się w warunkach ambulatoryjnych po 7-10 dniach od przeprowadzenia zabiegu. Zdarzają się jednak i takie sytuacje, w których zabieg usuwania tłuszczaka musi zostać przeprowadzony w warunkach szpitalnych. Dotyczy to przypadków, kiedy tłuszczak jest bardzo dużych rozmiarów i lekarz ma świadomość, że jego usunięcie może wiązać się z komplikacjami. Wskazaniem do przeprowadzenia usunięcia tłuszczaka w warunkach szpitalnych jest również lokalizacja zmiany w miejscu, którego nacięcie wiąże się z dużym i obfitym krwawieniem.

Drugim sposobem na usunięcie tłuszczaków polega na  odsysaniu tkanki tłuszczowej (liposukcji) z okolic zajętych przez zmianę. Metoda ta jest dedykowana pacjentom, którzy mają dużą ilość małych tłuszczaków zlokalizowanych w jednej okolicy ciała. W takcie liposukcji lekarz umieszcza małą sondę za pomocą, której usuwany jest tłuszcz zawarty w tłuszczaku. Następnie przy użyciu kleszczy usuwana jest również torebka łącznotkankowa. Atutem tej metody jest fakt, że nie pozostawia ona blizn.

Trzecim najpopularniejszym sposobem na usuwanie tłuszczaków jest ostrzyknięcie zmiany chorobowej sterydami. Metoda ta polega na iniekcji środka leczniczego bezpośrednio do guza. Procedura ta wymaga kilkukrotnego powtarzania. Pod wpływem działania sterydów dochodzi do obkurczenia tłuszczaków przez co stają się one mniej widoczne. Minusem tego sposobu na usuwanie tłuszczaków jest fakt, że podjęte działania usuwają tylko objaw w postaci widoczności zmiany. Tłuszczak nadaj pozostaje w ciele pacjenta. Stosując ostrzykiwanie lekarz nie ma też możliwości na pobranie materiału do badań histopatologicznych.

Podsumowując

Tłuszczaki to łagodne nowotwory w postaci guzów. Chociaż nie wykazują tendencji do uzłośliwiania to warto, aby zmianę obejrzał lekarz. Na podstawie zebranego wywiadu i badania palpacyjnego chirurg podejmie decyzję czy tłuszczak kwalifikuje się do dalszej obserwacji czy powinien zostać usunięty. Jeżeli lekarz zaordynuje to drugie rozwiązanie dobrze wiedzieć jakie mamy opcje do wyboru.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ