Krwawienie dziąseł – dlaczego nie można go ignorować?

0
1602

Zdrowa jama ustna to nie tylko ładne, proste zęby. Ważna jest również dobra kondycja dziąseł, gdyż pozwala uniknąć nieprzyjemnych i trudnych w leczeniu chorób przyzębia. Dlaczego nie warto bagatelizować krwawienia? Istnieje wiele przyczyn, z powodu których dziąsła krwawią – od zbyt mocnego szczotkowania po poważne schorzenia ogólnoustrojowe.

Dlaczego dziąsła krwawią?

Przyczyny krwawienia dziąseł mogą być bardzo różne. Najbardziej prozaicznym powodem krwawienia z dziąseł jest ich mechaniczne uszkodzenie podczas szczotkowania z użyciem zbyt dużej siły. Nie bez znaczenia jest również dobór szczoteczki do mycia zębów. Ta ze zbyt twardym włosiem może podrażniać śluzówkę. Z tego powodu ważny jest zarówno wybór odpowiednich akcesoriów do higieny jamy ustnej, jak i prawidłowa technika.

Krew z dziąseł może pojawiać się niekiedy podczas jedzenia, zwłaszcza pokarmów twardych (np.: jabłek, orzechów, gryzienia landrynek). Niewłaściwe dbanie o zdrowie zębów skutkuje gromadzeniem się drobnoustrojów w jamie ustnej oraz powstawaniem płytki i kamienia nazębnego. Pogarsza to istotnie kondycję dziąseł i w dłuższej perspektywie sprzyja rozwojowi paradontozy.

Krwawienie dziąseł

Krwawiące dziąsła to również objaw niedoboru witamin (np.: K i C) czy żelaza w organizmie. Kondycję dziąseł znacznie osłabiają też choroby, w tym szczególnie cukrzyca, schorzenia wątroby czy procesy nowotworowe (np. białaczka).

U kobiet może wystąpić krwawienie dziąseł w ciąży na skutek intensywnych zmian hormonalnych zachodzących w miarę rozwoju płodu. Dziąsła krwawią również w wyniku przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych, sterydów czy dużych dawek niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Długofalowo krwawienie dziąseł może być wynikiem nałogu tytoniowego w efekcie szkodliwego działania nikotyny.

Więcej na temat problemów z jamą ustną dowiesz się na https://www.sunstargum.com/pl/

Co robić, gdy krwawią dziąsła?

Przede wszystkim nie wolno zaniedbywać szczotkowania zębów, nawet gdy pojawia się samoistne krwawienie z dziąseł. Należy szczególnie dbać o ograniczenie tworzenia się płytki nazębnej, gdyż przyczynia się ona do pogłębiania stanu zapalnego dziąseł. Szkodliwe produkty przemiany materii wytwarzane przez bakterie gromadzące się w bruzdach zębowych i dziąsłowych wpływają na układ immunologiczny. Z czasem prowadzą do recesji dziąseł, co przy dalszym rozwoju infekcji może skutkować chorobami przyzębia oraz obejmować kości szczęki.

Oprócz codziennego szczotkowania zębów, nie można zapominać o konieczności czyszczenia przestrzeni międzyzębowych (np.: poprzez nitkowanie zębów czy używanie szczoteczek międzyzębowych). Problem krwawiących dziąseł należy zgłosić stomatologowi podczas regularnych wizyt kontrolnych. Pozwoli to na fachową ocenę stanu uzębienia i tkanek przyzębia w celu doboru właściwego postępowania.

Jaka pasta jest najlepsza na krwawiące dziąsła?

W przypadku krwawiących dziąseł warto właściwie wybierać środki higieniczne. Ważna jest odpowiednia pasta na krwawiące dziąsła. Taki produkt powinien nie tylko działać antybakteryjnie, ale również łagodzić podrażnienia tkanek miękkich przyzębia. Odpowiednio dobrane składniki (np.: aloes, witamina E czy pro-witamina B5) odżywią i wzmocnią dziąsła, skutecznie rewitalizując śluzówkę jamy ustnej.

Gdy dziąsła krwawią, należy je szczególnie chronić przed nadmiernym gromadzeniem się płytki nazębnej oraz rozwojem ognisk próchnicy. Poza łagodzeniem podrażnień, istotne jest również zapewnienie uczucia świeżości w jamie ustnej

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ