trzeszczenie stawów

Trzeszczące kolana to kłopot, jaki spotyka nie tylko osób starych, jednak jeszcze często także oraz młodych. Nie wymaga to znaczyć, że pojawiły się zmiany zwyrodnieniowe stawu rzepkowo-udowego. Nacisk i zgrzytanie kolana że być wywołane niewłaściwym rozmieszczeniem osi kończyny dolnej, oraz także stresem. Popularną etiologią częstych „kliknięć” w kolanie jest także niewłaściwa dieta, nieprzynosząca stawom potrzebnych elementów. Na ucisk i kłucie w kolanach niezwykle narażeni są atleci, osoby starsze i tęgie.

Etiologie trzeszczenia w kolanach

Trzeszczenie w kolanach i innych stawach może pojawić się w rezultacie zniszczenia tkanki stawowej. Tkanka w strukturze stawu spełnia funkcję neutralizującą i chroniącą kości wchodzące w skład stawu przed ocieraniem się o siebie. Takie naruszenie tkanki stawowej że być stworzone z kolei:
•brakami witamin i minerałów,
•otyłością,
•urazami stawów,
•patologiami anatomicznymi stawu,
•deficytem aktywności fizycznej.

trzeszczenie kolan - dlaczego stawy trzeszczą
Tkanka stawowa może ulec chondromalacji, zatem przesiąkaniu, a w efekcie osłabieniu. Chondromalacja to chorobę o nie do końca zrozumiałych etiologii. Jej niebezpieczeństwo zwiększa się przy dużym wzrostu, stresach i osłabieniach osi kończyny. Wpierw nie pojawia się ucisk stawu, bo tkanka nie jest unerwiona. Dopiero jeśli kości rozpoczynają o siebie bezpośrednio skrobać, pojawia się ucisk stawu. Trzeszczące kolana i inne dolegliwości stawowe ze powodu chondromalacji pojawiają się szczególnie u osób wykonywających obciążające ruchy (w rezultacie urazu) i u osób starych (wskutek „zniszczenia”).
Zanikająca tkanka powoli rozpoczyna się ścierać i pękać. Tkanka stawowa pokrywa zakończenia kości, spełnia funkcję tłumiącą, przekazuje obciążania, tłumi wibracje. Skądinąd, dzięki ruchowi w stawie, membrana maziowa tkanki dostarcza maź stawową (płyn stawowy), która „naoliwia” i smaruje stawy. W efekcoe procesie zwyrodnieniowego tkanki, traumatyzmu kolana, obciążenia lub braku ruchu ilość produkowanej mazi stawowej się osłabia. To w stawie kolanowym zaczyna brakować poślizgu, ruch jest mniej płynny.

Zjawisko kawitacji a trzaski w kolanie

Kolejną hipotezą przedstawiającą etiologie hałasów w kolanie jest tzw. zjawisko kawitacji. Kawitacja jest zjawiskiem fizycznym, w jakim trafia do radykalnej zmiany ciśnienia mieszanki z wygenerowaniem bąbelków napełnionych gazem (tzw. kawern). W stawie kolanowym, jak szybko zostało wspomniane wcześniej, znajduje się kleisty roztwór maziowy. W trakcie treningu dochodzi do zajmowania się względem siebie przestrzeni stawowych, co powoduje rozbieżność ciśnienia w rozdziałach stawu kolanowego. Strefa stawu o niższym ciśnieniu zasysa płyn maziowy. Nim dotrze do jego przemieszczenia, powstaje wyprysk przepełniony parą lub gazem. W trakcie treningu bąbelek trzaska, czemu wtóruje głośny dla środowiska hałas stuku. Zdarzenie to niejednokrotnie następuje po większym spokoju i dotyczyć może każdego stawu. Symptom tenże nie jest nieodpowiedni i nie potrzebuje leczenia.

[Głosów:4    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ