Kiedy należy umówić się na wizytę do gastroenterologa

Gastroenterolog inaczej nazywany gastrologiem to lekarz zajmujący się przewodem pokarmowym i schorzeniami z nim związanymi. Leczy choroby przełyku, żołądka, wątroby, dróg żółciowych i trzustki. Spektrum chorób tych narządów jest szerokie, od stosunkowo niegroźnych dolegliwości takich jak zgaga, niestrawność, aż po ciężkie schorzenia takie jak przewlekłe choroby jelit czy nowotwory. Gastrolog profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób układu trawiennego. W razie konieczności kieruje pacjentów do innych specjalistów. Schorzeń układu pokarmowego, nawet tych z pozoru błahych, nie należy bagatelizować. Tylko szybkie zdiagnozowanie i podjęcie leczenia schorzeń układu pokarmowego może zapobiec dalszemu rozwojowi choroby i pomoże złagodzić dokuczliwe bóle nękające pacjenta. Zwlekanie z wizytą u specjalisty najczęściej skutkuje zaostrzeniem dolegliwości oraz zwiększeniem stopnia zaawansowania zmian chorobowych, a opóźnione leczenie może nie dać oczekiwanych rezultatów.

Jakie objawy sygnalizują konieczność wizyty u gastroenterologa?

Leczenie dolegliwości układu pokarmowego domowymi sposobami czy często nadmierne stosowanie środków przeciwbólowych tylko okresowo tłumi objawy postępującej choroby. Jest szereg objawów chorobowych, które wskazują na konieczność wizyty u gastrologa.  Jeśli często nam dokucza przewlekła zgaga, mamy trudności w przełykaniu, wzdęcia, bóle brzucha z nieokreślonej przyczyny, w stolcu pojawiają się ślady krwi, występują biegunki lub zaparcia, mdłości lub wymioty to konieczna jest jak najszybsza wizyta u gastrologa. Wskazaniem do konsultacji może być też utrata ciała z nieokreślonych przyczyn lub utrzymujące się stany podgorączkowe lub gorączka. Schorzenia, które najczęściej leczy gastrolog to: stany zapalne przełyk i żołądka, wrzody żołądka i dwunastnicy, zespół jelita drażliwego, zapalenie żołądka, kamica żółciowa, przepukliny, refluksy, zaparcia i wiele innych. Jeśli gastrolog nie może samodzielnie wyleczyć poważnych schorzeń układu pokarmowego to najczęściej kieruje pacjenta na konsultacje onkologiczne lub na leczenie chirurgiczne.

Jak przebiega wizyta u gastroenterologa?

Badanie rozpoczyna się od wywiadu dotyczącego dolegliwości bólowych, wypróżnień, diety i przyjmowanych leków. Następnie lekarz wykonuje uciskowe badanie palpacyjne powłok brzusznych. Dalsza część diagnostyki bazuje na badaniach laboratoryjnych, ultrasonograficznych i endoskopowych.

Charakterystyczne dla gastroenterologii badania to:

  • Gastroskopia polegająca na wprowadzeniu do przełyku cienkiej sondy umożliwiającej rejestrację obrazu i pobranie wycinka do badań,
  • Kolonoskopia polegająca na wprowadzeniu przez odbyt cienkiej sondy umożliwiającej rejestrację obrazu i pobranie wycinka do badań,
  • Polipektomia, czyli endoskopowe usuwanie polipów z jelita grubego,
  • Rektoskopia, czyli metoda badania odbytu.

Pomocne w diagnostyce są również metody obrazowe jak USG, RTG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Wizytę u gastrologa w Krakowie można umówić na przykład w Centrum Medycznym Scanmed: http://scanmed.pl/specjalizacje/gastroenterolog.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ