Kontrolowanie poziomu cukru we krwi jest niezbędne, aby uniknąć hipoglikemii
fot. Pixabay.com

Hipoglikemia, inaczej zwana niedocukrzeniem, to gwałtowny spadek cukru we krwi poniżej dopuszczalnych wartości. Z hipoglikemią zmagają się osoby chorujące na cukrzycę, jednak co ważne – może ona występować także u zdrowego człowieka i sygnalizować, że w przyszłości może rozwinąć się cukrzyca.

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/hipoglikemia-definicja-objawy-przyczyny-i-rodzaje-niedocukrzenia/

Czym właściwie jest hipoglikemia?

Gdy stężenie glukozy we krwi spada poniżej normy, mówimy o niedocukrzeniu czy hipoglikemii. Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego występuje wówczas, gdy wartość ta spada poniżej 70 mg/dl i nie ma znaczenia, czy pojawiły się już charakterystyczne dla niej objawy. U osób chorujących na cukrzycę, jeśli poziom cukru nie zostanie szybko uregulowany, a niedocukrzenie będzie występować przez dłuższy czas, może dojść do wstrząsu hipoglikemicznego i poważnego zagrożenia życia.

Warto również dodać, że tak zwana hipoglikemia reaktywna może również występować o osób zdrowych. O jej pojawieniu się mówimy wówczas, gdy kilka godzin po spożyciu posiłku poziom cukru gwałtownie spada.

Jak objawia się hipoglikemia?

W zależności od tego, jak niskie jest stężenie cukru we krwi, objawy niedocukrzenia będą słabsze lub silniejsze. Do specyficznych zaliczamy przede wszystkim:

  • drżenie rąk, a nawet całego ciała,
  • nadmierna potliwość,
  • bardzo silne uczucie głodu,
  • zaburzenia równowagi i widzenia,
  • ogólne osłabienie,
  • tachykardia,
  • nudności i bóle brzucha.

U osób, które długo zmagają się z cukrzycą, te objawy mogą nie wystąpić, a jedyną oznaką gwałtownego spadku cukru będzie utrata przytomności.

Dlaczego dochodzi do niedocukrzenia?

U osób chorujących na cukrzycę przyczyną hipoglikemii może być dawka insuliny nie dostosowana do aktualnego poziomu glukozy we krwi lub nieodpowiednio dobrane leki hipoglikemizujące. Niedocukrzenie może również powodować źle stosowana dieta, omijanie posiłków, jedzenie posiłków niskowęglowodanowych, takich o wysokiej zawartości tłuszczu lub nieregularne odżywianie. Jeśli jeszcze dodatkowo towarzyszy temu nadmierny wysiłek fizyczny, do którego podaż węglowodanów nie jest dostosowana, organizm nie radzi sobie z nim i wykorzystuje glukozę w przyspieszonym tempie.

Zobacz też: http://www.suplementyzdrowia.pl/hipoglikemia-jak-jej-zapobiegac-i-jak-ja-leczyc/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ