Jakie choroby może wykryć badanie USG?

USG to bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które pozwala na wykrycie wielu nieprawidłowości. Umożliwia precyzyjne obrazowanie narządów, a tym samym znacząco ułatwia proces diagnostyczny. Jakie choroby można wykryć ultrasonografem?

Choroby wątroby i dróg żółciowych

Badanie ultrasonograficzne wątroby może ujawnić przede wszystkim stłuszczenie tego narządu. Jest to następstwo niewłaściwej diety i może grozić różnymi konsekwencjami metabolicznymi. USG umożliwia też rozpoznanie powiększenia wątroby, a tym samym ułatwia diagnostykę chorób autoimmunologicznych i zakaźnych.

Ultrasonograf pozwala też na ocenę struktury wątroby, która powinna być gładka. Wszelkie zobrazowane torbiele są zwykle zmianami o łagodnym charakterze, dlatego nie wymagają usuwania lub leczenia. Wskazana jest jednak dalsza ich obserwacja. USG pozwala też na ujawnienie problemów z pęcherzykiem żółciowym. Służy do oceny jego rozmiarów i kurczliwości, a także rozpoznania kamieni w jego wnętrzu. Wymagają one usunięcia, nawet jeżeli są nieduże.

Schorzenia nerek i układu rozrodczego

Badanie ultrasonograficzne nerek pozwala na sprawdzenie, czy nie ma w nich zastoju, niepokojących guzków lub torbieli. Rozpoznanie piasku lub kamieni jest zwykle wskazaniem do zmiany nawyków żywieniowych oraz zwiększenia podaży płynów. Zapobiega to powiększeniu nerek, a także chroni przed dolegliwościami bólowymi i zapobiega konieczności operacji. Wykonując dopplerowskie badanie USG, można też ocenić stan tętnic nerkowych. W przypadku ich zwężenia, lekarz może zdiagnozować nadciśnienie tętnicze.

Badanie ultrasonograficzne jest przydatne także w ocenie funkcjonowania układu rozrodczego. Może wspomagać leczenie zaburzeń płodności u kobiet, np. poprzez uchwycenie momentu owulacji. Stosowane jest również w diagnostyce ciąży. Ultrasonograf pozwala na rozpoznanie torbieli i guzów macicy czy jajników, a tym samym potencjalne wykrycie raka. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nowotworu jajnika – nie wywołuje on objawów we wczesnym stadium, a szybkie wykrycie zwiększa skuteczność leczenia.

Choroby śledziony, trzustki, jelit i węzłów chłonnych

Badanie USG może zobrazować powiększenie śledziony, co bywa sugestią choroby immunologicznej, zakaźnej lub nowotworowej. W przypadku trzustki, ultrasonograf daje szansę rozpoznania wszelkich nieprawidłowości anatomicznych jej budowy. Umożliwia też wykrycie stanu zapalnego oraz niewydolności trzustki, które grożą rozwojem cukrzycy. W ten sposób można odkryć guzy i torbiele, będące wskazaniem do dalszej diagnostyki.

Monitor aparatu ultrasonograficznego pozwala również na zobrazowanie pracy jelit. Ułatwia to ocenę tempa skurczu oraz drożności. W przypadku braku gładkości ścian jelit, lekarz może wykryć nieprawidłowości i zlecić kolonoskopię lub tomografię komputerową. Badanie USG pozwala też na wykrycie chorób węzłów chłonnych. Najczęściej przeprowadzane jest w przypadku ich powiększenia, co wymaga obserwacji. W ten sposób wykrywane są obecne lub przebyte stany zapalne, a także nowotwory.

[Głosów:7    Średnia:3.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ