Jak uzyskać siłę?

Na temat standardów siły powstało wiele już artykułów i wielu ludzi doskonale zna wszelkie elementy, które się na nią składają. W tym artykule pod lupę weźmiemy kwestię siły w odniesieniu do siły w głębokości, jak również i w kwestii ewolucji sportu trójboju siłowego.

Z siłą związanych jest wiele różnorodnych czynników. Istotna jest oczywiście beztłuszczowa masa ciała, wypracowane na treningach mięśnie, punkty mocowania mięśni i wiele innych rzeczy, jakie należy mieć na uwadze. Zadajmy sobie więc pytanie – jak stać się silniejszym? Co zrobić, by ta siła była większa? Czy jest jakaś granica od której zależy, ile można maksymalnie ten siły mieć? Czy trójboiści sprzed kilku lat mieli taką samą siłę, jak ci obecni?  Rodzących się pytań w tym zakresie jest naprawdę co nie miara.

Prawdą jest, że rekordy w trójboju siłowym spadają. Wcześniej zawodnicy osiągali zdecydowanie lepsze rezultaty, niż ci obecni, a mimo to siła w chwili obecnej przy przeprowadzonych badaniach jest zdecydowanie wyższa.

Porównanie kobiet i mężczyzn

Wiadomo, iż kobiety z mężczyznami nie są w stanie ze sobą konkurować. Jest to rzecz naturalna i oczywista. I o ile w przypadku amatorów trudno byłoby mówić o jakichkolwiek sensownych badaniach, o tyle w przypadku zawodników wyszkolonych już jesteśmy w stanie coś zauważyć.

Istnieje mit, że mężczyźni zdecydowanie lepiej reagują na treningi, niż kobiety. Wydawać by się mogło, że mężczyźni mają więcej testosteronu, ten wpływa na budowę mięśni, a dalej przekłada się to na lepsze wyniki w sporcie. Jak się jednak okazuje, dokonując badań w laboratorium, prawda nie do końca jest taka, jak sobie ją tłumaczymy. Jeśli porównamy, to mężczyźni mają więcej mięśni niż kobiety. Patrząc na aktywne osoby zaczynające treningi siłowe, u mężczyzn jest około 50% więcej beztłuszczowej masy ciała, niż u kobiet. Patrząc jednak na statystyki, zarówno jedna jak również i druga grupa reaguje bardzo podobnie. Mężczyźni są więksi, są silniejsi, ale proporcjonalnie jedni i drudzy osiągają takie same wyniki, tę samą ilość siły i mięśni. Dla przykładu – jeśli mamy mężczyznę, która ma 60kg beztłuszczowej masy ciała i 90kg martwego ciągu, a kobieta ma 40kg beztłuszczowej masy ciała i 60 kg martwego ciągu to proporcjonalnie możemy widzieć to tak: mężczyzna zyskuje 6kg beztłuszczowej masy ciała i wkłada 30 kg w jego martwy ciąg. Kobieta zyskuje 4kg beztłuszczowej masy ciała i wkłada w to 20 kg na swój martwy ciąg.

Poniżej przedstawiamy ciekawe wnioski z przeprowadzonych badań adekwatnie od kilogramów wyjściowych:

  • dla mężczyzn młodych, masa beztłuszczowa wzrosła o 2kg- to jest jakieś 3,2 %, a u młodych kobiet było to 1,9kg, a więc 4,4%. W przypadku prasy do nóg wzrost wynosił o 24,5% dla mężczyzn i 33,3% u kobiet. W przypadku ucisku klatki piersiowej o 1m, u mężczyzn wzrost wynosił 24,4%, u kobiet 33,4%. W badaniu bicepsów, ramion i całkowitego pola przekroju poprzecznego zginacza łokcia u mężczyzn, wzrost wynosił odpowiednio o 7%, 30% i 14%, a u kobiet 12%, 51% i 27%. Powierzchnia przekroju bicepsów wzrosła o 20,4% dla mężczyzn i 17,9% dla kobiet. Siła izometryczna u panów wzrosła o 15,8%, u pań o 22%.

Faktem jest, że wyniki badań jasno pokazują, iż siła u kobiet okazuje się rosnąć zdecydowanie szybciej, niż u mężczyzn. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie ma jasnych informacji, jak ta sytuacja wyglądałaby na przestrzeni lat, bowiem wyniki badań dotyczą jedynie krótkiego odcinka czasu. Uważa się, że na początku kobiety rosną szybko, a dopiero później zwalniają tempa i nie stawiają juz na tak intensywne i mocne treningi, jak w przypadku mężczyzn, którzy stale chcą więcej i więcej.

Siła a umiejętności w sporcie

To, jakie wykazujemy umiejętności w sporcie ma bardzo duże znaczenie do tego, jaką jesteśmy w stanie uzyskać siłę. Dla przykładu, średni 10 – centylowy mężczyzna wyprzedza średnią 10 – centylową kobietę pod względem względnej siły,  w porównaniu do 90 – centylowego mężczyzny i kobiety. Przy 99 percyntylach luka względnej siły spada do 42% dla przysiadu, 59% dla wyciskania, 30% dla martwego ciągu i 41% dla całości, zarówno u kobiet, jak również i u mężczyzn. Niestety prawdą jest, że choć mężczyźni są silniejsi, to nie docenia się siły i mocy kobiet na żadnej płaszczyźnie, a są one w stanie osiągnąć naprawdę bardzo duże wyniki.

Spread wydajnościowy

Nie w każdym ćwiczeniu dana osoba jest w stanie osiągnąć maksimum swoich możliwości. Prawdą jest, że jedni lepiej czują się w treningach nóg, inni sprawdzają się znakomicie w treningach górnej części ciała. Jedni na przykład osiągają lepsze osiągi w przypadku przysiadów i ławek, ale nie są w stanie uzyskać tak dobrych wyników w przypadku martwego ciągu i odwrotnie. Budowa ciała człowieka ma bardzo duże znaczenie. Długie ramiona mogą być na przykład korzystne dla DL, ale okażą się być uciążliwe na ławce.

Czy sukces w danym ćwiczeniu jest w stanie przewidzieć konkurencyjność?

Dla przykładu mamy ćwiczenie jakim jest siad. I u mężczyzn i u kobiet względna siła jest skorelowana z proporcją sumy, która stanowi ten przysiad. Cóż to tak naprawdę oznacza? Jeśli dana osoba ma przysiad 40% ich całkowitej liczby, to suma prawdopodobnie będzie wyższa w porównaniu z osobą, której przysiad wynosi 35%. Pewnych rzeczy nie jesteśmy w stanie przewidzieć i nie mają one znaczenia dla sukcesu konkurencyjnego.

Co stanowi więc cel sam w sobie? Tak naprawdę systematyczne dążenie do tego, aby być silniejszym, stawiając przede wszystkim na regularność treningów i odpowiedni do nich plan. Można oczywiście mierzyć się z konkurencją zwracając uwagę na wykresy percentyli, ale wtedy trzeba określić swój zakres percentyl w naszej klasie i na tej podstawie oszacować, ile siły będzie nam potrzebne, by w naszej klasie być dobrą konkurencją dla innych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ