Jak się golić, by uniknąć podrażnień skóry?

Niektórzy mężczyźni mają bardzo wrażliwą skórę. Jednak również Ci „gruboskórni” mogą odczuć skutki niewłaściwej pielęgnacji skóry twarzy. Zatem w dzisiejszym poradniku podejmiemy temat golenia, a przede wszystkim tego, jak wykonywać tę czynność, aby uniknąć podrażnień skóry. Z pewnością dużą rolę odgrywa tu właściwa higiena i odpowiednio częsta wymiana żyletek do maszynki tradycyjnej. Co jeszcze jest istotne?

Używaj produktów do zmiękczania zarostu 

Golenie to niemal rytuał. Jednak zanim przejdzie się do działania trzeba odpowiednio przygotować skórę pokrytą zarostem. W tym celu najlepiej wybrać produkt, który dobrze zmiękcza zarost. Ważny jest tu również czas. Nie można przystępować do golenia od razu po nałożeniu pianki, kremu do golenia czy mydła do golenia. Trzeba dać produktowi wniknąć głębiej w skórę i odpowiednio zmiękczyć zarost, czyli pozostawić na skórze przez kilka minut. Zanim jednak nałożysz wybrany specyfik, który nie podrażnia Twojej skóry powinieneś rozszerzyć pory. Tu sprawdzi się nałożenie na skórę gorącego ręcznika. Jednak wcześniej musisz zadbać o dobre oczyszczenie skóry z zanieczyszczeń i zastosować łagodne mydło, które nie wysuszy nadmiernie skóry. Potem możesz już położyć na twarz ręcznik w taki sposób, by odkryty był jedynie koniec nosa. Barberzy mają doskonale opanowaną tę technikę, ale Ty również po kilku próbach możesz się tego nauczyć. Gorący ręcznik musisz pozostawić na skórze przez 1-2 minuty. Dopiero po tym czasie nakładasz krem do golenia. Takie postępowanie sprawi, że golenie nie będzie bolesne i nie powstaną podrażnienia, a ponadto szybciej pozbędziesz się niechcianego zarostu. Najlepiej po prostu nasączyć ręcznik gorącą wodą i wyżymać go, chyba że masz do dyspozycji profesjonalny podgrzewacz ze sterylizatorem, którego używają barberzy.               

Maszynką, brzytwą czy golarką elektryczną?

Używając maszynki na żyletki trzeba dbać o ich odpowiednią ostrość i zawsze mieć opakowanie żyletek do maszynki w pobliżu. Do maszynki tradycyjnej czy brzytwy na żyletki warto zakupić zapas, trzymany w szczelnym opakowaniu. Najlepiej wybierać ostre żyletki do maszynek wykonane ze stali nierdzewnej. Często producenci maszynek na żyletki czy brzytew rekomendują odpowiednie do swoich produktów i najlepiej właśnie te wybierać. Wybranie tradycyjnego golenia zamiast maszynki elektrycznej pozwala uniknąć podrażnień. W przypadku golarki elektrycznej zawsze po goleniu powstają wrastające włosy, a przynajmniej trudno tego uniknąć, zwłaszcza przy gęstym zaroście. To powoduje powstawanie podrażnień na skórze, które trudno jest zatuszować. Nawet jeśli zatniesz się maszynką, choć przy odpowiednim postępowaniu jest to mało prawdopodobne, to użycie ałunu rozwiąże kwestię delikatnych zadrapań, po których nie powinno być śladu. Zatem warto mieć go również w zanadrzu. 

Z włosem czy pod włos? – oto jest pytanie 

Kolejną kwestią jaką należy poruszyć jest kierunek golenia. Są zwolennicy golenia z włosem i pod włos. Oczywiście bardziej skuteczne jest golenie pod włos, jednak w niektórych miejscach odpowiednie trzymanie maszynki może być trudne, tam można golić się z włosem. Warto pamiętać o odpowiednim kącie trzymania brzytwy do golenia, który przy goleniu z włosem powinien wynosić 30 stopni, a pod włos – 15 stopni. Używając maszynki na żyletki warto również stosować tę zasadę.    

Zadbaj o skórę po goleniu  

Na samym końcu trzeba jeszcze przypomnieć jak ważne jest stosowanie kosmetyków po goleniu. Tutaj warto zastosować balsam łagodzący szybko wnikający w skórę. W przypadku zranień oczywiście konieczny jest ałun. Woda kolońska nie jest polecana, gdyż podrażnia delikatną skórę. Po zastosowaniu kosmetyków łagodzących należy nałożyć ręcznik, tym razem zimny, w podobny sposób jak w przypadku ciepłego. Taki zabieg pozwala zamknąć pory skóry i chronić ją przed wnikaniem zanieczyszczeń. 

Zastosowanie powyższych wskazówek zagwarantuje, że golenie stanie się dla Ciebie przyjemną, a już na pewno nie bolesną czynnością. Odpowiednie kosmetyki i urządzenia do golenia pozwolą uzyskać gładką skórę bez podrażnień. Warto pamiętać również o odpowiedniej diecie, która wzmacnia skórę i chroni ją przed czynnikami środowiskowymi powodującymi powstawanie zaczerwienienia, wysypek, czy wyprysków niezwiązanych z zaburzeniami hormonalnymi.  

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ