Jak przystosować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej lub seniora?

Osoby niepełnosprawne lub seniorzy poruszający się na wózku potrzebują specjalnie zaprojektowanej łazienki. Zaspokajanie podstawowych potrzeb fizjologicznych i codzienna higiena jest koniecznością, jednak w przypadku osób zdrowych, poruszających się o własnych siłach nie ma znaczenia sposób wyposażenia łazienki. Niepełnosprawni i seniorzy natomiast potrzebują specjalnych konstrukcji i sprzętów ułatwiających im korzystanie z toalety i wykonywanie codziennych czynności higienicznych. W jaki sposób powinna być przystosowana taka łazienka? Jest kilka istotnych kwestii, których nie można pominąć przy projektowaniu łazienki dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Podstawowa kwestia – drzwi wejściowe i powierzchnia pomieszczenia

Warto zacząć od rzeczy najistotniejszej, a mianowicie rozmiaru drzwi. Powinny one być dużo szersze niż w przypadku łazienek dla osób pełnosprawnych. W przeciwnym wypadku osoba niepełnosprawna nie będzie mogła swobodnie wjechać wózkiem do łazienki. Dlatego w łazienkach dla niepełnosprawnych nie montuje się progu utrudniającego wjazd do niej. Minimalna szerokość drzwi to 100 cm, natomiast wnętrze łazienki należy zaprojektować w taki sposób, aby w środku można było się poruszać po okręgu o średnicy 150 cm lub większej. Oczywiście dotyczy to przestrzeni wolnej, z pominięciem wyposażenia łazienki.

Niezbędne uchwyty

Łazienka dla osób niepełnosprawnych lub starszych musi mieć zamontowane specjalne poręcze, których można się bezpiecznie trzymać podczas korzystania z toalety, umywalki, prysznica, czy wanny. Uchwyty te wykonane są z mocnego i wytrzymałego materiału, zazwyczaj są to elementy stalowe. Średnica dobierana jest w zależności od wagi osób, które będą z nich korzystały. Dwa uchwyty o długości 50-60 cm powinny znajdować się przy umywalce, a dwa przy klozecie. Jedna z poręczy przy misce ustępowej musi mieć możliwość odchylenia jej do góry i ta jest dłuższa (ok. 70 cm). Uchwyty dla niepełnosprawnych mocowane są do ściany w sposób trwały, wytrzymujący duże obciążenie. Dwie poręcze przy wannie (pozioma i pionowa) dają podparcie zabezpieczające przed upadkiem.

Wyposażenie

Toaletę należy umieścić na wysokości 40-50 cm. Wtedy miska ustępowa będzie znajdowała się na tym samym poziomie co siedzisko wózka, dzięki czemu osoba niepełnosprawna będzie mogła swobodnie usiąść na klozecie. Umywalka powinna mieć kształt umożliwiający wjechanie pod nią wózkiem, nie może więc być zbyt głęboka. Odpowiednia jej szerokość to 60 cm, a odległość od podłogi: 80 cm. Warto pamiętać również o lustrze. W łazience dla niepełnosprawnych montuje się duże lustra z uchwytami umożliwiającymi ustawienie go pod dowolnym kątem. Jeżeli chodzi o prysznic, to jest to po prostu miejsce w rogu łazienki z siedziskiem i podporami, bez przesłon, ale z posadzą o spadku 1 procent w kierunku odpływu. Wanna powinna posiadać specjalną deskę, na której można usiąść.

Odpowiednio przystosowana łazienka pozwoli osobie niepełnosprawnej lub starszej na swobodne skorzystanie z łazienki, nawet bez potrzeby proszenia o pomoc. Jest to bardzo ważne, ponieważ możliwość zachowania intymności zapewni osobom poruszającym się na wózku ogromny komfort psychiczny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ