Jak poprawić jakość wody w domu?

0
1347

Jakość wody płynącej z naszych kranów podlega ścisłej kontroli i jest regulowana przez szereg norm prawnych. Każde przedsiębiorstwo wodociągowe ma ustawowy obowiązek ciągłego monitorowania procesów uzdatniających i zapewnienia realizacji wytycznych. Dlaczego zatem woda zazwyczaj źle smakuje? Jak temu zaradzić?

Co jest przyczyna złego smaku wody?

Uzdatniona woda opuszczająca zakład wodociągowy rzeczywiście spełnia wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 7 grudnia 2017 roku. Tym samym nadaje się do picia bezpośrednio z kranu, do czego zachęcają nas zarówno eksperci, jak i popularne media. Nierzadko jednak zdarza się, że szklanka wody w niczym nie przypomina krystalicznego płynu, bywa mętna, łatwo dają się w niej zauważyć fizyczne zanieczyszczenia, a zapach jest daleki od ideału. Najczęstszą przyczyną są tak zwane zanieczyszczenia wtórne. Woda, zanim dotrze do naszych domów, przebywa długą drogę wiodącą przez sieć rurociągów, gdzie wzbogaca się o szereg niepożądanych dodatków. Rdza, pasek, ale także związki żelaza i manganu to główni winowajcy odpowiedzialni za nieprzyjemny smak i zapach. Sytuacji nie poprawia stan naszej domowej instalacji, wszelkie zakamarki i ślady wyeksploatowania stanowią miejsce gromadzenia się zanieczyszczeń i przy okazji są doskonałą pożywką dla bakterii.

Remedium na powyższe problemy stanowią filtry i systemy uzdatniania wody. Na rynku znaleźć możemy szereg rozwiązań, począwszy od prostych filtrów dzbankowych przeznaczonych do bieżącego oczyszczania wody, przez systemy narurowe po kompletne stacje uzdatniania dedykowane do obsługi całego gospodarstwa domowego. O tym, jak imponujący jest wybór, możemy przekonać się odwiedzając stronę firmy Global Water, będącej wiodącym dostawcą produktów pozwalających podwyższyć jakość wody. Znajdziemy tu zmiękczacze i odżelaziacze, systemy usuwania nadmiaru manganu i azotanów, jonizatory, a także filtry odwróconej osmozy. Te ostatnie zasługują na szczególną uwagę.

Odwrócona osmoza sposobem na wysoką jakość wody

Zrozumienie zasady działania filtra osmotycznego będzie znacznie prostsze, jeśli zaczniemy od porównania wielkości cząstki wody z rozmiarem przeciętnej bakterii. Cząstka wody ma średnicę zaledwie 0,0001 mikrometra, natomiast wspomniana wielkość bakterii to około 0,5 mikrometra – jest ona zatem o 5000 razy większa. Fakt ten wykorzystywany jest do budowy filtrów osmotycznych, których sercem są membrany o odpowiednio dobranym rozmiarze porów. Mówiąc wprost, jeśli przez taką membranę przeciśniemy płyn, to odfiltruje ona wszystkie związki, które nie są wodą. Membrana zatrzyma nie tylko cząstki metali ciężkich, takich jak kadm, ołów, czy rtęć, ale również molekuły organiczne, w tym sole baru, chloru, fluoru, azotu i sulfatu. 

Dobór odpowiedniego filtra do wody zależny jest od potrzeb, oczekiwanej wydajności i indywidualnych wymagań. Wybranie właściwego modelu będzie zdecydowanie prostsze, jeśli skorzystamy z oferty wspomnianej już firmy Global Water. Wiedza i doświadczenie pracowników sprawią, że zakupiony filtr do wody będzie całkowicie zgodny z oczekiwaniami użytkownika. Co ważne, firma udostępnia wygodny sklep internetowy. Obsługa jest intuicyjnie prosta, a szeroki wybór form płatności w połączeniu z dogodnymi metodami dostawy sprawia, że polepszenie jakości wody staje się zadaniem wyjątkowo łatwym i przyjemnym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ