Jak oddychać podczas ćwiczeń?

Ćwiczysz? Nie ważne na jakim etapie jesteś: czy jako osoba zaczynająca, czy jako średniozaawansowana, czy już mocno zaawansowana. Każdy powinien nauczyć się odpowiednio oddychać podczas ćwiczeń. Niby jest to oczywiste, jednak naprawdę sprawia wiele problemów niejednemu sportowcowi. Dlatego jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie błędy popełniasz i jak je skorygować – przeczytaj poniższy artykuł a wszystkiego się dowiesz.

Oddychanie podczas ćwiczeń jest niesamowicie istotne. Choć wydaje się każdemu, że przecież oddycha, to często jest tak, że ten oddech jest wstrzymywany. Najczęściej dzieje się to podczas kulminacyjnego punktu ćwiczenia, na przykład w momencie podnoszenia ciężaru bądź wytrzymywania przez dłuższy czas w jednej, nieruchomej pozycji. Wówczas nabieramy powietrza i ostatkami sił (dosłownie!) wyciskamy z siebie jak najwięcej. Efekt jest taki, że – okej, podnieśliśmy sztangę bądź wykonaliśmy jakieś ciężkie ćwiczenie – ale absolutnie nie zrobiliśmy tego dobrze! Dlaczego? Bo oddychanie gra kluczową rolę podczas każdych ćwiczeń.

Jakie korzyści płyną z prawidłowego oddychania?

Dzięki odpowiedniemu oddychaniu, nasz organizm otrzymuje – niezbędny do prawidłowego funkcjonowania – tlen. Ten zaś dodaje nam siły i szybciej eliminuje zmęczenie. To zupełnie tak samo, jak w przypadku lekkiego truchtu czy luźniejszego ćwiczenia po mocno intensywnym treningu (lub w trakcie przerwy między seriami). Dzięki temu – choć na pierwszy rzut oka wydaje się to nielogiczne i absurdalne – szybciej pozbywamy się zmęczenia i zadyszki – a więc szybciej wracamy „do siebie”.

Oddychanie na treningu jest naprawdę bardzo ważne, dlatego zawsze należy otwierać okna, gdy ćwiczenia wykonuje się w pokoju ale także na sali gimnastycznej czy siłowni (oczywiście o ile jest to możliwe). Dostawa świeżego powietrza sprawia, że nasze treningi są efektywniejsze a my sami potrafimy dłużej i lepiej wykonywać poszczególne ćwiczenia.

Jak prawidłowo oddychać i co dzieje się, gdy tego nie robimy dobrze?

Aby prawidłowo oddychać podczas ćwiczeń należy robić to głęboko, intensywnie i… głośno.

Nie należy bać się głośnego oddechu czy się go wstydzić. Głośny i głęboki oddech naprawdę może zdziałać cuda! Przede wszystkim przekonasz się, że Twoje ciało stać na więcej, niż Ci się wydaje.

Z odpowiednim oddechem, ćwiczenia wydają się łatwiejsze i lepsze – bardziej korzystne dla organizmu.

Niestety większa część osób aktywnych fizycznie oddycha zbyt płytko. Wówczas jest to oddech piersiowy, który nie daje żadnych efektów. Płuca nie są w całości wypełnione powietrzem a jedynie do połowy. Powoduje to pogorszenie nie tylko postępów w treningach ale i w zdrowiu. Płytki oddech nie dostarcza odpowiedniej ilości tlenu do organizmu a ten zwyczaje się dusi (choć wiadomo, że tego w taki sposób nie postrzegamy). Zły oddech może powodować bóle czy zawroty głowy. Ciało szybciej się męczy i potrzebuje znacznie więcej czasu na zregenerowanie się.

Jak oddychać podczas ćwiczeń?

Co zatem robić, by oddychać prawidłowo? Przede wszystkim nauczyć się oddychać przeponą.

Dzięki niej oddech jest głębszy a płuca w pełni wypełniają się tlenem. W efekcie ćwiczący lepiej sobie radzi z wymaganiami, jakie stawiają mu kolejne ćwiczenia.
Porządne oddychanie pozwala też radzić sobie ze stresem i uczuciem zdenerwowania czy niepokoju. To dlatego w momencie „wkurzenia się” lub brania udziału w stresującej sytuacji (na przykład przemówienie lub występ publiczny), warto jest wziąć kilka głębokich oddechów. Świeża dostawa powietrza zawsze pomoże zwalczyć nieprzyjemne uczucia i emocje.

Przykłady prawidłowego oddechu podczas poszczególnej grupy ćwiczeń.

Trening aerobowy – oddech głęboki, najlepiej z przepony.

Przykład ćwiczeń: jazda na rowerze, bieg, spacer.

Trening siłowy – wdech w momencie najcięższej części ćwiczenia, wydech podczas powrotu do pozycji spoczynku. Nie wstrzymywać oddechu.

Przykład ćwiczeń: podnoszenie ciężarów, przysiady z ciężarem.

Rozciąganie – oddech głęboki, relaksujący. Nie wstrzymywać oddechu.

Oddychając prawidłowo mniej narażamy się na kontuzję i bardziej efektywnie działamy na poszczególne partie ciała. Z odpowiednim oddechem możemy pokonać swoje słabości i

szybciej zobaczyć pożądane efekty.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ