Implantacja stomatologiczna

Implanty stomatologiczne zakłada się w celu uzupełnienia ubytków, które pojawiły się w naturalnym uzębieniu pacjenta. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu, przede wszystkim za sprawą właściwego kształtu i trwałości, z powodzeniem zastępują brakujące uzębienie.

Czym są implanty zębowe?

Implant zębowy to wcale nie sztuczny ząb, jak niesłusznie sądzi wiele osób, ale sztuczny korzeń wykonany z tytanu i odpowiadający wielkością naturalnemu korzeniowi zęba. Umieszczany na nim sztuczny ząb nazywany jest natomiast koroną. Liczba implantów nie musi jednak wcale odpowiadać liczbie brakujących zębów i mocowanych koron. W wielu przypadkach możliwe jest wykonanie kilku punktowej implantacji i oparcie na niej wszystkich brakujących zębów. Niekiedy nawet już dwa implanty zębów okazują się wystarczające, by zamocować na nich stabilnie całą protezę.

Zakładanie implantów stomatologicznych

Implanty zębów zakłada się w trzech etapach. Pierwszy z nich to zabieg chirurgiczny, przed którego przeprowadzeniem konieczne jest wykonanie zdjęcia. Na jego podstawie lekarz będzie w stanie ocenić, czy ilość tkanki kostnej w dziąśle jest dostateczna, by możliwe stało się wprowadzenie implantu. Jeśli ilość tkanki będzie zbyt mała, wymagana jest uprzednia augumentacja. W przypadku pozytywnej oceny wszczepienie może przebiegać dwojako – w znieczuleniu miejscowym lub w pełnej narkozie. Na początku zabiegu w kości wywierca się otwór, w którym następnie ma być umieszczony implant. Gdy chirurg upewni się, że jego pozycja jest stabilna, zszywa ranę. Podczas gojenia się rany następuj osteointegracja, czyli proces polegający na bezpośrednim zrośnięciu się sztucznego korzenia z kością. W zależności od przypadku może on trwać od 3 do 6 miesięcy.

Kolejne etapy implantacji

Na dalszym etapie następuje odsłonięcie implantu oraz wkręcenie śruby gojącej. W tym celu lekarz nacina błonę nad wszczepem i wkręca śrubę, której zadaniem jest przyspieszenie procesu gojenia się błony śluzowej, a także wymodelowanie kształtu dziąsła pod koronę protetyczną. Okres regeneracji trwa około 14 dni. Po tym czasie można już pobrać wyciski, a następnie zamocować sztuczny ząb na uprzednio wykonanym filarze protetycznym.

Korona protetyczna

Sztuczne zęby mogą być mocowane zarówno do implantów stomatologicznych lub do istniejących zębów w celu ukrycia uszkodzeń. Niekiedy zakładane są również, by zabezpieczyć słabe zęby przed złamaniem lub w celu umocowania mostu czy pokrycia zęba po leczeniu kanałowym. Gabinety stomatologiczne dysponują obecnie wieloma rodzajami koron. Te wykonane z różnych stopów metalu ze względu na kolor nie prezentują się estetycznie. Znacznie lepiej sprawdzą się więc korony akrylowe o barwie naturalnych zębów, które ze względu na swoją nietrwałość mogą być jednak stosowane jedynie jako uzupełnienie tymczasowe. Najczęściej używane są obecnie korony ceramiczne, metalowe licowane porcelaną oraz korony cyrkonowe. Te ostatnie cechuje wysoka wytrzymałość i przenikalność świetlna, dzięki czemu zachowują właściwości optyczne zębów naturalnych.

Korony ceramiczne również prezentują się niezwykle estetycznie i mają kolor odpowiadający naturalnemu uzębieniu. Ich wadą niewątpliwie jednak jest wysoka cena. W większości przypadków świetnie sprawdzają się za to korony metalowe licowane porcelaną, które są tańsze, a jednocześnie trwałe i świetnie imitujące naturalne zęby.

Jeśli jesteś zainteresowany zabiegiem wszczepienia implantów odwiedź stronę nowoczesnego centrum stomatologii: https://stomatologia-impla.pl/implanty/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ