Fakty i mity na temat aparatu ortodontycznego

Aparat ortodontyczny to kolejny krok w drodze do zdrowego i pięknego uśmiechu oraz prawidłowego zgryzu. Decydując się na niego trzeba wiedzieć, że leczenie ortodontyczne to czasochłonny proces, który wymaga cierpliwości i wytrwałości w oczekiwaniu na efekty. Niesie za sobą wiele pytań i wątpliwości, które należy przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Aparat ortodontyczny tylko dla dzieci

Zdecydowanie jest to nieprawda. Na leczenie ortodontyczne decydują się zarówno osoby młode jak i dorośli, osiągając porównywalne efekty. W przypadku dzieci pierwszą konsultację ortodontyczną zaleca podjąć się około 6 roku życia, kiedy lekarz stwierdza czy zęby mleczne rozwijają się w sposób prawidłowy. Wtedy jest też odpowiedni moment, aby wdrożyć wstępne postępowanie korygujące. Natomiast właściwe prostowanie zębów najlepiej zacząć, gdy pojawią się wszystkie zęby stałe. Dodatkowo do ukończenia 12 roku życia leczenie wad zgryzu refundowane jest przez NFZ, co także obejmuje wizyty kontrolne po zakończonym leczeniu- do ukończenia 13 roku życia. W przypadku osób dorosłych leczenie ortodontyczne może być bardziej skomplikowane i trwać dłużej ze względu na w pełni uformowane kości, które wolniej poddają się korekcie. Dodatkowo należy pamiętać, że aby założyć aparat ortodontyczny należy mieć w pełni wyleczone uzębienie oraz inne toczące się schorzenia w jamie ustnej, a także usunięty kamień nazębny.

Leczenie ortodontyczne boli

Samo zakładanie aparatu nie sprawia większego dyskomfortu, natomiast odczuwanie bólu może stać się wyraźne w pierwszych tygodniach po założeniu. W tym czasie zaleca się dietę płynną z powodu ewentualnych problemów z przeżuwaniem pokarmów. Bolesność ta wynika z ucisku jaki wywierają na zęby mechanizmy mające na celu ich prostowanie. Jednakże odczuwanie bólu wiąże się z osobistym progiem wrażliwości, który może się różnić w zależności od osoby. Pewna bolesność często występuje w przypadku aparatów stałych, które mogą ranić i powodować owrzodzenia jamy ustnej. Na taką ewentualność można zaopatrzyć się w specjalne preparaty na bazie wosku przeznaczone do oklejania niektórych elementów aparatu. Dodatkowo można sięgnąć po specjalne środki medyczne mające na celu łagodzenie bólu i wspomagające gojenie ran. Dobrze sprawdzają się preparaty, które zawierają w swoim składzie poliwinylopirolidon i/lub kwas hialuronowy, gdyż te związki mają zdolności bioadhezyjne, więc szybko tworzą warstwę ochronną na drażnionej tkance. Dobranie odpowiedniej formy preparatu tez może mieć wpływ na efekt terapii. Np. płyn do płukania jamy ustnej szybko pokryje całą błonę śluzową jamy ustnej, zaś żel sprawdzi się w miejscowych uszkodzeniach śluzówki.

Zdjęcie aparatu jest równe z zakończeniem leczenia

Aby prawidłowo zakończyć proces leczenia ortodontycznego, po zdjęciu aparatu powinna nastąpić tzw. faza retencyjna. Jest to kolejny etap mający na celu utrzymanie osiągniętych rezultatów i chroniący przed powrotem wady. Jest to konieczne zwłaszcza u dorosłych osób, które przez długi czas nosiły wadę, ponieważ ich zęby usilnie będą dążyć do powrotu do pozycji sprzed momentu korekcji. W zależności od wdrożonego leczenia oraz osobistych preferencji, lekarz ortodonta proponuje różnego rodzaju aparaty retencyjne. Zazwyczaj są to aparaty zdejmowane, które zakłada się na noc oraz jak najdłużej w ciągu dnia lub aparaty stałe, klejone do tylnych powierzchni zębów. Wraz z biegiem czasu aparat retencyjny zakłada się na coraz krótszy okres. Czas retencji jest bardzo zróżnicowany. U młodych osób zazwyczaj trwa krócej, natomiast u dorosłych podobnie jak okres właściwego prostowania zębów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ