Dziecięcy kaszel – czy syrop Mucosolvan pomoże?

Mylą się ci, którzy sądzą, że kaszel u dziecka to problem głównie jesienny. Również zimą nasze maluchy często cierpią na dokuczliwe infekcje, którym towarzyszą uporczywe katar i kaszel. Ten ostatni może wpłynąć na komfortowe przesypianie nocy – dziecko co chwila budzi się by odkaszlnąć, rankiem jest zaś zmęczone i rozdrażnione. Co można zrobić, aby infekcja przebiegała lepiej, a dziecięcy kaszel w końcu ustał?

Syrop Mucosolvan czy sok z cebuli? Preparaty z apteki i metody domowe

Wielu uważa, że z dziecięcą infekcją nie trzeba od razu biec do lekarza. W końcu – przeziębienia zdarzają się każdemu! A dzieciom wyjątkowo często. Według danych naukowych, o ile dorośli średnio zapadają na przeziębienie dwa razy do roku, o tyle dzieciom przytrafia się to przeciętnie… osiem lub dziewięć razy. Oczywiście przeziębienie trudno nazwać poważną chorobą: specjaliści nazywają je zapaleniem błon śluzowych gardła, nosa i krtani, które szybko mija. W przypadku dzieci skutkuje jednak częstą absencją w szkole i koniecznością nadrabiania zaległości; poza tym, są wówczas wyjątkowo rozdrażnione. Dlatego warto zwrócić uwagę na profilaktykę infekcji i skuteczne jej leczenie. Według pediatrów, dobrze jest w tym łączyć preparaty apteczne razem z tradycyjnymi metodami na zwalczenie przeziębienia. Przeczekiwanie infekcji może sprawić, że powróci powikłaniami – a te mogą być już poważniejsze, jak na przykład w przypadku zapalenia zatok.

Dlaczego przy przeziębieniu pojawia się kaszel?

Zazwyczaj początki kaszlu przy infekcji są świszczące i suche, przybierają też na sile w porze wieczornej. Później zaczyna im towarzyszyć odkrztuszanie wydzieliny, która zaczyna zalegać w płucach. Wówczas kaszel zmienia postać na mokrą. Sam kaszel nie jest złym objawem: to naturalny mechanizm obronny organizmu, który pozwala na pozbycie się wydzieliny pojawiającej się w krtani, tchawicy i oskrzelach. Mimo to, jest jednak dużym problemem dla małego pacjenta. Przede wszystkim, jego intensywność znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, wywołuje frustrację i męczy. Pojawia się także ból podrażnionego gardła, co utrudnia przełykanie podczas jedzenia – dobrze postawić więc wówczas na posiłki składające się z formy płynnej, na przykład gorące buliony. Co ciekawe, naukowcy przyznają, że nie ma obecnie idealnie wystandaryzowanych narzędzi pozwalających ocenić intensywność kaszlu: oznacza to zatem, że sami musimy zadecydować kiedy należy zastosować u dziecka lek przeciwkaszlowy, głównie kierując się tym, jak bardzo kaszel przeszkadza maluchowi.

Kaszel u dziecka. Jak wyglądają różne jego formy?

Nie każdy kaszel u dziecka można niestety zbagatelizować. Z reguły występuje on przy przeziębieniu i wtedy jest najpierw suchy, a potem mokry oraz przechodzi po kilku dniach, nawet gdy nie zostało wdrożone leczenie. Nieco inaczej wygląda natomiast kaszel napadowy. Objawia się w postaci silnego ataku, który trwa od 30 do 60 sekund. Kaszlowi towarzyszy wówczas potrzeba łapania silnych haustów powietrza, a po ataku pojawia się uczucie silnego zmęczenia. Przeważnie kaszel napadowy to zwiastun alergii – ale może też sygnalizować astmę lub koklusz, dlatego nie wolno go zbagatelizować.

Bardzo niebezpieczny dla dziecka jest natomiast kaszel szczekający. To charakterystyczny dla małych dzieci zwiastun zapalenia krtani. Dziecko wydaje odgłos podobny do szczekania, kaszel występuje razem ze świstem i pojawia się problem z łapaniem powietrza. W takim przypadku niezwłocznie należy wezwać pomoc medyczną, może bowiem dojść do zgubnego w skutkach obrzęku krtani. Najlepiej, w oczekiwaniu na lekarza, stanąć z dzieckiem przy oknie, by miało ułatwiony dostęp do świeżego powietrza.

Naukowcy zwracają także uwagę na specyficzny rodzaj dolegliwości, jakim jest kaszel psychogenny. Częsty u dzieci w wieku szkolnym, nasila się w nocy i obecności innych, jest donośny i odporny na leczenie. Ta męcząca dolegliwość wymaga diagnostyki psychologa klinicznego dziecka, a w wielu przypadkach – także psychoterapii. Wśród rodzajów kaszlu możemy wymienić jeszcze jeden rodzaj: kaszel polekowy. Z reguły występuje on rzadko i najczęściej jest efektem samodzielnego podawania leków przez rodziców, bez wiedzy i zgody lekarza.

Leki przeciwkaszlowe – które są bezpieczne dla dziecka?

Ponieważ kaszel to wyjątkowo dokuczliwa dolegliwość przy infekcji, większość rodziców stara się go łagodzić – zarówno środkami farmaceutycznymi, jak i domowymi metodami. Suchy oraz bezproduktywny kaszel, któremu nie towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny, z reguły próbuje się leczyć środkami, w których składzie pojawiają się dekstrometorfan, kodeina, lewodropropizyna albo butamirat. Jednak niektórzy specjaliści odradzają ich stosowanie, zaś pozostali apelują o rozsądek: w końcu kaszel to naturalny odruch organizmu, który pomaga nam pozbyć się patogenów, nie powinniśmy go więc drastycznie hamować.

Szczególnie odradzane są wszelkie preparaty, które w swoim składzie zawierają opioidy. Zamiast nich, specjaliści polecają raczej środki o składzie naturalnym. Niektóre zawierają miód, idealnie kojący gardło nadmiernie opuchnięte od kaszlu. Ceniony jest również tymianek. Wiele preparatów dostępnych w aptekach ma miły, przyjemny dla dziecka smak. Wspomniany na początku artykułu syrop Mucosolvan dostępny jest w wersji truskawkowo-waniliowej, co znacząco wpływa na chętne przyjmowanie leku przez dziecko. Można go stosować już po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia i jest dostępny bez recepty. O tym jak działa syrop Mucosolvan, możesz przeczytać tutaj.

Domowe wspomagacze przy męczącym kaszlu

Wiele oczywiście zależy od tego, jakie smaki preferuje nasz maluch. Jeśli nie przeszkadza mu aromat czosnku, można zrobić także dodatkowo syrop domowy: sprasowane dwa lub trzy ząbki czosnku wystarczy połączyć z sokiem z cytryny i sześcioma łyżkami miodu, zalać go szklanką wody mineralnej i odstawić na dwadzieścia cztery godziny. Czosnek od lat jest ceniony jako pożyteczny środek w przypadku łagodnych infekcji. Ogólnie polecane są także ciepłe płyny: zamiast słodkich i gazowanych napojów, które nagle zmieniają temperaturę w gardle, podajmy dziecku ciepłą herbatę z miodem, sokiem malinowym, cytrusami czy imbirem. Dodatkowo, warto pamiętać o niewychładzaniu organizmu: jest ono podstawą jego osłabienia i podatności na szkodliwe drobnoustroje. Ale nie przesadzajmy w drugą stronę: większość tego typu infekcji wywołują wirusy, zatem musimy się ich pozbyć z otoczenia – pokój chorego musi być dobrze wietrzony!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

l Jung, A.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ